Tajemnice Joan

Okładka książki Tajemnice Joan Jennie Rooney
Okładka książki Tajemnice Joan
Jennie Rooney Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Tajemnice Joan (2019) literatura piękna
Red Joan
Sonia Draga
2019-05-29
2019-05-29
Alina Siewior-Kuś
Ekranizacje:
Tajemnice Joan (2019)
dylemat moralny II wojna światowa podwójna moralność podwójna tożsamość powieść sensacyjna rodzina tajna misja tajny wywiad życie codzienne

Wzniosłe ideały kontra brutalna historia

Książka, w której główna bohaterka - Joan zanudza czytelnika, później rozczarowuje, żeby zaskoczyć i ostatecznie dać się polubić. Pozycja moim zdaniem średnia, bardzo długo ją czytałem i nie chciało mi się do niej wracać. Kto lubi tematy szpiegowskie lat 40 XX wieku może sie zaciekawić.

Literacko książce Rooney nie można nic zarzucić. Również fabuła dotyczy ciekawych zagadnień przenikania się polityki z życiem osobistym. Dwa płaszczyzny historyczne, dwie odsłony tej samej osoby i wnikliwie pokazana zależność jednostkowych wyborów od emocji i posiadanej, często niepełnej, wiedzy. Tym, co mnie nie przekonało to pokazanie głównej bohaterki, która przecież przez wiele lat była czynnym szpiegiem, jako delikatnej i bardzo kobiecej, której pewne decyzje po prostu się przydarzają a ona jako " grzeczna dziewczynka" nie chce odmawiać. dla mnie w tym przypadku próba zrozumienia takiej postawy przez autorkę była za bardzo postawą adwokata a ja wolałabym zrozumieć świat ludzi, którzy naprawdę zawierzają jakiej ideologii

Już dość dawno temu oglądałam film, na podstawie tej książki. Nie był bardzo fascynujący. Główną zachętą była rola Judy Dench. Teraz jednak coś mnie do tej pozycji ciągnęło, czułam, że muszę ja przeczytać.
Przyznam, że im dalej posuwałam się w lekturze, tym chętniej spędzałabym z nią więcej czasu. Jest to książka przygodowa, mało w niej psychologii, rozważań. Rzadko też po takie pozycje sięgam. I może dlatego właśnie stanowiła dla mnie taką miłą odmianę?
Temat poruszony przez autorkę jest potężny, stąd też nie mogłam mieć żalu czy pretensji o to, iż nie zagłębiała się w każdy ważki aspekt.
Całość jest napisana sprawnie i w dostępny sposób. Co mnie szczególnie zaciekawiło, to dylematy moralne osób, które żyły w czasie wojny. Pobudki jakie nimi kierowały, aby obrać daną drogę. Dlaczego wierzyły w wyższość komunizmu.
Uważam, że bez tej wiedzy nie można osądzać gnębić czy szykanować.
Cieszę się, że sięgnęłam po tę lekturę i zastanawiam się czym jeszcze autorka może mnie w przyszłości zaskoczyć.

Wciągająca powieść o szpiegach, lojalność, miłości i konsekwencjach dobrych intencji. Polecam, bo książkę czyta się szybko i przyjemnie, na pewno obejrzę też film! Plus za świetną okładkę, mega mi się podoba ;)

Czy książka Jennie Rooney jest próbą usprawiedliwienia czy zrozumienia kogoś, kto dokonuje zdrady własnego kraju?
Z naszej perspektywy ocena stalinowskiego reżimu wydaje się oczywista. Jednak w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku ideologia socjalizmu była bardzo kusząca. Ówczesny Zachód był często pod urokiem niezwykłego eksperymentu, jakim był Związek Radziecki. O obozach pracy, głodzie czy masowych mordach nie wiedziano bądź milczano.
Bohaterka powieści, Joan (dość luźno inspirowana postacią Melindy Norwood),to młoda dziewczyna, która rozpoczyna własnie studia na Cambridge.
Poznaje tam dwójkę Rosjan, Sonię i jej kuzyna Leo. Oboje wydają się jej egzotyczni i fascynujący. Dość naiwna Joan jest pod ogromnym wpływem nowych przyjaciół i pozwala łatwo sobą manipulować.
Powieść czyta się łatwo, jest napisana prostym, dość oszczędnym stylem. Muszę jednak przyznać, że paradoksalnie wątek szpiegowskiej działalności Joan, choć stanowi oś powieści to dla mnie był jej najsłabszą stroną. Motywy działania bohaterki wydały mi się naciągane i nieprzekonujące. Dużą zaletą książki jest natomiast opis relacji między Joan, Sonią i Leo. Autorka w interesujący sposób przedstawiła proces stopniowego uzależniania Joan od dwójki Rosjan, ale też konsekwencji jakie ta sytuacja rodziła dla całej ich trójki.
Powieść mimo pewnych niedociągnięć warta przeczytania.

Wciągająca książka, zwłaszcza że autorka inspirowała się autentyczną postacią (i w zasadzie niewiele rzeczy tam jest autentycznych - to moje lekkie rozczarowanie). Do Suworowa daleko, ale w tym światecznym okresie daję 7.

„Gry mają reguły.”

Rok 1937. Joan marzy by wyrwać się z rodzinnego domu. Ponieważ jest bardzo zdolna, wyjeżdża na studia, gdzie będzie zgłębiać nauki ścisłe. W Cambridge przypadkowo poznaje Sonię, dziewczynę, również studentkę, która pochodzi z Rosji. Przez Sonię poznaje jej brata Leo. Oboje robią na Joan niesamowite wrażenie. Ich znajomość bardzo się zacieśnia, co jak się okazuje, będzie znaczące dla Joan. Wręcz wyznaczy jej życiową drogę.

Historia jest niesamowita. Oparta na prawdziwej historii Melity Norwood, sowieckiego szpiega zdemaskowanego w 1999 roku, oraz jej agentki prowadzącej Ursuli Beurton. Być może nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w 1999 roku Norwood miała 87 lat i była matką, babką, emerytką...normalną obywatelką brytyjską, żyjącą w przekonaniu, że wszystko co było, już nie wróci.

„Ukrywanie takiej tajemnicy jak ta oznacza straszną samotność.”

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie nie tylko dzięki tej niesamowitej historii, ale także, a może przede wszystkim, że jest ona znakomicie napisana.
Narracja jest nielinearna, jak to często bywa w tego typu powieściach, tutaj to ona nadaje rytm tej opowieści. Nie sama historia i jej zwroty, ale właśnie sposób jej opowiedzenia sprawia, że po prostu nie możemy odłożyć lektury na później.
Znakomite fragmenty retrospekcyjne zajmują większość książkowych stron, dzięki nim właśnie określimy tę lekturę jako powieść szpiegowską, ale nie można tu zapomnieć o fragmentach opisujących teraźniejszość. Część ta jest głęboko psychologiczna, to w tych fragmentach dopiero, główna bohaterka dokonuje podsumowania i oceny zarówno swoich poczynań jak i poczynań swoich przyjaciół.
Taka konstrukcja sprawia, że czytelnik zadaje sobie pytanie, czy są przypadki, w których nie warte jest sądzenie po latach? Sądzenie czyjegoś postępowania w zupełnie odmiennych okolicznościach, ze zgromadzonym przez lata doświadczeniem i wiedzą, które być może wypaczą pobudki działania ocenianej osoby.
Wniosek jest jeden. Na pewno osąd ten nie zawsze będzie sprawiedliwym. Bo to nie my musieliśmy podejmować decyzje nie wiedząc co przyniesie przyszłość...

„Lepiej grać zgodnie z zasadami.”

...Zwykle nie przepadam za okładkami filmowymi. Tutaj jednak, nawet gdyby dostępna była inna i tak wybrałabym tę. Na niej moja ulubiona Judi Dench z filmowej adaptacji...czas na seans 🤩

„Gry mają reguły.”

Tajemnice Joan, a w niej mocny wątek bohaterki, pracowitej Joan, zdecydowanej i rezolutnej kobiety. Serdecznie polecam, tym którzy cenią sobie silne kobiece postacie. Akcja często przenosi się z współczesnych lat do przeszłości, co jest kolejnym atutem książki, dzikie temu możemy poznać całe życie Joan.
Do tego ekranizacja filmowa, która również wyróżnia się na tle.

Do tego ekranizacja filmowa, która również wyróżnia się na tle.

8/10 - Prosta, lekka i bardzo przyjemna do czytania. Tematyka "rosyjskich szpiegów" pochłonęła mnie. Bardzo uczuciowa Joan i jej naiwność potrafiła skłonić do różnych niezgodnych że sobą samą czynów. Dodatkowa otoczka, którą jest miłość na różnych płaszczyznach (partnerskich, rodzinnych) bardzo ją ubarwia.
Są dwa malutkie minusy. Zawiodłam się na zakończeniu. Książka trzyma nas cały czas w mniejszym lub większym napięciu, a sam koniec jest przewidywalny i taki hmm spokojny. Drugi to troszkę, chwilami irytowała mnie postawa głównej bohaterki ciągłe "nikt mnie nie rozumie".
W każdym bądź razie polecam. Książka warta uwagi.

Są dwa malutkie minusy. Zawiodłam się na zakończeniu. Książka...

Fabuła ciekawa, tego nie można odebrać autorce. Postacie dobrze zbudowane, choć kilka cech głównej bohaterki są moim zdaniem sprzeczne z rolą jaką się przypisuje agentowi. Jednak pierwsze 100 stron ciężko mi było przebrnąć...

• Biblioteka
  • Ebooki