Tajemnice Joan

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Sonia Draga
Red Joan
Ag2S

Na podstawie powieści powstał film z Judi Dench i Sophie Cookson w rolach głównych. Nietypowa powieść szpiegowska o niemożliwych do rozstrzygnięcia dylematach moralnych i niezwykle trudnych decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu… Cambridge roku 1937 pełne jest idei i idealistów, a Joan, która dotąd nie obracała się w wielkim świecie, jest nimi wprost oczarowana. Znajomość z...

Cambridge roku 1937 pełne jest idei i idealistów, a Joan, która dotąd nie obracała się w wielkim świecie, jest nimi wprost oczarowana. Znajomość z przebojowymi Sonią i Leo, studentami rosyjskiego pochodzenia, coraz bardziej się zacieśnia, ale gdy lata uniwersyteckie dobiegają końca i rozpoczyna się dorosłe życie, trudno jest pozostać lojalnym w stosunku do dawnych przyjaciół.

Niemal siedemdziesiąt lat później Joan Stanley zostaje oskarżona o zdradę państwową i przekazywanie ściśle tajnych informacji Sowietom. Kobieta utrzymuje, że jej decyzja była podyktowana osobliwymi czasami wojny.

Joan Stanley skrywa tajemnicę.

Przez pięćdziesiąt lat była kochającą matką, czułą babcią, we wtorkowe popołudnia adeptką malowania akwarelami, a w czwartkowe uczestniczką zajęć tanecznych. Aż do pewnego słonecznego wiosennego poranka… Ktoś bowiem odkrył jej latami tajoną tożsamość.

Joan Stanley była szpiegiem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

książek: 2045
zorro | 2019-06-18
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Psychologiczna powieść szpiegowska - tak bym ją nazwała. Książka Jennie Rooney pt.: "Tajemnice Joan" to historia oparta na faktach, historia kobiety, której losy potoczyły się tak, że zaczęła służyć obcemu państwu. 87-letnia Melita Norwood była najstarszym sowieckim szpiegiem ujawnionym dzięki dokumentom wywiezionym z Moskwy przez byłego sowieckiego funkcjonariusza Wasilija Mitrochina, to ona właśnie jest wzorem bohaterki naszej książki.
Akcja powieści toczy się dwutorowo, z jednej strony mamy starszą panią zaskoczoną, oskarżoną o szpiegostwo i przesłuchiwaną przez służby Wielkiej Brytanii. Poznajemy jej wahania, refleksje, myśli, bezgraniczną miłość do jedynego syna. Autorka przedstawia ją jako ciepłą starszą panią z ciężkim bagażem doświadczeń. Budzi ona naszą sympatię i chyba nawet zrozumienie.
Z drugiej strony mamy świat lat 40-tych, lata wojny i zarazem młodości Joan. Czas gdy poznała ludzi odpowiedzialnych za jej wybory i obecne położenie.
Ekranizacja powieści już w kinach,...

Freja78 | 2019-06-03
Na półkach: Posiadam, Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Człowiek jest tajemnicą, z tajemnicy przybywa i w tajemnicę odchodzi. Jednak nie tym razem, nie ma bowiem tajemnic idealnych, życie bywa bezwzględne...
Joan Stanley żyje szczęśliwie i spokojnie, ciesząc się emeryturą na przedmieściach Londynu. Jednak pewien dramatyczny tydzień rozbija życie jej i jej rodziny, gdy MI5 aresztuje niepozorną emerytkę i oskarża ją o szpiegostwo na rzecz Rosjan.
Czy każdy wybór jest moralnie uzasadniony? Czy ma szansę być?

Kamiko | 2019-06-03

Bardzo nietypowa i niesztampowa historia szpiegowska, w której wielka role grają - tak jak lubię - dylematy mnoralne. Dobrze napisane, wartościowe czytadło.

Savin | 2019-06-09
leeloo85 | 2019-06-18
Smig | 2019-06-18

Ekranizacje

Zdrajczyni czy bohaterka? „Tajemnice Joan” od dziś w kinach [KONKURS]

„Joan czuła, że gdyby wszystkie kraje znały te same tajemnice, świat byłby bezpieczniejszym miejscem”. Film na podstawie intrygującej powieści szpiegowskiej ma dziś swoją premierę, a Lubimyczytać.pl objęło nad nim patronat. Z tej okazji przygotowaliśmy konkurs, w  którym do wygrania jest 30 dwuosobowych zaproszeń do kin w całej Polsce.

Joan Stanley skrywa tajemnicę

Przez pięćdziesiąt lat była kochającą matką, czułą babcią, we wtorkowe popołudnia adeptką malowania akwarelami, a w czwartkowe uczestniczką zajęć tanecznych. Aż do pewnego słonecznego wiosennego poranka – ktoś bowiem odkrył jej latami tajoną tożsamość.