Zjazd absolwentów

Wydawnictwo: Albatros
La jeune fille et la nuit
literatura piękna
Ag2S

Przysypany śniegiem kampus prestiżowej szkoły. Trzej przyjaciele związani tragiczną tajemnicą. Dziewczyna, która znika w nocy. Riwiera Francuska – zima 1992 r. W mroźną noc, gdy kampus liceum zostaje sparaliżowany przez burzę śnieżną, 19-letnia Vinca Rockwell, jedna z najzdolniejszych uczennic w szkole, ucieka z nauczycielem filozofii, z którym ma potajemny romans. Dla nastoletniej dziewczyny...

Dziewczyna, która znika w nocy.

Riwiera Francuska – zima 1992 r.
W mroźną noc, gdy kampus liceum zostaje sparaliżowany przez burzę śnieżną, 19-letnia Vinca Rockwell, jedna z najzdolniejszych uczennic w szkole, ucieka z nauczycielem filozofii, z którym ma potajemny romans. Dla nastoletniej dziewczyny miłość oznacza wszystko albo nic. Nikt już nigdy jej nie zobaczy.

Riwiera Francuska – wiosna 2017 r.
Kiedyś nierozłączni Fanny, Thomas i Maxime – najlepsi przyjaciele Vincy – nie kontaktowali się ze sobą od czasów szkolnych. Spotykają się dopiero na zjeździe absolwentów. Dwadzieścia pięć lat wcześniej, w strasznych okolicznościach, cała trójka uwikłana została w morderstwo popełnione w sali gimnastycznej. Teraz budynek ma zostać rozebrany, a na jego miejscu rozpocznie się budowa. I nic już nie stanie na przeszkodzie, by prawda wyszła na jaw.

Fantastycznie napisane! Świetne postaci, doskonałe tło psychologiczne.
RTL

Nie można się jej oprzeć!
„Le Parisien”

Czysta przyjemność! Czyta się z zapartym tchem. To idealna powieść na nadchodzące lato.
„Cosmopolitan”

Bez wątpienia najbardziej osobista powieść Musso. Błękit nieba, kampus kryjący mroczną tajemnicę, niepowtarzalny klimat Lazurowego Wybrzeża i cała galeria świetnie narysowanych postaci.
„Elle”

Świetna rozrywka, doskonale napisana książka.
„Le Point”

Ta książka jest wydarzeniem. Świetna!
TV5

Książka, od której nie można się oderwać!
„Le Journal de Montreal”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: https://www.facebook.com/swiatksiazkipl/photos/a.1...»

kaki15 | 2019-10-20
Przeczytana: 16 października 2019

Do kolejnej książki Guillaume Musso, którego powieści odkryłam w tym roku, podchodziłam z dużymi nadziejami, i niestety trochę się zawiodłam.

Nie jest tak, że książka jest zła, o nie. Książkę czyta się szybko i dość przyjemnie, pomysł na fabułę autor miał bardzo dobry, momentami czułam się zaciekawiona, a i niektóre zwroty akcji potrafiły zaskoczyć. Autorowi udało się uniknąć jakiegoś pojedynczego absurdu, który w poprzednich książkach zawsze zwracał moją uwagę, to wszystko naprawdę było ok.
Jednak od zjazdu absolwentów oczekiwałam tego, że akcja jak w poprzednich czytanych przeze mnie powieściach autora będzie pędziła, że książka będzie trzymała w napięciu i nie będzie dawała się odłożyć-to niestety się nie sprawdziło. Ponadto zupełnie nie polubiłam się z głównym bohaterem i jego najbliższymi. Nie potrafiłam im kibicować, bać się o nich ani współczuć, gdy coś szło nie po ich myśli. Nie kupiłam wytłumaczeń ich zachowań, które podsuwała mi książka, a same postacie były dla mnie...

ZnIza | 2019-10-20

Lektura wciągnęła mnie tak bardzo że pokochałam ją od pierwszego rozdziału. Trudno mi stwierdzić co w tej książce jest tak niepowtarzalnego, Ale muszę przyznać że bardzo mnie ta książka wciągnęła i jest jedną z moich ulubionych dzieł.

Paweł | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Przeczytałem do końca tylko dla tego żeby mieć tę książkę z głowy. Beznadziejna historia, bohaterowie nijacy, za bardzo zagmatwana historia przez co czytając ją człowiek się zastanawia przed kolejnym rozdziałem co za kolejną bzdurę zaserwuje nam autor. I jeszcze te dialogi (nie wiem czy to kwestia polskiego tłumaczenia czy tak też jest w oryginale) - w każdym przynajmniej jedna wypowiedź okraszona wykrzyknikiem przez co odnosi się wrażenie jakby bohaterowie kipieli agresją wobec siebie, co więcej te wykrzyknikami wg mnie zdecydowanie nadużywane (przy niektórych wypowiedziach odnosiłem wrażenie że ten wykrzyknik jest kompletnie zbędny). Książka dobra na kilkugodzinną podróż jeżeli ktoś nie lubi podziwiać scenerii za oknem i nie ma nic lepszego do roboty; jest w rodzaju "przeczytać nie używając za bardzo oczu wyobraźni a po ostatnim zdaniu zapomnieć że się to czytało".

Dominika Lewandowska | 2019-10-19

Dobra lektura na październikowe wieczory, jednak nie tak dobra jak poprzednie książki autora.

Agnieszka Górecka | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

„Zjazd absolwentów” to najnowsze dzieło znakomitego Guillaume Musso, francuskiego powieściopisarza. Autor na swoim koncie, posiada wiele bestsellerów, które zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Przyznaję, że posiadam prawie wszystkie jego powieści, ale nie miałam jeszcze czasu ich wszystkich przeczytać. W momencie, gdy na stronie wydawnictwa zobaczyłam zapowiedź, byłam mega podekscytowana. Gdy tylko pojawiła się możliwość jej przeczytania, to nie zastanawiałam się nawet minutki. Wiadomo oczekiwania miałam i to wysokie. No i powiem wam, że książka naprawdę mi się podobała. Zaintrygowała mnie praktycznie od samego początku. Przez fabułę przeszłam z ogromnym zaciekawieniem, a koniec maksymalnie mnie zaskoczył. A u mnie ostatnio coraz rzadziej się to zdarza. Uważam, że był to dzień spędzony w doborowym towarzystwie. Jeśli chodzi o powieść to nie będę się czepiać, ale doczepię się do okładki. Ja się grzecznie pytam, czemu wy mi to zrobiliście, człowiek tu zawzięcie kolekcjonuje...

rajko | 2019-10-18
Przeczytana: październik 2019

Musso jest jednym z moich ulubionych autorów i może się wydawać, ze przez to moja opinia nie będzie do końca obiektywna. Powiem więc krotko:
zdecydowanie najgorsza powieść w jego dorobku!
Bez fajerwerków, nudno, mdło i nieciekawie.
Czekam na kolejna - oby pomogła mi pozbyć się tego gorzkiego smaku.

angelbeauty | 2019-10-17
Przeczytana: 16 października 2019

Musso trzyma poziom! Książka jest super, napisana, jak na Guillame przystało, lekkim fajnym językiem, każda kolejna strona to niespodzianka. Niby rozwiązanie mamy na pierwszych stronach powieści, ależ jak to jest mylące!!
Po 25-latach przyjaciele ze szkolnej ławy spotykają się na zjeździe absolwentów. Z bagażem doświadczeń i strachem przed jutrem, próbują rozpędzić demony przeszłości i rozwiązać zagadkę, która połączyły ich życia już na zawsze. Zimą 1992 roku znika Vinca Rockwell - koleżanka, przyjaciółka, miłość - Fanny, Thomasa i Maxime'a. Podejrzewa się że 19-latka uciekła ze swoim nauczycielem Alexisem Clementem. Ale troje przyjaciół, wie że to nieprawda. Że oni wciąż są w kampusie... i nikt o tym nie wie...

Shonen | 2019-10-17
Przeczytana: 17 października 2019

Zima 1992
Thomas dowiaduje się, że obiekt miłosnych licealnych westchnień, koleżankę z klasy Vinka Rockwell została zgwałcona i jest w ciąży. Kierując się emocjami dokonuje morderstwa nauczyciela Alexisa Clementa, kochanka Vinki. Z pomocą najlepszego przyjaciela Maxima i jego ojca, szefa firmy budowlanej, zwłoki zawinięte w prezent zostają zamurowane w ścianie budowanej właśnie sali gimnastycznej.
Oficjalnie: zakochana w swoich nauczycielu Vinka ucieka wraz ze starszym kochankiem a ślad po nich się urywa.

Maj 2017.
Zbliżają się obchody 50 lecia prestiżowego liceum im. Antoine de Saint-Exupérego w Antibes na francuskiej riwierze.
Od czasu morderstwa sprzed 25 lat trójka przyjaciół z liceum Thomas, Maxime i Fanny, nie utrzymują kontaktu.
Równocześnie z obchodami rocznicowymi odbywa się burzenie starych szkolnych budynków pod budowę nowego obiektu a każdy z trójki przyjaciół otrzymuje tajemniczą wiadomość.
Gdzie jest Vinka ? Kto naprawdę był Jej kochankiem ?
Jakie jeszcze...

Ewelina | 2019-10-16
Przeczytana: 16 października 2019

Książka inna niż dotychczasowe Musso, ale jak na autora przystało powieść wciągająca, zaskakująca i trzymająca w napięciu do samego końca. Polecam.

KarolinaEm | 2019-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2019

książka na jeden wieczór. Lekka, łatwa i przyjemna.

Podobała mi się.