Wielka magia

2015-11-03
2015-09-22
Bożena Jóźwiak
Bożena Jóźwiak literatura inspirująca

Bardzo dobrze czyta się tę książkę. Wzmaga kreatywność, zachęca do działania/tworzenia. Otwiera oczy i pozwala uwierzyć w siebie.

Cudowna książka jeżeli chodzi o motywację do pisania, dla mnie tak ważna jak Droga artysty. Autorka podaje sposób na myślenie o pracy kreatywnej i jest to bardzo rozsądne podejście i nowatorskie. Dodatkowo słyszałem, że jest ENFP (test osobowości MBTI),a to jest gwarancja połączeń myśli , które na pierwszy rzut oka w ogóle się nie łączą.

Audiobook

Audiobook

Mnie niestety nie porwała, ale to na pewno kwestia gustu więc nie zniechęcam do przeczytania 🙂

Wielka magia - Elizabeth Gilbert
Książkę wysłuchałam jako audiobook na Empik Go, czytany przez aktorkę Paulinę Holz. Bardzo przyjemnie się jej słucha, wydaje sie być pisana z taką lekkością.
Autorka wyznaje, że napisała tę ksiązkę dla … siebie, dla własnej przyjemności, bo fascynuje ją temat kretywności i natchnienia a jesli bedzie to pomocne i ucieszy czytelnika, bedzie to skutek uboczny. 😉 “W ostatecznym rozrachunku robię to, co robię, bo lubię to robić”.
Co sądzicie o takim podejsciu do pracy (nie tylko twórczej)?
“… nie ma nic złego w tym, że praca działa na ciebie uzdrawiająco, fascynuje cię lub jest po prostu twoim hobby. Nie ma nic złego nawet w tym, że jest kompletnie niepoważna.
Twoje własne powody by tworzyć są wystarczające. Robiąc to co kochasz, możesz nieświadomie bardzo pomoc nam wszystkim.
Nie ma takiej miłości, ktora nie przekształca się w pomoc.
Rób zatem wszystko, co sprawia że chcę ci się żyć. Kieruj się swoimi fascynacjami, obsesjami, przymusami. Zaufaj im. Twórz rzeczy, ktore wywołują poruszenie w twoim sercu. Reszta potoczy się sama”.
(..) ludzie rezygnują kiedy przestaje być łatwo, kiedy staje się to bolesne albo nudne, albo denerwujące. W ten sposób tracą dobrą częsć, dziką częsć, transformacyjną część - podczas ktorej przezwyciężasz trudności i wkraczasz do surowego, nowego niezbadanego wszechświata w głebi siebie. Dlatego uważaj by nie zrezygnować przedwcześnie - czymkolwiek sie zajmujesz, czegokolwiek szukasz, cokolwiek tworzysz.
“Nie przechodź zbyt pośpiesznie przez doświdczenia i okolicznosci , ktore mają najwiekszą zdolnosc by cię przemienić.
Nie pozwol by opuściła cię odwaga w chwili kiedy sytuacja przestaje być łatwa lub przyjemna. Poniewaz to chwila, w ktorej zaczyna być interesująco.
A co z porażką?
-Nie ma potrzeby robić autopsji swoich katastrof. Przyjmij do wiadomosci co sie stało i ruszaj dalej. Posiekaj porażkę i użyj jej jako przynęty, na ktorą złapiesz kolejny projekt.
Gilbert to empatyczny i inspirujący coach dla wszystkich, którzy pragną więcej od życia. - „Library Journal”
Dzieki Wielkiej Magii mozemy popatrzeć na siebie z innej perspektywy i odkryć, że oto wszyscy jestesmy kreatorami jesli tego chcemy.

Wielka magia - Elizabeth Gilbert

Przesłuchałam audiobooka i polecam ją wszystkim "artystom" i osobom, którzy mają coś wspólnego z tworzeniem. Autorka szczególnie często odnosi się do problemów twórczych pisarzy, więc twórcy tej dziedziny znajdą tu wiele pokrzepienia ;) Kilka zdań zapada w pamięć, ale nie była to dla mnie bardzo odkrywcza pozycja.

Książka w porządku, sluchana w postaci audiobooka i myśle że gdyby nie świetna praca lektorki gorzej bym odebrała tę pozycję

Świetna książka.

Autorka obala różne przekonania związane z kreatywnością mi.in. mit twórcy jako męczennika, mit pasji.
Podaje też swoje spojrzenie na świat idei/pomysłów, które według niej są odrębnymi bytami, które wędrują od twórcy do twórcy.

Ja dzięki tej książce mam teraz większą odwagę do pokazywania mojej twórczości.
Skłoniła mnie też do zastanowienia nad tym jak ważne jest dla mnie pisanie.

Świetna książka.

Ja dzięki tej książce mam teraz większą odwagę do pokazywania mojej twórczości.
Skłoniła mnie też do zastanowienia nad tym jak...

Znalazłam w niej coś dla siebie, ale z pewnością nie jest to książka, która zmieni moje życie i zapadnie na długo w pamięć.

Cudna książka dla relaksu i małej motywacji. Czyta się lekko i przyjemnie w jeden dłuższy wieczór. Wyciągnęłam z niej co mogłam. Autorka w miły dla oka sposób opisuje doświadczenia z kreatywnością pisarzy i pisarek na podstawie swoich osobistych i zasłyszanych historii. Książka niesie kilka prawd o życiu dla każdego i kilka ciekawostek o poprzednio wydanych książkach autorki. Pokazuje m. in., że studia nie zawsze są przepustką do dobrego życia.

• Psychologia