Umorzenie

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Umorzenie
Remigiusz Mróz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Joanna Chyłka (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Joanna Chyłka (tom 9)
Umorzenie
Czwarta Strona
2019-03-13
2019-03-13
literatura polska manipulacja oskarżenie poszukiwanie prawdy prokurator rodzina sędzia śledztwo thriller zabójstwo
Inne

Oj słabo, choć objętość książki („zaledwie” lekko ponad 400 stron) pozwalała spodziewać się zwięzłej i dynamicznej akcji. Niestety po intrygującym początku ilość dziwnych wątków i szczegółowych opisów np. z jaka prędkością bohater jedzie, jakiej muzyki słucha, co je i pije itp. momentami usypiały czytelnika. Za to na plus kompletnie zaskakujące zakończenie.

Lubię i cenię Mroza - trzyma poziom!

Lubię i cenię Mroza - trzyma poziom!

Co w tym tomie Zordon będzie miał z Chyłką to przechodzi ludzkie pojęcie. A jeśli chodzi o wątek kryminalny to oczywiście nic nie jest takie jak się z pozoru mogłoby wydawać.

Jeśli chodzi o historię dokonanego przestępstwa i obrony klienta, niestety tom chyba najsłabszy ze wszystkich. Mało wątków w tym temacie, a oskarżony umiejscowiony w cieniu całej historii. Na pierwszym planie Chyłka i jej bolesna droga. Z pewnością najbardziej emocjonalna część serii.

Do połowy myślałem, że autor troszkę spuścił z tonu ;-)...ale gdzież tam :-)..wkrótce akcja znowu nabrała niesamowitych zwrotów akcji i super tempa :-)

"Umorzenie" jest dziewiątym tomem serii z Chyłką i Zordonem w rolach głównych. Rzadko sięgam po tak długie serie (ta zawiera aktualnie 17 powieści),właśnie z uwagi na fakt, że taka przygoda długo trwa. Ma to swoje plusy i minusy.

Joanna Chyłka i Kordian Oryński, najbardziej nieprzewidywalna, szalona, ale i zachwycająca para bohaterów. Już od pierwszego spotkania, w "Kasacji", zostałam przez nich omotana i przepadłam w tym prawniczym świecie. I tak sobie trwa ta przygoda. Przywiązałam się do nich i jak seria dobiegnie końca to pewnie będzie mi trochę smutno.

Przyznam, że wątek prawniczy w "Umorzeniu" mnie nie porwał, ale odnoszę wrażenie, że akurat w tej części miał robić za tło. Dostaliśmy tu dużo więcej relacji Joanna- Kordian niż w poprzednich tomach i to mi się podobało. Co ja mówię, to było w końcu potrzebne! Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja pani mecenas jest bardzo nieciekawa, a jeszcze tyle tomów przede mną, niezwykle zastanawia mnie jak to wszystko zostanie pociągnięte dalej.

Jeśli jeszcze nie znacie tych książek, to polecam to zmienić. Polubicie Chyłkę, robi mnóstwo głupot, ale nie da się jej nie lubić. To twarda zawodniczka, której nie można lekceważyć.

Za prekursora powieści kryminalnych, uważa się XIX – wiecznego, nowelistę, poetę i krytyka Edgara Alana Poe. Gatunek ten jest najczęściej czytanym rodzajem literatury pośród czytelników w naszym kraju. Jego popularność ciągle wzrasta. Na najwyższy poziom wzniósł go szwedzki pisarz Stieg Larsson, tworząc legendarną trylogię Millenium. Możemy wyodrębnić kilka pochodnych tego gatunku. Można wyróżnić kryminał psychologiczny z dominującymi wątkami obyczajowymi, oraz krwisty suspens, który charakteryzuje się opisami mrożącymi krew w żyłach. Niektóre serie kryminalne są mniej lub bardziej udane. Na naszym rynku wydawniczym możemy wyróżniać cykle, które kuszą nowymi historiami i bohaterami . Niekiedy ma to sens, bowiem poziom zazwyczaj rażąco nie pikuje. Ale czasem czuć zmęczenie materiału. Jak sprawa się ma już z dziewiątym tomem opowiadającym o adwokat Joannie Chyłce i jej partnerze Kordianie Oryńskim? Czy wątek kryminalny jest mocna stroną powieści? I czy niniejsza powieść broni się jako thriller prawniczy? Zanim odpowiem na te ważkie pytania, pokrótce nakreślę zarys fabularny powieści. Pewnej nocy w domu szczęśliwego małżeństwa rodziny Skalskich, sąsiedzi słyszą krzyk. A kiedy policjanci zjawiają się na miejscu, odnajdują bestialsko zamordowaną matkę i jej dzieci. Jedyny trop wiedzie do głowy rodziny. Chyłka decyduje się bronić oskarżonego, mimo że ten od razu przyznaje się do popełnienia okrutnej zbrodni. Jak już wiadomo „Umorzenie” to kolejny tom z serii o pani adwokat. Cykl miał lepsze lub gorsze momenty. Dla mnie to nadal rozrywka na niezłym poziomie. Można dywagować nad stylem pisarskim autora, ale narracja nadal jest bardzo wciągająca. Jednak jak na dzień dzisiejszy jest to najsłabszy tom serii. Na ten stan rzeczy złożyło się wiele elementów, detali i faktów. Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że cała fabuła jest grubymi nićmi szyta. Podczas czytania miałem nieodparte wrażenie, że pisarzowi trochę zabrakło paliwa, do stworzenia historii, która by okazała się oryginalna, pomysłowa i frapująca. Zabrakło tej iskry, która by na nowo rozpaliła ogień fabularny, w moim sercu. Jest to również tom, w którym najmniej jest zwrotów akcji. Wątek obyczajowy jest tu dominujący. Nic nie mam do takiego zabiegu w powieściach kryminalnych, ale odnosiłem wrażenie, że fabuła stoi w miejscu, a kolejne rozdziały nie popychają historii do przodu. Jeśli zaś chodzi o aspekt kryminalny i elementu suspensu. To również w tym względzie mam pewne uwagi. Po prostu powieść nie trzyma w napięciu. Rozwiązanie szarady okazało się mało spektakularne, błyskotliwe i oryginalne. Może ma to ręce i nogi, ale jeśli zaś chodzi o punkt kulminacyjny to powieść nie „dowiozła”. Cykl o Chyłce przede wszystkim jest reklamowany jako seria thrillerów prawniczych, który konkurują z dziełami amerykańskiego pisarza Johna Grishama. „Umorzenie” to powieść, która w tym elemencie, w pewnym stopniu również zawiodła. Tego elementu w niniejszej powieści było jak na lekarstwo. Remigiusz Mróz , nie dał tym razem wielkiego pola do popisu bohaterom. Jest to o tyle dziwne, że poprzednie tomy w sporych „ilościach” w swojej konstrukcji fabularnej zawierały ten element składowy. Jednak w tym wszystkim, i tak z sporą przyjemnością pochłonąłem kolejny tom opowiadający o niezłomnej parze adwokatów. Myślę, że niniejsza powieść pełni role przejściową do kolejnej części, która mam nadzieję będzie bardziej przemyślana. Może moja ocena jest na wyrost, ale to jednak nadal pozycja, która nomen omen reprezentuje pewną klasę. Reasumując, „Umorzenie” to najkrótszy tom serii. Co za tym idzie, jest trochę mniej wszystkiego…, emocji, suspensu i zwrotów akcji. Ale jestem daleki od porzucenia serii. Będę czytał cykl do tej pory, kiedy będzie mi to sprawiało przyjemność. Pozycja obowiązkowa dla fanów serii, i autora. Dla mnie dobre rzemiosło bez błysku. Ale jednak warte przeczytania. Polecam.

Ostatnio Mroza czytałem chyba jeszcze na studiach. Nadal dobrze się to czyta - mimo wszystko.

Na półkach: , , , , , ,

Poszerzenie wątku osobistego bohaterów wplecionego między historię kryminalną nadało jeszcze większego apetytu na kolejne części.

Trudna sprawa i jej przedmiot nie są tak trudne jak życie Joanny. Skalski zabija swoją rodzinę dlaczego I kto Go do tego zmusił. Związek Chyłki z Zordonem jest w rozpadzie, ciężki czas dla Kordiana. Czy Chyłka ustąpi, ugnie sie czy samotnie wszystko doprowafzi do końca będąc na zakręcie kariery....

• Przeczytane 2019

Video