Książka Roku 2018

Karuzela

Wydawnictwo: Akurat
literatura polska
aleqsia

Wielka kasa budzi wielkie namiętności. I wielkie pożądanie. Czasem otumania i ogłupia. Zupełnie jak seks, albo jeszcze bardziej. Dwoje młodych adwokatów, Piotr i Olka, przyjaźni się od studiów. Są uwikłani w kompletnie nieudane małżeństwa: mąż Oli jest hazardzistą z upodobaniem rozpuszczającym jej pieniądze, żona Piotra leczy się po załamaniu nerwowym. Między Olką i Piotrem nawiązuje się...

Dwoje młodych adwokatów, Piotr i Olka, przyjaźni się od studiów. Są uwikłani w kompletnie nieudane małżeństwa: mąż Oli jest hazardzistą z upodobaniem rozpuszczającym jej pieniądze, żona Piotra leczy się po załamaniu nerwowym. Między Olką i Piotrem nawiązuje się romans, który jeszcze bardziej komplikuje ich i tak trudną sytuację. Żeby była jasność: żadne z nich nie jest kryształowe. Olka ma problem z używkami, Piotr wyjątkowo łatwo ulega wdziękom kręcących się wokół niego dziewczyn. Łączy ich nie tylko uczucie, ale także chęć zrobienia wielkich pieniędzy. Korzystając z prawniczej wiedzy i kontaktów w przestępczym półświatku rozkręcają karuzelę podatkową. Pieniądze płyną wartkim strumieniem, wszystko idzie jak po maśle – ale tylko do czasu. Ktoś pękł, ktoś sypnął, ktoś poszedł na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Olka trafia do więzienia, Piotr ukrywa się na Śląsku. Marzenia o bogactwie prysły… ale czy na pewno? Wiele się jeszcze może wydarzyć, zwłaszcza że do gry wkraczają Lilka i Kinga…

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: https://muza.com.pl/sensacja-kryminal/3106-karuzel...»

Piotr | 2018-11-21
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2018

Niestety, moje WIELKIE rozczarowanie. Autorka przewijała mi się wiele razy w recenzjach, zbierała doskonałe recenzje, a ja wysiadłem po kilku rozdziałach.

Nie wiem, jak działa kasta adwokacka, ale takie przedstawienie to jest według mnie nadużycie. Autorka pokazuje świat skorumpowanych prawników, pozbawiony zasad moralnych, w którym liczy się tylko pieniądz i zabawa. jedyną pozytywną postacią do miejsca, do jakiego dotarłem jest Piotr, który mimo, że zdradza swoja chorą żonę na prawo i lewo, opiekuje się nią, a raczej daje na jej utrzymanie i opiekę, przejawiając jakieś ludzkie instynkty.

Niestety, gdyby usunąć wszystkie wulgaryzmy, jakimi naszpikowany jest ten "utwór", niewiele tekstu by pozostało. Styl pisania Świst przypomina mi schemat jednego popularnego autora, ale może to tylko moje odczucie? Wulgaryzmy, sex i kpiny z prawa to tematy wiodące. czyli to, na co jest zapotrzebowanie na rynku wydawniczym.

Podsumowując, gdyż nie mam zamiaru rozpisywać się nad tym...

Sol | 2019-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Guilty pleasure by było gdyby tej przyjemności było więcej...
Autorce w przypadku 'Karuzeli' brakło albo czasu, albo pomysłu, albo serca. Jedno z trzech, albo wszystko na raz.

Wiadomo, Świst nie pisze arcydzieł które trafią za sto lat na listę lektur. Wiadomo, że sięgając po jej książki trafimy na coś o seksie, coś o prawie i na pewno będzie sensacyjnie.
Tylko, że po 'Podejrzanym' spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. Przemyślanego. Bo wiem, że autorka potrafi.
Tu się nie chciało.

Nie lubię bohaterów. To niby mój problem, nie będzie to regułą zapewne ale mam swoje powody.
Nie lubię czytać jak czarnym charakterom się wszystko udaje. I w zasadzie tutaj są niemal same czarne charaktery.
Niby Piotr ze spółą nie robią nikomu krzywdy, ale... jak się tak mocniej wczytać i zastanowić to dobrego też nic nie robi. Złodziej to złodziej, nieważne czy ukradł telewizor z marketu czy ciężkie bańki ze skarbu państwa.
No i wierność małżeńska dla Olki i Piotra to jest pojęcie w słowniku i...

ZaaQazany | 2018-11-24
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Karuzelę, która zapewniła mi wyjebana chatę, niesamowite fury, markowe ciuchy, wspaniałą kobietę… I która zabrała mi to wszystko w ciągu piętnastu minut.”

Szanowni, sięgając po książkę autorstwa Pauliny Świst czegoż możemy się spodziewać? Karuzela jest w pełni przewidywalna, a fabuła na zasadzie kalki powtarza schemat poprzednich książek. Mieszanka szybkich dialogów pozujących na błyskotliwe; budowanie relacji na zasadach opisanych już w Greyu. Do tego pikantne, wręcz odważne sceny erotyczne, które jednoznacznie kojarzą mi się z królikiem i marchewką, gdzie biedny królik ciągle głodny i regularnie musi chrupać i skakać… Zaznaczam, że scen erotycznych tak dużo, że nawet w trakcie którejś usnąłem.
„Jedną ręką obejmował mój tyłek, drugą wplótł we włosy. Czułam, że zaraz się rozpłynę.”

Świst mistrzynią słowa pisanego nie jest, ale umęczony bytem żem ukontentowany tą Karuzelą jako odmóżdżającym czytadłem.

filozof | 2018-12-01

Okładka
Co ona tak siedzi i duma ?
Skąd
moja
Moja opinia
Myślałę,sobie a kupię.I kupiłem i nie żałuję,tak dobrej ,krwistej i rasowej powieci.Dawno nie czytałem.Oj,wzbudza emocję i to jak.
Ale,nie jest przypadkiej nudna.
Ostry język,seks dobry do wyobraźni.Uważam,że warto było wydać parę groszy.

Monika | 2018-11-22
Przeczytana: 2018 rok

Wulgaryzmy i seks, wulgaryzmy i seks, wulgaryzmy i seks + skorumpowani prawnicy - literaturą to nie jest, rozrywką na oderwanie od dnia codziennego tym bardziej nie. Autor grafoman pod pseudonimem - tak koniecznie pod pseudonimem bo to lepiej się sprzeda zarobił i wydawnictwo też zarobiło - i tylko o to chodzi w dzisiejszym świecie. Ja nie dałam rady skończyć tego dzieła - nie dla mnie ! i nie polecam , nie polecam nawet na tzw.odmóżdżenie! Po co wlewać w siebie takie brudy. Ta książka nic nie wnosi w nasze życie tylko pozostawia niesmak

Monika

Pistacia_Vera | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Jakie czasy i literatura taka karuzela. dziś Miron Białoszewski zamiast wiersza o karuzeli z madonnami mógłby napisać karuzele z prawnikami. historia jest łatwa, lekka i przyjemna. kobiety mają niewyparzone języki a mężczyźni jak to u autorki niby trochę straszni ale jednak dają się lubić, np.taki CBŚ pomagający przestępcom w togach po prostu cudowny i podobno niezawodny jak Madonna (bynajmniej nie taka z wiersza ;)). jestem ciekawa co autorka wymyśli w kolejnej książce.

Miras | 2018-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2018

Pani Paulina nie zwalnia tempa. Prawie kibicowałem głównym bohaterom, ale jak to mówią "prawie robi wielką różnicę". I prawie wszystko się zgadza - ostra jazda, ostry seks oraz wulgarny język. Czyli trafny opis rzeczywistości, w której żyjemy. Zabrakło mi jednak ostrej "wtopy państwa adwokatów" - Olki i Piotra. Mam nadzieję, że w kolejnej odsłonie tej historii poniosą zasłużone konsekwencje.

Kasia Sobańska | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Wydawca powinien zacytować autorkę i uświadomić czytelnika po co sięga:

"Zawsze kiedy już wydaje mi się, że widziałam dno ludzkiej głupoty, spotykam kogoś, kto puka w nie od spodu".

Właściwie to jedno zdanie wystarczy za recenzję. Nie wiem czemu autorka jest przekonana, iż bohaterowie, którzy zamiast strzec prawa nagminnie je łamią, są seksowni, bo z uporem maniaka, pomiędzy wulgaryzmami nagminnie zwracają się do siebie per pani bądź pan mecenas. Brakowało mi tylko seksu w togach ;) Jednak najbardziej ubawił mnie sposób pozyskania pewnych danych, które nakręcają cała akcję. Sama mam w domu takiego "tajnego agenta" i po przeczytaniu miałam ochotę solidnie go przeszukać;) Książka nie odbiega od pozostałych Pauliny Świst, nadal utrzymuje swój standardowo niski poziom, przez co bardziej rozczarować już nie może. Przez całą książkę zastanawiałam się czy ja znam ludzi, którzy się tak zachowują, i po wcześniejszym wyeliminowaniu prawników, uznałam, że absolutnie nie! Nawet osiedlowe...

Karolina Hajdysz | 2019-01-28

Ostry seks...ostry język...ostra jazda. W sumie to najkrótsza i nawet celna recenzja tej książki. Jednak czy odbieramy to w sposób pozytywny, czy też negatywny to już każdy z nas musi się przekonać na własnej skórze. Przyznaje - owszem jest ostro, ale chwilami miałam chęć odłożyć książkę na kiedy indziej...może jednak dla mnie okazało się zbyt ostro? Chodzi mi o wszechobecne bluzgi...rażą w oczy i wpłynęły nieco na moje odczucia. Uwielbiam pikantny dowcip, cięte riposty kochanków itp ale w tym wypadku to już lekka przesada. Poza tym było nieźle, naprawdę 😉. Przepadłam z kretesem na punkcie Piotra. Mimo chwilami brutalnego i nieprzyjemnego w obyciu faceta to świetny gość. Zdecydowany, pewny siebie prawnik i biznesmen...okazuje sie, że jedynie Madzia staje się jego piętą achillesową i ciągnie go na samo dno.

Ola i Piotr to dwójka znajomych adwokatów. Zdecydowanie ciągnie ich do siebie. Świetnie się rozumieją, choć różnice charakteru często się uwydatniają i prowadzą do ostrych...

KochamLitery | 2018-12-16

Po prokuratorskiej serii P. Świst, a właściwie pierwszym jej tomie sięgnięcie po cokolwiek autorki wydawało mi się samobójstwem. A jednak marketing kusi.
W tym wypadku nie robi tego najgorzej i przynajmniej nie lokuje produktu książkopodobnego. Względem debiutu Karuzela stoi sto półek wyżej.
Czyta się sprawnie, ilość przekleństw i prostactwa wciąż razi oczy, ale takie mamy społeczeństwo. Akcja jest prosta, bohaterowie nawet nieźle zarysowani i... To by było na tyle.
Mam wrażenie, że kilka wątków autorce uleciało w trakcie pisania. Np. romans z początku całkowicie się rozmył, a stanowił potencjał. Nie jest to może literatura tak kryminalna, wciągająca i błyskawiczna w pochłanianiu jak Mróz czy Czornyj, ale na pewno już strawna.
Za uczyniony progres należy się Świst dodatkowa gwiazdka.