Ta, która musi umrzeć

Cykl: Millennium (tom 6)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Hon som måste dö
Marczewek

W centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak pomimo cech charakterystycznych jego tożsamości nie udaje się ustalić. Lekarka sądowa, Fredrika Nyman, kierując się swoimi podejrzeniami, kontaktuje się z Mikaelem Blomkvistem. Dziennikarz niechętnie zabiera się do sprawy. Świadkowie potwierdzają co prawda, że mężczyzna...

Dziennikarz niechętnie zabiera się do sprawy. Świadkowie potwierdzają co prawda, że mężczyzna kilkukrotnie bełkotał coś pod adresem Johannesa Forsella, szwedzkiego ministra obrony – ale czy faktycznie coś mogło ich łączyć?

Mikael bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, która po pogrzebie Holgera Palmgrena wyjechała z kraju. Blomkvist nie wie, że Lisbeth trafiła do Moskwy, by raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą. Salander podjęła decyzję – będzie myśliwą, nie ofiarą.

Ta, która musi umrzeć to ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, która rozeszła się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. David Lagercrantz z rozmachem łączy ze sobą polityczne skandale, rozgrywki międzynarodowych potęg i nowoczesne technologie.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Hana | 2019-09-20
Przeczytana: 20 września 2019

Autor wywołał do odpowiedzi i ustawił w szeregu wszystkie znaczące postaci cyklu. Dał im szansę przypomnienia się czytelnikowi i pożegnania zarazem. Książka niedługa jak na Milenium i niezbyt ciekawa. Bohaterowie chyba się zestarzeli czy co, bo stracili pęd i serce do walki. Główny wątek historii naciągany i niezbyt ciekawy. Tajemnica polityczna i obyczajowa pod szczytem Everestu. Nieprzekonujące. Za mało tu hakerów, tajemnic i wykradzionych informacji. Pożegnanie z Mikaelem Blomkvistem i Lisbeth Salander wypadło blado. Obiecano rozgrywki międzynarodowych potęg i polityczne skandale i na obietnicach się skończyło. Słabo.

Nina | 2019-09-20
Przeczytana: 20 września 2019

Mikael Blomkvist ma dużo na głowie. Zmarły, a może zabity, bezdomny Nepalczyk znaleziony na sztokholmskiej ulicy miał przy sobie kartkę z jego nazwiskiem. Martwi się o Lisbeth Salander, która ugania się za wredną siostrą Camillą, wśród rosyjskich przyjaciół-bandziorów znaną jako Kira. Nie idzie mu z artykułem dla „Millennium” na temat ruskiej fabryki trolli. Na dodatek przeżywa gorący romans z dziennikarką, która mimo że reprezentuje wrażą opcję polityczno-medialną okazuje się całkiem, całkiem...

Choć tytuł oraz okładki szwedzkich i polskich wydań mogłyby sugerować, że jest to przede wszystkim opowieść o ostatecznej rozgrywce między pannami Salander, najbardziej rozbudowany i chyba najciekawszy wątek dotyczy zagadkowego szerpy, tragicznej wyprawy na Everest sprzed lat oraz roli polityków i zdrajców w tej aferze, na czele z popularnym szwedzkim ministrem obrony. W końcu wszystkie wątki jakoś tam zaczynają się zazębiać, a po drodze jest dużo strachu i zamieszania oraz kilka krwawych...

pawkaz | 2019-09-19
Przeczytana: 19 września 2019

Witam.Jako, że wcześniej przeczytałem wszystkie części Millennium to nie mogłem sobie pozwolić na nieprzeczytanie najnowszego tomu.
W porównaniu do poprzednich części to ta najnowsza wypada blado i to bardzo blado.Oczywiście nie jest to zła książka, ani też nudna, jednak zdecydowanie czegoś brakowało.
Akcja toczy się szybko, poznajemy głównych bohaterów, którzy mają " głęboki szkic".
Tak naprawdę podczas czytania były tylko dwa momenty przez które ciężko było mi się oderwać od dalszego wertowania stron.
Podsumowując : To już nie to Millennium co wcześniejsze tomy

Polcia | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Dobrze, że to już koniec! Narzekałam na poprzednią część, a w porównaniu z tą wychodzi,że nie powinnam. Bo po lekturze tej dopiero zdałam sobie sprawę jak autor nie poradził sobie z tematem. Może gdyby za kontynuację zabrał się kto inny nie wyszedłby taki gniot. Przeczytałam, bo byłam ciekawa jak to się skończy. Ostatnie 30 stron...uśmiech z twarzy mi nie schodził bo akcja kojarzyła mi się z filmami akcji rodem z Bollywood. Nawet nie ma co pisać o Salander i Blomkviście bo ich tam nie było. Te postacie miały tylko ich imiona i nazwiska a nic z postaci i postawy, które wykreował Larsson. Jedna gwizdka za wątek Everestu, jedna za sentyment do cyklu, jedna za to,że już koniec. Nie polecam.

Karol | 2019-09-18

Witam,

No sam już nie wiem.Na pewno trzecia cześć jest najgorsza ( mówię o książkach Davida L.). Niby tajemnica z szerpą ok,jest to w miarę logiczne napisane ale już próby zamachu siostry na siostrę,te tortury Majkela jakoś tak dziwnie się to czytało.
Odnoszę wrażenie że autor nie miał pojęcia jak zakończyć tą historie i tak to dla mnie wygląda.
ps.może lepiej że to już koniec :)

Karolina | 2019-09-17
Na półkach: Przeczytane, Książki 2019
Przeczytana: 16 września 2019

Ciężka do czytania. Przeczytałam tylko połowę, bo nie widziałam sensu męczyć się dłużej.

lipstick89 | 2019-09-16

Dużo słów, mało treści.

Słabizna. Okrutna słabizna, bez polotu.

Dariusz Polak | 2019-09-16
Na półkach: Legimi, E-Book, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2019

Najsłabsza z dotychczasowych części
Ale czyta się płynnie

morświn | 2019-09-16
Przeczytana: 05 września 2019

Przeczytałam, żeby mieć za sobą całość.
No i dobrze, że mam to już za sobą.

ewafra | 2019-09-16

Trudno mi dokonać oceny. Z jednej strony dosyć dobra powieść "dziennikarsko-śledcza". Dość ciekawy wątek kryminalny, niepokojący, obiecujący, niestety w moim odczuciu poprowadzony w stronę zbyt prostego i naiwnego rozwiązania. Z drugiej przykry brak wszystkiego co było siłą poprzednich części cyklu. Brak tamtego Mikaela, brak tamtej Lisbeth. Przede wszystkim Lisbeth. Genialnej, twardej, konsekwentnej, nieczułej. W tej części zmienionej w rozhisteryzowaną, sentymentalną, średnio sprytną, średnio zorientowaną, niezdecydowaną, momentami żałosną, a co najgorsze zupełnie pozbawioną wyrazu. Moim zdaniem najsłabsza część cyklu. Jednak ogólna ocena pozytywna.

„Millennium” dobiega końca

Historia sagi „Millennium” nie jest typowa. Choć należące do niej książki stały się bestsellerami, to jej autorowi nie dane było cieszyć się międzynarodowym sukcesem – zmarł on przed publikacją pierwszej części. Dziś świat wykreowany przez Stiega Larssona wciąż zaludnia postaciami pisarz David Lagercrantz, choć jego powieść zatytułowana „Ta, która musi umrzeć” zapowiadana jest jako ostatnia część serii. Przeczytajcie jej fragment!

Patronaty tygodnia (19-25.08.2019)

Spora dawka wzruszeń płynących z historycznej sagi rodzinnej czy porcja sensacyjnych wrażeń od Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander? A jeśli latem wolicie sięgnąć po bardziej wymagającą lekturę, polecamy zapis rozmów z tymi, którzy podczas II wojny światowej walczyli o naszą wolność. Oto książki, nad którymi w tym tygodniu objęliśmy patronat medialny.