Ta, która musi umrzeć

Okładka książki Ta, która musi umrzeć David Lagercrantz Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 6)
Hon som måste dö
Czarna Owca
2019-08-22
2019-08-22
Inga Sawicka
dziennikarz haker literatura szwedzka skandynawski kryminał Sztokholm Szwecja szwedzki kryminał szwedzki thriller śledztwo thriller zabójstwo zagadka kryminalna zaginięcie zemsta

Tym razem Lisbeth będzie chciała wyrównać swoje rachunki z siostrą i wyjedzie do Moskwy. Tymczasem w Szwecji zginie bezdomny. Lekarka sądowa będzie próbowała ustalić jego tożsamość i zadzwoni do Blomkvista. Dziennikarz spróbuję jej pomóc rozwiązać sprawę. Zmarły przed śmiercią często mówił o szwedzkim ministrze obrony. Sprawy bezdomnego i ministra łączy wyprawa na Everest. Między siostrami dochodzi o ostatecznej rozgrywki, w którą zostanie wciągnięty Mikael.

Naprawdę niezły kryminał. Główny wątek bardzo interesująco przeplata się z pozostałymi, by zgrabnie połączyć się na końcu. Brak wielkiego suspensu ani twistu, niemniej jednak czyta się dobrze.

Książki napisane przez D. Lagercrantza w ramach kontynuacji Millennium S. Larssona zawsze czytam z sentymentu dla tamtej trylogii, która ma wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Nie inaczej jest z pozycją "Ta, która musi umrzeć".

Książkę czyta się dobrze, zaciekawią czytelnika od pierwszych stron, niestety daleko jej do poziomu dzieł S. Larssona. Na plus mogę za to dodać, że dzięki niej dowiedziałam się o istnieniu tzw. Rainbow Valley na Mount Everest - przerażający temat i przede wszystkim bardzo smutny...

Ta część to dla mnie rozczarowanie. Jak zawsze super sie zaczęła, a potem akcja zaczęła sie już tylko ciągnąć. Bez napięcia, wciągnięcia... Cóż, cieszę się że to już koniec, choć w głębi duszy czuję, że "Krzyk orła" czeka, z nową nadzieją!

6 tom cyklu millennium ma w sobie wszystko co powinna mieć pozycja tego gatunku. Tajemnica, akcja, ciekawi bohaterowie. -Polecam

Takim o to sposobem skończyłam serię Millennium. Pamiętam jak dostałam pierwszy tom od znajomej i mówiła mi, że będę miała co czytać bo są grube tomy. ...Łyknęłam je w miarę szybko i chyba czuję lekki niedosyt, że to już koniec.
Szósty tom ostatni zamyka całą serię i to dosłownie. Wszystko spina w całość. Autor poświęca dużo miejsca relacji Lisbeth z jej siostrą Camillą - odkrywa co tak naprawdę się działo w domu rodzinnym kobiet i czy rzeczywiście wszystko wyglądało tak jak przedstawiała to swoimi oczami Lisbeth czy jednak prawda jest zupełnie inna.
Bardzo przypadło mi do gustu, że w końcu można było poznać bliżej Camillę i poznać jej wersję wydarzeń. Zdecydowanie mniej było tym razem Mikaela ponieważ autor skupił się na wątku sióstr. Cała akcja powieści nie powala, nie jest jakaś mega zaskakująca ale jak da mnie wyjaśnienie w końcu co się działo w domu Lisbeth był mega ciekawy.
Z tego co wiem pojawił się siódmy tom serii natomiast chyba dla mnie lepiej by było gdyby zakończono na tym tomie. Nie czytałam jeszcze ale wydaje mi się, że będzie to sztucznie wyciągana historia bo jak dla mnie szósty tom świetnie zamknął całą serię.

Nie lubię Rosji. Nawet książki, których bohaterowie trafiają chociażby na moment do tego kraju, mnie przerażają i staram się ich unikać. Wyjątkiem jest chyba tylko „Mistrz i Małgorzata”.
Pech chciał, że czytając szóstą część Millenium, nie sposób odwrócić się od Rosji. Zarówno Mikael jak i Lisbeth, czyli dwa główne powody, dla których czytam serię, to Szwedzi. Nie można jednak zapominać o pięknej Camilli alis Kirze, której w tej części sporo.
A co pozarodzinnymi porachunkami? Wyprawa na Everest, polityczne skandale i machlojki ale też ludzkie dramaty i dużo genetyki.
„Ta, która musi umrzeć” to trzecia, a zarazem ostatnia część cyklu napisana przez Lagercrantza. Podjął się niełatwego wyzwania i myślę, że mu podołał. Napisał trzy naprawdę dobre książki i myślę, że w tym temacie nikt go nie prześcignie...chociaż życzę Karin Smirnoff jak najlepiej.

Kto nie kojarzy serii "Millennium", niech lepiej się nie przyznaje! Kryminały Stiega Larssona już dawno przeszły do kanonu gatunku. Warto zaznaczyć, że tylko pierwsze trzy tomy autorstwa samego pisarza. Kolejne trzy, w tym "Ta, która musi umrzeć", napisane przez Davida Lagercrantza, nie dorastają Mistrzowi Kryminału do pięt. Z tomu na tom jest coraz gorzej. W tym seria sięgnęła dna.

Widoczne jest przede wszystkim spłaszczenie postaci. Mikael wyblakł, Erika pojawia się epizodycznie, jest traktowana jak piąte koło u wozu. Różne wątki z jej życia prywatnego są nam rzucane bez sensu, jakby była to jakaś łaska zesłana od autora. Jednak najbardziej ubolewam nad postacią Lisbeth, moją ulubioną bohaterką. Ta została kompletnie przewalcowana, mało zostało z prawdziwej, starej jej.

Lagercrantz szczególnie w "Tej, która musi umrzeć" rozdmuchiwał pewne wątki. Sztucznie przedstawiał akcję. Próbował wcisnąć wprost w tekście czytelnikowi, że dzieje się bardzo dużo, podczas gdy bohaterowie, których stworzył Larsson, na spokojnie by sobie z tym poradzili, mając przy okazji zajętą jedną dłoń paleniem cygara. Często autor pisze z perspektywy chociażby tej nieszczęsnej Lisbeth, jakoby ta była zmęczona psychicznie. Opisuje, jak nieudolnie rozpoczyna dwadzieścia śledztw i do żadnego nie może na dłużej przysiąść. A na koniec, w beznadziejnie napisanym i wymyślonym finale, zachowuje się jak pieprzony James Bond. Czy leci z nami pilot? Sorry memorry, ale ja tego w ogóle nie kupuję. Większość rzeczy kompletnie się nie klei, bo Salander taka nie jest. Po prostu. Poznaliśmy ją u Larssona jako diabelnie inteligentną geniuszkę, hakerkę, fighterkę. A w tym tomie nie zostało z niej nawet echo cienia.

Lagercrantz traktuje czytelnika jak dziecko. I to nie jako kilkunastolatka. Bardziej jak noworodka. Ja podczas lektury czułem się traktowany jak mało inteligentny. Sztuka pisania polega na tym, żeby pozostawić czytającemu pole do myślenia. Szczególnie w kryminałach powinien zastanawiać się, dlaczego jest tak, a nie inaczej, samemu dochodzić do motywacji czy przyczyn bohaterów i bohaterek. Tutaj autor wszystko podaje na tacy. Czyta się "Tę, która musi umrzeć" dobrze i szybko, ale lektura nie zapewnia intelektualnej rozrywki.

Ogromna szkoda, że od trzech tomów ci bohaterowie tak negatywnie się zmieniają. Z części na część postępuje to coraz bardziej. Ostatni tom swojego autorstwa Lagercrantz potraktował okropnie. Jakby chciał się od tej serii uwolnić, jakby zdawał sobie sprawę z tego, jak beznadziejne historie tworzy. Najgorsze w tym wszystkim jest właśnie to stracenie na kolorycie i jakości...

Pozostaje mi tylko czekać na przeczytanie kolejnego, siódmego tomu serii Millennium. Premiera już w listopadzie. David Lagercrantz szczęśliwie zakończył pisanie na szóstym tomie (domyślam się, że to stanie się tradycją - każdy pisarz może napisać tylko trzy części. Jako element szacunku dla Larssona, który zmarł po zakończeniu trzeciego tomu). Kolejną autorką serii jest Karin Smirnoff. Miejmy nadzieję, że podniesie nieco poziom. Po trzech książkach autorstwa Lagercrantza nie jest to trudne.

Chyba najlepsza z tych nie napisanych przez Larssona, ale to nadal nie jest to :)

Lisbeth nadal jest niesamowita. Szkoda, że inaczej nie wykorzystuje swojego talentu. Ale nadal ja lubię. Ciekawe, co dalej......????

• Przeczytane 2019

David Lagercrantz Ta, która musi umrzeć Zobacz więcej