Trendy marca lubimyczytac.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.04.2019

Przy naszym ostatnim tekście o trendach lutego dyskutowaliście o popularności danych tytułów. Czy książka, o której dużo się mówi i która budzi ciekawość czytelników, po sprawdzeniu faktycznie trafia w ich gusta literackie? Zdecydowaliśmy, że przyjrzymy się sprawie bliżej, pokazując również statystyki z półki „Chcę przeczytać”.

Trendy marca lubimyczytac.pl

Na zakończenie lutego, jak co miesiąc, przedstawiliśmy książki, które najczęściej wyszukiwaliście w naszym serwisie. Znalazło się tam sporo tytułów, o których już od dłuższego czasu jest głośno. Sprawdziliśmy, czy po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami o książce chcecie ją przeczytać. Jesteście ciekawi wyników?

Przejdźmy do omówienia książek, których w marcu byliście najciekawsi. Tym razem zwycięzca zdeklasował konkurentów. „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli” Ałbeny Grabowskiej wyszukiwaliście dwa razy częściej niż książkę, która znalazła się na drugiej pozycji. Nagrodzona Nike „Ciemno, prawie noc” przypomniała o sobie siedem lat po ukazaniu się po raz pierwszy na rynku – domyślamy się, że to z powodu adaptacji, która właśnie weszła na ekrany kin (przy okazji polecamy waszej uwadze rozmowę z Joanną Bator). Ostatnie miejsce na podium zajmuje „Umorzenie” Remigiusza Mroza, cieszące się niesłabnącą popularnością (podobnie jak sam autor, z którym rozmawialiśmy tutaj).

Kolejne dwie pozycje zajmują książki o podobnej tematyce – „After. Płomień pod moją skórą” i „365 dni”. Na szóstym miejscu cieszy nas obecność książki którą objęliśmy patronatem – zbierająca świetne recenzje „Cisza białego miasta”. Szczęśliwa siódemka przypadła w tym miesiącu debiutowi powieściowemu Alexa Michaelidesa pt. „Pacjentka”, również pod naszym patronatem. Nastepne miejsce zajmuje „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej (czy obecność w zestawieniu to wynik emisji filmu opowiadającego historię życia autorki?). Na następnej pozycji notujemy spadek „Tatuażysty z Auschwitz”, czyli hitu obecnego w zestawieniu co miesiąc. Listę dziesieciu tytułów zamyka z kolei „12 życiowych zasad. Antidotum na chaos” kontrowersyjnego w ostatnim czasie psychologa, Jordana Petersona.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie nowości na rynku wydawniczym cieszą się największą popularnością, za podpowiedź możecie uznać to, jak często zostały dodane na półkę „Chcę przeczytać”. Jakie książki zainteresowały was więc w marcu na tyle, że zapragnęliście poznać ich treść? Pierwsze trzy miejsca zajmują kryminały: „Pacjentka”, „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” i „Cisza białego miasta”. Niewątpliwie wszystkie są przykładami dobrze napisanych książek, co potwierdza wysoka średnia ich ocen. Zaraz za podium znajdziemy intrygującą „Kołysankę z Auschwitz” – niezwykłą historię o przedszkolu w obozie koncentracyjnym. Na piątej pozycji uplasowała się „Córka zegarmistrza”, a goniła ją „Bestia” – ksiażka, którą tak zachwycił się Ridley Scott, że zechciał przenieść ją na duży ekran. Siódme miejsce zajęło „Ciemno, prawie noc”, a ósme „Umorzenie” – pewnie nasi użytkownicy planują zapoznać się z książkowym pierwowzorem przed premierą drugiego serialu TVN. Dwie ostatnie pozycje to „Pozwól mi wrócić” i „Tatuażysta z Auschwitz” – które nadal wiele osób chce poznać.

Zestawienie TRENDY miesiąca obejmuje dwie listy:

 1.  Pierwsza: które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie zarówno przez osoby posiadające, jak i nieposiadające konta w lubimyczytać.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zachęceni np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których wyszukują oni dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.
 2. Druga: pokazuje książki najczęściej dodawane na półkę „Chcę przeczytać” przez zalogowanych użytkowników lubimyczytać.pl. Statystyki z półki „Chcę przeczytać” mogą być ważnym sygnałem wysyłanym wydawcom – informacją, na jakie książki czekają czytelnicy. Pamiętajcie, by dodawać na półkę „Chcę przeczytać” najciekawsze waszym zdaniem pozycje, a potem wystawiać im ocenę. To właśnie nota wystawiona po przeczytaniu danej ksiażki jest rekomendacją dla osób szukających nowych lektur. Tym samym tworzycie ranking książek, po jakie warto sięgać!


komentarze [12]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Evik - awatar
Evik 05.04.2019 11:25
Bibliotekarka

Chyba nie podlegam trendom ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Monika - awatar
Monika 03.04.2019 02:56
Czytelnik

którę nadal wiele osób chce poznać
Błagam, poprawcie!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Monika - awatar
Monika 03.04.2019 02:54
Czytelnik

Brawo!!!

Teraz czekam jeszcze na to, by ten miesięczny ranking chcęczytania był równie długi i równie dostępny jak ranking wyznaczany klikaniem, bo na razie klikam sobie u góry strony Top100 i mogę podziwiać te trendy do setnej pozycji i za przeszłe okresy (doklikać można się tylko o rok w przeszłość, ale zmieniając z klawiatury treść w pasku adresu można dotrzeć aż do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
betsy - awatar
betsy 02.04.2019 15:40
Czytelniczka

Dobrze, ze LC posłuchało głosów czytelników i do "Trendów" dodało pozycje z półki "Chcę przeczytać".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Jolka - awatar
Jolka 02.04.2019 08:43
Czytelniczka

Wiem,że ta pozycja ma swoich zwolenników jak i przeciwników ale dla mnie "Tatuażysta" to rewelacyjna powieść.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Jolka - awatar
Jolka 01.04.2019 17:54
Czytelniczka

Pozycja 8,9 i 10 przeczytane ,teraz na półce -czytam mam "Ciemno,prawie noc "

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Guzikowianka - awatar
Guzikowianka 02.04.2019 07:36
Czytelniczka

I jak ta 10?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas  - awatar
czytamcałyczas 01.04.2019 15:43
Czytelnik

Serial udany.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Flowerbed - awatar
Flowerbed 01.04.2019 15:30
Czytelniczka

To całkiem zrozumiałe, że ekranizacja filmowa wzbudza ciekawość i idzie w parze z reedycją książkową. O ilu interesujących pozycjach literackich dowiadujemy się właśnie przypadkiem poprzez promocję filmu. Osobiście też czasem daję się złapać na taki haczyk marketingowy. Chociaż częściej jednak, przeglądając oferty wydawnictw i sklepów internetowych, oglądam i wybieram...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Guzikowianka - awatar
Guzikowianka 01.04.2019 17:25
Czytelniczka

Flowerbed nie twierdzę, że popularność książki wynikająca z ekranizacji to coś złego. Sama właśnie dodałam do listy książek do przeczytania „W domu innego”, której ekranizacja wchodzi do kin :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Guzikowianka - awatar
Guzikowianka 01.04.2019 14:41
Czytelniczka

Pierwsze dwa miejsca na pierwszej liście to chyba „echo” ekranizacji. Nie powinno być zaskoczeniem. Osobiście cieszą mnie natomiast pozycje 8 i 9.
Pokuszę się też o wytypowanie kandydatów do trendów kwietnia. Może to być „Harry Potter i komnata tajemnic”, „Zmierzch” czy Osho - lada chwila trafią na indeks ksiąg zakazanych ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać - awatar
LubimyCzytać 27.03.2019 16:46
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam