O pisaniu na chłodno

Wydawnictwo: Czwarta Strona
AMisz

W tej książce Remigiusz Mróz daje się poznać od dotychczas skrzętnie skrywanej strony. Opisuje swoją pisarską drogę i trzyma czytelnika w napięciu niczym w jednym ze swoich najlepszych kryminałów. Odkrywa kulisy własnego warsztatu, a ostatecznie udowadnia, że każdy z nas nosi w sobie przynajmniej jedną nienapisaną książkę. Wszystko to robi na chłodno, ale także z przymrużeniem oka - dzięki...

Wszystko to robi na chłodno, ale także z przymrużeniem oka - dzięki czemu pozycja ta tonie tylko wyczerpujące kompendium pisarskie dla wszystkich, którzy myślą o stworzeniu własnej powieści, ale także porywająca, zabawna i momentami poruszająca lektura.

źródło opisu: Czwarta Strona, 2018

źródło okładki: Czwarta Strona, 2018

Piotr | 2018-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Zaintrygowała mnie zapowiedź tej książki. Jakiś czas temu dałem sobie spokój z kolejnymi pozycjami autora, ale tę kupiłem z jednego powodu. Swego czasu prowadził kącik na LC z poradami dla osób, które miały zamiar rozpocząć własną karierę pisarską. Skopiowałem "dobre rady" na dysk i z czasem zainwestowałemw
druk i bindowanie. Chciałem przekonać się, czy autor strzeli sobie w stopę i książka będzie na zasadzie kopiuj- wklej.
Ale od początku...

Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej autor pisze o sobie, ale zaznacza od informacji na początku, iż jest introwertykiem. A potem się zaczyna...Przeczytałem od kiedy pisze, od kiedy pali, kiedy rzucił palenie i miliard niepotrzebnych jak dla mnie faktów z jego życia, ale dla innych mogą być ciekawe. Ale każdy ma prawo napisać coś na kształt "autobiografii". Przy okazji nie zapomina wspomnieć o blogerach, pisarzach z podwórka itd. Odnosi się do pewnych spraw, które dotyczą jego persony i jego twórczości. Dowiadujemy się o...

czytanienaplatanie | 2018-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Nigdy nie planowałam pisać, a po przeczytaniu powyższego poradnika pewnie się to nie zmieni, bo nie mam ani takich ambicji, ani wyobraźni. Chociaż, jak to mówią, nigdy nie mów nigdy.

Myślę jednak, że dla osób, które zaczynają przygodę z pisaniem książka będzie bardzo pomocna. Konkretna i aktualna, zabawna i przystępnie napisana. Może spowoduje wysyp polskich autorek i autorów, którzy dotychczas pisali do szuflady, lub mieli obawy przed wystartowaniem?

Książka składa się z dwóch części. W jednej znajdziemy wiele faktów dotyczących życia prywatnego autora i jego pierwszych literackich kroków. Będzie to niewątpliwą gratką dla wszystkich fanów, ponieważ pisarz niezbyt chętnie opowiadał o sobie. Historie przytaczane przez autora czasem wzruszają, czasem śmieszą i czyta się je, jak dobrą powieść. Dowiadujemy się jakim był nastolatkiem, kto zaszczepił w nim miłość do książek i którzy autorzy byli dla niego inspiracją. Dobrze, że odsłonił swą ludzką twarz, ponieważ wielu zaczynało...

Magda | 2018-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2018

Premiera O pisaniu na chłodno jeszcze nie miała miejsca, a Internet już kipi od plotek. Najbardziej płodny pisarz nowego pokolenia postanowił podzielić się z czytelnikami swoim własnym doświadczeniem związanym z pisaniem. Sylwetki Remigiusza Mroza sądzę, że nie muszę nikomu przybliżać. Liczby mówią same za siebie... Autor w ciągu ostatnich kilku lat bez dwóch zdań zrobił w Polsce zawrotną karierę. Jego książki rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki w wielomilionowych nakładach. Osobiście Mroza lubię i cenię, szczególnie za szczerość i bezkompromisowość.

W księgarniach na półkach z bestselerami zawsze znajdzie się kilka pozycji najpopularniejszego polskiego kryminalisty. Sama przeczytałam bagatela 21 książek autora i nadal żywię nadzieję, że kiedyś nastanie ten magiczny dzień, kiedy będę w końcu na bieżąco z jego propozycjami. Mróz stworzył najbardziej wybuchowy prawniczy duet, a na spotkaniach autorskich (których sama zaliczyłam kilka) pierwsze pytanie jakie pada to...

Maromira | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Remigiusz Mróz jest obecnie jednym z najlepiej sprzedających się pisarzy w Polsce. Jego książki sprzedają się w coraz większych nakładach, można je znaleźć w każdej księgarni, kolejne tytuły jak w zegarku wychodzą co parę miesięcy.

W obliczu tego niebywałego sukcesu Mróz postanowił napisać poradnik dla początkujących pisarzy, coś jak szybki kurs pisania. „Na chłodno o pisaniu” jest krótkim zapisem tego, jak według Mroza powinno się pisać, a także tego, jak wyglądała jego droga do rozpoczęcia kariery pisarskiej.

Czy ta książka była potrzebna? Nie. Czy jest powód, dla której została wydana? Tak – powiększająca się sława Mroza, kolejne powieści, sprzedane prawa do tłumaczeń i ekranizacji. O autorze jest głośno, nic więc dziwnego, że każdy chce kuć żelazo, póki gorące. Książka o pisaniu od autora, który z tytułu na tytuł poszerza tematykę? Czemu nie, zwłaszcza gdy połowa tej książki była już od czasu dłuższego napisana. Ci, którzy w 2015 roku śledzili kurs pisania, który Remigiusz...

pocztamorska | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Pozwalam sobie wkleić recenzję poradnika pani Katarzyny Bondy, bo w zasadzie chodzi o to samo.

Filmowy Hemingway według Woody Allena w "O północy w Paryżu" mówi, że nigdy nie należy dawać swoich tekstów do czytania pisarzom. Powody są oczywiste. Albo potraktują cię jako konkurencję albo najlepszym przypadku przejmą twoją opowieść i wykorzystają, jako swoją. Czy zatem, czytać poradniki dla pisarzy? Oczywiście czytać, ale ze zrozumieniem i dystansem. Kryminalne opowieści dotyczą, bardzo małej i zupełnie nietypowej części naszej egzystencji. Na pewno nie są w stanie zastąpić pustki po tragedii antycznej, zająć jej miejsce i nadać rangę nieustającym rozrachunkom ludzkości z podstawowymi pytaniami. Jeżeli mówimy literatura myślimy o świecie. Poradnik ciekawy. czytać należny ostrożnie i pamiętać o zaleceniu Hemingwaya.

Hanna | 2018-12-02

Remigiusz Mróz wydał nową książkę! Jednak tym razem nie jest to kryminał! O pisaniu na chłodno to bardzo inspirująca i wartościowa publikacja. Całość została podzielona na dwie części. W pierwszej z nich poznajemy pisarskie początki autora, zaś w drugiej porady, które mogą stać się cenne i użyteczne dla osób, które marzą o tym, żeby napisać swoją własną książkę. I choć autor nie daje nam gotowych rozwiązań (bo takich nawet nie ma), które na pewno zapewnią nam sukces w świecie pisania książek, bowiem jak sam mówi wychodzę z założenia, że nie istnieje żaden uniwersalny sposób, dzięki któremu można nauczyć kogokolwiek pisania, to jednak pokazuje odbiorcy, co sprawdza się w jego wypadku, co sprawia, że z przyjemnością przykuwa się do klawiatury na długie godziny i co pozwala pisać mu właściwie bez przerwy. Myślę, że lata praktyki tego nauczyły Mroza. Przecież nikt nie rodzi się z gotowym warsztatem. Wypracowujemy go latami, choć przez większość czasu nie jesteśmy tego świadomi. Jeśli...

Znosemwksiążce | 2018-11-24

Jego powieści rozchodzą się w milionach, gdzie się nie pojawi skupia wokół tłumy fanów. Pisze w tempie ekspresowym, a każda kolejna książka trafia na listy bestsellerów. Niebawem obejrzymy serial na podstawie najpopularniejszej serii kryminalnej. Ale zanim stał się najbardziej znanym współczesnym pisarzem musiał przejść drogę, która zapewne niejednego początkującego pisarza może zniechęcić. O ciężkiej pracy w drodze do sukcesu, o pragnieniu, które było silniejsze niż strach przed porażką, ale przede wszystkim o autorze, jego pasji i doświadczeniu przeczytacie w najnowszej książce "O Pisaniu. Na chłodno", która ukaże się już 28 listopada.
Na tę książkę fani Remigiusza Mroza czekali jeszcze zanim pojawiła się jej zapowiedź. Wielu zastanawiało się jak to jest możliwe pisać kilka powieści rocznie. Wreszcie poznamy wielki sekret sukcesu autora.
To mój pierwszy przeczytany w całości poradnik, który pochłonęłam w jeden wieczór. W zasadzie to nie jest typowy poradnik. Oczywiście Ci,...

Maja | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

W tej książce Remigiusz Mróz pozwala, by czytelnik lepiej go poznał. Opisuje swoje pisarskie perypetie i mówi, co trzeba robić, by zaistnieć na rynku wydawniczym. Każdy pisać może, trzeba tylko umieć ubrać swoje myśli w odpowiednie słowa. Im więcej czytamy i pracujemy nad sobą, tym lepiej.

Ta książka pojawi się na rynku wydawniczym za 3 dni, a już zdążyła zrobić wokół siebie sporo zamieszania. Dlaczego? Napisał ją młody autor, który w ekspresowym tempie znalazł się wśród grona najbardziej poczytnych autorów i każda jego książka ma wielu fanów. Jeśli chodzi o mnie, to ja sięgam po te mniej reklamowane powieści. Z Chyłką się nie polubiłam, za to Czarna Madonna i W cieniu prawa przypadły mi do gustu.

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na to, że chciałam się przekonać, co autor ma mi do zaoferowania w tym poradniku. Jestem osobą, która pracuje przy procesie wydawniczym i mniej więcej wiem z czym się to je, dlatego wiele rzeczy, o których mówił autor, było mi dobrze znanych.

Książka...

książkowe_zacisze | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

"O pisaniu. Na chłodno" to autobiografia i poradnik w jednym, czyli coś, czego ja unikam. Gdyby nie kontrowersyjnie zimne nazwisko na okładce, pewnie przeszłabym obok tej pozycji obojętnie i teraz byłabym uboższa o wiele wartościowych przemyśleń.

W tej książce znalazłam wszystko, prawdopodobnie nawet to, czego znaleźć nie miałam. Pisania się może nie nauczyłam, co widać, ale odbyłam niesamowitą podróż po świecie początkującego pisarza, który pierwsze litery stawiał w PowerPoincie.

"O pisaniu. Na chłodno" to taki Mróz na ciepło, z przymrużeniem oka, z przesłaniem. Szczerze mówiąc dopiero po tej lekturze uświadomiłam sobie jak słabo znam twórców powieści, po które sięgam i jaka to dla mnie wielka strata. Remigiusz Mróz obala wiele mitów na swój temat i daje się poznać z zupełnie innej strony, nie tylko jako pisarz, ale też jako czytelnik, przyjaciel, człowiek z pasją. Teraz nie myślę już o Panu Mrozie, jak o typie, który wiecznie chodzi w garniakach i pisze szybciej niż ja czytam,...

ZaczytanaOlaa | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Recenzja przedpremierowa. Premiera 28.11.

"Pisząc możemy przeżyć tysiąc żyć."

Czytając książkę "O pisaniu na chłodno" miałam wrażenie, że siedzę w ciepłej kawiarni z kubkiem ulubionej kawy Latte i słucham opowieści pana Remigiusza Mroza, o jego miłości i pasji do czytania, problemów z wydaniem pierwszych książek oraz poznaję wiele innych ciekawych sekretów i tajemnic.

"O pisaniu na chłodno" przeczytałam w ekspresowym tempie, ponieważ autor pisze w taki ciekawy sposób, że nie mogłam się oderwać. Ta książka skłoniła mnie również do refleksji i przemyśleń o swojej rodzącej się miłości do czytania od najmłodszych lat. W drugiej części możemy znaleźć wiele ciekawych rad, które pomogą czytelnikom stworzyć swoją własną książkę.

Podsumowując "O pisaniu na chłodno" to nie tylko poradnik, ale również ciekawa i zabawna lektura idealna nie tylko dla fanów autora. Przyznam się szczerzę, że czytając opis z tyłu okładki myślałam, że ta książka będzie po prostu o "niczym" i zanudzę...