Patronaty tygodnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.11.2018

Przed nami ostatnie dni listopada i można odnieść wrażenie, że cały świat wyczekuje pierwszych dźwięków „Last Christmas”. W tym tygodniu w naszych poniedziałkowych patronatach znajdziecie nową książkę Remigiusza Mroza idealną na mroźne wieczory, świąteczną propozycję od Lucindy Riley i czwartą już powieść Roberta Galbraitha.

Polskie HimalajeJanusz KurczabWojciech FusekJerzy Porębski

Książka opowiada o najważniejszych wyprawach, podczas których dokonano pierwszych wejść na niezdobyte wcześniej szczyty, złotych latach polskiego himalaizmu zimowego, osiągnięciach Polaków w przejściach stylem alpejskim, samotnych wejściach i wyznaczaniu nowych dróg na szczyty. Autorzy omawiają również największe tragedie, będące udziałem polskich wypraw.

Osobna część poświęcona jest kobietom wspinaczom. Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była pierwsza damą światowego himalaizmu. Dziś światowej czołówce usiłują dotrzymać kroku Anna Czerwińska i Kinga Baranowska. Dzielnie sekunduje im też kilka innych naszych rodaczek.

Publikacja uzupełniona jest o leksykon polskiego himalaizmu. W tej encyklopedycznej części czytelnik znajdzie kompendium wiedzy o polskim himalaizmie, wzbogacone hasłami objaśniającymi nazwy i pojęcia, na jakie można natknąć się w czasie lektury.

Wydana wcześniej w formie sześciotomowej kolekcji publikacja zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Specjalną Jury 26. Festiwalu Górskich Filmów w czeskich Teplicach, nagrodę w kategorii Alpinizm, Eksploracja i Adventure podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Mountains, Extreme Sports and Adventures”, zorganizowanego w listopadzie 2009 roku w Bansku w Bułgarii.

Zabójcza bielRobert Galbraith, Tłumaczenie: Anna Gralak

Prywatny detektyw Cormoran Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy. Zanim jednak uda mu się wyciągnąć z chłopaka więcej informacji, ten wybiega z gabinetu w panice.

Próbując wyjaśnić opowieść Billy’ego, Cormoran Strike i Robin Ellacott – kiedyś jego asystentka, a obecnie współpartnerka w interesach – idą krętym tropem, który prowadzi ich przez boczne uliczki Londynu do wewnętrznego kręgu w Parlamencie i pięknego, ale złowieszczego dworku na dalekiej wsi.

Nie dość, że śledztwo przypomina labirynt zagadek, to na dodatek prywatne życie Strike’a bardzo się skomplikowało. Odkąd zyskał sławę jako prywatny detektyw, nie może już działać zakulisowo, tak jak kiedyś. Co więcej, jego relacje z Robin, która jest teraz nieoceniona w prowadzeniu działalności, są dużo bardziej napięte, a osobiste stosunki między nimi – o wiele bardziej zawiłe.

Osiem białych nocyAndré Aciman, Tłumaczenie: Agnieszka Walulik

Kolejna książka autora świetnie przyjętej w Polsce powieści „Tamte dni, tamte noce”, na podstawie której powstał film nagrodzony Oscarem!

Mężczyzna przed trzydziestką udaje się na przyjęcie bożonarodzeniowe na Manhattanie. Poznaje tam kobietę imieniem Clara. W ciągu następnego tygodnia oboje spotykają się co wieczór w tym samym kinie. Mężczyzna jest zauroczony, ale ostrożny, nie chce wykonać pochopnego ruchu. Napięcie między tymi dwojgiem stopniowo rośnie, towarzyszą mu niepewność, nadzieja i brak zaufania. Rozbudzone emocje kumulują się w ostatnią noc starego roku. Czy wraz z nim odejdą w przeszłość wszelkie wątpliwości?

Napisane pięknym językiem, szczegółowe i momentami bolesne studium oczekiwań i nadziei, z jakimi zmaga się każdy człowiek, gdy rozpoczyna nowy związek.

Każde martwe marzenieRobert M. Wegner

Długo wyczekiwana odsłona najgłośniejszego polskiego fantasy ostatnich lat!

Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecza, a dziś rządząca pustynnym księstwem wybranka Boga Ognia, stoi na progu wojny. Powstanie niewolników, które wybuchło u południowych granic państwa, zatacza coraz szersze kręgi. Genno Laskolnyk wraz ze swoim czaardanem wolnych jeźdźców wpada w sam środek wojny. Czego szuka wśród niewolników, którzy postanowili zrzucić jarzmo krwawych panów? Tymczasem tysiące mil na północ Czerwone Szóstki trafiają na tajemnicę, która pochłonęła już niejedną ofiarę. Czy odwaga górali ocali im życie?

Meekhan spływa krwią i wydaje się, że nic już nie powstrzyma płomienia, który ogarnia Imperium.

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera to barwny epicki fresk, w którym splatają się losy pełnokrwistych postaci, a ludzkie dramaty sąsiadują z intrygami bogów i tajemnicami sprzed tysięcy lat. Bestsellerowy cykl docenili czytelnicy nie tylko w Polsce, ale i w Rosji, gdzie „Opowieści…” zdobyły nagrodę najlepszej książki fantasy roku.

O pisaniu na chłodnoRemigiusz Mróz

W tej książce Remigiusz Mróz daje się poznać od dotychczas skrzętnie ukrywanej strony. Opisuje swoją pisarską drogę i trzyma czytelnika w napięciu niczym w jednym ze swoich najlepszych kryminałów. Przedstawia kulisy własnego warsztatu, a ostatecznie udowadnia, że każdy z nas nosi w sobie przynajmniej jedną nienapisaną książkę.

Wszystko to robi na chłodno, ale także z przymrużeniem oka – dzięki czemu pozycja ta to nie tylko wyczerpujące kompendium pisarskie dla wszystkich, którzy myślą o stworzeniu własnej powieści, ale także porywająca, zabawna i momentami poruszająca lektura.

Twoje życie w moich rękachKatarzyna Skrzydłowska-Kalukin

Katarzyna Kalukin w rozmowach z lekarzami najpopularniejszych specjalizacji w Polsce i pracownikami polskiej służby zdrowia.

Co widzi pacjent w szpitalnej izbie przyjęć? Zatłoczoną poczekalnię, w której siedzi się po kilka godzin, tłok, lekarzy i pielęgniarki, które go lekceważą. A co widzą lekarze i pielęgniarki? O tym jest ta książka.

Zbiór rozmów z ludźmi, którzy tworzą naszą służbę zdrowia i opowiadają nam o niej ze swojej perspektywy. Ta publikacja pomoże nam zrozumieć, jak wygląda codzienność z tej drugiej strony – nawał pracy, brak możliwości stosowania najnowszych osiągnięć medycyny, absurdy systemu.

„Pacjenci nas obrażają, krzyczą, że płacą składki i nas utrzymują. Nie zapomnę dyżuru na SOR, kiedy pacjenci w poczekalni chcieli mnie zlinczować, bo oni czekali, a ja musiałam pójść na blok operacyjny do urazu. Pacjent przyjechał z innego szpitala, jedno, jedyne oko, a chorzy z zapaleniem spojówek mieli do mnie pretensje, że poszłam zorganizować operatora dla tego najbardziej potrzebującego z nich”.

Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki ZnamyRafał Kosik

Felix, Net i Nika wracają do... liceum! Kłopoty z reorganizacją szkoły to nie jedyne, z którymi muszą się zmierzyć. Wszyscy będą musieli sobie poradzić z czymś, co wygląda na koniec świata, jaki znamy.

Nie ma prądu, internetu, zaczyna brakować wody, jedzenia i wszystkiego, co daje nam technika i cywilizacja, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i uważamy za naturalny element naszego życia.

Mnóstwo przygód, humoru i... nauki. 
Tom można czytać niezależnie od innych książek serii.

Złamane duszeSimone St. James, Tłumaczenie: Mateusz Grzywa

Vermont, 1950 rok. Jest takie miejsce dla dziewcząt, których nikt nie chce… Dla awanturnic, dla córek z nieprawego łoża, dla dziewczynek zbyt mądrych jak na swoje czasy. Nazywa się Idlewild Hall. W pobliskim miasteczku krążą plotki, że szkoła jest nawiedzona. Cztery współlokatorki z internatu łączy wyrażany szeptem strach. Ich przyjaźń rozkwita… do czasu, aż jedna znika w tajemniczych okolicznościach…

Vermont, 2014 rok. Dziennikarka Fiona Sheridan nie potrafi przestać myśleć o okolicznościach śmierci jej starszej siostry. Dwadzieścia lat wcześniej ciało Deb znaleziono na zarośniętym boisku, nieopodal ruin Idlewild Hall. I choć chłopak siostry został osądzony i skazany za morderstwo, Fiona nie może pozbyć się podejrzeń, że sprawa ma drugie dno.

Gdy dowiaduje się, że Idlewild Hall ma zostać odrestaurowane przez anonimową milionerkę, postanawia napisać o szkole artykuł. Jednak wstrząsające odkrycie dokonane podczas renowacji połączy śmierć jej siostry z sekretami z przeszłości, które miały pozostać ukryte w cieniu… oraz z niemilknącym głosem… 

Drzewo AniołaLucinda Riley, Tłumaczenie: Jan Kabat

Fascynująca powieść o zapomnianej przeszłości, skomplikowanych relacjach rodzinnych i mrocznych sekretach.

Greta po 30 latach wraca w rodzinne strony. Do Marchmont Hall, pięknej wiejskiej posiadłości położonej na wzgórzach Walii. Tragiczny wypadek spowodował u niej amnezję i wymazał z jej pamięci ostatnie 20 lat życia. Pewnego dnia, spacerując w lesie, trafia na tajemniczy grób. Gdy odczytuje stary napis, okazuje się, że pochowano w nim małego chłopca. Jej syna…

Poruszające odkrycie uruchomi lawinę zdarzeń, które doprowadzą Gretę do dawno zapomnianych, szokujących faktów. Greta pozna historię Cheski, swojej córki, która w wieku zaledwie czterech lat została gwiazdą kina. Jaką cenę przyszło jej zapłacić za przedwczesną sławę? Greta dowie się, że nie była aniołem, na którego wyglądała…

Reklama

komentarze [12]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aksamitt 27.11.2018 18:37
Czytelniczka

Zamierzam Twoje życie w moich rękach oraz Złamane dusze. Choć z drugim tytułem może być też tak, że podejdę do półki, poczytam trochę i stwierdzę, że to nie dla mnie;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina 26.11.2018 20:26
Czytelniczka

Chętnie sięgnę po Twoje życie w moich rękach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Twoje życie w moich rękach
FOCZKA 26.11.2018 19:35
Czytelniczka

Mnie zainteresowało "Każde martwe marzenie", opis zachęca do poznania szczegółów, spodziewam się dynamicznej akcji. "Drzewo anioła" skrywa jakąś tajemnicę z przeszłości, którą warto warto odkryć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
andeś 26.11.2018 19:07
Czytelniczka

Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy - to chyba dobra motywacja, by odświeżyć sobie poprzednie tomy ^^

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy
Gandolfina 26.11.2018 18:26
Czytelniczka

"Zabójcza biel", tak tak... Zacieram rączki:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Deutschland91 26.11.2018 15:28
Czytelniczka

Złamane dusze i Drzewo Aniołato coś dla mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Złamane dusze  Drzewo Anioła
WystukaneRecenzje 26.11.2018 14:28
Czytelniczka

Interesuje mnie: Zabójcza biel i może Twoje życie w moich rękach

Zamówiłam już w weekend ze zniżkami black week: O pisaniu na chłodno

Otrzymam do zrecenzowania: Złamane dusze

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zabójcza biel  Twoje życie w moich rękach  O pisaniu na chłodno  Złamane dusze
Strzelba 26.11.2018 10:40
Bibliotekarka

Nie mogę doczekać się Każde martwe marzenie, na pewno przeczytam też Zabójcza biel :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Każde martwe marzenie  Zabójcza biel
ogarbejbe 26.11.2018 10:29
Czytelniczka

Twoje życie w moich rękach


Złamane dusze

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Twoje życie w moich rękach  Złamane dusze
konto usunięte
26.11.2018 10:22
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

zgłoś błąd