Brzydki, zły i szczery

Okładka książki Brzydki, zły i szczery Adam Ostrowski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Brzydki, zły i szczery
Adam Ostrowski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Wielka Litera biografia, autobiografia, pamiętnik
Wielka Litera
2019-05-15
2019-05-15
muzyka rap hip-hop bałuty łódź
Inne

Młody, zdolny i utalentowany

Czyta się bardzo szybko. Nie jest to szczegółowa autobiografia, ale trochę ciekawostek jest. Dużo grafik, które również są fenomenalne. Polecam!

Daję 7, ale trochę na wyrost. Książka dość krótka, miejscami ilość stron jest sztucznie podbita poprzez wplatanie grafik, zdjęć, obrazów na tytułach rozdziałów... Czyta się trochę chaotycznie - nie jest to zła pozycja, ale spodziewałem się więcej. Więcej opisów z życia w Łodzi lat 90., więcej obrazów z Teofilowa i nieco więcej o początkach ekip LWC, Tabasko, a także nieco więcej detali w opisach realiów sceny hiphopowej Łodzi sprzed blisko 30 już lat. Nie powiem - jest pochłaniająca, ale chyba Ostry jest lepszym tekściarzem w swoich kawałkach, niż pisarzem, ale - może jeśli zakończyłby kiedyś karierę rapera, a zacząłby być pisarzem, może rozwinąłby warsztat jak Stephen King, kto wie? :)

Pozycja raczej kierowana stricte do fanów twórczości Adama, bowiem na dwustu kilku stronach dostajemy tak naprawdę telegraficzny skrót wydarzeń z jego życia, o których chciałoby się poczytać nieco więcej, ale z drugiej strony to jego życie, jego zabawki, więc podzielił się z nami nim na tyle, na ile mógł. Trochę szkoda też, że bardziej chronologicznie pewne rzeczy nie zostały opisane. Jest natomiast kilka świetnych przebłysków dotyczących m.in. tego, jaka była geneza powstania fristajlowej płyty "30 minut z życia", o kulisach powstania najdłuższego longplay'a Ostrego czyli "Jazzu w wolnych chwilach" (swoją drogą, dla mnie to jedna z najlepszych płyt polskiego hip hopu lat 2000 bo bity aż kipią energią a teksty to wręcz majstersztyk) i dlaczego akurat na dwóch płytach mamy łącznie 42 utwory, o "Tylko dla Dorosłych" i pomyśle z drugą ukrytą płytą w boxie, o współpracy z TDFem, a także co nieco o rozpadzie Obozu TA. Pod sam koniec poznajemy historię utraty lewego płuca i jak to wyglądało, a wyglądało nieciekawie...

Książkę jak już zaznaczałem, polecić mogę bardziej fanom twórczości Adama, bowiem nie jest to w żadnym wypadku pamiętnik lub też dziennik, tylko bardziej kilka luźno powiązanych ze sobą większych ważniejszych epizodów z życia Ostrego, które doprowadziły go do tego, kim jest obecnie. Lektura do czytnięcia w maks cztery godziny.

Nie wyróżnia się spośród podobnych książek. Nazwałbym to bardziej brudnopisem w którym autor zapisał swoje życie. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Ostrego ale w kolejności najpierw płyty a później książka bo w mojej opinii odwrotnie być nie może…

Jeśli nie jesteś fanem rapów, starych lat 80, klimatów bitu i freestylów na wolnym...to raczej wynudzisz się przy tej pozycji. Jeśli jednak wychowałeś się na zgrywaniu rapsów na kasety po nocach z radia,przegrywaniu płyt i wyjazdów na koncerty, hiphop kempy itd to poczujesz się jak w domu. Ja jestem tym drugim odbiorcą i wciągnąłem książkę jak dobrego bucha. Polecam

Słuchało się przyjemnie podczas dwóch jesiennych wieczorów. Jeśli Ostr jest Ci bliski i zastanawiasz się nad genezą powstania płyt i procesem twórczym to coś dla Ciebie. Lekka forma i język adekwatny do tematyki, dużo smaczków z prywatnych sytuacji i szczera opowieść o życiu - wzlotach, upadkach i pasji do muzyki.

Miała duży potencjał żałuję, że nie było wyciągnięte z niej więcej....Zbyt dużo tam historii o paleniu zioła. Mam jednak pewien sentyment do rapu wywodzący się z dzieciństwa. Zszokowała mnie informacja o tym, że na początku nie doceniał wielkości swojej twórczości i nie mieściło mu się w głowie kiedy ktoś z wyższej półki proponował mu współpracę. Książkę kończy pięknym zdaniem na koniec.

Mogła by być sporo dłuższa, jednak bardzo przyjemnie się czytało i obowiązkowa dla fanów rapera.

Dość ciekawe, ale pod warunkiem, że znamy twórczość i lubimy autora

Dość ciekawe, ale pod warunkiem, że znamy twórczość i lubimy autora

Myślałam, że przeczytam historię rapera, który rap traktował inaczej niż jest on produkowany i reklamowany teraz. Przede wszystkim język wypowiedzi autora jak dla mnie był zbyt niechlujny. Niestety negatywnie zaskoczyłam się tym, jak bardzo ilość wspomnień o paleniu wyrobów konopnych przewyższała ilość wartościowych przemyśleń rapera.

Przesłuchane jako audiobook, nagrane przez samego autora co na plus. Taki zbiór opowiastek, momentami irytujących, nic nowego ani szczególnie ciekawe się nie dowiedziałam, raczej pozycja tylko dla fanów. Jednak nie każdy artysta potrzebuje spisanej biografii

• Biografie