O pisaniu na chłodno

Okładka książki O pisaniu na chłodno Remigiusz Mróz
Okładka książki O pisaniu na chłodno
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Edipresse kryminał, sensacja, thriller
Edipresse
2021-04-15
2021-04-15

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Pierwsze część na 6-7 gwiazdek ale druga niestety tylko dla osób które chcą napisać własną książkę, dla czytelnika nuda

Właściwie ta książka niczym się nie wyróżnia od pozostałych poradników dla początkujących pisarzy. Zdecydowanie lepszy jest ,,Pamiętnik rzemieślnika". Każdy pisarz powie: trzeba dużo czytać, zapisywać każdy pomysł, zwracać uwagę na budowę utworu. Jakoś nie przepadam za Mrozem. Podobała mi się wyłącznie seria ,,W kręgach władzy". Moim zdaniem więcej czytelnik wyniesie ze spotkań z autorami niż z tej książki. Była okropnie nudna...

Dobrze, że nie kupiłem, kiedy wchodziła na rynek czytelniczy...

Poradnik, dla ludzi którzy chcą zacząć pisać. Ja nie chce, ale i tak słuchało mi się bardzo dobrze. Trochę historii z życia autora, trochę wspomnień i dużą dawką konkretnej wiedzy.

... Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą książką.
Piszę hobbystycznie z przerwami i co jakiś czas zaglądam w pozycje opisujące warsztat pisarski. Czytam artykuły, biorę udział w kursach, wyszukuję ćwiczeń i wszystko to aby kroczek po kroczku stawać się lepszym w pisaniu chociażby emailów służbowy czy kolejnych draftów pod powieść, które z czasem okazują się kolejnym opowiadaniem.

...Piszę to aby uświadomić odbiorcy tej opinii że jakieś, oczywiście skromne ale jakieś pojęcia na temat który prezentuje zawartość książki posiadam. Więc, czy nagle zacznę pisać o wiele lepiej niż do tej pory ? Chciałbym, ale to nie możliwe. Jestem świadomy że to bardzo długi i żmudny proces. Chociaż rady Remigiusza Mroza są naprawdę pomocne. Jednak co innego być czegoś świadomy a co innego świadomie przelewać cały swój warsztat na tekst. Autor przekonuje że wystarczy pisać a później szlifować tekst wielokrotnym redagowaniem i korektą i nie należy się przejmować tym w pierwszej fazie tworzenia.
Czy zacznę w inny sposób odbierać treść ba, inaczej czytać książki? Zwracać uwagę na coś co kiedyś było mało zauważalne lub nie zauważyłem tego wcale śledząc oczy po linijkach testu niczym ruch karetki na maszynie do pisania ? Myślę że tak, i to jest chyba największą wartością dodaną tej pozycji.

Szczerze polecam, nie tylko amatorom pisania ale również bookoholikom.

... Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą książką.

Moje pierwsze spotkanie z Mrozem. Bardzo dobra pozycja, wyciągnęła mnie z zastoju czytelniczego. Widać dużą inspiracje "Pamiętnikiem rzemieślnika" Kinga, ale ze spojrzeniem na polski rynek wydawniczy.
Wielu narzeka na pierwszą część książki, jednak mi wątek autobiograficzny odpowiadał. Lubię poznawać autorów od strony prywatnej, a Mróz nie ogranicza się tylko do siebie i przywołuje również życiorysy innych pisarzy.
Rady zwięzłe, chociaż ostatni rozdział to trochę powtarzanie tego, co już zostało napisane.
Ponadto na plus garść książkowych polecajek, głowa aż paruje od tytułów i różnorodności gatunkowej, jakimi dzieli się z nami autor.
Warto sprawdzić tę pozycję.

To jest jedyna książka Remigiusza Mroza, którą przeczytałem. I nie zamierzam czytać innej. Kopalnia wiedzy - tak można opisać ten poradnik.

Świetnie się słuchało - teraz czytam wyławiając ważniejsze informacje.

To moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem i może dobrze, bo zachęciło mnie do sięgnięcia po kolejne jego książki.
Niesamowite dla mnie jest to, że nawet poradnik można napisać ciekawie i z przytupem. Świetna zabawa słowami, zdaniami, doskonałe porównania i przykłady.

Rozumiem też fenomen jego pisania, które traktuje poważnie i z pasją. Podobały mi się fragmenty o tym jak zostały, złamane zasady marketingowe rynku wydawniczego.

W trakcie słuchania autor polecał pisarzy i zanim skończyłem miałem otworzonych następnych kilkadziesiąt kart w przeglądarce - dobrze będzie porównać style pisarskie.

Jeden z lepszych poradników pisarskich, jakie czytałem.

Świetnie się słuchało - teraz czytam wyławiając ważniejsze informacje.

Rozumiem też fenomen jego pisania,...

Przez ponad czterdzieści procent autor rozwodzi się nad swoim życiem, gdy zaczyna tekst o pisaniu Mróz podaje nam ogólnie przyjęte zasady wśród autorów, bardzo mało, malutko autor poświęca treści na temat tego jakie zwroty akcji w jakich momentach stosować, jakie tricki kiedy, jak rozwijać pomysły itd. Mróz zakłada że po takie książki sięgają ludzie którzy mają napisany plan książki od początku do końca lub tacy którzy mają pomysł na książkę i intuicję by dać się pochłonąć pisaniu.

W "O pisaniu na chłodno" Remigiusz Mróz postanawia odrobinę uchylić drzwi do jego życia. Rzadko udziela osobistych wywiadów, a w książce tej opowiada o swoim dzieciństwie, o przyjaźni i początkach miłości do książek.
Daje również rady dla początkujących pisarzy. Czego unikać, na co zwrócić uwagę, a przede wszystkim nie poddawać się. Kto wie, być może i na waszych półkach są książki pisarzy, którzy "nie" usłyszeli setki razy. Gdyby posłuchali negatywnych opinii, dziś regały w księgarniach i naszych domach nie uginały się pod ciężarem ich dzieł.

Remigiusz Mróz opowiada nam swoja historię od dzieciństwa do chwili obecnej, czyli momentu w którym jest jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy. Pokazuje nam swój świat a przy okazji dzieli się swoim doświadczeniem z osobami które dopiero zaczynaja przygodę z pisaniem. Wspomina również niełatwe poczatki innych autorów, którzy z czasem i uporem udowodnili że czytelnik sięgnie po ich ksiażki.

• Audiobooki