Wyzwanie czytelnicze LC
Ruda

15 najgłośniejszych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. Polscy mistrzowie gatunku wzięli na warsztat głośne sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska: precyzyjnie zaplanowane zabójstwa bossów polskiej mafii, morderstwa na zlecenie, zbrodnie popełniane w afekcie, tajemnicze zniknięcia. Do czego zdolny jest człowiek zaślepiony żądzą zysku? Jaka zemsta grozi za upokorzenie? Co przeżywa...

15 najgłośniejszych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy.

Do czego zdolny jest człowiek zaślepiony żądzą zysku? Jaka zemsta grozi za upokorzenie? Co przeżywa udręczona kobieta szefa gangu? Jak mafiozi wyrównują rachunki? Czy przed karą da się uciec?

Te historie przerażają tym bardziej, że wydarzyły się naprawdę.

KUPUJĄC TĘ KSIĄŻKĘ, WSPIERASZ STOWARZYSZENIE SOS WIOSKI DZIECIĘCE W POLSCE.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/zabojczy-pocisk-polska...(?)

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/zabojczy-pocisk-polska...»

Milena | 2018-10-29

Jeszcze bardziej wystrzałowy "Pocisk" niż pierwszy tom. Kilkanaście historii kryminalnych, ukazanych przez pryzmat wyobraźni i talentu zaproszonych autorów. Wyszło wciągająco!Najbardziej podobało mi się zaskakujące story Żulczyka, gęste,klimatyczne opowiadanie Bochusa oraz historia opowiedziana przez Maxa Czornyja. Reszta też na dobrym poziomie.Swoją drogą antologii dobrze zrobiło dopuszczenie świeżej literackiej krwi i nowe nazwiska.
Intrygująca lektura!

bookbooker | 2018-11-06

Bardzo ciekawy przekrój opowiadań naszych rodzimych kryminalistów. Każde z nich inspirowane jest prawdziwą historią związaną ze światkiem gangsterskim lat 90-tych.
Jak zwykle w tego typu zbiorach jest bardzo nierówno, choć ogólnie większość tekstów trzyma naprawdę przyzwoity poziom, dzięki czemu druga edycja Pocisku prezentuje się lepiej niż pierwsza.
Na plus podium: Bochus - za wciągającą, ładnie napisaną historię o dość wydawałoby się pozornie trudnej sprawie, która okazuje się jeszcze bardziej zawiła, Czornyj - w swoim stylu wyrazisty, makabryczny i zaskakujący, Szczygielski - ciekawy temat ugryzł w gawędziarski, ale brudno wsysający sposób, właśnie tak, jak lubię.
Na minus - ku plusowi tej pozycji - nie będzie podium, a dwa "wyróżnienia". Żulczyk - nieskładnie, rynsztokowo i po prostu nudno - zepsuł świetny materiał na opowiadanie chcąc "zaszpanować" menelskim klimatem. Siembieda - temat Człowieka z lasu i "mafii" świętokrzyskiej jest mi bliski, a autor niestety go zupełnie...

CzytAśka | 2018-11-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

Kolejna antologia kryminalistów.
Zapraszam na www.czytaska.pl w świat sfabularyzowanych zbrodni sprzed lat.

Melania | 2018-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2018

Lektura antologii Zabójczy pocisk. Polska krew. za mną. 15 opowiadań, z których kilka okazało się małym kalibrem, kilka wręcz przeciwnie. 15 historii opartych o rzeczywiste wydarzenia. Widać, że było 15 pomysłów, natomiast realizacja niektórych wyszła, jak wyszła. Przeczytałam w życiu krótkich form ponad tysiąc, jeśli nie więcej. Opowiadanie to forma trudna, łącząca różne elementy, ale żeby dobrze napisać trzeba mieć wizję, drogę do celu. Opowiadanie musi zawierać jakieś podsumowanie, które powoduje, że 1. Pamiętasz po czasie, o czym było. 2. Zawiera jakiś emocjonalny element, powodujący, że sceny z opowiadania, dialogi itd długo siedzą w pamięci. 3. Zmuszasz się do refleksji, wyciągasz z opowiadania coś więcej niż zapamiętaną fabułę, opisy, mniej lub bardziej drastyczne, dialogi mniej lub bardziej błyskotliwe, brutalne, etc. 4. Jeśli opowiadanie potrafi jeszcze zaskoczyć, czy jest nieprzewidywalne tym lepiej. Dlatego ciężko napisać opowiadanie dobre lub bardzo dobre. Opowiadania w...

isztarr | 2018-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2018

„Zabójczy pocisk” nie rozłożył mnie na łopatki :-) czytając ww. pozycję miałem wrażenie, że czytam o „głupolach” którzy zabili z tych czy owych pobudek i sądzili, że sprawiedliwość ich nie dosięgnie.
… a z plusów:
- zakup książki wspomaga fundację. Yeee!
- opowiadanie „Zadość” Pana Macieja Siembiedy jest moim ulubionym. Należy mu się wyróżnienie i pierwsze miejsce.
- posłowie niektórych autorów wyjaśniające co było faktem, a co zmyśloną opowiastką było bardzo trafnym uzupełnieniem opowiadania.

Alex | 2018-11-19
Przeczytana: 07 listopada 2018

Rzeczywistość bardzo często jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Wcale nie na wyrost jest stwierdzenie, że ludzie są autorami wydarzeń, jakie nie przyszłyby na myśl pisarzom, scenopisarzom czy też innym twórcom. Czasem czytając książkę lub oglądając film dziwimy się, kiedy dowiadujemy się, że u podstaw były realne zdarzenia. Wystarczy, bowiem przejrzeć prasę lub spojrzeć na telewizyjne newsy by przekonać się, iż wyobraźnia artystów często nie nadąża nad tym, do czego jest zdolny zwykły człowiek.

Bywa tak, że los podsuwa człowiekowi coś, o czym marzył, lecz nie uprzedza, iż cena za to będzie o wiele wyższa niż się wydaje. A może to nie przeznaczenie, ale tylko lub aż ludzkie pragnienia, z kategorii tych, do jakich chce on dotrzeć na skróty? Czasem chęć zysku przysłania zdrowy rozsądek i przede wszystkim sumienie, osoba przestaje się liczyć, jest jedynie środkiem do celu. Jeśli taki tok myślenia okaże się faktem to jedynie niewielki krok dzieli od urzeczywistnienia się...

Zapach_ksiazek | 2018-11-26

"Zabójczy pocisk. Polska krew" to zbiór 15 opowiadań polskich pisarzy. Tym razem nasi rodzimi autorzy zmierzyli się z najgłośniejszymi kryminalnymi sprawami jakie miały miejsce w Polsce. I tak znajdziemy tu opowiadania o zabójstwach bossów polskiej mafii, niewyjaśnionych zniknięciach, a także o morderstwach na zlecenie. Warto też zaznaczyć, że kupując ten zbiór wspieramy Stowarzyszenie "SOS Wioski Dziecięce w Polsce".
Co do mojej oceny to niestety ochów i achów tu nie będzie, bo opowiadania są po prostu bardzo przeciętne. Czytanie takich krótkich form jest na pewno świetnym sposobem na zapoznanie się z nowymi autorami, choć przyznam szczerze, że nie znalazłam tu takiego autora ( oczywiście poza tymi których już znam) po którego książkę musiałabym sięgnąć tu i teraz, natychmiast. Na tle słabych opowiadań bezapelacyjnie jednymi z lepszych są opowiadania @alekrogozinski @magdastachula @bochuskrzysztof oraz @bartosz_szczygielski . Jednakże według mnie zdecydowanie najlepszym tekstem...

Olaa_czyta | 2018-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2018

15 najlepszych polskich autorów i 15 najgłośniejszych polskich zbrodni. Wyszło dobrze. Niektóre opowiadania lepsze, niektóre gorsze jednak wszystkie ciekawe. Lektura warta bliższego zapoznania!

Kryminomanka | 2019-01-15

Przeglądowy zbiór z podstawowym plusem - można się zapoznać ze stylem tych, których się nie zna.
Ogólnie całość trzyma niezły poziom, z drobnymi wpadkami, ale z dwoma pozycjami zasługującymi na szczególne wyróżnienie. Zaczynając od numeru 2: Alek Rogoziński - mimo że opowiadanie nie jest komedią, to autor przemycił swój dowcip, lekki styl i umiejętność narracji. Fajny tekst, który można sobie zostawić na koniec, aby zmyć krew, pot i łzy zaserwowane wcześniej.
A właśnie co do krwi, potu i łez - mój numer 1: Max Czornyj. Nie wiem, co ten elegancki mężczyzna ma w głowie, ale chyba podobieństwo do Hannibala w wykonaniu Madsa Mikkelsena to nie tylko kwestia urody. Krew, pot, łzy podniesione do entej potęgi. Po jego opowiadaniu ma się uczucie totalnej sieczki w mózgu.

Na pochwałę, bez zagłębiania się w szczegóły zasługują Magdalena Stachula oraz Marta Matyszczak.
Zbiór ma dwie lub trzy wpadki, w tym jedną, której nie udało mi się przebrnąć, mimo szczerych chęci, lecz w żaden sposób nie...

Renata | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Opinia podobna jak do pierwszej części. Dobrze się czytało. Niektóre z tych opowiadań były wręcz za krótkie, chciało by się jeszcze. Poznałam nowych autorów, są tacy którzy mnie bardziej zainteresowali i będę szukać książek ich autorstwa. Mam nadzieję ze to nie ostatni pocisk z tej serii :)