Dudziak

Wodecki. Tak mi wyszło

Wydawnictwo: Agora SA
Bezimienna

Choć w ostatnim czasie wielu z nas kojarzy go jako "Pana z telewizji", był przede wszystkim wielce utalentowanym muzykiem i kompozytorem. Jak wiele twarzy miał Zbigniew Wodecki, jak wszechstronnym był instrumentalistą, a przede wszystkim jakim był człowiekiem, starają się ujawnić autorzy jego biografii "Wodecki. Tak mi wyszło". Zbigniew czy Zbyszek? Skrzypek klasyczny czy trębacz...

Zbigniew czy Zbyszek?

Skrzypek klasyczny czy trębacz rozrywkowy?

Artysta estradowy czy muzyk awangardowy?

Zbigniew Wodecki miał dwa życiorysy. W pierwszym występował w filharmoniach jako skrzypcowy solista, podbijał Europę u boku Ewy Demarczyk, szalał w jazzowych improwizacjach i nagrywał piosenki, które wyprzedzały resztę polskiego popu przynajmniej o długość plerezy. W drugim uchodził za eleganckiego pana z telewizji, showmana w popularnych programach, muzyczną instytucję. Tyle że o tym pierwszym wszyscy na lata zapomnieli. Nawet on sam.

"Wodecki. Tak mi wyszło" to książka na dwa głosy: reporterska opowieść Kamila Bałuka o Zbyszku i jego przebojowym „powrocie” na scenę w 40 lat od debiutu; oraz historia Zbigniewa, którą Wodecki snuje w autobiograficznej rozmowie z Wacławem Krupińskim dosłownie na chwilę przed wybuchem Zbyszkomanii. Czy Zbigniew mógł przypuszczać, że powróci jako Zbyszek? Czy Zbyszek w młodości planował zostać Zbigniewem? A może po prostu tak mu wyszło?

źródło opisu: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/wodecki--tak-mi-wyszlo-wode

źródło okładki: materiały wydawnictwa

PABLOPAN | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Rewelacja! Już dawno czytanie czegokolwiek nie sprawiło mi takiej frajdy. Ale po kolei. Książka podzielona jest na dwie części - pierwsza to biografia zręcznie napisana przez Kamila Bałuka. Druga to wywiad rzeka ze Zbigniewem Wodeckim. Z obu tych części wyłania się obraz człowieka prawdziwego. Żaden ideał, żaden heros - człowiek taki jak my. Mający rozterki i problemy, poświęcający coś dla czegoś. Sporo miejsca poświęconego jest współpracy z kontrowersyjnym zespołem Mitch&Mitch. Oprócz doskonałych wrażeń literackich i poznaniu bliżej ciekawej osoby Wodeckiego, miałem szansę poznać zarys polskiej muzyki rozrywkowej - temat który do tej pory był mi raczej obcy wzbudził moje ogromne zainteresowanie. Polecam!

Monika | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Króciutko będzie.
Bardzo polecam.
I nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie ma ludzi niezastąpionych. To kompletna bzdura.
Bo Zbigniewa Wodeckiego brak ogromnie. Barwny, utalentowany, ludzki.
Dobrze, że zostawił nam swoje piękne piosenki. Pamięć pozostanie.

Agnieszka Garncarczyk | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

"Wciąż mnie coś gna i na to nie ma rady. Inaczej nie umiem. Spokój, który pewnie już powinienem osiągnąć, oddala się, a niespełnienie nadal mnie goni. Mam nadzieję, ze w kierunku nieba..."
Oj i patrzysz na nas nieutulonych po Twoim Zbyszku odejściu z nieba ze swoimi skrzypeczkami i nucisz coś.
A tak na poważnie to kawał fantastycznej książki, gdzie poznajemy Pszczołę jako muzyka pełnego pasji, ale także fantastycznego człowieka. Barwnego, wesołego gnającego wciąż przed siebie na kolejne spotkanie muzyczne w czasie koncertu.
Och jakie to szczęście, że mogłam usłyszeć na żywo Jego głos. A biografia ta na długo zostanie w moim sercu, tak jak utwory Wodeckiego nieprzemijalne....

CzytAśka | 2018-10-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2018

Niezależnie od tego czy Wodecki kojarzy się Wam z „Pszczołą...” czy „Tańcem z gwiazdami” a może z Bachem, Izoldą, Mitchami, czy czymkolwiek innym, warto przeczytać tę książkę! Aby poznać jego wiele twarzy!
Zapraszam na www.czytaska.pl!

nuneja | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

I tak... Na początku nie będzie bardzo elokwentnie, bo napiszę po prostu WOW! Tę książkę naprawdę warto przeczytać.

Niekwestionowaną siłą tej lektury jest to, że pierwsza część bardzo dużo opowiada o czasach współpracy Wodeckiego z Mitchami, przywróceniu do łask jego debiutanckiego albumu z 1976 roku, o tym jak ważny był dla Wodeckiego sukces, który wspólnie odnieśli i to w zestawieniu z wywiadem przeprowadzonym z nim na kilka lat przed tym wielkim powrotem jest czymś niezwykle fascynującym.

Wodecki na każdym kroku podkreśla w tym wywiadzie, że chciałby zrobić jeszcze coś przełomowego w swoim życiu, ale nie jest pewien czy będzie ku temu okazja i czy starczy mu czasu. Widać, że wolał robić to, co było bezpieczne i pewne, a co dawało wciąż popularność i pieniądze – występy wszelkiej maści – od ważnych i potrzebnych koncertów charytatywnych zaczynając, przez komercyjne festiwale, na wiejskich chałturach kończąc. Co ważne, gdziekolwiek by nie był, dawał zawsze z siebie 100%....

Monika | 2018-10-17

Książka od początku przywołuje wspomnienia. Piękna historia barwnego człowieka, ale nie jakaś tam przerysowana, normalnego zwykłego z przywarami.
Pierwsza część to reportaż Kamila Bałuka, rzetelny i właściwie napisany oczami reportera, który raz w życiu miał okazję spotkać na żywo Wodeckiego. Druga część mocno oddziałuje na naszą relację z artystą, gdyż jest to ogromny wywiad z szeregiem trudnych i niewygodnych pytań, na które stara się odpowiedzieć sam Wodecki.
Warta uwagi, umiliła mi kilka jesiennych wieczorów.

Merry | 2018-10-15

Jako dziecko poznałam Wodeckiego przez Pszczółkę Maję, później wylądowałam na jakimś koncercie, gdzie grał Bacha i inne piękne klasyczne utwory z orkiestrą symfoniczną, piękna muzyka, doskonałe dźwięki. Urzekł mnie. Łezka się kręci, kiedy to piszę.
I niejednokrotnie wzruszałam się przy lekturze tej książki. Jeśli ktoś choć trochę lubił Wodeckiego, za twórczość, humor czy też niebywały talent powinien sięgnąć po tą pozycję. Polecam także ciekawskim, gdyż mamy tutaj kawał rzetelnego reportażu.
Książka składa się z dwóch części - pierwsza to reportaż Kamila Bałuka, druga to ogromny wywiad, trochę autobiograficzny, Wacława Krupińskiego z Wodeckim.
Książka to nie tylko kolorowa historia artysty, ale także zwykłego człowieka, z wadami.

Robak | 2018-10-19

Bierzesz książkę do ręki i masz ochotę od razu zajrzeć do środka. A tam czeka na Ciebie ogromna ilość kolorowych zdjęć. Oglądasz z zaciekawieniem i czytasz, czytasz, czytasz... wzruszasz się, śmiejesz, nie wierzysz, cieszysz się... a na koniec jest Ci przykro, że już się skończyła..
Wrażenia po spotkaniu z Wodeckim - jak wyżej..
Chociaż trochę kosztowała, ładnie wygląda i dumnie stoi w domowej biblioteczce.

Zofia Jachymek | 2018-10-21

Książka od początku wprowadza w dobry nastrój, nie wiem czy to wynika z samej treści czy z sympatii jaką większość z nas darzy Zbigniewa Wodeckiego. Czytanie umilały mi ulubione utwory, muszę przyznać, że momentami mnie zaskoczyła, nie wiedziałam jak tak naprawdę wyglądała współpraca z Mitch&Mitch. W drugiej części w wywiadzie z Krupińskim Wodecki odpowiada na wiele niewygodnych pytań i pokazuje nam sam swoje prawdziwe oblicze, nie koloryzuje, widzi błędy, cieszy się z sukcesów.
Bardzo dobra pozycja biograficzna.

Kinga Leper | 2018-10-23
Na półkach: 2018, Przeczytane