O pisaniu na chłodno

Okładka książki O pisaniu na chłodno Remigiusz Mróz Patronat LC
Okładka książki O pisaniu na chłodno
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Czwarta Strona biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Czwarta Strona
2018-11-28
2018-11-28

Do książki Remigiusza Mroza „O pisaniu na chłodno” pochodziłam dwa razy. Za pierwszym razem lekturę skończyłam bardzo szybko i w zasadzie po upływie czasu nic z niej nie pamiętałam 😭

Postanowiłam więc odświeżyć swoją wiedzę i podejść do tej książki bardziej odpowiedzialnie, a co za tym idzie wyciągnąć z niej wszystko, co najlepsze 😌

Na początek zacznę od tego, że książka...

Pana Remigiusza Mroza się lubi albo nie.
Ciężko przejść obojętnie.
Ja lubię.
Tym razem liczyłam na opowieść o nim.
Co go inspiruje.
Skąd czerpie pomysły.
Jakie ma pasje.
Jak pracuje.
W połowie zatem jestem usatysfakcjonowana.
Druga połowa jest warsztatowa.

Polecam!

Remigiusz Mróz w nowym wydaniu. Tym razem postanowił przybliżyć czytelnikom proces pisarski "od kuchni". Autor pierwszą część poświęcił swojej drodze pisarskiej, jak doszło do wydania jego pierwszej powieści itp. W drugiej części skupił się na radach dla początkujących pisarzy, którzy chcą osiągnąć sukces na rynku książki. Dzieli się wieloma przydatnymi wskazówkami, dzięki...

Pomimo, że nie zamierzam pisać książek z ciekawością przeczytałam , bo jest to dla mnie trochę autobiografia, trochę polecanie ciekawych książek, trochę spojrzenie na książkę od strony warsztatu, na co przeciętny czytelnik zwykle nawet nie zwraca uwagi.
Na pewno teraz inaczej będę patrzyła na napisany tekst czy dialogi.

Świetnie napisana książka. Jestem pełna podziwu jak w temacie tak prostym, raczej poradnikowym, można stworzyć dzieło, które wciąga czytelnika jak dobra powieść.

Jakby nie odbierać formy tej książki, Mróz jest człowiekiem sukcesu i jego autobiografia wraz z ogólnymi przemyśleniami sa warte przeczytania. Poza tym porady zawarte w części poradnikowej są uniwersalne i dotyczą każdego zawodu, w którym liczy się kreatywność (naukowcy, programiści, muzycy, graficy, etc.).

Świetnie się słuchało, chociaż to raczej zbiór banałów o zawodzie pisarza i znanych prawd, niż jakiś wiekopomny podręcznik dla początkujących pisarzy, do tego autor sam zdaje się nie stosować się do wszystkich swoich porad; na przykład poucza Mróz: nie przepisujcie Wikipedii!, za to innych trzyma się zbyt kurczowo: najważniejsze jest dobre pierwsze zdanie (pal licho resztę...

Moim zdaniem bardzo dobra pozycja dla wszystkich tych, którym chodzi po głowie pomysł, aby zostać pisarzem. Autor wskazuje też na inne lektury, jakie zapewne każdy, kto myśli o pisaniu (na poważnie) powinien znać. A tych, co o tym nie myślą, książka ta być może zachęci, aby słowo pisane stało się częścią ich życia (niekoniecznie zawodowego).

Książka nie jest jakoś porywająca, ale dla kogoś kto chciałby dowiedzieć się nieco o autorze i jego początkach oraz o tym jakie daje rady w kwestii pisania jest jak najbardziej godna polecenia.

• 2019
  • 2018