Książka Roku 2018
Silva Rerum II
historyczna
Ag2S

Bestsellerowa saga o burzliwych dziejach polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej. Nominowana do Nagrody Angelus litewska autorka powraca w olśniewającej powieści o barokowym świecie. Anno Domini 1707. Splądrowane przez szwedzkich żołdaków ziemie litewskie nawiedza czarna śmierć, a w ślad za nią klęska nieurodzaju oraz głód. Wojenna zawierucha na długie miesiące odcina od...

Anno Domini 1707. Splądrowane przez szwedzkich żołdaków ziemie litewskie nawiedza czarna śmierć, a w ślad za nią klęska nieurodzaju oraz głód. Wojenna zawierucha na długie miesiące odcina od siebie małżonków – rotmistrz Jan Izydor Narwojsz zarządza zrujnowaną twierdzą Radziwiłłów, rozpijając i szantażując kompanów Moskali, a Anna Katarzyna chroni się w starym dworze w Milkontach. Jeszcze nie wie, jakie piekło zgotują jej tutaj własne namiętności…

Tymczasem w ogarniętym zarazą Wilnie ich ciotka, Urszula Birontowa, zmaga się z bolesnymi wspomnieniami i walczy ze śmiercią na wielu frontach, także rodzinnym – rodowi Narwojszów grozi bowiem wygaśnięcie. Czy wygra ten pojedynek? Czy Narwojszowie przetrwają wojnę i dżumę? Dlaczego to, co najbardziej istotne, nigdy nie znalazło miejsca na stronach ich rodzinnej sylwy? Kto kieruje tym światem, który wyszedł z kolein? Niepojęta wola Boża czy zwykły przypadek?

Ta barwna opowieść o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny z Litwy jest też urzekającą wedutą Wilna, miasta wielu kultur, języków i tradycji oraz niezwykle sugestywnym, odmalowanym z imponującym znawstwem tematu obrazem epoki, w której tylko krok dzieli grzech od świętości, a wszechobecne odczucie „marności nad marnościami” nie przeszkadza ludziom oddawać się cielesnym żądzom i wyciskać życie jak dojrzałą, tryskającą sokiem brzoskwinię. Tło wielkiej tragedii nie przesłania jednak piękna i triumfu ludzkiej duszy.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4821/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4821/...»

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3581

W polsko-litewskiej krainie

„Po cichu, bez bicia w dzwony na trwogę, bez trąb Apokalipsy, bez odświętnych procesji – potwierdzając starą prawdę, że największe nieszczęścia zaczynają się czasem od rzeczy najbłahszych” do Wilna Anno Domini 1707 przyszła w towarzystwie wędrownego szczura dżuma. Miasto, ledwie odbudowujące się po trawiącym je za sprawą Szwedów pożarze, na kolejną klęskę nie było gotowe. Nie podejrzewał jej ani Aaron Gordon, doctor medicus i były lekarz na królewskim dworze, gdy ścigany wołaniem ukochanej żony dreptał po schodach z sekcyjnej pracowni do kuchni na obiad. Ani tym bardziej siedzący przy wspólnym posiłku piękni, ale nieszczęśliwi Jan Izydor Najworsz, rotmistrz husarii, i jego żona, Anna Katarzyna z Kotowiczów Najworszowa. Nie myślała o niej niezbyt urodziwa bernardynka, pisząca akurat list do przyjaciółki. Ani taż właśnie, Urszula Birontowa, podejmująca w drzwiach swojego domu niezwykle ważką dla siebie decyzję. Nikt nie przeczuwał. Żaden z bohaterów drugiego tomu sagi historycznej Kristiny Sabaliauskaite pod tytułem „Silva rerum”.

Niespokojne czasy zawieruchy wojennej, zarazy i głodu stawiają przed bohaterami nieoczekiwane wyzwania. Małżonkowie Najworszowie osobno będą zmagać się zarówno z narzuconymi im obowiązkami (Anna Katarzyna zarządzając majątkiem i krnąbrną służbą w Milkontach, a Jan Izydor – ruinami twierdzy Radziwiłłów w Birżach), jak i wewnętrznymi pragnieniami, tęsknotami i potrzebami. Wrogowie (oddział dezerterujących Szwedów w Milkontach i Moskale w Birżach) odegrają w tym niepoślednią rolę. A czytelnik dostanie ciekawie sportretowaną perspektywę ofiary – obrońcy i najeźdźcy. Dlatego swoje portrety w powieści mają Szwed Ture Tibelin Magnusson i Rosjanin Aksenty Formin. W ogóle cała historia w powieści jest jak rozglądanie się po ścianach wielkiej sali przodków – z obrazów spoglądają na nas dostojnie poważne twarze, a w środku aż kipi od namiętności i emocji. I niezależne to jest od płci, wieku i stanu społecznego. Bo serce drgnie i w starcu.

W rodzinnej galerii Najworszów nie zabraknie historii Kazimierza i Urszuli. Końcówka pierwszego tomu pozostawiła czytelnika z domysłami w burzliwym momencie ich młodego życia. Ciekawość fabularną zaspokoi więc Urszula, już stara kobieta, która uda się do dawno nieodwiedzanych Milkont z misją ratowania ginącego rodu. Ale zanim to nastąpi, w ogarniętym zarazą Wilnie też odegra znaczącą rolę.

Zachwycają mnie bohaterki „Silva rerum”. Tyle w nich prawdy, uroku i wewnętrznego buntu! Nie w pełni uświadomionej niezgody na odgrywanie ról narzucanych przez mężczyzn, na okoliczności, w jakich się znajdują, i na historię. Chcą praw dla siebie, dla swoich emocji. I sięgają po nie. Ze wszystkimi konsekwencjami.

Uwielbiam – nie boję się tego słowa – świat „Silva rerum”. Oczarował mnie pierwszy tom, drugi utwierdził w tym zachwycie. Wszystko mi się tu podoba. Sugestywność obrazowania, narracja bez jednego dialogu, za to z niezmiernie długimi zdaniami, swoista elegancja języka.

Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy. Mam nadzieję, że Wydawnictwo Literackie, które upomniało się o autorkę (tom pierwszy ukazał się w 2015 roku w krakowskim Znaku), ten głos usłyszy.

Justyna Radomińska

Alicja | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

"Zaiste dziwna jest natura ludzka: zawsze czegoś pragnąć, ale nigdy tego, co się właśnie posiada". (str. 130)

Jest to historia znaczących rodów litewskich, od czasów ich świetności do upadku, spowodowanego różnymi czynnikami. Historia niesamowicie smutna, bolesna i przytłaczająca. Radości i szczęścia jest jak na lekarstwo, po części spowodowane jest to czasami w jakich przyszło żyć naszym bohaterom, po części sami są sobie winni, gdyż ich postępowanie przyniosło takie, a nie inne konsekwencje.
Akcja rozpoczyna się w początkach XVIII wieku, kiedy to kawka siedząca na gzymsie kościoła Św. Kazimierza śledzi co się w Wilnie dzieje, relacjonuje to, co zobaczyła i snuje swoją piękną opowieść o jego mieszkańcach i zwierzętach tego miasta. Później cofa się we wspomnieniach bohaterów do czasu dobrobytu, świetności i beztroski.
Okres ten był wyjątkowo niekorzystny, kraj złupiony przez Szwedów, później dzieła dopełnili Moskale, którzy mieli stać na straży utrzymania pokoju, a zniszczyli to,...

allison | 2018-10-07
Przeczytana: 05 października 2018

„Silva rerum II” to drugi tom wspaniałej, napisanej z rozmachem sagi o polsko-litewskiej rodzinie. To również zapierająca dech w piersiach powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w XVIII wieku, powieść zapadająca w pamięć i dzięki treści, i pięknemu, kunsztownemu stylowi.

Mimo iż jest to druga część cyklu, można czytać ją jako odrębną całość, gdyż autorka wprowadza czytelnika w przeszłość bohaterów, przypominając najważniejsze wydarzenia z ich życia.

Główną bohaterką jest Anna Katarzyna Narwojsz, która podczas wojny ze Szwedami wyjeżdża z rodzinnego majątku, by wraz z córeczką przetrwać niebezpieczne chwile w Milkontach. Dwór okazuje się zaniedbany, służba rozpuszczona, a całością zarządza gburowaty typ, który wzbudza w Annie lęk, ale i bunt. Na szczęście kobieta odnajduje w nowym miejscu i przyjazne dusze, dzięki którym uda jej się przetrwać niejedno niebezpieczeństwo.
Życie w Milkontach wciąż przynosi niespodzianki, a największą z nich okaże się niespodziewane...

Jeżynka | 2018-12-21
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Czytanie pierwszych trzydziestu stron szło mi jak po grudzie. Powoli musiałam przypomnieć sobie wydarzenia z pierwszego tomu "Silva Rerum" a także przyzwyczaić się do stylu i języka autorki które są w zdecydowanej opozycji do tego jak pisane są współczesne "bestsellery" (krótkie zdania, prosty język, narracja w pierwszej osobie a 3/4 tekstu to dialogi).
Kristina Sabaliauskaitė opowiada dalszą część historii rodu Narwojszów w sposób wręcz magiczny. Zdania wręcz kipią od detali, obrazów, kolorów wprowadzając nas w świat bohaterów Anno Domini 1707. Wyobrażam sobie że tak dawniej snuto opowieści: ze swadą, nieśpiesznie, powoli odkrywając przed słuchaczami kolejne wątki.

Dzięki "Silva Rerum II" czytelnik może śledzić dalsze losy bohaterów i miejsc znanych z pierwszej części powieści. Powracamy więc na Litwę: do Wilna, Królewca i rodowej siedziby rodziny Narwojszów - majątku Milkonty. Jednak niespokojne czasy (trwająca wojna północna) sprawiają że zamiast sielskiego życia, dalekich...

adb | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

"Silva rerum" to saga opowiadająca o historii kraju, używając do tego dziejów jednej rodziny. Dzieje rodu Narwojszów, które w I tomie obejmują lata 1659-1667, w tomie II są kontynuowane o obejmują okres od 1707 do 170 roku. Na polskie tłumaczenie tomu III musimy jeszcze poczekać.

W obu tomach akcja rozgrywa się w Wilnie i siedzibie szlacheckiego rodu w Milkontach. Wilno to miasto wielokulturowe [...] Miasto zawsze opisywane jest z perspektywy jego mieszkańców: szlachty, studentów, uczonych, rzemieślników i rzezimieszków, dzięki czemu jest to obraz żywy, a nie statyczne opisy ulic i kamienic. Bohaterowie są rozmaici[...] Główne dylematy dotyczą spraw tak istotnych jak miłość, wolność, uczciwość i honor, by nie powiedzieć wręcz, że bohaterowie muszą deklarować czy opowiadają się po stronie dobra czy zła.

Sagę rodziny Najworszów rozpoczyna opowieść o głowie rodu- Janie Macieju, jego żonie Elżbiecie i ich dzieciach, bliźniętach - Urszuli i Kazimierzu oraz towarzyszącym im stale...

jeke | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Powieść historyczna Silva rerum w 2009 roku została wyróżniona Nagrodą im. Jurgi Ivanauskaitė i trafiła na ogłoszoną przez Instytut Literatury Litewskiej listę dwunastu najbardziej wartościowych pod względem artystycznym książek. W tym samym roku powieść ta została wybrana przez czytelników Litewską Książką Roku. Autorka powieści Kristina Sabaliauskaitė-doktor historii sztuki i dziennikarka wykazała się zręcznym piórem publicystki oraz wysmakowanym pięknem i skupieniem na detale epoki godne historyka sztuki. Silva rerum ukazało się w Polsce w 2015 roku, a 19 września 2018 roku na rynku wydawniczym pojawi się Silva rerum II.

1707 rok. Wilno zniszczone po najeździe Szwedów, pożarach i gwałtach żołnierzy Karola XII stoi otworem przed czarną śmiercią. Rotmistrz Jan Izydor Narwojsz zarządza twierdzą Radziwiłłów w Birżach, gdzie sprzymierzeńcy Moskale zamiast pomagać w zapanowaniu pokoju pustoszą okolice. Wilno jest spalone, pełno w nim groźnych włóczęgów, dlatego Jan Izydor odsyła żonę...

Balcar | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Trzy lata trzeba było czekać na polskie tłumaczenie kontynuacji "Silva rerum". Tego zadania podjęło się Wydawnictwo Literackie, które przejęło pałeczkę od Wydawnictwa Znak. Z pewnością cieszy, że nie zmieniono szaty graficznej i zachowano okładkę znaną z litewskiego wydania. Drobny mankament jest taki, że kolory okładek trochę się różnią odcieniem, więc perfekcjoniści nie będą zachwyceni.
Tym razem Kristina Sabaliauskaite przenosi nas w czasy Wielkiej Wojny Północnej, więc Kozaków grasujących po Wilnie zastępują Szwedzi zimujący w Milkontach. Akcja przeniosła się o kilkadziesiąt lat do przodu, co spowodowało, że poza znanymi już bohaterami z pierwszej części (Urszula z Narwojszów Birontowa) dochodzą też całkiem nowe postacie jak rotmistrz Jan Izydor Narwojsz i jego żona Anna Katarzyna. W porównaniu do pierwszej części sagi, entuzjazm chyba trochę opadł, nie jest to dzieło tak poruszające jak poprzedni tom, chociaż pewne schematy zostały zachowane. Nadal w książce występuje sporo...

Lissa | 2018-10-09
Przeczytana: październik 2018

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Znakomita, trzymająca w napięciu, przy tym mądra i napisana z dużą znajomością epoki historycznej, a także, co tu dużo mówić, ludzkich dusz, powieść Kristiny Sabaliauskaitė jest absolutnym literackim ewenementem i ma szansę stać się prawdziwym bestsellerem wydawniczym również w Polsce, a nie tylko na Litwie. Bo chociaż Litwinka, nasza ci ona :-)

Całość recenzji na blogu. Znajdziecie tam również recenzję I tomu oraz wywiad z pisarką.

jeke | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Anachronist | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Narracja Silva Rerum II owija się niczym klasyczna woluta lub nawet esownica wokół rodziny Narwojszów, a konkretnie Urszuli która dostała wiodącą rolę w drugiej części. Najpierw autorka pokazuje nam ją jako już starszą panią, wdowę która powinna niańczyć wnuki ale żyje samotnie, popijając kawę, w luksusowym pałacyku w Wilnie. Co się stało? Na odpowiedź przyjdzie poczekać. Potem cofamy się lekko, aby zaznajomić się z jej bratankiem i jego nieszczęśliwą żoną; znowu naprzód odrobinkę, znowu do tyłu i tak w kółko.

Książka jest napisana stylem dość zawiłym ale zarazem lekkim i zrozumiałym. Zawiłe i lekkie zdania? Tak, to możliwe. One potrafią ciągnąć się przez pół strony albo i przez całą ale czytasz z przyjemnością i nigdy nie tracisz wątku; jeśli to barokowy labirynt z bukszpanu, to przyjazny dla użytkownika, krzewy zostały przycięte na tyle nisko że bez problemu trafiasz tam gdzie chcesz bo bez włażenia na platformę widzisz zarys całości. Chociaż właściwie lepsze byłoby...

anetapzn | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Silva Rerum to saga o burzliwych dziejach polsko-litewskiej rodziny Narwojszów na tle wielkiej wojny północnej. To także forma pamiętnika, rodzinnej księgi, pasjonująca, poruszająca i na długo zapadająca w pamięć.
Silva Rerum II jest bezpośrednią kontynuacją części I. W tym tomie akcja rozgrywa się w latach 1707 – 1710. Jest to okres, gdy wojny, waśnie, plagi chorób, nieurodzaju, a co za tym głodu i wysokiej śmiertelności w połączeniu z biedą wprost nie nie do opisania, były na porządku dziennym. Z drugiej strony nieliczna garstka uprzywilejowanych miała do dyspozycji wszystko, a ich życie to była jedna wielka sielanka w luksusie.
Bieda, głód, choroby, ale i najazdy szwedzkich żołnierzy, plądrowanie przez nich miasta i okolic, stają się także udziałem Wilna. Los nie oszczędza też bohaterów książki. Do ogólnonarodowych dramatów dochodzą też ich własne, mniejsze, ale także tragiczne w skutkach dramaty, których zwieńczeniem będą brzemienne w skutki wydarzenia i decyzje.
Celowo nie...