Berta Isla

Wydawnictwo: Sonia Draga
Berta Isla
Tomasz Pindel
Ag2S

Frapująca i zniewalająca historia pewnego oczekiwania. Berta Isla i Tomás Nevinson poznali się w Madrycie w bardzo młodym wieku i bardzo szybko postanowili być razem, nie spodziewając się, że przypadnie im w udziale życie pełne dramatycznych przerw i zawirowań. Tomás, pół-Hiszpan, pół-Anglik, ma wyjątkowy dar do języków i naśladowania akcentów. To za sprawą tych zdolności podczas studiów w...

Frapująca i zniewalająca historia pewnego oczekiwania.
Tomás, pół-Hiszpan, pół-Anglik, ma wyjątkowy dar do języków i naśladowania akcentów. To za sprawą tych zdolności podczas studiów w Oksfordzie zainteresuje się nim brytyjski rząd i złoży mu propozycję, której nie będzie mógł odrzucić. Wystarczy jeden z pozoru zwyczajny dzień, by reszta życia Tomása i jego żony zmieniła się na zawsze.
Berta Isla to ujmująca powieść o przemianie, którą przechodzą jej bohaterowie, a także kruchości i uporze towarzyszącym miłosnemu związkowi skazanemu na ukrywanie prawdy, grę pozorów i spekulacje.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Javier Marias swoją przygodę z literaturą rozpoczynał w wieku 21 lat. W 1972 roku świat ujrzał jego pierwszą, młodzieńczą, niepozbawioną błędów książkę Wilcze włości. Od tamtego czasu hiszpański autor publikuje regularnie, choć bez nadmiernego pośpiechu. Zdecydowanie wyznaje zasadę, że jego pomysły powinny spokojnie w nim urastać, zaś pęd za sławą ma mniejsze znaczenie, niż wartość samego projektu. Przełomową datą w jego biografii był tok 1989, gdy wydał „Wszystkie dusze”, publikację traktującą o czasach spędzonych w Oxfordzie. Tak rozpoczął się powolny proces budowania własnego, unikatowego stylu, czego zwieńczeniem było wydanie trylogii Twoja twarz jutro.
Recenzowaną książkę Marias napisał w 2017 roku. Jest to historia Berty Isli i jej męża Tomasa Nevisona. Poznali się w Madrycie gdy byli jeszcze podrostkami, a ich miłość przetrwała okres rozłąki podczas studiów, by później przekształcić się w małżeństwo. Ta sielska historia ma jednak swoje mroczne oblicze, bowiem Tomas, jak to...

allison | 2018-10-15
Przeczytana: 13 października 2018

„Berta Isla” to pełna tajemnic i emocji opowieść o związku dwojga ludzi, których życiem najpierw pokierował przypadek, a potem człowiek. Całość niezmiennie trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron.

Tytułowa bohaterka to mieszkanka Madrytu, która już w szkole poznaje swojego przyszłego męża. Tomas Nevison ma hiszpańsko-angielskie korzenie, pochodzi z rodziny dyplomatów i jest niezwykle uzdolniony językowo, w dodatku potrafi naśladować i rozpoznawać akcenty i dialekty.
Mimo wielkiej miłości bohaterowie decydują się na kilkuletnią rozłąkę, gdyż Tomas ma studiować w Oksfordzie.

Ten okres zmieni wiele w życiu obojga, przede wszystkim zadecyduje o ich przyszłości, gdyż zdolnościami młodego mężczyzny najpierw zainteresuje się szanowany wykładowca, a potem zrobią to tajne służby. Złożona Tomasowi propozycja będzie dawała możliwość wyboru, ale... No właśnie, o tym „ale” napisać już nie mogę, by nie popełnić niewybaczalnego grzechu spejlerowania.

Życie i świat...

książkowe_zacisze | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Berta Isla to powieść, którą łatwo się zachwycić i równie łatwo… zanudzić na śmierć.

Dawno żadna książka nie wzbudziła we mnie tak skrajnych odczuć, oj dawno.
Z jednej strony mamy Dzieło przez duże D - coś w czym można się rozsmakować, zatracić, coś napisanego tak inaczej, wznioślej, skrupulatniej, że aż się człowiekowi oczka świecą.
Zaczynasz czytać i od pierwszych stron czujesz ten zapach literatury wyższych lotów, ten subtelny smak pisarstwa z górnej półki. Już, już myślisz, jak cudownie się odchamisz, jak Twa dusza dozna oczyszczenia, jaka będzie po tym mądra, wyedukowana, odrodzona.
Czytasz i nagle doznajesz oświecenia.
I budzisz się,
i rozglądasz,
i uświadamiasz sobie:
O KURŁA. NIGDY NIE SKOŃCZĘ TEJ KSIĄŻKI.

Berta Isla bowiem to opis na opisie, opisem pogania i na opisie się buja. Tu nie ma kiedy odetchnąć, bo nawet dialogi są rozbudowane i zapchane dziwnymi opisowymi rozmyślaniami. Bohaterowie mają długaśne monologowe rozkminy, ciągnące się, niczym flaki z olejem.

Książkę...

Marek | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Mąż i żona albo ona, tylko ona bez niego. To co potrafiłbym napisać na temat tej książki nie odda w żaden sposób tła, okoliczności a choćby klimatu nie-bycia. Sam albo sama chociaż nie samotna. Tutaj, drogi czytelniku nie znajdziesz sensacji taniej tylko chłód okoliczności. Rozmów nasyconych brakiem ciepła, szczęścia. Niby życie jest, toczy się ale.... Nie, nie jest to książka filozoficzna, ani nawet nudnawy romans w stylu Cabre (to taki mało ciekawy pisarz). Ta książka to kawał dobrej i inteligentnej literatury. Tekst wyjątkowo zajmujący, tylko należy wykazać cierpliwość. Na jesienny wieczór w sam raz.

zlasu | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Świetna książka. Czyta się jednym tchem, ale aż dech zapiera. I mimo tego, że tam nie ma wartkiej akcji ale za to ile tu cudownych słów o życiu. wielokrotnie wracałam do już przeczytanego akapitu, bo autor jakby ujął we wspaniałe słowa to o czym myślę.

Jarek1983 | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018
Bartek | 2018-11-28
panna_migotka26 | 2018-11-15
KotGacek | 2018-11-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, TControl
motylka | 2018-11-06

Dlaczego bez sensu jest nie czytać Javiera Maríasa. Krótko o „Bercie Isli”

Wokół książek Javiera Maríasa narosło sporo stereotypów. Gdyby poszukać ich wspólnego mianownika, najpewniej okazałaby się nim teza, że jest to pisarz trudny, a jego powieści są wymagające w lekturze: długie zdania, drobiazgowe opisy i spory ładunek intelektualny.

Jesienne zapowiedzi wydawnicze

Jesień rozgościła się na dobre - w kalendarzu i za oknem. Krakowskie Targi Książki za pasem - najwyższy więc czas sprawdzić jakie tytuły przygotowały wybrane wydawnictwa. Wśród naszych propozycji odnajdą się zarówno miłośnicy prozy artystycznej, jak i tej rozrywkowej. Czytelnicy poezji i biografii także znajdą coś dla siebie! Nie zabraknie głośnych nazwisk, jak i debiutantów.