Podróż zimowa

2018-05-09
2018-05-09
2017-03-03
Anna Sawicka
dobro literatura hiszpańska manipulacja muzyka niebezpieczeństwo oskarżenie powieść obyczajowa przemoc relacje międzyludzkie samotność zło
Inne

W sieci fałszywych tropów i ukrytych powiązań

Spotkanie z Literaturą przez duże L. "Podróż zimowa" to zbiór opowiadań, które na pozór są odrębnymi utworami, zupełnie ze sobą niezwiązanymi. Ich bohaterowie umieszczeni są w różnych osiach czasu i na różnych szerokościach geograficznych. Cabré w genialny sposób tworzy punkty styczne między opowiadaniami, snuje niezwykłą sieć połączeń.
Niektóre z opowiadań bardziej zapadają w pamięć, inne nieco mniej, ale to raczej normalne w przypadku tej formy literackiej. Nie do pominięcia jest piękny język, genialne tłumaczenie i doskonały zmysł obserwatorski Autora. Z pewnością ten zbiór będzie literacką ucztą dla miłośników sztuki - muzyki i malarstwa. Cabré puszcza też oko do Czytelnika posługując się obrazami rodem z filmu sensacyjnego (genialne opowiadanie "Pac") i bezlitośnie punktuje norweskie społeczeństwo.
Zdecydowanie warto!

Niektóre z opowiadań bardziej...

1966

Czytając nie nudziłem się, jednak w połowie odłożyłem i po powrocie niewiele mi zapadło w pamięci z opowiadań. Sięgnę po inne dzieła, bo warsztatowo bardzo dobry, a może po prostu te konkretne opowiadania mi nie przypadły.

Znany pianista widzi na swoim koncercie Schuberta. Wędrówka owdowiałego hipochondryka po wyrok śmierci, którego spodziewa się u lekarza. O ucieczce z więzienia i nadziei, aby zobaczyć córkę – jedynym celu, który trzyma bohatera przy życiu, albo o tym, co dwie minuty mogą znaczyć w życiu każdego człowieka (i dla każdego mogą znaczyć coś innego) itd. Czytające te opowieści byłem oczarowany ich lekkością i subtelnym humorem, choć myślałem, że znając już puentę tych historii, nie będę miał powodu, aby sięgnąć powtórnie po lekturę „Podróży zimowej”. Wszystko do czasu… W którejś z kolei opowiastek okazało się, że pomiędzy bohaterami istnieje związek: czy to poprzez pokrewieństwo, czy też utwór muzyczny, który ktoś tam stworzył, ktoś inny zagrał, a jeszcze inny się nim zachwycił. I nagle okazało się, że to wielki zbiór puzzli, który tworzy nową, niewyrażalną całość.

Tę książkę czytałem równolegle z „Opowieściami bizarnymi” Tokarczuk i okazały się być dużo lżejszą potrawą, co nie znaczy, że fast foodem. Raczej wyrafinowanym posiłkiem złożonym z wielu cudownych dań. Dań, które mogą być po prostu rozrywką dla podniebienia (a raczej dla umysłu),a zarazem poszukiwaniem odwiecznych smaków i gustów, czyli postaw, pragnień i uczuć.

Moje pierwsze spotkanie z autorem podczas, którego zachwyciłam się. Książka to zestaw opowiadań, bardzo różnych, mówiących o sprawach mniej i bardziej ważnych. W pamięci utkwiło mi opowiadanie pt. Pamiętam. To jedno z najbardziej wstrząsających opowiadań jakie przeczytalam dotyczących kwestii żydowskiej i strasznych czasów II Wojny Światowej. Natomiast w opowiadaniu Ślad, autor bardzo dobrze określił społeczeństwo norweskie, trudno się było nie uśmiechnąć czytając je. Świetnie się bawiłam i na pewno sięgnę po inne książki autora. Polecam.

Początkowo nieco się rozczarowałam, że to opowiadania, bo co do zasady nie przepadam za tą formą.
Niemniej są napisane tak pięknym językiem, że wysłuchanie ich było ogromną przyjemnością.

świetnie bawiłam się w ten weekend! opowiadania różne, połączone czymś delikatnym, trudnym do uchwycenia, ale nadającym dzięki temu niepowtarzalność zbioru. ktoś porównał zbiór do karty menu i całkowicie się z tym zgadzam. każde opowiadanie inne, serwuje różne emocje, mają jednocześnie coś wspólnego, co trudno nazwać, ale pozwala stwierdzić, że tak, to opowiadanie idealnie pasuje do tego zbioru

Wymagająca od czytelnika, momentami zabawna, innymi momentami niezwykle dołująca, ciężka i zawiła, lecz koniec końców warta przeczytania. Styl przypominał mi nieco przeintelektualizowanego Carvera.

Znakomite opowieści. Każda w swojej, niepowtarzalnej aurze. Zaskakujące historie powiązane ze sobą subtelną, wręcz niewidzialną nicią. Warto!

Przepiękny zbiór przenikających się ze sobą czternastu opowiadań.
Jaume Cabre to mistrz, wirtuoz słowa, a czytanie jego dzieł to czysta przyjemność. Świetna narracja i jak zwykle doskonałe tłumaczenie Anny Sawickiej.

Przepiękny zbiór przenikających się ze sobą czternastu opowiadań.

Moje drugie podejście do twórczości Cabre - jestem zaintrygowana i pozytywnie zaskoczona. Nie przepadam za opowiadaniami ale tutaj to ma sens, wszystkie się w jakiś sposób łączą. I to jak łączą... Bardzo dobra pozycja.

• Literatura piękna