rozwińzwiń

Silva Rerum

Okładka książki Silva Rerum Kristina Sabaliauskaitė
Okładka książki Silva Rerum
Kristina Sabaliauskaitė Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Silva Rerum (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
literatura litewska powieść historyczna

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

trochę czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do stylu pisarskiego pani Sabaliauskaitė, lecz im bliżej do ostatniej strony jestem, tym coraz bardziej się upewniam co do wysokiego poziomu tej powieści.

Książkę czyta się dość trudno gdyż prawie nie ma dialogów ale fabula dość interesującą,przedstawia życie w drugiej połowie XVllw na Litwie, Życie to jest pokazane przez życie dwoje cbliźniąt,,Kazimierza i Urszuli,dziewczyna trafia do klasztoru i dowiadujemy dy jaka to była przestępcza instytucja i dlatego nie rozumiem jak kościół mógł przetrwać tyle lat skoro skoro tam jest tyle hipokryzji i zła

Nie wiem czy rewelacyjna, bo w sumie to takie czytadło, niezły materiał na seriał. Czytało się świetnie, piękny język. Bardzo jestem zadowolony.

Pozytywnie mnie zaskoczyła. W zasadzie nie ma w niej wielkiej akcji, żadnych ważnych politycznych wydarzeń, bohaterów nie do końca da się lubić, a mimo to książkę czyta się z przyjemnością. Szczegóły dotyczące życia codziennego i zwyczajów litewskiej szlachty z drugiej połowy XVII wieku oraz klimat tamtych czasów sprawiają, że książka nie potrzebuje ani wielkich zwrotów akcji ani nawet porywających bohaterów. Broni się sama czasem i miejscem akcji oraz, oczywiście, lekkim piórem autorki.

🪞 "Na gwałt potrzeba mu wiary, że cała ta krzątanina ma jakiś sens, który się cudownie objawi w chwili śmierci, kończącej to wszystko".
"Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaitè to pierwszy tom pasjonującej litewskiej sagi, nawiązującej do literackich tradycji renesansu i baroku, stawiających człowieka - wraz z jego słabością i mocą - w centrum rozważań. Bohaterom tej malowniczej opowieści towarzyszą - w myśl biblijnej sentencji: Vanitas vanitatum et omnia vanitas - bolesna świadomość kruchości istnienia i występujący (w różnym stopniu nasilenia) tanatyczny lęk, oswajany metodą prób i błędów, z większą lub mniejszą skutecznością.
🪞Autorka zabiera nas w świat siedemnastowiecznego Wilna i litewskiej prowincji. Mieszkańcy tej krainy są opisani z czułością, opromieni nietuzinkowością i wyraziści, a gawęda o ich życiu pochłania Czytelnika, wciągając w losy Najworszów - zwłaszcza ich młodszego, czupurnego pokolenia - Urszuli i Kazimierza. Obrazowo oddany klimat epoki - surowość klasztornych sal, różnorodność akademickiego świata, rytualna codzienność litewskiego dworu - pochłania Czytelnika i nie pozwala mu się od tej książki oderwać. Na odrębną uwagę zasługuje język - niestylizowany, raczej współczesny, ale znakomicie opisujący renesansowe desygnaty. Wszechwiedzący narrator, występujący w trzeciej osobie liczbie pojedynczej, posługuje się kwiecistym stylem, barokową nadmiarowością, budując zdania bardzo długie, wielokrotnie złożone i - co istotne - pozbawione dialogów. Ich brak jednak nie psuje lektury, a wręcz przeciwnie - efektem narracji jest płynna gawęda, przez którą podąża się z rosnącą ciekawością, bez znużenia i z nieustającym zaangażowaniem.
🪞 Wspaniała, cudowna, klimatyczna - tyle powiedzieć to mało! Na pewno znajdzie się w rocznym podsumowaniu. Czytajcie, bo to niesłychane dobro!

Jestem na nie, mimo entuzjastycznych recenzji. Po pierwsze: spodziewałam się książki mocno osadzonej w historii, w której gra ona ważną rolę. Tu historia jest tylko nic nieznaczącym tłem, w sumie fabuła książki mogłaby rozgrywać się w każdym czasie. Po drugie: historia opowiedziana w książce jest bardzo współczesna, poruszane są współczesne problemy, a i bohaterowie myślą bardzo współcześnie. To tylko potęguje wrażenie mocnej przypadkowości czasu i miejsca opowieści. Wreszcie po trzecie: o czym właściwie jest ta książka? Niby jest parę wątków, ale każdy potraktowany po macoszemu. Jeśli ta książka jest o miłości, to też muszę przyznać, że nie znoszę motywu miłości od pierwszego wejrzenia (brrr, świadczy to według mnie o dużym lenistwie autora lub autorki). Warto też wspomnieć o języku: długaśnych zdaniach, które zdają się nie mieć końca. Jakoś w połowie zaczął mnie ten styl wkurzać. No i na koniec trzeba przyznać, że czyta się tę książkę jak wstęp do dalszych tomów, z nadzieją, że akcja się kiedyś rozwinie. Czyta się na szczęście dość dobrze i szybko, ale jest to dla mnie powieść z kategorii "można wziąć jako czytadło na plażę", a nie jakaś wielka literatura.

Nastawiłam się, że Silva Rerum to będzie wspaniała historia, ale niestety książka nie zrobiła na mnie wrażenia. Nie podobał mi się styl pisania autorki. Słownictwo było bardzo toporne, bez wyrazu, polotu i płynności. Ciężko mi było wejść w tą historię. Bohaterowie moim zdaniem tragiczni i tak denerwujący jak np Urszula czy Kazimierz którzy uważali że tylko ich zdanie jest słuszne, a inni mają się im tylko podporządkować. A co do Bironta to brak słów, że człowieka wprost psychopatę się usprawiedliwia i przypisuje uczucia do jakich takie osoby nie są zdolne jak zakochanie się. Historii Wilna i Korony ja żadnej nie zauważyłam poza polskimi nazwami. A te orgie to jakiś chyba fetysz autorki; przedstawienie tamtych ludzi jako seksoholików to było słabe. Moją przygodę zakończę na tym jednym, pierwszym tomie. Jeśliby styl pisania autorki mi się podobał, to z pewnością czytałabym kolejne części mimo nijakich postaci, ale nic mi tu nie pasuje.

1942

Wielkie nadzieje i ogromne rozczarowanie. Czytając zachęcające opinie na obwolucie książki spodziewałam się czegoś naprawdę wow, a tu jak zwykle chwyt marketingowy.
Niestety, historyczne wydarzenia to tylko wzmianka o pogromie Kozaków na Wilno w 1655 roku, wspólna historia polsko-litewska to polsko brzmiące nazwiska i hulanki księcia Radziwiłła. Historia Wilna to wymienione nazwiska profesorów i artystów działających w tym okresie w Wilnie. A na pierwszy plan przebija się ogromny antyklerykalizm.
Silva rerum [las rzeczy ]- forma piśmiennictwa popularna wśród polskiej szlachty Rzeczpospolitej Obojga Narodów, inaczej szlachecka księga domowa, w której spisywano wypadki polityczne i wydarzenia domowe, notatki z podróży czy przepisy. Tutaj autorka skupiła się przede wszystkim na życiu erotycznym bohaterów. Jest to więc romans, a właściwie harlequin, z wątkami erotycznymi, wpisany w XVII wiek.
I chociaż autorka umiejętnie komponuje zdania, nawet nie przeszkadzało mi brak dialogów, to tak burzliwy okres w dziejach Polski i Litwy mało jest tu zarysowany(właściwie prawie go nie ma } A szkoda. I jeszcze jedno - mentalność i postrzeganie świata przez bohaterów nad wyraz współczesny. Czy sięgnę po dalsze części, na prawdę nie wiem. Tę nie polecam i nie odradzam.

Bardzo dobrze się czyta. Wątki oczywiste przeplatają się z tymi nieoczywistymi. Zarówno forma jak i język powieści przypadły mi do gustu. Nie przeszkadzają mi długie, kwieciste frazy, ani brak dialogów.. Książkę dzięki temu czyta się bardziej jak gawędę, niż jak powieść.
Nie zgodzę się, że jest to książka z gatunku literatury wysokiej - a jako taka była rekomendowana kilka lat temu w programie "Xięgarnia". Jest to powieść historyczna, której akcja dzieje się w XVII wieku, napisana dość swobodnie, skupiająca się bardziej na fabule niż na rozbudowanych opisach historycznych.
Zamierzam kontynuować czytanie kolejnych tomów z nadzieją, że może być tylko lepiej.

Kiedy sięgnęłam po tą książkę na początku zaskoczyła mnie jej forma. Rzadko zdarza mi się czytać powieści pozbawione dialogów i myślałam, że będzie mi ciążyć taki sposób narracji. Ku mojemu zdziwieniu w trakcie lektury w ogóle nie zauważyłam tego braku, chyba dlatego, że powieść napisana jest pięknym językiem, bardzo dobrze skonstruowana i pełna niebanalnych postaci, wplecionych w świetnie nakreślone tło historyczne.

"Silva rerum" to piękne napisana opowieść o Litwie i dawnej historii. Bohaterowie borykają się z traumami związanymi z najazdem kozackim, próbują ułożyć sobie życie, odnaleźć się we współczesnej im rzeczywistości i polityce. Burzliwy wiek XVII przedstawiony został barwnie i rzetelnie a pokręcone losy rodu Narwojszow nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury.

1 694
    1 222