Silva Rerum

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Cykl:
- Silva Rerum (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- Silva Rerum
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2020-10-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-09-07
- Liczba stron:
- 400
- Czas czytania
- 6 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308073094
- Tłumacz:
- Izabela Korybut-Daszkiewicz
- Tagi:
- literatura litewska powieść historyczna
- Inne
Opowieść o historii, która nie dzieli, lecz łączy.
Ta powieść stała się już częścią światowej klasyki.
Anno Domini 1666. Dwór w Milkontach na Litwie. Mijają lata, odkąd Jan Maciej Narwojsz schronił się tu z rodziną po najeździe kozackim na Wilno. Teraz, gdy jego czas dobiega kresu, patrząc z miłością na żonę Elżbietę, wierną towarzyszkę jego radości i smutków, oraz wspaniałe, lecz całkiem nieprzewidywalne, nastoletnie bliźnięta – Jana Kazimierza i Urszulę, zapisuje ostatnie rozmyślania w starej rodowej sylwie.
Rękopiśmienna księga mieści całe życie szlacheckiej rodziny. Opisy wojennych wyczynów przodków, daty narodzin i śmierci, wspomnienia, kościelne mowy przeplatają się w niej z przepisami na nalewki, listami podarunków, żartobliwymi rymowankami... Istny las rzeczy, silva rerum.
Dziwna rzecz – ilekroć Jan Maciej sięga po pióro, nieszczęścia jak ciemne chmury gromadzą się nad domem. Złe znaki spędzają sen z oczu ojcu pięknej dziewczyny, która marząc o świętości, napotkała diabła w ludzkiej skórze, i chłopca, który niespodzianie odkrył w sobie grzeszną tajemnicę. Może to klątwa zawisła nad Narwojszami?
Ta pełna przygód saga rodzinna, popis gry wyobraźni oraz niezwykłej erudycji, jest nie tylko mistrzowską realizacją gatunku i oszałamiającym zmysły obrazem siedemnastowiecznego świata. To również ponadczasowa opowieść o miłości i śmierci, wyborach, które okazują się największymi błędami, pytaniu o zło i próbie wiary, marzeniu o wolności, nieposkromionej ciekawości świata i najważniejszej z podróży - w głąb siebie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Wspaniały język. Świetna znajomość czasów opisanych w książce. Pięknie opisane postacie i ich charakterystyki. Wszystko to zawdzięczamy oczywiście autorce, ale również znakomitemu przekładowi pani Izabeli Korybut-Daszkiewicz.
Wspaniały język. Świetna znajomość czasów opisanych w książce. Pięknie opisane postacie i ich charakterystyki. Wszystko to zawdzięczamy oczywiście autorce, ale również znakomitemu przekładowi pani Izabeli Korybut-Daszkiewicz.
Pokaż mimo to1. To było moje 3 podejście do tej książki. Ale żem zacisnęła zęby i przeczytała. Trzeba mieć w końcu jakieś zasady i honor! ;)
2. Zastanawiałam się średnio co 2 kartki, dlaczego autorka nie zawarła całej powieści w jednym, nieco złożonym zdaniu. Albo chociaż każdego rozdziału z osobna. Była blisko, ale pewnie zabrakło odwagi.
3. Pomieszanie tamtych czasów (specjaliści uważają, że starannie się przygotowała - ok, wierzę w to) ze współczesnym językiem i mentalnością było o kant tyłka. Ja tego nie kupuję i nie kapuję.
4. Lecę dziś do biblioteki i oddaję!
1. To było moje 3 podejście do tej książki. Ale żem zacisnęła zęby i przeczytała. Trzeba mieć w końcu jakieś zasady i honor! ;)
więcej Pokaż mimo to2. Zastanawiałam się średnio co 2 kartki, dlaczego autorka nie zawarła całej powieści w jednym, nieco złożonym zdaniu. Albo chociaż każdego rozdziału z osobna. Była blisko, ale pewnie zabrakło odwagi.
3. Pomieszanie tamtych czasów (specjaliści...
Odpowiednik "Lalki" czy "Nad Niemnem". Książka o trwaniu i przemijaniu.
Nie zauważyłem kontrowersji, o których pisali czytelnicy.
Odpowiednik "Lalki" czy "Nad Niemnem". Książka o trwaniu i przemijaniu.
Pokaż mimo toNie zauważyłem kontrowersji, o których pisali czytelnicy.
Swietna lektura dla wszystkich, ktorzy nie trawia Sienkiewicza.
Swietna lektura dla wszystkich, ktorzy nie trawia Sienkiewicza.
Pokaż mimo toCiekawa powieść historyczna ze znikomą ilością dialogów. Język przyjazny dla współczesnego czytelnika. I tylko Sienkiewicz się w grobie przewraca słysząc o księciu Januszu Radziwille.
Ciekawa powieść historyczna ze znikomą ilością dialogów. Język przyjazny dla współczesnego czytelnika. I tylko Sienkiewicz się w grobie przewraca słysząc o księciu Januszu Radziwille.
Pokaż mimo toNiezwykła powieść, której akcja osadzona jest w XVII wiecznym Wilnie i jego okolicach. Autorka bardzo plastycznie przedstawia to wielokulturowe miasto w epoce baroku - czasu olbrzymich kontrastów: wielkiego przepychu i sąsiadującej z nim nędzy, postępowych idei i zacofania, surowych reguł oraz rozwiązłości. Czytając książkę wystarczy zamknąć na chwilę oczy by przenieść się ponad 350 lat wstecz i znaleźć się na wileńskich ulicach, domach, kościołach, czy klasztorach, odbudowujących się po moskiewskim najeździe. W tym znakomicie odwzorowanyym klimacie ówczesnych czasów toczy się ciekawa akcja, dzięki której powieść czyta się szybko i przyjemnie. Polecam.
Niezwykła powieść, której akcja osadzona jest w XVII wiecznym Wilnie i jego okolicach. Autorka bardzo plastycznie przedstawia to wielokulturowe miasto w epoce baroku - czasu olbrzymich kontrastów: wielkiego przepychu i sąsiadującej z nim nędzy, postępowych idei i zacofania, surowych reguł oraz rozwiązłości. Czytając książkę wystarczy zamknąć na chwilę oczy by przenieść się...
więcej Pokaż mimo toMam wielki problem z oceną tej książki. Pierwszą połowę zmęczyłam, ale później podobała mi się bardziej i czytanie szło szybciej. Czy sięgnę po kolejne tomy? Jeszcze nie wiem....
Mam wielki problem z oceną tej książki. Pierwszą połowę zmęczyłam, ale później podobała mi się bardziej i czytanie szło szybciej. Czy sięgnę po kolejne tomy? Jeszcze nie wiem....
Pokaż mimo toMożna się było spodziewać, że pisarka z Litwy, osadzając akcję swojej powieści w drugiej połowie XVII wieku w Wilnie i na Wileńszczyźnie, przedstawi obraz Rzeczpospolitej Obojga Narodów z czasów szwedzkiego Potopu z punktu widzenia sygnatariuszy układu w Kiejdanach. I rzeczywiście, czarna legenda księcia Janusza Radziwiłła, przywódcy części arystokracji uznającej zwierzchność Karola X Gustawa, spopularyzowana przez Henryka Sienkiewicza, została w niej podważona. Ten ambitny możnowładca w "Silva rerum" jest przede wszystkim gorliwym chrześcijaninem (kalwinistą), który w pozbawieniu tronu króla Jana Kazimierza, nadmiernie ulegającemu jezuitom, i oddaniu korony protestanckiemu Karolowi X Gustawowi widział szansę na przezwyciężenie wciąż dobrze się mającego na Żmudzi pogaństwa, z którym Kościół katolicki według niego wyraźnie sobie nie radził. Taka sobie opowiastka. Nie wymagajmy jednak więcej, bo w ogóle historyczność powieści Kristine Sabaliaukaitė jest mocno naciągana. W gruncie rzeczy mamy w niej do czynienia z historycznym kostiumem dla przedstawienia bliskich autorce spraw. A jest ona przeciwniczką wszelkich zbiorowych tożsamości, uznając je wyłącznie za rodzaj ideologii mających kryć właściwe intencje bohaterów wydarzeń. Jest – chciałoby się powiedzieć – typową dla pierwszych dziesięcioleci XXI wieku liberałką, więc wszystko, co wykracza poza perspektywę jednostki wydaje się jej mało ciekawe. Oto opis matki pary głównych bohaterów, Urszuli i Kazimierza, w momencie, w którym niejako odkryła ona prawdę o sobie: „W tej oto chwili jest kimś, kim chciała być zawsze – Elżbietą bez nazwiska, bez krewnych i bez rodziny, bez innych ludzi i bez obowiązków, jest tylko kobietą siedzącą nad jeziorem, w blasku księżyca, pod niebem pełnym gwiazd”. Myślę, że ktoś taki mógłby liczyć na zainteresowanie w telewizji śniadaniowej w każdej stacji. I cała powieść jest na takim właśnie mniej więcej poziomie. Lekka, łatwa i przyjemna. Nieco freudyzmu i adleryzmu, odpowiednia dawka fizjologizmu, nieskrywany antyklerykalizm, szczypta nihilizmu, a więc wszystko, co potrzeba, aby stworzyć sylwę na miarę naszych czasów. Oczywiście, czytelnicy wychowani na Sienkiewiczu, Kaczkowskim, Kossak-Szczuckiej, Gołubiewie, Malewskiej i Parnickim poczują się jej lekturą rozczarowani.
Można się było spodziewać, że pisarka z Litwy, osadzając akcję swojej powieści w drugiej połowie XVII wieku w Wilnie i na Wileńszczyźnie, przedstawi obraz Rzeczpospolitej Obojga Narodów z czasów szwedzkiego Potopu z punktu widzenia sygnatariuszy układu w Kiejdanach. I rzeczywiście, czarna legenda księcia Janusza Radziwiłła, przywódcy części arystokracji uznającej...
więcej Pokaż mimo toPowieść Pani Kristiny opisuje miejsca i czasy związane pośrednio z moimi przodkami i przez to była dla mnie interesująca. Pisana w lekko specyficzny sposób który nieco mnie nużył jednak nadrabiała treścią , opisami zwyczajów szlacheckich , miast i wsi chylącej się ku upadkowi I Rzeczypospolitej. Ogólnie na plus.
Powieść Pani Kristiny opisuje miejsca i czasy związane pośrednio z moimi przodkami i przez to była dla mnie interesująca. Pisana w lekko specyficzny sposób który nieco mnie nużył jednak nadrabiała treścią , opisami zwyczajów szlacheckich , miast i wsi chylącej się ku upadkowi I Rzeczypospolitej. Ogólnie na plus.
Pokaż mimo toGenialna powieść. Trudno się od niej oderwać! Niesamowity klimat, wnikliwa analiza siedemnastowiecznych obyczajów i konwenansów zawarta w historii rodu Nurwojszów. Wspaniała pod względem języka, stylu i wnikliwej znajomości epoki. Wszystko się tu zgadza, wszystko pasuje, wszystko jest zgrabne, każdy temat wnikliwie zgłębiony, a wszystko okraszone dużą dawką humoru. Prawdziwy majstersztyk! Szczerze polecam i chylę czoła przed talentem autorki.
Genialna powieść. Trudno się od niej oderwać! Niesamowity klimat, wnikliwa analiza siedemnastowiecznych obyczajów i konwenansów zawarta w historii rodu Nurwojszów. Wspaniała pod względem języka, stylu i wnikliwej znajomości epoki. Wszystko się tu zgadza, wszystko pasuje, wszystko jest zgrabne, każdy temat wnikliwie zgłębiony, a wszystko okraszone dużą dawką humoru....
więcej Pokaż mimo to