Lincoln w Bardo

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo: Znak
Lincoln in the Bardo

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne formy. Matka zamknie się w sobie. Ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe stanie się spotkanie? Obaj staną wobec bolesnych dylematów. Jak żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak odejść i zostawić na ziemi ukochane osoby?

George Saunders w swej pierwszej powieści łączy i przełamuje znane nam gatunki literackie. Ta nowatorska forma i świeża jakość w literaturze zostały docenione prestiżową nagrodą Man Booker Prize.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,119303,Lincoln-w-Bardo

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,119303,Lincoln-w-Bardo

michal3 | 2018-09-06
Przeczytana: 05 września 2018

Za oknem toczy się wojna domowa, a w Białym Domu umiera synek Prezydenta Lincolna. Strata jest zbyt duża, aby ogarnąć ją umysłem. W idealnym świecie dzieci nie umierają, jednak bohaterowie "Lincolna w Bardo" nie żyją w idealnym świecie. Sama książka ma niesamowity punkt wyjścia - i każdemu, komu tłumaczę, patrzy na mnie jak na wariata. Historia opowiedziana jest z perspektywy duchów/zmarłych, którzy spoczywają na tym samym cmentarzu, co synek Lincolna. Każdy z nich opowiada o sobie, o tym, co widzi, czasem językiem niezwykle prostym, a czasem siląc się na erudycję. Co ciekawe, Saunders stworzył powieść nie obyczajową, a fantastyczną - narratorami są duchy! Duchy, które niekoniecznie zaakceptowały fakt, iż znalazły się po drugiej stronie. Trzeba oddać Pisarzowi, że nie stworzył dzieła lekkiego, łatwego i przyjemnego, a coś, co wymaga skupienia i mnóstwa uwagi. Nagrodą za nasze - Czytelników - oddanie się opisywanej historii jest niesamowita przypowieść o smutku, empatii i nadziei....

Seticzek | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Amerykańskie Dziady. Książka poraziła mnie oryginalną i... dziwaczną formą. Chwilę mi zajęło, zanim zorientowałem się, co czytam. :)
W pewnym momencie jednak odniosłem wrażenie, że trochę rozmyły się fabularne wątki. Szkoda - zapowiadała się solidna "dziewiątka".
Aha. Tłumaczenie jest arcymistrzowskie! Olbrzymi szacunek dla pana tłumacza.

Ravenluti | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Czapki z głów przed Michałem Kłobukowskim. Przekład w jego wydaniu to majstersztyk. Jeśli ktoś nie lubi Saundersa, postmodernizmu, książek nieoczywistych, albo książek w ogóle, warto przeczytać chociażby ze względu na językowe popisy tłumacza, który - zdecydowanie - podołał.

To niesamowite, z jakim wdziękiem i humorem można pisać o śmierci, czyśćcu, odchodzeniu i żałobie. Dziwnie czuję się, gdy piszę to wszystko - bo to niby książka o sprawach trudnych, ale z drugiej strony zupełnie nie! Przeczytałam "na raz", przed snem. Przepisywałam co smaczniejsze fragmenty znajomym na msg. Cytat dodałam na instastories. Jakby książka zupełnie nie była o tym, o czym była.

Co więcej - po lekturze czuje się jakieś takie... oczyszczenie. Ulgę? Spokój? Że gdzieś tam jest tak, jak w pokręconej wyobraźni Saundersa.

George Saunders to mistrz pióra, serio. Czytam dużo, ale dawno nie czytałam książki, która zaintrygowałaby mnie pod względem strukturalnym. Poetyka postmodernistyczna, ale w wydaniu,...

twzaczytany | 2018-09-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2018

Kompletnie nie rozumiem tej książki. Nie wiem o czym czytałem, tekst stanowi totalny opór. Szkoda, bo lubię czytać Bookery, ale widzę że stają się coraz bardziej niszowe. Powieść idealna dla krytyków literackich, a nie dla czytelników pasjonatów.

Paweł | 2018-09-22
Przeczytana: 15 września 2018

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2018/09/george-saunders-lincoln-w-bardo-recenzja/

Mamy do czynienia z książką bardzo kontrowersyjną, niełatwą w odbiorze, ale jednocześnie fascynującą i intrygującą. Z całą pewnością jest to jedna z najlepszych premier tej jesieni w Polsce. Nieoczywista, zabawna i jednocześnie tragicznie smutna, pokazująca dramat ludzkiego życia i wyborów, przed jakimi stoimy. Co tu dużo mówić – to trzeba samemu przeżyć!

Piotr | 2018-09-06

Między "Dziadami" a Szekspirem, nowy wymiar literacki, ni to powieść, ni to dramat lub poemat, słowem - petarda.

Małgorzata | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

"Lincolna" słuchałam w wersji anglojęzycznej i trzeba przyznać, że audiobook przygotowany jest fantastycznie - Nick Offerman jest bezbłędny, a całości słucha się szybko i przyjemnie.

Nie rozumiem natomiast zachwytów ani nad treścią, ani nad formą książki.
Dostajemy od Saundersa opis żałoby Lincolna po utracie syna i jednocześnie perypetie rozmaitych duchów towarzyszących małemu Williemu tuż po jego śmierci.

Historia przedstawiona jest bardzo sprawnie mimo dużego chaosu i surrealizmu towarzyszącego całej sytuacji. Szczególnie dobrze wypadają miejsca, w których niespójne lub sprzeczne relacje historyczne znajdują odzwierciedlenie w nie do końca spójnej koncepcji duchów na temat tego, co się z nimi aktualnie dzieje.

I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie deszcz nagród i zbiorowych emocji związanych z publikacją tej książki. To zwyczajnie niezła książka, napisana bardzo zręcznie i świadomie eksperymentująca z formą i językiem.

Myślę, że siła książki mocno związana jest z postacią...

marika | 2018-09-15

Stany Zjednoczone Ameryki w trakcie wojny secesyjnej. Ukochany synek prezydenta Abrahama Lincolna nagle umiera. Zrozpaczony po śmierci Williego ojciec co noc przychodzi na cmentarz, by zaglądać do jego trumny i jeszcze raz zobaczyć, a nawet przytulić swe dziecko.
Narracja w powieści Georga’a Saunders’a oddana jest duchom zmarłych zamieszkujących miejsce ostatniego spoczynku Williego. Zjawy opowiadają historie swojego życia i rozmawiają o nocnych odwiedzinach najsmutniejszego człowieka na świecie, Lincolna. Dialogowa narracja duchów zręcznie przeplatana jest historycznymi cytatami z literatury dotyczacymi Prezydenta i jego tragedii.
Czytając trudno oprzeć się stwierdzeniu, że dzieło przypomina nasze rodzime „Dziady” Mickiewicza. Jest to wersja delikatnie uwspółcześniona choć z zachowaniem stylowego klimatu i niedzisiejszego języka - tutaj brawa dla tłumacza Michała Kłobukowskiego.
Książka absoltunie zasłużenie otrzymała Man Booker Prize 2017. Nowoczesna forma łącząca gatunki...

Mirya | 2018-09-24
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2018

W pierwszej powieści mistrza krótkiej formy, George'a Saundersa, pobrzmiewa echo odwiecznego pytania: co z nami będzie po śmierci. Wielu twórców już się z nim mierzyło, a nowych pomysłów wciąż zdaje się przybywać. Głos Saundersa to oryginalne podejście do tematu z kilku powodów. Forma, treść, miejsce akcji, bohaterowie - wszystko to jest na tyle dopracowane, że autor zasłużenie został nagrodzony za książkę Lincoln w Bardo statuetką Man Booker Price w 2017 roku.

Już od pierwszych stron wiemy, że mamy do czynienia z czymś zupełnie innym - nowatorskim, ryzykownym i odważnym. Na początku dziwi sama forma. Książka nie przypomina żadnej wcześniej czytanej przeze mnie lektury. Momentami przybliża się do dramatu - każda z postaci po swojej wypowiedzi zostaje podpisana imieniem i nazwiskiem. Tylko że nie jest to dialog, a raczej wywód wewnętrzny, małe opowiadanie jednego z bohaterów, który relacjonuje nam wydarzenia ze swojej perspektywy. Są też momenty, które skupiają się na historycznej...

gabith | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od jakiegoś czasu słyszałam już, że książka jest wybitna, świetna, książka roku. No i nagrodzona Man Booker Prize 2017. Natrafiałam na recenzje, aż po jednej z nich (Krótka Przerwa na YT) zapałałam chęcią przeczytania i kupiłam e-booka (na szczęście w promocyjnej cenie).
Ta. Rozumiem, że nagroda to za dziwną/inną/niezwykłą konstrukcję? To teraz tak będzie, że zachęceni tą nagrodą (i pragnący swojej) inni pisarze też będą wydziwiać? I zamiast opowiedzieć ciekawą historię, skupiać się będą na ciekawej (wg nich) formie? Nie treścią będą zadziwiać czytelnika, a formą? To tak, jak ze sztukami Szekspira – nie ma szans, żeby w teatrze zobaczyć normalną inscenizację, ze strojami z epoki itp., tylko im większe udziwnienie, przeniesienie sztuki w inne czasy, tym fajniej? O tempora, o mores…
Gdyby nie film wspomnianej wyżej Krótkiej Przerwy, nie miałabym pojęcia, co to „bardo” – z książki się tego nie dowiedziałam, nie pada to słowo tam zresztą ani razu. Nie skumałabym też, pewnie gdzieś do...