Lincoln w Bardo

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo: Znak
Lincoln in the Bardo

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne formy. Matka zamknie się w sobie. Ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe stanie się spotkanie? Obaj staną wobec bolesnych dylematów. Jak żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak odejść i zostawić na ziemi ukochane osoby?

George Saunders w swej pierwszej powieści łączy i przełamuje znane nam gatunki literackie. Ta nowatorska forma i świeża jakość w literaturze zostały docenione prestiżową nagrodą Man Booker Prize.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,119303,Lincoln-w-Bardo

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,119303,Lincoln-w-Bardo

adb | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

20 lutego 1862 r. zmarł na tyfus 12-letni syn prezydenta Abrahama Lincolna. Akcja nagrodzonej w 2017 r. Man Booker Prize powieści George'a Saundersa rozgrywa się już po pogrzebie chłopca, w ciągu jednaj nocy 25 lutego na cmentarzu na Dębowym Wzgórzu.

Bardo to w buddyzmie stan przejściowy pomiędzy śmiercią a kolejnymi narodzinami. Dębowe Wzgórze zasiedlają właśnie takie istoty, posiadające własne ciało, zdolne do życia zmysłowego i intelektualnego, jednak w przeciwieństwie do teorii buddyjskiej uwięzione w obrębie cmentarza. [...] Kiedy nocą 25 lutego na cmentarz powraca Abraham Lincoln otacza go taki właśnie rój duchów, komentujących, opowiadających własne historie, złaknionych zrozumienia i usiłujących wpływać na czyny żywych. Ta rozpisana na głosy historia właściwie przypomina dramat, ze świetnym chwytem: patos i tragizm wypowiedzi raz po raz przełamywany jest, jak u Szekspira, humorem, wynikającym z języka bohaterów. Każda z postaci mówi zresztą inaczej, część z liryzmem, część...

Mariolka | 2018-09-30
Na półkach: 2018, Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2018

Co można napisać o książce, którą odłożyło się na bok, widząc, że do jej ukończenia brakuje 18 minut lektury? Dla mnie to opowieść dość nużąca. Zachwycił mnie zbiór „Dziesiąty grudnia” więc na „Lincolna...” bardzo czekałam, ale srodze mnie rozczarował. Są tam ładne zdania, ale całość mnie nie przekonuje. Dziwne, ale nijakie. Choć jeśli ktoś lubi czytać o alternatywnym życiu zjaw, to może...?

Seticzek | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Amerykańskie Dziady. Książka poraziła mnie oryginalną i... dziwaczną formą. Chwilę mi zajęło, zanim zorientowałem się, co czytam. :)
W pewnym momencie jednak odniosłem wrażenie, że trochę rozmyły się fabularne wątki. Szkoda - zapowiadała się solidna "dziewiątka".
Aha. Tłumaczenie jest arcymistrzowskie! Olbrzymi szacunek dla pana tłumacza.

michal3 | 2018-09-06
Przeczytana: 05 września 2018

Za oknem toczy się wojna domowa, a w Białym Domu umiera synek Prezydenta Lincolna. Strata jest zbyt duża, aby ogarnąć ją umysłem. W idealnym świecie dzieci nie umierają, jednak bohaterowie "Lincolna w Bardo" nie żyją w idealnym świecie. Sama książka ma niesamowity punkt wyjścia - i każdemu, komu tłumaczę, patrzy na mnie jak na wariata. Historia opowiedziana jest z perspektywy duchów/zmarłych, którzy spoczywają na tym samym cmentarzu, co synek Lincolna. Każdy z nich opowiada o sobie, o tym, co widzi, czasem językiem niezwykle prostym, a czasem siląc się na erudycję. Co ciekawe, Saunders stworzył powieść nie obyczajową, a fantastyczną - narratorami są duchy! Duchy, które niekoniecznie zaakceptowały fakt, iż znalazły się po drugiej stronie. Trzeba oddać Pisarzowi, że nie stworzył dzieła lekkiego, łatwego i przyjemnego, a coś, co wymaga skupienia i mnóstwa uwagi. Nagrodą za nasze - Czytelników - oddanie się opisywanej historii jest niesamowita przypowieść o smutku, empatii i nadziei....

Ravenluti | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Czapki z głów przed Michałem Kłobukowskim. Przekład w jego wydaniu to majstersztyk. Jeśli ktoś nie lubi Saundersa, postmodernizmu, książek nieoczywistych, albo książek w ogóle, warto przeczytać chociażby ze względu na językowe popisy tłumacza, który - zdecydowanie - podołał.

To niesamowite, z jakim wdziękiem i humorem można pisać o śmierci, czyśćcu, odchodzeniu i żałobie. Dziwnie czuję się, gdy piszę to wszystko - bo to niby książka o sprawach trudnych, ale z drugiej strony zupełnie nie! Przeczytałam "na raz", przed snem. Przepisywałam co smaczniejsze fragmenty znajomym na msg. Cytat dodałam na instastories. Jakby książka zupełnie nie była o tym, o czym była.

Co więcej - po lekturze czuje się jakieś takie... oczyszczenie. Ulgę? Spokój? Że gdzieś tam jest tak, jak w pokręconej wyobraźni Saundersa.

George Saunders to mistrz pióra, serio. Czytam dużo, ale dawno nie czytałam książki, która zaintrygowałaby mnie pod względem strukturalnym. Poetyka postmodernistyczna, ale w wydaniu,...

marika | 2018-09-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Stany Zjednoczone Ameryki w trakcie wojny secesyjnej. Ukochany synek prezydenta Abrahama Lincolna nagle umiera. Zrozpaczony po śmierci Williego ojciec co noc przychodzi na cmentarz, by zaglądać do jego trumny i jeszcze raz zobaczyć, a nawet przytulić swe dziecko.
Narracja w powieści Georga’a Saunders’a oddana jest duchom zmarłych zamieszkujących miejsce ostatniego spoczynku Williego. Zjawy opowiadają historie swojego życia i rozmawiają o nocnych odwiedzinach najsmutniejszego człowieka na świecie, Lincolna. Dialogowa narracja duchów zręcznie przeplatana jest historycznymi cytatami z literatury dotyczacymi Prezydenta i jego tragedii.
Czytając trudno oprzeć się stwierdzeniu, że dzieło przypomina nasze rodzime „Dziady” Mickiewicza. Jest to wersja delikatnie uwspółcześniona choć z zachowaniem stylowego klimatu i niedzisiejszego języka - tutaj brawa dla tłumacza Michała Kłobukowskiego.
Książka absoltunie zasłużenie otrzymała Man Booker Prize 2017. Nowoczesna forma łącząca gatunki...

Mirya | 2018-09-24
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2018

W pierwszej powieści mistrza krótkiej formy, George'a Saundersa, pobrzmiewa echo odwiecznego pytania: co z nami będzie po śmierci. Wielu twórców już się z nim mierzyło, a nowych pomysłów wciąż zdaje się przybywać. Głos Saundersa to oryginalne podejście do tematu z kilku powodów. Forma, treść, miejsce akcji, bohaterowie - wszystko to jest na tyle dopracowane, że autor zasłużenie został nagrodzony za książkę Lincoln w Bardo statuetką Man Booker Price w 2017 roku.

Już od pierwszych stron wiemy, że mamy do czynienia z czymś zupełnie innym - nowatorskim, ryzykownym i odważnym. Na początku dziwi sama forma. Książka nie przypomina żadnej wcześniej czytanej przeze mnie lektury. Momentami przybliża się do dramatu - każda z postaci po swojej wypowiedzi zostaje podpisana imieniem i nazwiskiem. Tylko że nie jest to dialog, a raczej wywód wewnętrzny, małe opowiadanie jednego z bohaterów, który relacjonuje nam wydarzenia ze swojej perspektywy. Są też momenty, które skupiają się na historycznej...

magdalena | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Z pewnością jest to jedna z najbardziej oryginalnych książek jakie czytałam.
Narratorem tej powieści są bowiem duchy, które spoczywają na tym samym cmentarzu co Willy, synek Abrahama Lincolna. Całość stylizowana jest na prawdziwy dramat, od razu można tę powieść przenieść na deski teatru!
Co do treści, to książka zaskakuje słowem, pięknem słowa. Wszystko dzieje się w ciągu jednej nocy, ale ileż się wtedy dzieje! Ta książka jest i piękna i trudna, i wymagająca i urzekająca lekkością słowa.
Jak dla mnie po prostu jest rewelacyjna.

twzaczytany | 2018-09-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2018

Kompletnie nie rozumiem tej książki. Nie wiem o czym czytałem, tekst stanowi totalny opór. Szkoda, bo lubię czytać Bookery, ale widzę że stają się coraz bardziej niszowe. Powieść idealna dla krytyków literackich, a nie dla czytelników pasjonatów.

Piotr | 2018-09-06

Między "Dziadami" a Szekspirem, nowy wymiar literacki, ni to powieść, ni to dramat lub poemat, słowem - petarda.