Lincoln w Bardo

2018-09-03
Michał Kłobukowski
śmierć żałoba Man Booker Prize Michał Kłobukowski
Inne

Płaskie, historia nijaka, natomiast zabawy z formą kojarzą mi się z liceum, ale tutaj miały sens i były nawet udane.

Książka ma porywającą formę. W niesamowity sposób pokazuje wielość punktów spojrzenia na sprawy, dzieje ludzi, wartości a nawet na kolor oczu czy aparycję. Demonstruje nasz ludzki relatywizm - gdyż to co i jak widzimy, różni się w zależności od tego, kim i gdzie jesteśmy.

Ale bez tej fantastycznej formy, fabuła by mnie nie poruszyła. Jestem pewna, że nie.

Plusy za formę....

Jedna z lepszych książek jakie czytałem, wybitne i kompletnie nowe podejście do jakże już znanej i bliskiej nam wszystkim żałoby, wiary oraz wyparcia. Mnogość punktów widzenia pozwala spojrzeć na to wszystko z wielu perspektyw i poszerzyć nasz światopogląd oraz skłonić do przemyśleń i wspomnień o naszych bliskich, których już z nami nie ma. Klimatycznie jedyna książka,...

Pierwszy raz zdarzyło mi się czytać coś takiego.

Niezwyczajna, bezsprzecznie oryginalna konstrukcja. Synkretyzm epiki i dramatu. Powieści pisanej prozą oraz scenariusza sztuki teatralnej. Z jednej strony dezorientujące, drażniące, utrudniające zrozumienie treści. Z drugiej jednak urzekająco inne. Płynne, dynamiczne, nadające głębi.

Opowieść nie tyle o rozpaczy ojca nad...

7.5 bardzo ciekawa perspektywa, Wilno się rozwija ale gdy zaczynamy rozumieć o co toczy się gra robi się znacznie ciekawiej

Całość rozgrywa się w lutym 1862 roku, kiedy to podczas balu umiera synek Lincolna, Willie. Wkrótce po pogrzebie pogrążony w żałobie i zrozpaczony prezydent odwiedza grób dziecka, a Willie (a dokładniej - jego duch) próbuje skontaktować się z ojcem. Wszystko obserwują inni mieszkańcy cmentarza, którzy są przekonani, że ich sytuacja jest tymczasowa i niedługo wrócą do...

Trochę jak dziwny eksperyment. Nieco zgrzytliwy w czytaniu ze względu na charakter języka, ale przez swą nietypowość warty poznania.

Nie dołączam się do zachwytów nad tą książką. Niebanalna, interesująca forma, jednak treści w tym niewiele. Poruszający temat przedstawiony w sposób, który nie angażuje czytelnika.

Na kształt dziecka
Pieniądze i bomby, i czołgi ze stali
Na kształt dziecka
Brak lekarstw, lekarzy i widmo szpitali
Na kształt dziecka
Rozmowy i brednie przy okrągłych stołach
Na kształt dziecka
Panowie ojcowie w przemówieniach jak w bojach
A dziecko umarło i zgasło jak iskra
I dwoje ludzi jak ścięte konary
Wstyd, bezradność i nie ma już dziecka
I dwoje ludzi jak ścięte...

Ciężko się czytało (miałam wrażenie, że to sztuka teatralna), ale jednocześnie czytałam ją w sytuacji kryzysowej w moim życiu i przyniosła mi jakieś dziwne pocieszenie. Zakupiłam i trzymam na półce, jeszcze do niej wrócę.

Dyskusje

1 221