Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Historia przemocy

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
Histoire de la violence

Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia go nieznajomy. Decyzja o tym, czy zaprosi go do domu, czy nie, na zawsze zmieni życie głównego bohatera. Édouard Louis, młoda gwiazda literatury, nazywany francuskim Faulknerem, snuje fascynującą opowieść o tym, co dzieje się z człowiekiem,...

Édouard Louis, młoda gwiazda literatury, nazywany francuskim Faulknerem,
snuje fascynującą opowieść o tym, co dzieje się z człowiekiem, który
doświadcza przemocy.

O dobrych książkach trzeba rozmawiać. Połowa maja, messenger.
Szybka wymiana zdań w biegu.
Czytam Louisa. Świetny jest!
(Mówiłem).
Kapitalnie skrojona powieść.
(Potwierdzam, świetna konstrukcja!)
I te zmiany tempa akcji, te głosy z offu!
(A do tego cała prawda o współczesnej Francji, o przemocy, która narasta).
Jestem tą książką zachwycony.
(I ja. I będą kolejni, zobaczysz).
Wojciech Szot / Kurzojady (Michał Nogaś / Gazeta Wyborcza/Radio Książki)

W hipnotycznej powieści Louis dociera do tego, co w przemocy uniwersalne –
prawideł, które tworzą „historię przemocy”. Te prawidła dotyczą nieodwracalnego psychicznego naznaczenia ofi ar; zrodzonej przez upokorzenie nienawiści i pragnienia zemsty; wreszcie - poczucia wywłaszczenia z własnej historii, która – opowiadana przez innych - staje się coraz bardziej obca i niewyrażalna. Proza, której nie da się zapomnieć.
Juliusz Kurkiewicz „Książki. Magazyn do Czytania”

Przerażająca konfrontacja ofi ary i oprawcy. Pokłady zła oraz żądzy, ale potem przede wszystkim to, co pozostaje... Louis tworzy opowieść o tym, jak rodzą się strach i uprzedzenie. Do czego prowadzą. I o tym, że mogą być później groźniejszymi oprawcami niż ten realny. Dreszcze przy lekturze.
Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”

źródło opisu: www.wydawnictwopauza.pl

źródło okładki: http://wydawnictwopauza.pl/

Edouard Louis, czy też raczej Eddy Bellegueule urodził się w Hallencourt na północy Francji, małej miejscowości leżącej nieopodal Amiens. Pochodzi z ubogiej rodziny. Jego ojciec, były robotnik fabryczny, po wypadku trafił na bezrobocie, zaś matka dorabia okazjonalnie w branży turystycznej. Trudna sytuacja życiowa rodziny wpływała na nastroje, które z upływem czasu, wraz z nasileniem rasizmu i alkoholizmu, stały się przyczynkiem do podjęcia przez młodego Eddy’ego twórczości literackiej. Mimo młodego wieku, pisarz ma w swoim dorobku już trzy powieści, w których wciąż powracają tematy socjologiczne, wykluczenie społeczne, nietolerancja i ubóstwo.

„Historia przemocy” to autobiograficzna nowela podejmująca wątek ataku, gwałtu oraz próby popełnienia morderstwa w wigilijny wieczór 2012 roku, a także wpływu tego zdarzenia na psychikę młodego człowieka. Louis już na starcie wykazał się olbrzymią odwagą, dzieląc się z czytelnikami przeżytą traumą. Mało jednak tego, francuski pisarz...

Mariolka | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Nic specjalnego. Zgrabna, prosto napisana historia gwałtu i przemocy. To się prawdopodobnie właśnie tak odbywa, tylko że ta opowieść mnie nie poruszyła. Nie wiem czemu. Nic nowego nie wnosi.

Degamisz | 2018-09-21
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 września 2018

Spodziewałem się po „Historii przemocy” czegoś innego. Biorąc pod uwagę tytuł jak i opis fabuły spodziewałem się czegoś wstrząsającego, pełnego brutalnych opisów. Nie wiedzieć czemu ale właśnie to mi się nasuwało jak zabierałem się za lekturę. Dostałem coś zupełnie innego, co mnie szczerze zaskoczyło, wprawiło w osłupienie i w czym upatruję całą siłę tej historii.

To historia o traumie, o próbie złagodzenia jej i poradzenia sobie z nią poprzez opowiadanie o niej. Jak gdyby słowa miały spowodować, że łatwiej będzie ją znieść, uleczyć z niej i dać upust emocjom, od których ta opowieść jest wręcz gęsta. Bo czego w tej powieści nie ma – fascynacji, uniesienia, poprzez tytułową przemoc, brutalny gwałt, zarówno na ciele jak i psychice Edouarda i wszystko to co potem – wręcz lawinowo – nastąpiło. Szok, niedowierzenie, zagubienie, rozpacz, wstyd, poniżenie, dezorientacja. Szczegółowa narracja wszystkich następstw spotkania z Redą, zarówno Edourada jak i jego siostry robi wrażenie. Nie...

Ahsan | 2018-09-06
Przeczytana: wrzesień 2018

Dałem 7, ale oceniam na 6,5 - tylko nie ma takiej opcji.
O książce było głośno, do tego Wydawnictwo Pauza, zachwalane ostatnio - postanowiłem sprawdzić.
Historia jest zapisem wydarzeń, jakie miały miejsce w Wigilię, kiedy autor zaprosił do siebie chłopaka imieniem Reda, kiedy spędził z nim noc, a potem został podduszony szalikiem i zgwałcony. Na pierwszy rzut oka - straszne, opowieść musi być wstrząsająca. Ale nie po to sięgam po książki, żeby czytać historie, jak z "Superwizjera". Rzecz jasna to straszne, co wydarzyło się, niemniej poszukuję literackości, sięgając po literaturę - nieważne, z jakiej traumy by się wywodziła.
Na plus dla mnie wielogłos relacjonujących historię, odzwierciedlenie całego wydarzenia drobiazgowo - skojarzenie ze "Zbrodnią i Karą", a także sportretowanie działań służb po całym wydarzeniu - szpital, policja.
Nie wiem, co myśleć o całym ekshibicjonizmie autora - pisze w mało wybredny sposób o swojej rodzinie, trochę o biednych korzeniach. Zdawało mi się, że...

Dominika Rygiel | 2018-08-07
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Recenzja przedpremierowa

Historia przemocy stanowi doskonałą odsłonę, rodzącego się w obliczu doznanej niespodziewanie agresji, odizolowania. Wynikające z przekonań oraz seksualnych orientacji odseparowanie głównych bohaterów dla francuskiego pisarza Édouarda Louisa konstytuują doskonały punkt wyjścia do wykreowania historii zataczającej swoiste koło. Swego rodzaju społeczne wykluczenie łączy nieznanych sobie mężczyzn – młodego paryżanina Édouarda oraz Redę, przystojnego mężczyznę kabylskiego z pochodzenia. Przypadkowe spotkanie na ulicy, a w efekcie pozornie niewinny flirt nie przyczynią się do zawiązania zażyłego, pełnego zrozumienia związku partnerskiego, ani nie wykształtują w nich poczucia zrozumienia. Wydarzenia pamiętnej wigilijnej nocy, kiedy to po raz pierwszy spoglądają sobie w oczy, staną się natomiast przyczynkiem dalszej, nad wyraz dojmującej stygmatyzacji. Ofiara zmuszona będzie żyć z dożywotnim psychicznym piętnem, oprawca zaś stanie się dozgonnym symbolem...

KenGoKang | 2018-09-25
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2018

Ze skrajnymi opiniami na temat tego dzieła się spotkałam, więc sama je przeczytałam. Na sam koniec stwierdzam z lekkim zdziwieniem, że nie było wcale zachwytu, lecz nie pojawiło się również zniesmaczenie.

Byłam przygotowana na flaczki, bebeszki, nadmierne uzewnętrzmianie się i rozdrapywanie dramatu głównego bohatera. Z tego chyba względu odebrałam opowieść jako nad wyraz ascetyczną. Pod względem struktury ciekawa to historia, szczególnie interesująco prezentuje się jej rozbicie na wiele głosów. Niestety niektóre zabiegi okazały się dla mnie niezrozumiałe - przede wszystkim wyjątkowa dokładność, z jaką relację z przebiegu zdarzeń zdawały osoby, nie będące ich bezpośrednimi świadkami.

W recenzjach pojawiają się nawiązania do Faulknera, ja jednak miałam nieodparte skojarzenia ze "Sprawą Meursaulta". Chyba głównym winowajcą jest częste użycie słowa "Arab". Oraz problematyka przemocy, która u Kamela Daoud zdaje mi się lepiej zdiagnozowana. Odnoszę wrażenie, że jako próba poradzenia...

Sonja | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Przypadkowe spotkanie -
Niewinny flirt -
Duża dawka niepewności i naiwności -
kilka tych drobnych chwil, nałożone na siebie w niedopowiednim miejscu i czasie, - wywołają ogromne konsekwencje, które sprawią, że o przemocy trudno będzie zapomnieć. Ta krótka opowieść, jest historią tego, co po przemocy pozostaje.

W wigilijną noc 2012 roku, młody paryżanin Édouard zaprasza do swojego domu nieznajomego, przystojnego mężczyznę - Redę...

Powiedziałabym, że ta powieść jest taka trochę dziwna, wręcz hipnotyzująca - na co z pewnością składa się: świetny styl autora i sama opowieść głównego bohatera jak i spostrzeżeń jego siostry, czy też sposób w jaki prowadzone jest śledztwo. Każda z postaci ma swój własny świat, w którym sprawnie się izoluje. Miałam wrażenie, że bohater w tej swojej dramatycznej ucieczce od wspomnień przemocy, próbuję jakby to wszystko fizycznie wymazać ze swojego życia, a jednocześnie dryfuje w jakiejś takiej własnej czasoprzestrzeni.

W całej tej powieści pobrzmiewa...

rumun_żuraf | 2018-08-01

„Przeczytaj to, przeczytaj koniecznie!” słyszane zewsząd. Więc tak: Jeżeli lubicie bliskie spotkania prawie trzeciego stopnia z autorem, dosyć zero-jedynkowe obcowanie z fragmentem jego biografii i laboratoryjną pracę nad nim, grzebanie w jątrzących się ranach i rozdrapywanie pączkujących blizn ta książka jest dla was. Jeżeli liczycie na dreszcze przy lekturze, dotarcie do prawideł przemocy, prozę nie do zapomnienia i całą prawdę o współczesnej Francji (wszystko zapowiadane na okładce), to nie jest to książka dla was. Dużo hałasu, dużo za dużo. Ale nie bądźmy okrutni. Doceńmy ciekawą formę i niewielką objętość. Sięgnąć można, do czego lekko zachęcam.

SpadłoMizRegała | 2018-09-21

www.spadlomizregala.pl

Ciekawość jest cechą ludzką. Nie ma w niej nic złego, o ile nie przeobraża się we wścibstwo. To drugie wydaje się być nieco popularniejsze. Być może dlatego książki pisane przez celebrytów, opisujące ich życie i podboje (najlepiej miłosne), stają się najlepiej sprzedającymi się książkami. Interesuje nas, dlaczego pani z telewizji pokłóciła się z inną panią i kto opowiedział się po czyjej stronie. Bardzo chętnie odwiedzamy portale, które każdego dnia (ba! Każdej godziny!) donoszą nam o kolejnych aferkach w „szołbiznesie”. Właściwie nie trzeba wiele – wystarczy portal informacyjny. Tam też znajdziemy tego typu treści. Ludzie złaknieni są opowieści o celebryckim światku, dlatego biografie i autobiografie ludzi należących do tego kręgu wyprzedają się na pniu. A kogo może zainteresować życiorys nikomu nieznanego młodego mężczyzny? Co ciekawego może mieć do powiedzenia? Coś o swoim zwyczajnym życiu? Zwyczajność jest passé.

A jednak znalazł się ktoś, kto nie...

Dystans, dystans jest kluczowym słowem w rozmowie o "Historii przemocy" — dystans, który Édouard ma do siebie, do Przemocy, do Redy, do reszty świata. Utożsamia się ze swoją historią, jest nią, lecz w pewnych momentach jest ponad nią, ponad sobą samym. Louis w niezwykły sposób ukazuje w tej książce czym jest przemoc dla człowieka; nie jest to jednak spopularyzowane ujęcie przemocy jako tragedii ostatecznej, czegoś złego, lecz wyjątkowego; Louis postrzega przemoc jako coś wpisanego w realia codzienności, Przemoc od zawsze była wpisana w Historię. Nie powinna się zdarzyć, ale może. Jest złem, z którym trzeba nauczyć się żyć — co na samym początku dla Édouarda było wyjątkowo trudne. Chłodne podejście Louisa do tematu przemocy nie świadczy o jego zgodzie na nią. On tę przemoc akceptuje — bo nie ma innego wyjścia.

Cała recenzja: www.books-silence.com/2018/08/juz-tydzien-jak-to-sie-stao-e-louis.html
books silence objęło "Historię przemocy" patronatem.