Obietnica poranka

Tłumaczenie: Jerzy Pański
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
La promesse de l'aube
Ag2S

Wielka, bezgraniczna miłość macierzyńska, która buduje wokół dziecka iluzje wspaniałego świata. Życie głównego bohatera jest zwariowane dzięki obecności w jego życiu niezwykłej, ale zarazem szalonej matki. Romain przeżywa niesamowite przygody i z dnia na dzień staje się jednym z najbardziej znanych pisarzy XX wieku. Wszechogarniająca macierzyńska miłość jest wspaniała, ale może być również ciężarem.

Porywająca autobiografia Romaina Gary’ego, wybitnego pisarza polskiego pochodzenia, który jako jedyny dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów. Na podstawie książki powstał film, w którym główne role zagrali niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney oraz niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wystąpili polscy aktorzy Katarzyna Skarzanka, Marta Klubowicz i Piotr Cyrwus.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Obietnica_poranka-p-35864-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Obietnica_poranka-p-35864-1-30-.html

Ewa Żelazo | 2018-08-25
Przeczytana: sierpień 2018

Obietnica poranka. Nadzieja. Że zdążę. Że się uda. Że miłość i poświęcenie mojej matki nie były daremne. Że zanim odejdzie, stanę się dla niej tym, kim zawsze chciała, bym był…

Romain Gary napisał książkę niezwykłą. Bardzo osobistą. Zapadającą w pamięć. Opowiada w niej o swoim życiu – życiu chłopca, potem mężczyzny będącego w ekstremalnie bliskiej a zarazem trudnej relacji z własną matką. Wychowywany wyłącznie przez nią, miał za zadanie spełnić jej oczekiwania i nadzieje. Być kimś wielkim. Dokonywać wielkich rzeczy. Do tego został powołany na świat i ku temu nieustannie dążył.
Czy dla samego siebie?
I tak i nie. Bo choć to matka była przyjacielem i wrogiem, ostoją i więzieniem, miłością i wymaganiem w jednym, to bez niej o sobie nie sposób byłoby opowiedzieć.
Połączeni nierozerwalną więzią, trwający w nieustannej fuzji, wzajemnie nadawali sens własnemu istnieniu.

Pięknie i bardzo wyraziście a zarazem ze sporą dawką dystansu i humoru pisze autor o tym trudnym uczuciu....

Meowth | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

Rzadko zdarza się, by książka, której zaletą są piękny styl, wrażliwość i poczucie humoru, równocześnie wydała mi się tak odpychająca. I nie chodzi mi o niekorzystny obraz polskich lotników z czasów II wojny światowej ani o bałwochwalczy stosunek do Francji, do której ja bynajmniej nie żywię tak gorących uczuć i patrzę na nią bez najmniejszych złudzeń.

Odrzuciła mnie i przeraziła postać matki głównego bohatera - postać tak dominująca, że nie ma w książce stronicy, gdzie nie przypominałaby się ona bohaterowi i nie wywierała nań wpływu. To prawda, że była to osoba o niesłychanej sile i odwadze, umiejąca sobie poradzić ze wszelkimi przeciwnościami losu i zapewnić dziecku byt nawet w najchudszej godzinie. To prawda, że nie cofnęła się przed niczym dla jego dobra. Jednak jej miłość... Sądzę, że kochała go w sposób zaborczy, bezwzględny i egoistyczny. Miał zostać kimś wielkim, dojść do zaszczytów, jakie ona sobie dla niego ubzdurała i spełnić wszelkie jej ambicje, bez zważania na to,...

darek_lask | 2016-06-26
Przeczytana: 20 lutego 2008

To jedna z najpiękniejszych powieści, jakie przeczytałam.
Matka jest irytująca, śmieszna, naiwna.
Matka jest dobra, troskliwa,kochana, najlepsza.
Wszystkie opinie o matce są prawdą i jedna nie wyklucza drugiej, przeciwnej.
Bo takie jest życie, taka jest prawda i takie są relacje z matką.
Szkoda, że to dociera do nas - dzieci zazwyczaj za późno.

Gapcio | 2013-07-10

Dość unikalna pozycja autobiograficzno-biograficzna, bo obejmująca jedynie wspólny okres żywotów pisarza i jego matki. Matki, której brak innych obiektów uczuć i która kocha w związku z tym jedynego syna zbyt mocno, całkowicie podporządkowując swe życie jego przyszłości i planując tę przyszłość w najdrobniejszych szczegółach, nie dopuszczając odstępstw od swej wizji. Zgodnie ze swoim credo, Gary pisze o sprawach ciężkich lekko i z subtelnym humorem, choć przez ten przekaz w chwilach słabości pisarza przebija się jego bezdenny smutek.
Warto.

kawa | 2018-05-19

Miałam obawy zabierając się za tę książkę. Parę dni wcześniej widziałam film podczas Wiosny Filmów. W moim przypadku taka kolejność nie sprawdza się.
Ale tu zaskoczenie. Film rewelacyjny, ale książka także.
Piękny język, miłość wylewająca się z każdej kartki. Miłość, która mogłaby się wydawać miłością zaborczą. Matka kochała Autora miłością bezwarunkową, robiła dla niego wszystko, aby został "ambasadorem Francji, wielkim pisarzem i ubierał się w Londynie".
Co ciekawe tak się stało. Ale tylko dlatego, że syn kochał matkę tak samo mocno i robił wszystko, by jej poświęcenie nie poszło na marne.
Nie brakuje w książce specyficznego humoru Autora.
Jeszcze jedna książka czeka na przeczytanie po obejrzeniu filmu - Do zobaczenia w zaświatach. Film przepiękny, jaka będzie książka niedługo się dowiecie.

nellanna | 2015-10-09

Oryginalna autobiografia, napisana z ujmującą szczerością ale i dystansem do samego siebie. Obraz matki "śmieszy, tumani, przestrasza" ale pozostaje na dłużej w pamięci. Silne osobowości maja wpływ na nasze życie, czasem nie sposób się od nich uwolnić, co zdaje się potwierdzać przypadek samego pisarza i jego poplątane ścieżki zdążające ku samobójczej śmierci.Chętnie sięgnę po inne tytuły tego autora.

bnch | 2015-01-17
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Urzekł mnie Romain Gary tą swoją niby autobiografią. Niby, bo po pierwsze ona jest mocno wybiórcza. Skupia się głównie na dzieciństwie, sporo pisze o wojnie, natomiast młodość studencka tu nie występuje, podobnie jak lata powojenne. Autor skacze z wątku na wątek przytaczając pyszne anegdoty. Do tego sposób w jaki Kacew (tak się naprawdę nazywał) operuje słowem pokazuje, że to pisarz z bardzo wysokiej półki. "Obietnica poranka" to quasi-autobiografia, bo moim zdaniem autor nie tylko dokonuje kreacji siebie (każdy w swej własnej biografii to robi), ale po prostu konfabuluje w żywe oczy i nawet nie jest mu głupio. I to jest piękne! Do tego jest sporo wątków polskich, bo autor jako dziecko mieszkał w międzywojennym Wilnie i Warszawie. To pierwsza książka, którą przeczytałem w 2015 roku i która dała mi wiele optymizmu w potęgę literatury.

Ewa | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Nieszablonowa postać matki oraz jej więzi z synem. To główne atuty tej powieści. Jak kochać syna i jednocześnie dać mu wolność wyboru. Trudne dylematy każdej matki. Ironia, dystans do samego siebie i humor to plusy tej powieści. Jednak im dalej, tym coraz bardziej dla mnie nużąca. Niemniej jednak warta przeczytania.

niepoczytalna com | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Nie dajcie się zwieść okładce

Przy okazji ekranizacji autobiografii Romaina Gary’ego wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło wznowić tę pozycję i jeśli nie czytaliście jej wcześniej, koniecznie powinniście to nadrobić. Na wstępie muszę Was uprzedzić – nie dajcie się zwieść melancholijnej okładce ani tym bardziej napuszonemu zwiastunowi filmu. W książce nie znajdziecie wielkich, bohaterskich czynów, patetyzmu czy nie wiadomo jakich wzruszeń, a jedyne łzy, które towarzyszyły mi podczas lektury, to te ze śmiechu, którego napady miałam wielokrotnie.

Romain Gary snuje swoją historię, w centrum której od zawsze znajdowała się jego matka – kobieta o niezachwianej wierze w swoje dziecko, największy motywator autora i niewątpliwie najważniejsza osoba w jego życiu. Tworzą oni tak ekscentryczny duet, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Prozę Gary’ego cechuje niezwykle lekkie pióro, więc pomimo tego, że w książce nie pojawiają się prawie żadne dialogi, całość nie męczy i czyta się...

Przetłumaczenia | 2016-11-25

Obietnica poranka to autobiograficzne studium bardzo ścisłej relacji łączącej pisarza z jego matką. Jak tylu innych francuskojęzycznych literatów, Gary kreśli pełen miłości obraz matki – najważniejszej kobiety swojego życia, jedynej miłości prawdziwej i bezwarunkowej, która naznaczyła wszystkie jego relacje z płcią przeciwną piętnem nostalgii i niedoskonałości. (Chociaż zdanie, po którym właśnie postawiłam kropkę, zdaje się opisywać koszmarnie łzawą, sentymentalną i kiczowatą historię, żaden z tych epitetów do tekstu Gary’ego nie przystaje.) (więcej na: http://przetlumaczenia.blogspot.com/2018/08/romain-gary-obietnica-poranka.html)