Dar Humboldta

Wydawnictwo: Czytelnik
Humboldt’s Gift
978-83-03-03238-2
Dorota_1988

To osnuta wokół losów dwóch przyjaciół, poety Von Humboldta Fleishera i pisarza Charliego Citrine’a, fascynująca opowieść o wyzwaniach i pułapkach, z jakimi musi się zmierzyć współczesny człowiek. W tle – panorama Ameryki XX wieku.

warszafka | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Ciut przeintelektualizowane (wiele odniesień do filozofii, religii i psychologii), przerysowane, zbyt elitarne (taka sztuka dla sztuki). Ale jest coś za czym przepadam – humor, ironia, dystans, pewien luz, na który nie każdy nobilitowany pisarz sobie pozwala.
Nobel jak najbardziej zasłużony.

buhaha | 2011-07-07
Przeczytana: 25 września 2011

O tym jak można się zaplątać będąc znanym, majętnym, inteligentnym (mężczyzną). Błyskotliwy język i złożona narracja. Polecam.

Bogdan | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Fabuła "Daru..." świadczy o ogromnej inwencji autora. Bellow tworzy wyraziste, interesujące postaci, w większości bardziej czy mniej przerysowane, ale z zachowaniem realistycznej konwencji, bez popadania w groteskę. Główny bohater, Charlie Citrine, jest pisarzem, którego sława powoli odchodzi w przeszłość, jednak nie tak szybko, jak jego zasoby finansowe. Charlie, choć laureat Pulitzera, jest typem losera, mogłaby powiedzieć jego lubiąca rymowanki przyjaciółka. Większość nieszczęść Charliego bierze się z faktu, iż jego przyjaciele i wrogowie to często te same osoby. Lojalny wobec przyjaciół (bardziej czy mniej fałszywych), wyrozumiały wobec chciwej byłej żony, tolerancyjny wobec interesownej kochanki, jest nieustannie oszukiwany, wykorzystywany i naciągany ("Jeśli idzie o mój stosunek do pieniędzy, nie wyszedłem jeszcze wtedy poza poziom elementarza. Nie wiedziałem, że istnieje mnóstwo ludzi, ludzi wytrwałych, pomysłowych, żarliwych, dla których jest zupełnie oczywiste, że to oni...

| 2016-02-12

Miodny styl - to znak rozpoznawczy tej książki, o ile nie samego Saula Bellowa, bo nie miałam jeszcze przyjemności czytać innych jego książek (choć przymierzam się do nich ostatnio w pierwszej kolejności. Kolejna książka, w której już pierwsze strony przyciągają czytelniczą uwagę jak magnes i nie pozwalają się odczepić: monolog na temat listy słów uświęconych i choroby maniakalno-depresyjnej Humboldta robi wrażenie. W ogóle sam tytułowy bohater został nakreślony w bardzo interesujący sposób, tak że czuje się, jakby był on z krwi i kości, a wręcz nie lada z nim zażyłość. Fajnie, że tak szybko się zmienia, a więc jest to postać dynamiczna. Nic dziwnego - taka jest specyfika choroby, na którą cierpi. Sam styl książki jest lekko... maniakalny, a na pewno wesoły. Stąd ta miodność, o której pisałam na początku. No i pojawia się tu mój ulubiony motyw: fascynacja literaturą. Nic, tylko rzucać się na kolejne pozycje Saula Bellowa!

mm8371 | 2013-06-17

Moja pierwsza książka Bellowa.Sięgnę po następne choć ta nie do końca spełniła moje oczekiwania.A więc fabuła...Jest to historia starzejącego się pisarza,dramaturga i dziennikarza Charlesa Citrine. Poznajemy go na zakręcie(nie pierwszym zresztą)życia. Sukcesy brodweyowskie pomału stają się historią starego afisza,konto niby jeszcze ok ale linia zer coraz krótsza,rozwód z żarłoczną żoną,która tę linię chce całkowicie zlikwidować,szalony aż do śmieszności i upokorzeń romans z wyrafinowaną kochanką a na dodatek banalny spór z trzeciorzędnym mafioso prowadzi do serii tyle komicznych co niebezpiecznych(i kosztownych)wypadków...Nad tym wszystkim unosi się cień Humboltda Fleischera...niegdyś mentora poźniej przyjaciela i współpracownika.Poznajemy galerię barwnych postaci wpisanych w tło amerykańskiej rzeczywistości drugiej połowy XX wieku.Akcja dzieje się wartko mimo że nasz bohater nawet nie próbuje na nią wpłynąć i przypomina facet ,który właśnie ogląda w kinie film pt.Moje...

Novik | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Przygody modnego literata-safanduły z łoskotem zderzającego się, na progu własnej starości z urokami życia w nowoczesnym społeczeństwie kapitalistycznym. Wygłaszającego przy tym nieustannie bardzo bełkotliwe intelektualizmy. Co poniekąd sprawiło, że chwila mi zeszła zanim jakoś dostroiłem się do tej narracji.
Przy czym, nieco mi to przypominało przynajmniej w warstwie konkluzji "układ" Kazana. Podobnie jak tam, kryzys wieku średniego pozostawia za sobą w życiu bohatera gruntownie wypalone zgliszcza, ale i jutrzenkę w postaci nieoczekiwanie odnalezionego sensu.
Z tym, że w przypadku "daru Humboldta" dzieje się to w zdecydowanie bardziej prześmiewczy sposób.
Plus mistrz drugiego planu w postaci niejakiego Rinaldo Cantabile.

marcyk8 | 2013-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Ciekawa, choć trudna do przebrnięcia powieść. Długie rozdziały pełne są najróżniejszych odniesień, rozległych dygresji, nieoczywistej filozofii i zawoalowanych nawiązań do kultury i sztuki. Kiedy jednak poświęciłem trochę czasu i skupienia na lekturę "Daru Humboldta", z czasem doceniłem inteligentną prozę Bellowa, jego pomysłowość, zdolność unikania patosu i wyważone poczucie humoru.

Na pierwszy rzut oka powieść skupia się na trudnej przyjaźni dwóch pisarzy i intelektualistów - gwałtownego, pełnego ekspresji poety Von Humboldta Fleishera oraz spokojniejszego, bez ustanku filozofującego Charlie'ego Citrine'a, który jest zarazem pierwszoosobowym narratorem oraz - jak mniemam - swego rodzaju alter ego autora. Zmieniająca się na przestrzeni lat relacja między tą dwójką stanowi tło i punkt odniesienia dla rozległych, wielopłaszczyznowych rozmyślań na temat pozycji i wartości sztuki w zdominowanym przez pieniądz współczesnym świecie. Bellow porusza też tak różne kwestie jak sukces,...

magdalena | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Dar Humboldta to nie jest książka na leniwe i słoneczne popołudnie. Nie wystarczy jej przeczytać, trzeba też mocno się skupić bo w pełno docenić jej wyjątkowość.
Książka o przyjaźni, o życiu, o Ameryce ze wszystkimi odcieniami. Niełatwy,ale intrygujący język. Liczne dygresje, rozważania, odwołania- warto poświęcić jej swój wolny czas.

zeebi | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Czytałem "Dar..." kilka lat temu i miałem dość mieszane uczucia. Momentami trudno było przebrnąć.
Przeczytałem ponownie i - nie wiem jak to wytłumaczyć - jestem zachwycony.
Może po prostu z książką trzeba się spotkać w odpowiednim momencie życia. Teraz wiem, że jeśli wtedy mi się coś nie podobało, to JA byłem słaby, a nie ta ksiązka.

koemata | 2017-12-06
Na półkach: Przeczytane, Audio, A w 2017
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Ameryka - momentami błyskotliwie

„Konto Godne Polecenia Książkowym Molom” - wyniki konkursu

Właśnie zakończyła się druga edycja konkursu na recenzję miesiąca organizowanego we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. Z przyjemnością ogłaszamy listę laureatów.