Dar Humboldta

Wydawnictwo: Czytelnik
Humboldt’s Gift
978-83-03-03238-2
Dorota_1988

To osnuta wokół losów dwóch przyjaciół, poety Von Humboldta Fleishera i pisarza Charliego Citrine’a, fascynująca opowieść o wyzwaniach i pułapkach, z jakimi musi się zmierzyć współczesny człowiek. W tle – panorama Ameryki XX wieku.

buhaha | 2011-07-07
Przeczytana: 25 września 2011

O tym jak można się zaplątać będąc znanym, majętnym, inteligentnym (mężczyzną). Błyskotliwy język i złożona narracja. Polecam.

mm8371 | 2013-06-17

Moja pierwsza książka Bellowa.Sięgnę po następne choć ta nie do końca spełniła moje oczekiwania.A więc fabuła...Jest to historia starzejącego się pisarza,dramaturga i dziennikarza Charlesa Citrine. Poznajemy go na zakręcie(nie pierwszym zresztą)życia. Sukcesy brodweyowskie pomału stają się historią starego afisza,konto niby jeszcze ok ale linia zer coraz krótsza,rozwód z żarłoczną żoną,która tę linię chce całkowicie zlikwidować,szalony aż do śmieszności i upokorzeń romans z wyrafinowaną kochanką a na dodatek banalny spór z trzeciorzędnym mafioso prowadzi do serii tyle komicznych co niebezpiecznych(i kosztownych)wypadków...Nad tym wszystkim unosi się cień Humboltda Fleischera...niegdyś mentora poźniej przyjaciela i współpracownika.Poznajemy galerię barwnych postaci wpisanych w tło amerykańskiej rzeczywistości drugiej połowy XX wieku.Akcja dzieje się wartko mimo że nasz bohater nawet nie próbuje na nią wpłynąć i przypomina facet ,który właśnie ogląda w kinie film pt.Moje...

Ewusia Paliga | 2016-02-12

Miodny styl - to znak rozpoznawczy tej książki, o ile nie samego Saula Bellowa, bo nie miałam jeszcze przyjemności czytać innych jego książek (choć przymierzam się do nich ostatnio w pierwszej kolejności. Kolejna książka, w której już pierwsze strony przyciągają czytelniczą uwagę jak magnes i nie pozwalają się odczepić: monolog na temat listy słów uświęconych i choroby maniakalno-depresyjnej Humboldta robi wrażenie. W ogóle sam tytułowy bohater został nakreślony w bardzo interesujący sposób, tak że czuje się, jakby był on z krwi i kości, a wręcz nie lada z nim zażyłość. Fajnie, że tak szybko się zmienia, a więc jest to postać dynamiczna. Nic dziwnego - taka jest specyfika choroby, na którą cierpi. Sam styl książki jest lekko... maniakalny, a na pewno wesoły. Stąd ta miodność, o której pisałam na początku. No i pojawia się tu mój ulubiony motyw: fascynacja literaturą. Nic, tylko rzucać się na kolejne pozycje Saula Bellowa!

magdalena | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Dar Humboldta to nie jest książka na leniwe i słoneczne popołudnie. Nie wystarczy jej przeczytać, trzeba też mocno się skupić bo w pełno docenić jej wyjątkowość.
Książka o przyjaźni, o życiu, o Ameryce ze wszystkimi odcieniami. Niełatwy,ale intrygujący język. Liczne dygresje, rozważania, odwołania- warto poświęcić jej swój wolny czas.

marcyk8 | 2013-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Ciekawa, choć trudna do przebrnięcia powieść. Długie rozdziały pełne są najróżniejszych odniesień, rozległych dygresji, nieoczywistej filozofii i zawoalowanych nawiązań do kultury i sztuki. Kiedy jednak poświęciłem trochę czasu i skupienia na lekturę "Daru Humboldta", z czasem doceniłem inteligentną prozę Bellowa, jego pomysłowość, zdolność unikania patosu i wyważone poczucie humoru.

Na pierwszy rzut oka powieść skupia się na trudnej przyjaźni dwóch pisarzy i intelektualistów - gwałtownego, pełnego ekspresji poety Von Humboldta Fleishera oraz spokojniejszego, bez ustanku filozofującego Charlie'ego Citrine'a, który jest zarazem pierwszoosobowym narratorem oraz - jak mniemam - swego rodzaju alter ego autora. Zmieniająca się na przestrzeni lat relacja między tą dwójką stanowi tło i punkt odniesienia dla rozległych, wielopłaszczyznowych rozmyślań na temat pozycji i wartości sztuki w zdominowanym przez pieniądz współczesnym świecie. Bellow porusza też tak różne kwestie jak sukces,...

zeebi | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Czytałem "Dar..." kilka lat temu i miałem dość mieszane uczucia. Momentami trudno było przebrnąć.
Przeczytałem ponownie i - nie wiem jak to wytłumaczyć - jestem zachwycony.
Może po prostu z książką trzeba się spotkać w odpowiednim momencie życia. Teraz wiem, że jeśli wtedy mi się coś nie podobało, to JA byłem słaby, a nie ta ksiązka.

Alicja Nurzyńska | 2016-09-11
Merveille | 2016-09-06
Trithemius | 2016-07-24
„Konto Godne Polecenia Książkowym Molom” - wyniki konkursu

Właśnie zakończyła się druga edycja konkursu na recenzję miesiąca organizowanego we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. Z przyjemnością ogłaszamy listę laureatów.