Zwierzenia klowna

Ansichten eines Clowns
Niemcy, katolicyzm, klown,
Dąbrówka

Inne wydania

"Krytyka literacka uznała „Zwierzenia klowna” za najwybitniejsze dzieło Bölla. Bohater tej książki, utalentowany mim, ukazuje na scenie karykaturalny obraz świata, przeciw któremu buntuje się od dzieciństwa: świata reprezentowanego przez jego mieszczański rodzinny dom i przez otaczające go społeczeństwo hipokrytów i egoistów, świata, z którego na próżno chciał uratować jedyne cenne dla siebie wartości - miłość, przyjaźń i swoją sztukę."

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1987

źródło okładki: antykwariatpodkarpacki.pl

Felzmann | 2014-10-01
Przeczytana: 30 września 2014

Trochę dobra - pozwólcie, że takim właśnie niefortunnym sformułowaniem się posłużę, bo cóż innego napisać o książce, która wydaje się dobra, ale nie zachwyca.
Boll to niemiecki pisarz, który dostał Nobla. Zapamiętałem tego autora, bo w encyklopedii z 1990 r. było jego charakterystyczne zdjęcie. Wyglądał na przegranego faceta. Wydawał się przepocony, przepity, okulary zsuwały mu się z nosa i pomyślałem: oho, to musi być pisarz z prawdziwego zdarzenia. Tak więc gdy natknąłem się na jego książki na LC, to zainteresowałem się szczególnie "Zwierzeniami klowna". Tym bardziej, że książka miała demaskować hipokryzję niemieckiego społeczeństwa. Niestety w porównaniu z "Wymazywaniem" Thomasa Bernharda wypada blado. Tytułowy klown to człowiek pochodzący z zamożnej niemieckiej rodziny, który niejako w buncie przeciwko głupiemu światu wybiera profesję błazna, stand-up-era, mima, który wygłupami zarabia na życie. Maluje on niewesoły obraz niemieckiego społeczeństwa po II wojnie światowej -...

Dante17 | 2014-01-07

Genialna! Boll napisał naprawdę dobrą powieść, króra jak widać nie bez powodu jest nazwana jego najlepszym dziełem. Podobał mi się nastrój otaczający tytułowego klowna i jego ironiczne podejście do świata. Styl zasługuje na owacje, bowiem sama narracja (nie wspominając o dialogach) potrafi wprowadzić w lekki napad śmiechu. Postacie są bardzo charakterystyczne, czasem wręcz karykaturalne - każda uosabia jakąś wadę społeczną. Sczerze polecam ;)

daab | 2012-02-06
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

To jedna z tych wybitnych ksiazek, ktore zapamietuje sie na cale zycie.

dominika_maria | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Przeczytałam, bo to lektura. Książkę czytało mi się trudno. Trochę się męczyłam, bo jest pełna emocji i to raczej tych negatywnych. Niemoc, wspomnienia, smutek, przygnębienie, rozdrapywanie starych ran, żal do rodziców.
Generalnie cieszę się, że skończyłam ją czytać. To nie jest książka na jesienne/zimowe wieczory przy kawie ;d

Magdalena | 2014-11-28
Na półkach: Heniu, Przeczytane
Maciek_1979 | 2013-12-08
Przeczytana: 05 kwietnia 1998

To książka, którą zapamiętałem jako najsmutniejsze i nagłębsze przeżycie egzysntencjalne. Pewnie dlatego, że czytałem ją mając dwadzieścia lat :) Może ktoś wie, jak teraz można ją dostać?

mm8371 | 2013-05-11

Opowieść o tym czym może być miłość w życiu i co się może stać z człowiekiem kiedy ją traci.Książka to udowadnia że można to opisać mądrze,prawdziwie i niebanalnie...polecam.

Agata | 2015-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2015

Nie wiem dlaczego, ale opętańczym wręcz nawiązywaniem do Marii i utraconej miłości, tytułowy Klown przypomina mi narratora w "Pogardzie" Moravii, którą to książkę też sobie umiłowałam.

ginewra | 2015-10-31
Przeczytana: 1996 rok

Dawno temu, kiedy ją czytałam, zrobiła na mnie potężne wrażenie. Chciałabym przeczytać jeszcze raz, porównać dawny odbiór z tym, co mogłaby do mnie ta powieść powiedzieć dzisiaj.

Daria1 | 2012-12-07
Przeczytana: 2010 rok

super, intrygująca, nie ma przypadku, super