Herzog
jusola

Inne wydania

Bohaterem jest wykładowca, który znajduje się w złym stanie psychicznym, w samotności pragnie odzyskać spokój i równowagę. Traktowany przez otoczenie jako chory - utwierdza się w przekonaniu oswojej wrażliwości i odmienności.

| 2016-02-18
Na półkach: 2016.02, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2016

Portret człowieka. który próbuje wyjść z życiowego zakrętu. Obraz Ameryki połowy lat sześćdziesiątych i odchodzącej od szlachetnych ideałów, zwiedzionej potęgą pieniądza współczesności. Analiza kłębiących się i zmagających ze sobą myśli i uczuć. Opis życia żydowskiego intelektualisty, potomka rosyjskich emigrantów. Towarzysząc Mosesowi Herzogowi poznajemy prawników, policjantów, naukowców, robotników, najróżniejsze typy ludzi zamieszkujących wielkie miejskie aglomeracje Chicago i Nowego Jorku. Zapoznajemy się z czasem przeszłym i teraźniejszym bohatera, obserwujemy jego rozterki, zmagania, wewnętrzne walki, próby zmienienia swojego losu. Herzog jest intelektualistą, który nie potrafi dokończyć swojej monumentalnej pracy, jest miłośnikiem kobiet, które jego życie obracają do góry nogami, jest osobą bierną, uczuciową i rozumową zarazem. Odejście żony do jego najlepszego przyjaciela staje się impulsem do działania; początkowo nieporadnie zaczyna walczyć z nękającymi go duchami i...

Katarzyna Bartnicka | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Już dawno nie czytałam powieści, w której główny bohater wywoływałby we mnie tak niejednoznaczne uczucia. Z początku wydawał się postacią nijaką i irytująca z tym swoim użalaniem się nad sobą, bo to zdradzony przez żonę i przyjaciela analizował i żalił się, żalił się i analizował. Nie mogłam powstrzymać się i często łapałam się na złośliwych komentarzach. I tylko sposób narracji powstrzymał mnie przed rzuceniem tej powieści w kąt, bo Moses Herzog poza tym, że wydawał się być ciężkim frajerem, to jednak był intelektualista i niektóre myśli mogłyby posłużyć jako sentencje do pamiętników lub wpisy w sygnaturkach.
Dobrego autora można poznać po tym, że prowadzi swoją postać w ten sposób, że kiedy ta zaczyna rozumieć wydarzenia i nazywać rzeczy po imieniu i przestaje być postacią bierną, wówczas i stosunek czytelnika zmienia się radykalnie. Pod koniec powieści całym sercem byłam za Herzogiem i trochę żałowałam, że tak się na nim w myślach wyżywałam. A to dowód na to jak bardzo żywa...

Sobka | 2010-12-29
Przeczytana: czerwiec 2010

Książka momentami ciężka w odbiorze, pourywane wątki myślowe wprowadzają trochę zamieszania do ogólnej idei. Mimo tego szczególnie spodobała mi się abstrakcja myśli, powiązań i skojarzeń, które tworzy Moses Herzog. Wewnętrzne monologi i rozmyślania są strzałem w dziesiątkę. Na pewno jeszcze nie raz wrócę do tej książki! :-) Polecam wszystkim, którzy czują się trochę pogubieni w swoim świecie!

rotten | 2011-05-26
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Ważna, wielka literatura. Pierwsza liga pierwszej ligi. Rzecz nie do kompleksowego, pełnego ogarnięcia za pierwszym podejściem - dlatego warto wracać. Do poszczególnych wątków, akapitow, pozornie bądź celowo poszarpanych strumieni świadomości pełnych trafnych, ważnych, niezwykle sugestywnych spostrzeżeń. Wielkie.

Adalbert | 2013-07-15
Przeczytana: 2009 rok

Tytułowy Herzog, humanista, wykładowca, kochanek... Każdym z nich jest po trochu, ale żadnym do końca. Szczerze, to w każdej z tych ról spisuje się dość kiepsko. Wybitnie nieposągowa postać. Żyje przeszłością, resztką dawnych nadziei, wciąż odcinając kupony od sukcesu z młodości. Jednym słowem przeciętniak jakich wielu. W pewnym sensie powieść jest studium losów człowieka który od wielkich idei szybko przechodzi ku prozie życia.
Czyta się przyjemnie, z oddechem. Chwilami z uśmiechem, innym razem ze współczuciem dla niezaradności Herzoga i nieudanych prób zachowania resztek młodości.
Polecam:-)

Feanor | 2010-04-25
Przeczytana: lipiec 2009

Literatura z najwyższej półki. Rozterki amerykańskiego intelektualisty, który tracąc zdrowie psychiczne w kółko rozpamiętuje swoje życie.

hanarafa | 2012-07-04
Przeczytana: 14 lipca 2012

Wzbudza całą paletę uczuć, od litości po wściekłość. Traktuje bohatera w widełkach: od przybitego porzuconego, poprzez przeintelektualizowanego egocentryka po szowinistycznego dupka ze sporą dawką IQ. Raz jojczy nad sobą to samokrytykuje, poucza innych, klasyfikuje według wyglądu, trochę megaloman przywiązujący wagę do rzeczy, według mnie, nieistotnych. Dzieci, żony, kochanki, dzieciństwo, przemądrzałość, nihilizm a także bystrość, dar trafnej oceny szczegółów, w których diabeł tkwi.
Treść do bardzo subiektywna ocena życia bohatera i ludzi spotkanych w drodze.
Motyw listów, które pisze i układa w myślach, tytułowy Herzog, do wszystkich możliwych zmarłych i żyjących dla niego ważnych, genialnie spaja rzeczywistość dziejącą się swoim rytmem z przeszłością i jej wpływem na bohatera.
Sposób narracji a właściwie zwierzeń, płynny i spójny mimo wymieszania czasów i myśli, ale to pozorny chaos. Każda kolejna scena jest logicznie powiązana z którąś z poprzednich( czy tak właśnie nie...

Gosia | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Książkę przeczytałam, bo w swoich "Listach" (http://goo.gl/WU7smt) Lem i Mrożek się nad nią zachwycali i mi narobili smaka.

Książka nielekka, ale pięknie się rozwija, jak już wejdziemy w jej rytm. Piękne opisy miast, dzieciństwa Herzoga, wiele zdań i fragmentów to po prostu perełki, no ale tego można się po Nobliście spodziewać.

Polecam.

książek: 2063
AnnaSikorska | 2015-11-26

Autor ma specyficzny styl, do którego trzeba przywyknąć, aby dostrzec piękno, niezwykłość opowiadanych historii

panmrl | 2015-01-27
Przeczytana: 05 stycznia 2015