Obietnica poranka

Wydawnictwo: Mediasat Poland
La promesse de l'aube
Elbereth

Inne wydania

Romain Gary, urodzony w Rosji, lata dzieciństwa spędził w Wilnie i Warszawie, po czym znalazł się wraz z matką we Francji. Podczas wojny służył w lotnictwie francuskim, po wojnie był konsulem francuskim w Kalifornii. Ta właśnie część życia dostarczyła mu inspiracji do napisania w 1960 roku Obietnicy poranka, książki w dużym stopniu autobiograficznej, a zarazem jednej z piękniejszych opowieści o matce i synowskiej miłości. Powieść poprzedza krótki wstęp autora, napisany specjalnie dla polskich czytelników.

Gapcio | 2013-07-10

Dość unikalna pozycja autobiograficzno-biograficzna, bo obejmująca jedynie wspólny okres żywotów pisarza i jego matki. Matki, której brak innych obiektów uczuć i która kocha w związku z tym jedynego syna zbyt mocno, całkowicie podporządkowując swe życie jego przyszłości i planując tę przyszłość w najdrobniejszych szczegółach, nie dopuszczając odstępstw od swej wizji. Zgodnie ze swoim credo, Gary pisze o sprawach ciężkich lekko i z subtelnym humorem, choć przez ten przekaz w chwilach słabości pisarza przebija się jego bezdenny smutek.
Warto.

darek_lask | 2016-06-26
Przeczytana: 20 lutego 2008

To jedna z najpiękniejszych powieści, jakie przeczytałam.
Matka jest irytująca, śmieszna, naiwna.
Matka jest dobra, troskliwa,kochana, najlepsza.
Wszystkie opinie o matce są prawdą i jedna nie wyklucza drugiej, przeciwnej.
Bo takie jest życie, taka jest prawda i takie są relacje z matką.
Szkoda, że to dociera do nas - dzieci zazwyczaj za późno.

nellanna | 2015-10-09

Oryginalna autobiografia, napisana z ujmującą szczerością ale i dystansem do samego siebie. Obraz matki "śmieszy, tumani, przestrasza" ale pozostaje na dłużej w pamięci. Silne osobowości maja wpływ na nasze życie, czasem nie sposób się od nich uwolnić, co zdaje się potwierdzać przypadek samego pisarza i jego poplątane ścieżki zdążające ku samobójczej śmierci.Chętnie sięgnę po inne tytuły tego autora.

aniakmk | 2012-10-27

Osobiście uważam, że gdyby nie lekki, ironiczny styl autora książka budziłaby mieszane uczucia. Romain Gary twierdzi, że humor jest świadectwem godności człowieka, jego wyższości nad własnym losem, czynnikiem unieszkodliwiającym rzeczywistość. Wiernie trzymając się tego przekonania uczynił tę książkę wyjątkową. Autoironia, dystans do świata, humor autora sprawia, że jego autobiografia jest zbiorem tragikomicznych wydarzeń i niebywałych anegdot (prośba matki o dokonanie zamachu na Hitlerze albo groteskowa scena zjadania pantofelków u szczytu erotycznego zapamiętania).
Historia zycia Romaina Gary'ego była bezwątpienia dziełem jego matki. Kobiety naiwnej, zaborczej i nadopiekuńczej. Sam autor uważa, że ta bezgraniczna miłość była w jego życiu największym szczęściem i błogosławieństwem, ale jednocześnie przekleństwem. Jakkolwiek jest to piękna historia o miłości macierzyńskiej i największy literacki hołd złożony matce.

bnch | 2015-01-17
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Urzekł mnie Romain Gary tą swoją niby autobiografią. Niby, bo po pierwsze ona jest mocno wybiórcza. Skupia się głównie na dzieciństwie, sporo pisze o wojnie, natomiast młodość studencka tu nie występuje, podobnie jak lata powojenne. Autor skacze z wątku na wątek przytaczając pyszne anegdoty. Do tego sposób w jaki Kacew (tak się naprawdę nazywał) operuje słowem pokazuje, że to pisarz z bardzo wysokiej półki. "Obietnica poranka" to quasi-autobiografia, bo moim zdaniem autor nie tylko dokonuje kreacji siebie (każdy w swej własnej biografii to robi), ale po prostu konfabuluje w żywe oczy i nawet nie jest mu głupio. I to jest piękne! Do tego jest sporo wątków polskich, bo autor jako dziecko mieszkał w międzywojennym Wilnie i Warszawie. To pierwsza książka, którą przeczytałem w 2015 roku i która dała mi wiele optymizmu w potęgę literatury.

Hubert | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Książka momentami wzruszająca, momentami zabawna, napisana w sposób ciekawy i przyciągający. Jak na książkę autobiograficzną przystało, czuć w powietrzu atmosferę czasów i miejsc w których autor żył.
Zatem oprócz szczegółowego opisu niezbyt zdrowych relacji na linii matka-syn mamy tutaj dość ciekawy portret przedwojennego Wilna i Paryża oraz przebiegu II Wojny Światowej z perspektywy żołnierza francuskiego.

Wciągnęło mnie, ale nie zachwyciło. Na wahającą się ocenę pozytywny wpływ miało dość niespodziewane zakończenie.

Andrzej | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Jest to powieść autobiograficzna opisująca życie Romaina Garego,w którym opisuje on swoje życie u boku matki mieszkając w Wilnie,Warszawie,Paryżu,oraz opisuje także jego epizod w II wojnie światowej,gdy walczył w lotnictwie.
Obietnica Poranka opisuje ukształtowanie syna który był wychowywany przez matkę,matka chciała żeby jego syn był kimś został pisarzem,ważnym politykiem.Gary chciał spełnić marzenie matki,zwłaszcza że Obietnice Poranka opisuje sukcesy syna,matki ale też ciężkie chwile dla ich obojga.
Obietnica Poranka to hołd złożony przez autora matce,wyraz miłości wobec niej.Gary opisuje swoje próby bycia tancerzem,malarzem,szermierzem,tenisistą i matka w każdym okresie wspiera swojego syna najlepiej jak umie.Obietnica poranka to w dużej mierze hołd miłośći wobec matki,gdy oboje żyli w różnych miastach i przeżywali trudy swojego życia,ale także opowieść o autorze o to kim był,w jakich czasach żył będąc dzieckiem,uczniem,studentem,żołnierzem.
Według mnie jest to dość...

Brudnopis Parzych | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

(..)Obietnica poranka to autobiografia Garego, całkowicie podporządkowana jego matce, biografia która miała pozostawić na wieki ślad po tej niezwykłej kobiecie i być dowodem jej niezwykłego talentu. Talentu do wychowywania jedynaków.
(...) Ktoś mógłby powiedzieć, że to tylko wspomnienia poranionego przez swoją psychopatyczną, despotyczną rodzicielkę maminsynka. Ja widzę to inaczej – matką Twojego sukcesu może być wszystko: szczęście, dobre urodzenie, ambicja. A czasem jest nim po prostu Twoja matka.
(...) Zakochałam się zupełnie w sposobie pisania Garego, który jest melancholijny, ale nie smutny, poważny ale również żartobliwy. Nie nadający sytuacją zabawnym niższej rangi niż chwilom tragicznym. Bogaty językowo i stylistycznie, a jednocześnie nieprzesadny.
* opinia jest fragmentem recenzji http://magazyn-opinii.blogspot.com/2014/11/obietnica-poranka-romain-gary-1964.html do której przeczytania serdecznie zapraszam.

Mel | 2014-12-15
Przeczytana: 09 grudnia 2014

treść opowieści znałam wcześniej, gdyż widziałam spektakl na podstawie książki. pierwsza część doskonała, druga trochę mniej, a trzecia spowodowała, że nie doczytałam historii do końca. nudziła mnie już. dużo opisów moim zdaniem zbędnych. miałam takie poczucie jakby autor za wszelką cenę starał się wydłużyć książkę. połowę przelatywałam, bo te opisy w żaden sposób nie rozwijały opowieści czy poszerzały wyobraźni...
moja pierwsza niedoczytana książka.

Przetłumaczenia | 2016-11-25

Obietnica poranka to autobiograficzne studium bardzo ścisłej relacji łączącej pisarza z jego matką. Jak tylu innych francuskojęzycznych literatów, Gary kreśli pełen miłości obraz matki – najważniejszej kobiety swojego życia, jedynej miłości prawdziwej i bezwarunkowej, która naznaczyła wszystkie jego relacje z płcią przeciwną piętnem nostalgii i niedoskonałości. (Chociaż zdanie, po którym właśnie postawiłam kropkę, zdaje się opisywać koszmarnie łzawą, sentymentalną i kiczowatą historię, żaden z tych epitetów do tekstu Gary’ego nie przystaje.) (więcej na: http://przetlumaczenia.blog.pl/2014/09/28/romain-gary-obietnica-poranka/)