Lady L.

2022-04-07
2022-04-07
1966-06-01
Beata Geppert

Błyskotliwa, zwięzła i ciekawa fabuła. Do tego sprawnie napisana. Początek wciąga, środek nurtuje, a zakończenie zaskakuje. Polecam poczytać, co Lady L. ma do wyjawienia:)

Jak dotąd Romain Gary umiejętnie dotykał mojej duszy. Otulał ją ciepłem, lekkością, optymizmem. Jego powieści działały jak balsam.
Lady L jest inna. Ekstremiści-grupa szaleńców, która marzy o lepszym świecie kosztem zabijania innych ludzi. Chłodna i wyrafinowana lady L bez żadnych skrupułów bierze udział w tej grze. Cenię autora że nie boi się poruszać trudnych tematów. Walka z terroryzmem nadal trwa.

Przyjemna fabuła książki. Kobieta o wielu osobowościach- szanowana, stateczna , podniosła. Aż można się zagubić, jednak polecam lektur :)

Lady L." Romain Gary
Tytułowa Lady L. jest kobietą, która osiągnęła w życiu wszystko. Małżeństwo z arystokratą utorowało jej drogę do osiągnięcia pozycji jakiej nie ma w kraju żadna inna kobieta. Diane ma dzieci, wnuki, które nie bez jej pomocy osiągają sukcesy w wybranych przez siebie dziedzinach. Wychowała sobie elitę kraju. Pomimo to, Diane jest osobą, która nie czuje szczęścia myśląc o tym co stworzyła. Jest bliższa znudzeniu wszystkimi i wszystkim niż satysfakcji. Co więcej, pod maską eleganckiej, wytwornej damy kryje się osoba wyjątkowo cyniczna, pogardzająca swoimi bliskimi i nie szczędzącą im w duchu krytycznych uwag. Oczywiście o tej drugiej Diane nikt nie wie bo kobieta nie daje upustu swoim prawdziwym uczuciom. Z nikim nie dzieli się swoimi myślami, ani prawdą o własnej, bardzo burzliwej przeszłości. Postanawia to zmienić i wyjawić całą prawdę najwierniejszemu przyjacielowi gdy dowiaduje się, że budowa autostrady będzie wymagała usunięcia pawilonu z którym wiąże się jej najmroczniejsza tajemnica.
Chociaż moim zdaniem nietrudno jest prędko domyślić jakiego rodzaju tajemnicę ukrywa kobieta, to interesujące było śledzenie drogi jaką przeszła w miłości, która przyczyniła się do powstania tej niesamowicie zimnej, cynicznej Lady L.

Lady L." Romain Gary

Ta książka chyba najmniej podobała mi się ze wszystkich innych tego autora.

Ta książka chyba najmniej podobała mi się ze wszystkich innych tego autora.

Nawet wielkie damy mają przysłowiowe trupy w szafie. Choć powieść oceniam pozytywnie - nie tylko za rozwinięcie podjętego tematu, ale i za sam pomysł, to niektóre opisy trochę mi się dłużyły.

Wspaniała!

Wspaniała!

Romain Gary wtłacza anarchistyczne ideały w pewną starszą panią, którą w kręgach towarzyskich postrzega się jako dobro narodowe. Diane L. jest tajemnicza, podejrzliwa, zgryźliwa i pesymistycznie nastawiona do teraźniejszości, w czym wyraża się jej niezadowolenie ze zbyt ułożonego świata. Rzeczywistość powinna być równie szalona, co młodość kobiety, w której scenariusz jej życia napisał człowiek noszący na ustach hasła o powszechnej równości, wolności i braterstwie. W imię tych ideałów zamierzał dokonać przewrotu na masową skalę, nie wyłączając spektakularnego morderstwa wybranych monarchów europejskich. Romain Gary przenosi nas do schyłku dziewiętnastego oraz początków dwudziestego wieku, gdzie coraz głośniej w publicznej przestrzeni wybrzmiewają oskarżenia o ucisk społeczeństw i związana z tym konieczność obalenia arystokratycznych rządów. Autor nie byłby sobą, gdyby nie pokusił się o zgryźliwość, jakiej w załączonej powieści w równym stopniu doświadczają burżuazja oraz awanturnicy, których nieustanne tarcia stanowią przyczynę coraz poważniejszych zamachów na życie przedstawicieli władzy państwowej. W dobie powszechnego skandalu Lady L. zdołała zatrzymać przy sobie dobrze sytuowanego mężczyznę, co jednak nie stanęło jej na przeszkodzie uwikłaniu się w romans z Armandem Denis, który urasta do rangi największego anarchisty minionej epoki. Romain Gary przekonuje odbiorcę, że serce nie sługa, a sama Diane byłaby zdolna wskoczyć w ogień za awanturnika, w czym wyraża się naiwność bohaterki. W burzliwym świecie wiara w miłość ponad wszystko może przynieść więcej rozczarowania niż zadowolenia. Załączona powieść chwilami trąciła banałem, bywała przewidywalna, co jednak nie przeszkadzało mi w jej czytaniu. Lubię prozę Romaina Garyego w każdym wydaniu, a nie do końca satysfakcjonująca „Lady L.” nie wymaże z pamięci „Życia przed sobą”, które stało się podstawą mojego porozumienia duchowego z tym autorem.

Tytułowa Lady L. to starsza, sympatyczna pani, która skrywa wiele tajemnic. Kim tak naprawdę była? Jakie sekrety trzymała zamknięte w sercu? I kogo kochała ponad życie? Na te pytania stopniowo otrzymujemy odpowiedzi. Diane po wielu latach milczenia, postanawia bowiem opowiedzieć swojemu przyjacielowi, kim była i jak wyglądało jej życie zanim została Lady L.

Powieść Romaina Gary'ego, a właściwie Romana Kacewa to słodko-gorzka opowieść o wielkiej miłości. Takiej, dla której kobieta jest w stanie wiele zrobić i dla której będzie walczyć, znosząc wszelkie przeciwności losu. To przykład miłości aż po grób oraz uczucia tak silnego i prawdziwego, że nie sposób o nim zapomnieć. Mimo, że książka momentami jest nużąca i zbyt opisowa, to jako całość wypadła naprawdę dobrze. Chociaż przeszłość Lady L. nie zasługuje na uznanie, to jej postać wzbudza sympatię. Jest autentyczna, niczego nie udaje, ma swoje wady i zalety, ale jej największymi atutami zdecydowanie są siła, odwaga i zdeterminowanie. To dzięki tym cechom Diane przyjmowała dzielnie wszystkie ciosy wymierzane jej przez życie i potrafiła darzyć ukochanego bezwarunkową miłością, mimo iż on nie zawsze odwzajemniał jej uczucia. Zakończenie tej historii było dla mnie dużym zaskoczeniem i bardzo przypadło mi do gustu. Nie chciałabym za wiele zdradzić, ale zachowanie Lady L. jest kwintesencją tego, do czego jest zdolna zakochana kobieta.

Powieść Romaina...

Poznajemy tytułową Lady L., Dianę, która obecnie jest w wieku pełnego rozkwitu, wszak jej metryka wskazuje dopiero ok. 80 lat. W jej domu Glendale House spotykają się wnuczęta oraz prawnuki, a każdy z nich coś osiągnął i nie będzie na tym poprzestawał. James, najstarszy wnuk pracuje w Bank od England, Roland jest ministrem, Anthony przyszłym biskupem, a Richard podpułkownikiem w królewskim regimencie. Przy okazji chęci zburzenia pawilonu, Lady L. wraca wspomnieniami do swojej wczesnej burzliwej młodości, w której na brak wrażeń nie mogła narzekać.

,,Lady L." to nowe, eleganckie wydanie w twardej oprawie z połyskującą okładką. Sama historia zaś została stworzona przez Romaina Gary'ego, a właściwie Romana Kacewa. Autor, pochodzący z żydowskiej rodziny, przebył drogę z Rosji do Francji, by w 1980 r. odejść samobójczą śmiercią. Książka jest pełna niedomówień, do samego końca nie byłam pewna, czy fabuła toczy się wokół Diany, czy może pojawiającej się Anette, a może to jedna i ta sama osoba? Odpowiedź znajdziesz w książce. Historia została oparta o niejasne losy dotyczące zniknięcia Armanda Denisa i tak jak w tej książce, jego los do końca nie jest pewien.

Nie da się ukryć, że Romain Gary stworzył historię ponadczasową, wydarzenia zbliżają się ku schyłkowi XIX wieku, jednak już wtedy światem rządziły dwie rzeczy - pieniądze i uczucia. Czego człowiek nie będzie w stanie zrobić dla miłości? Choć jest to zawiła lektura, polecam Twojej uwadze, ponieważ klasyka również jest potrzebna w tym naszym codziennym życiu. Serdecznie zachęcam do zapoznania się także z pozostałymi wydanymi w Polsce powieściami Romana Kacewa.

• Lit. francuska
  • Szukam