Tygrysica i akrobata

Seria: Seria z Żurawiem
La Tigre e l'Acrobata
literatura piękna
Marijen

Niezwykła baśń filozoficzna autorki włoskich bestsellerów Mała Tygrysica nie jest podobna do innych tygrysów zamieszkujących Tajgę. Nie potrafi bezkrytycznie przyjąć praw rządzących światem zwierząt, zadaje pytania o sens życia, wolność i przeznaczenie. Pragnie odnaleźć własną drogę – niekoniecznie tą wyznaczoną przez Matkę, naturę i tradycję. Do celu swoich poszukiwań zbliża się, gdy staje...

Niezwykła baśń filozoficzna autorki włoskich bestsellerów

Mała Tygrysica nie jest podobna do innych tygrysów zamieszkujących Tajgę. Nie potrafi bezkrytycznie przyjąć praw rządzących światem zwierząt, zadaje pytania o sens życia, wolność i przeznaczenie. Pragnie odnaleźć własną drogę – niekoniecznie tą wyznaczoną przez Matkę, naturę i tradycję. Do celu swoich poszukiwań zbliża się, gdy staje oko w oko z człowiekiem – tą najbardziej niebezpieczną, ale i fascynującą istotą.

Susanna Tamaro z lekkością i wielkim talentem literackim snuje na poły filozoficzną bajkę, po którą mogą sięgnąć tak dzieci, jak i dorośli czytelnicy. Przygody Tygrysicy i napotykanych przez nią bohaterów – ludzkich i zwierzęcych – kryją w sobie opowieść o uniwersalnych wartościach: odwadze, wolności i poszukiwaniu własnego „ja".

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3156,strona...(?)

źródło okładki: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3156,strona...»

πPi | 2019-07-02

Trudno opisać, jak bliska mi stała się Tygrysica. Cały czas zastanawiam się, czy ta historia przypadkiem nie była o mnie? Czuję się teraz nieco zagubiona, książkę przeczytałam i co dalej? Gdzie mam szukać Tygrysicy? Idąc tropem tej opowieści - pewnie w sobie.
"Tygrysica i Akrobata", to krótka lektura (155 s.), ale gęsta czułością, wzruszeniem, uczuciem. Nie od razu to zrozumiałam. Początkowo odbiłam się od stylu autorki, wydał mi się banalny, miejscami zbyt patetyczny, ale gdy po przeczytaniu paru rozdziałów odłożyłam książkę na półkę i zaczęłam o niej myśleć - zakochałam się.
Nie mówię, że ten sposób opowiadania będzie się każdemu podobał. Pamiętajmy, że jest to baśń, a baśnie rządzą się swoimi prawami. Jest tu sporo oczywistości, które najbardziej czuć w dialogach, ale jeśli dacie tej historii szansę, jeśli po jej zakończeniu znajdziecie chwilę na refleksję - będziecie zadowoleni, a może nawet oczarowani.
To opowieść o kimś, kto nie pasuje do świata, kto ciągle szuka i choć...

książek: 2018
Embodiment_of_Evil | 2019-06-15
Przeczytana: 18 maja 2019

Okładka: 8/10
Treść: 6,5/10

Mam trochę mieszane uczucia co do tej książki. Ładnie napisana i interesująca baśń o tygrysie, który próbował odnaleźć swoje przeznaczenie. Dobrze się czytało. Tylko, że… nie mogę pozbyć się wrażenia, że cała ta historia zmierzała w sumie donikąd. Tygrysica niby miała jakieś przemyślenia, a do końca książki uparcie podążała tą samą drogą. Niby wydawało się, że coś do niej dotarło i zrozumiała pewne rzeczy, ale w ostatecznym rozrachunku wyszło, że jednak niezupełnie. Sama nie wiem, jak interpretować tę historię, ale chyba jestem trochę rozczarowana.

Maria | 2019-04-27
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Posłuchajcie...
W bezkresnej Syberii, „blisko granic Dalekiego Wschodu, wśród zaśnieżonych lasów Tajgi, tam, gdzie od początku czasów wschodzi słońce”, na świat przyszła Mała Tygrysica. Odkąd go ujrzała, zadawała mnóstwo pytań o jego naturę. Z czasem uświadomiła sobie, że samo życie było pełne tajemnic. Myśli, niczym brzęczące owady, kłębiły się w jej umyśle, pojawiając się nieustannie z jej wnętrza, niczym z bezdennej studni. Była wobec nich bezsilna, bo „nie dało się ich zmiażdżyć łapą, ani też odpędzić ogonem”. Myślenie rozpraszało ją i dekoncentrowało. Nie pozwalało skutecznie polować. Stawiało pod znakiem zapytania jej szansę na przeżycie w Tajdze. Nie pomagały napomnienia ze strony Ojca – „Tygrys musi być zawsze Tygrysem” albo „Nie możesz dać miejsca innej naturze”. Nie pomagały uwagi Matki – „Niebo ustala przeznaczenie każdego z nas” albo „”Myśli lisa nie mogą być twoimi myślami, a spojrzenie kruka nie może być twoim spojrzeniem”.
Jednak w Małej Tygrysicy zagnieździła...

malseir_79 | 2019-04-07

Moje pierwsze spotkanie z intrygującą serią "Z Żurawiem" to współczesna, pełna magii baśń o podążaniu za głosem serca, odwadze, poszukiwaniu swojej drogi i własnego "ja". Nie do końca mogę ocenić to spotkanie jako udane, ale jednocześnie nie mogę powiedzieć, żeby pełna uniwersalnych prawd opowieść mi się nie podobała. Ot, gdybym od razu sięgnęła po nią jako lekturę do poduszki z moim ośmioletnim synem, i wraz z nim przemierzała z tygrysicą Tajgę, na pewno wspólnie odkrylibyśmy więcej niż to, co "wyniosłam" z tej baśni dla siebie. Momentami czułam znużenie i przesyt ponadczasowymi treściami ubranymi po raz kolejny w inne szaty i postacie.
Idealna do wspólnej lektury ze starszakami.

Małgorzata Sierocińska

Wielbicielka-książek | 2018-09-18

"(...) Najnowsza publikacja z serii z Żurawiem to sto sześćdziesiąt stron przepięknej, otulonej wszystkimi możliwymi zmysłami prozy, niezapomnianych wrażeń, niezwykłych emocji, niebywałych wartości oraz cudownych, i jakże cennych myśli skłaniających nieustannie do niejednej refleksji. Zjawiskowość i mądrość tej historii fascynują, pochłaniają, pozwalają odczuwać bardzo wyraźnie poszczególne momenty z życia tygrysiej rodziny, absorbują i zachęcają do przeniesienia się w inny, ale jakże nam, ludziom, bliski wymiar, a także namawiają do wyłuskania niby oczywistych, a jednak chwilami odtrącanych przez nas istotnych przesłań."

Cała recenzja: http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com/2018/09/tygrysica-i-akrobata-susanna-tamaro.html

Serdecznie zapraszam :)

Justyna W | 2018-09-16
Przeczytana: 11 września 2018

Fragment tekstu ze strony www.owcazksiazka.pl

Rolą bajki jest przekazanie pewnej ogólnej idei za pomocą prostej symboliki. Nie ma w niej miejsca na głębokie i ciężkie filozoficzne wynurzenia. Jej zadaniem jest sprawić, by nawet jedno małe zdanie zmusiło czytającego je do refleksji. Żyjemy w świecie, w którym mieć wysuwa się często przed być i zdecydowanie są do czasy, kiedy to my, dorośli także potrzebujemy bajek. Powieść "Tygrysica i akrobata" nie ma jakiejś wielkiej siły rażenia, czy głębi filozoficznej, wątpię też, by przetrwała próbę czasu. Przywoływanie w jej kontekście wielkich nazwisk świata filozofii jest jak wyciąganie armaty na muchę, czyli po prostu śmieszne. Jednak nie sposób odmówić jej inteligencji i uroku. Czytana przez dorosłego, czy też starszemu dziecku z całą pewnością spełni swoją powinność, jaką wyznaczyła jej autorka. A każdy z kornikiem w duszy, gdy już na nią trafi, poczuje wewnętrzne wiercenie i uśmiechnie się (: ...

Kasiek m | 2018-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Ida_wrześniowa | 2018-08-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Przepiękna współczesna baśń, przedstawiająca losy Tygrysicy. Oprowadza nas ona po swoim świecie, zwyczajach, zapachach. Spotyka w swej drodze istoty jej bliskie, mądre, pełne pokoju i miłości oraz te, które ten ład i porządek niszczą w niej, w sobie, w nas. Tygrysica szuka prawdy o sobie, szuka wolności i realizacji swoich marzeń. Ten proces, jak zawsze, trwa przez całe życie.
Przepiękna, mądra, pełna prawd filozoficznych opowieść o tej, która szukała swojej drogi. Myślę, że każdy może się z nią identyfikować i odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym miejscu tej podróży przez życie jest.
" Istnieje wdzięczność za życie(...) tak jak istnieje wdzięczność za śmierć. Te dwie rzeczy są powiązane jak drzewo i pnącze, które się wokół niego owija."
"Jeśli się o czymś marzy, trzeba się o to starać(...) inaczej będzie to tylko marzenie".

Karo | 2018-08-08
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Jeśli się o czymś marzy, trzeba się o to starać. […] Inaczej będzie to tylko marzenie. [1]

Susanna Tamaro w swojej magicznej i niezwykle urzekająco pięknej baśni, bo tak powinno się mówić o Tyrysicy i Akrobacie, przenosi nas daleko na Wschód, w głąb surowej i mroźnej Syberii, gdzie pewnego dnia na świat przychodzą dwa urocze tygrysiątka. Jednym z nich jest tytułowa tygrysica, która od początku swojego istnienia patrzy na świat w zupełnie odmienny sposób niż jej brat i matka. Jej ponad przeciętna ciekawość świata oraz prawie znikomy zew natury sprawia, że na drodze małej, a potem dorosłej tygrysicy pojawiają się ludzie, przed którymi ostrzegała ją za młodu troskliwa rodzicielka. Każde spotkanie z człowiekiem nie tylko po trosze zaspokoi jej ciekawość, ale przede wszystkim wzbogaci ją o nowe doświadczenia. Z lektury Tygrysicy i Akrobaty dowiecie się nie tylko tego, jak wyglądały te kontakty, ale również znajdziecie odpowiedź na pytanie czy znajdzie ona to, czego szukała.

Historię,...

Renax | 2018-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2018

Lubię Małego Księcia, więc i książka o Tygrysicy mnie zaintrygowała.
Przeczytałam ją w jedno przedpołudnie, bo to dosyć cienka książka. Ale ja odebrałam ją bardziej realistycznie, a mniej filozoficznie. Lubię książki zwierzęce, w stylu Curwooda i Londona, więc i ta mi się spodobała. To opowieść o losach Tygrysiątka, które zostało zabrane do cyrku. Musi znów odnaleźć w sobie siłę, żeby nie poprzestać na tym miałkim życiu, gdzie jedzenie ma przynoszone pod nos regularnie, gdzie jeśli będzie ładnie skakać przez obręcz to będzie chwalona itd. Tylko wolności i powietrza jej brakuje, ale i o tym powoli zapomina. Czy znajdzie siłę? Sama może i nie, ale gdy znajdzie się przyjaciel, który jej pomoże?
Bardzo ładnie napisana historia, którą całkiem przyjemnie się czyta.
W każdym razie książka jest ciekawa i można ją czytać zarówno sobie, jak i dzieciom.