Wszystkie kwiaty Alice Hart

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Wydawnictwo: Marginesy
The Lost Flowers of Alice Hart
Ag2S

Zniewalająca powieść, o tym, jak nas prześladują przemilczane historie – i o historiach, które sobie opowiadamy, aby przetrwać. W rodzinnej tragedii dziewięcioletnia Alice Hart traci rodzinę, psa, dom, przestaje mówić. Trafia na położoną na odludziu farmę, gdzie jej babcia, o której istnieniu do tej pory nie miała pojęcia, uprawia australijskie kwiaty, przyjmuje pod swój dach kobiety...

W rodzinnej tragedii dziewięcioletnia Alice Hart traci rodzinę, psa, dom, przestaje mówić. Trafia na położoną na odludziu farmę, gdzie jej babcia, o której istnieniu do tej pory nie miała pojęcia, uprawia australijskie kwiaty, przyjmuje pod swój dach kobiety szukające nowego początku i sama zmaga się z demonami przeszłości.

Dziewczynka uczy się mowy kwiatów, języka, który pomoże jej nazwać to, czego nie umiała dotąd ubrać słowami. Czyta książki, które są jej wielką miłością i powoli dochodzi do siebie. Dorasta, cierpliwie czekając, aż babcia opowie jej tragiczną historię rodziny. Zdradzona, ucieka na czarodziejską pustynię środkowej Australii, by rozpocząć samodzielne życie i znaleźć ukojenie. Niestety, zakochuje się w Dylanie, mężczyźnie wyjątkowo niebezpiecznym. Żeby uwolnić się z tego związku, musi zawrócić – poznać rodzinne tajemnice i odzyskać swoją przeszłość.

Wszystkie kwiaty Alice Hart to debiutancka powieść Holly Ringwald, którą zachwycili się wydawcy na całym świecie – książka ukaże się w osiemnastu krajach.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Nie do końca wiem, dlaczego ją kupiłem. Silna reklama, a może okładka? W tytule poczułem jakąś tajemnicę. Miałem przeczucie, że ta opowieść mnie oczaruje i zabierze w światy zupełnie mi nieznane. Po części tak było.
Tytułowa Alice to dziecko doświadczone przez los. Rodzice nie są tacy, jak być powinni, szczególnie ojciec despota. Matka żyje we własnym świecie. Ale kocha ich, nie znając innego życia, chociaż jest krzywdzona przez los.
Po wypadku, w którym giną, dziewczynka trafia do miejsca, w którym żyje grupa kobiet, doświadczonych przez demony przeszłości, a przewodniczy im jej babcia ze strony ojca, której wcześniej nie znała. Kobiety nazywają siebie kwiatami, porozumiewają się językiem zupełnie nieznanym Alice. Tutaj należy dodać, ze dziewczynka nie mówi przez wiele lat,. począwszy od śmiertelnego wypadku rodziców. Do tego momentu było pięknie, zachwycałem się i chłonąłem każdy rozdział, który rozpoczyna opis pięknego, rzadkiego kwiatu.
Potem dziewczynka dorasta i zaczyna...

Piękna, mocna, ciekawa, niebanalna i wstrząsająca książka. Czytałam przez kilka upalnych, letnich, leniwych dni i ta lektura usatysfakcjonowała moje dwa bieguny czytelnicze, bo z jednej strony była kobiecą powieścią, a z drugiej - miała niebanalną formę.
To opowieść o dziewczynce, a potem kobiecie, która weszła w życie z balastem rodzinnym. Jako dziecko żyła i dorastała w rodzinie przemocowej. Potem przeżyła traumę, a potem trafiła do dziwnego, ale już przyjaznego domu pełnego kwiatów swojej babki i jej podopiecznych. Pokazanie jej wychodzenia z traumy, jej dorastania i wyborów życiowych jest tematem tej książki. Można się domyślić, że dziecko bijącego ojca trafi w końcu na podobnego partnera. Zagadka polegała na tym, czy uda jej się z tego wyzwolić i być wolna i szczęśliwą.
Wszystko zostało napisane niebanalnie, z talentem. Miałam wrażenie, że autorka pisze w stylu pisarek, które lubię, a więc Sue Monk Kidd i Fannie Flagg. To dobry debiut obyczajowy, w dobrym stylu. Na ogół tzw....

Matylda Saresta | 2018-06-07

Bardzo mocne 8.
Piękna, szczególnie pierwsze dwie części, i stonowana opowieść, nie pozbawiona dramatyzmu.
O miłości. O rodzinie. O przeznaczeniu. O walce. O szczęściu.
Świetna narracja. Świetna atmosfera.
Jedna z lepszych powieści w tej tematyce.
Podobna do Sekretnego języka kwiatów.
POLECAM!

aali | 2018-07-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2018

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" Holly Ringland to powieść którą przepełniają zapachy australijskich kwiatów, czarnej orchidei ognistej, kojącego eukaliptusa, lilii rzecznej czy zmysłowych róż. Kwiatów, które w rodzinie Alice Hart posiadają szczególną moc, język, za pomocą którego można powiedzieć rzeczy, których powiedzieć się nie da i nie chce. Kwiaty są balsamem dla cierpiącej duszy, maską za którą łatwiej ukryć łzy i ucieczką. Kwiaty dają June która sama zmaga się z demonami przeszłości, możliwość wyrażenia swoich uczuć, jednak bez zajmowania się nimi. Choć w pewien sposób stanowią mechanizm obronny, nie są prawdziwymi odpowiedziami, nie zastąpią słów, które prędzej czy później muszą zostać wypowiedziane.

"Życie toczy się do przodu, a rozumiemy je, tylko patrząc wstecz. Jeśli chcesz zobaczyć obraz, nie możesz stanowić jego elementu."

Zapach australijskich kwiatów, ukryta w nich symbolika, szumiące pola trzciny cukrowej, spokojne morze, przecinające niebo błyskawice, gwałtowne...

Kinga | 2018-06-18

Nie ocenia się książki po okładce,jednak grzechem jest nie wspomnieć o tej cudownej oprawie. Okładka doskonale oddaje klimat książki: magiczny, kobiecy oraz tajemniczy.Każdy rozdział zaczyna się do opisu głównych cech kwiatów i zawiera jego szkic. Całość sprawia wrażenia bardzo romantycznej szaty graficznej. Myślę, że zrobi wrażenie na każdej kobiecie. Ogólnie książkę zaliczam do tej bardziej kobiecej strony literatury.

Musze przyznać,że ciężko mi jednoznacznie i obiektywnie ocenić lekturę. Znajduje tu tyle odniesień i podobieństw,czuje że mogłabym się zaprzyjaźnić z autorką. Nawet widoczny na okładce tatuaż motyla, a ja motyle uwielbiam.. :) Cóż,będzie zatem subiektywnie. W końcu, każdy powinien odszukać w książce, coś dla siebie.

O czym jest ? Jest to opowieść o trudnych tematach ( m.in. przemoc domowa) napisana w lekki sposób. Jest to historia o wewnętrznej sile kobiet,o trudach jej odnajdywania w sobie. Jest to opowieść o błędach, powielanych przez kobiety z...

Katarzyna | 2018-08-11
Przeczytana: sierpień 2018

Nie wiem od czego zacząć.
Książka opowiada cudowną historię utkaną z kwiatów, bólu, miłości, tragedii, oczekiwań - po prostu życia. Główna bohaterka nieświadomie brnąca drogą, którą szły kobiety z jej rodu, wydeptując tą samą, okrutną ścieżkę.
Kobiety, niosące swój bagaż, szukające ukojenia.
Piękna, wartościowa i pełna emocji książka.
Muszę wspomnieć też o okładce, która moim zdaniem jest obłędna.

chabrowaczytelniczka | 2018-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Australia. Dziewięcioletnia Alice mieszka na farmie razem ze swoją łagodną, kochaną matką oraz brutalnym i despotycznym ojcem. Niespodziewany wypadek sprawia, że musi przenieść się do babci, której jeszcze nigdy nie poznała. Pamięta tylko pożar i ogromny gorąc co jest dla niej tak traumatycznym przeżyciem, że traci mowę. Uczy się języka kwiatów i za jego pomocą porozumiewa się z otoczeniem. Gdy jest już dorosła w dalszym ciągu nie zna wszystkich rodzinnych tajemnic, które ciążą nad nią i utrudniają odnalezienie własnej, życiowej drogi. Czuje się rozgoryczona i zdradzona, postanawia uciec na pustynię i tam rozpocząć nowe życie.

O wiktoriańskiej mowie kwiatów dowiedziałam się już jakiś czas temu za sprawą innej powieści. Kocham rośliny, kwiaty, a więc ogromnie ucieszyłam się, że ten wątek został wykorzystany też tutaj. Odgrywa on naprawdę ogromną rolę. Spaja historię i jednocześnie zajmuje sporą jej część. Nawet cała konstrukcja powieści została...

Elwira | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Pisarka stworzyła rzecz cudowną, mocną i prawdziwą… w której „duchy przeszłości” niekiedy dosłownie nie pozwalają głównej bohaterce spać. A żywi ludzie nie dają żyć… W książce zawarła niesamowite piękno (nie tylko przyrody). Znajdziemy tu miłość, gniew, bunt, ale też przemoc, udrękę i żal. Jest o straconych złudzeniach, sile przeznaczenia i poszukiwaniu własnej drogi oraz walce o szczęście…

Nie raz podkreślałam, że kocham debiuty, zwłaszcza te dobre – a ten do nich należy. Zakochałam się w niej.
Powieść świetna fabularnie i narracyjnie, do tego pięknie wydana i opatrzona rysunkami australijskich kwiatów. Jak się okazało mam w domu kubek z australijskim groszkiem 🙂

Wstrząsnęło mną i zszokowało zamieszczenie na końcu namiarów dla osób, które doświadczyły, bądź były świadkami przemocy. Pierwszy raz spotkałam się z czymś takim. Ale uważam, że to dobry ruch i oby inni poszli śladem tego wydawcy, przy książkach o podobnej tematyce.

Olga | 2018-06-21
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 czerwca 2018

historia Alice Hart mnie urzekła, chociaż sama bohaterka, muszę przyznać, nieszczególnie. wiem, że to, jak została przedstawiona miało odzwierciedlać powtarzalność schematów, ale mimo tego uważam, że część o młodości Alice była zdecydowanie ciekawsza, niż ta o jej dorosłym życiu. mała odważna dziewczynka była napakowana potencjałem i wyrazistymi emocjami, podczas gdy jej dorosła wersja to pierdoła, która nie ma szczególnie interesujących przemyśleń. niemniej cała opowieść jest wspaniała, a przewijający się motyw kwiatów i ich znaczeń to powiew świeżości i oryginalności.

Agnieszka Rzońca | 2018-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2018

"Z męczennicy u podwoi, na kurz, spłynęła najpiękniejsza łza. Idzie ona, moja przystań wśród burz, los mój, ta, która wiecznie trwa [...]" Alfred Lord Tennyson (H. Ringland "Wszystkie kwiaty Alice Hart")

Chyba nie będę pierwszym czytelnikiem, który zainteresował się powieścią po tym, jak ujrzał okładkę. Po prostu musiałam ją mieć. Tym razem piękno okładki wspaniale współgra z pięknem wewnętrznym, bo to fantastyczna historia. Przepiękna, wzruszająca i głęboka opowieść o podróży w poszukiwaniu prawdy o sobie, o przetrwaniu, sile i odwadze. Niezwykle dojrzała, wzniosła i momentami melodramatyczna. Nasycona uczuciami. Przemyślana od pierwszego do ostatniego zdania. Świetnie wykreowana postać głównej bohaterki, Alice. Bardzo dobrze poprowadzone jej losy. Aż chce się więcej i więcej. Chciałoby się czytać tylko tak dobre książki.
Wspaniały debiut, wielkie brawa dla autorki. Bardzo, bardzo polecam.