Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię

Editio
2021-11-20
2021-11-20
literatura polska

Przepiękna historia dotyczy losów Josie i Chase'a, czyli dwójki nastolatków, którzy poznali się w nieodpowiednim czasie.

Josie od dziecka walczyła o uwagę rodziców. Słuchała ich i nigdy nie kwestionowała ich zdania. Od najmłodszych lat wiedziała, że ma być idealna.

Najlepsze oceny, które pozwoliłyby jej dostać się na dobre studia, miały jednak także inne podłoże. Oprócz chęci zadowolenia rodziców i gwarantowanego miejsca na dobrą uczelnię, Josie całym sercem pragnęła opuścić rodzinną miejscowość.

Poznajemy również Chase'a, który chce tylko uchronić się przed życiem, jakim żyje jego matka. Jest to jedyne, czego oczekuje od losu.

Kiedy poznaje się z Jose, nie pałają do siebie radością. Wszystko jednak zmienia się z czasem, a nastolatkowie zauważają, że nikt inny nie potrafi ich zrozumieć tak, jak rozumieją się nawzajem. Jest to dla nich wyjątkowe.

Przecież mało kto potrafi porozumiewać się bez słow.

W pewnym momencie poznają uczucia, które do tej pory nie były im znajome. Spędzają ze sobą więcej czasu, zaprzyjaźniają się i niewiele czasu potrzeba, aby odkryli, czym jest miłość.

Przeżywają wspólnie wyjątkowe momenty. Książka pełna jest wesołych, jak i łamiących serce wydarzeń, ale dzięki temu zakochałam się w losach bohaterów jeszcze bardziej.

Uważam, że każdy powinien sięgnąć po tą pozycję. Jest to książka, która bardzo dobrze ukazuje życie wielu nastolatków i jestem pewna, że mogłaby doprowadzić do łez nawet mało wrażliwe osoby.

✨„Podoba mi się myśl, że człowiek mógłby być w stanie poczuć coś tak mocno. Kochać drugą osobę tak, że śmierć wydaje się ratunkiem wobec perspektywy życia bez niej.”✨

Ciężko mi o tej książce cokolwiek pisać, ponieważ tak bardzo wciągnęła mnie do świata Josie i Chase’a, a na końcu zmiażdżyła serce. 💔

Josephine Sinclair zmaga się z wygórowanymi wymaganiami swoich rodziców. Dąży do perfekcji, ponieważ chce za wszelka cenę zasłużyć na ich uznanie.
Chase Sanderson chłopak, którego los skrzywdził matką narkomanką i alkoholiczką.
Oboje próbują poradzić sobie z samotnością, chowając przy tym swoje prawdziwe oblicza. Los nie jest dla nich łaskawy. Popycha ich w swoje ramiona, gdzie odnajdują szczęście aczkolwiek ich miłość nie jest w stanie zapobiec temu co nieuniknione.

Josephine Sinclair zmaga się z wygórowanymi wymaganiami swoich rodziców....

Flawless to po części historia o trudnych wyborach, przed którymi stawia nas wejście w dorosłe życie. Josie miała jasny cel, do którego dążyła. Musiała być najlepsza, dostać stypendium i wyjechać na studia do innego miasta. Nie chciała poznawać nikogo, kto mógł by ją zatrzymać w znienawidzonym mieście ze znienawidzoną rodziną.

Wszystko poszło by dobrze, gdyby nie poznała Chase'a. Chłopaka, który nauczył ją żyć i ściągnąć swoją wieczną maskę Królowej Lodu.

Niestety nie zawsze jest nam pisany Happy End, ale przynajmniej probowaliśmy i przeżyliśmy piękne chwile, które zostaną z nami na zawsze.

Wszystko poszło by dobrze, gdyby nie poznała...

Uwielbiam tą książkę. Przepiękna historia która zapadła mi w pamięć i nie chce wyjść. Cokolwiek innego czytam wydaje się nie mieć tego czegoś co ta książka. Ta pozycja pokazuje jak wiele relacja z drugim człowiekiem może zmienić oraz jak zaniedbywanie przez rodziców zaszkodzić dziecku. Z ręką na sercu mogę ją polecić szczególnie osobą lubiącym młodzieżówki, wątki romantyczne i wiele emocji podczas czytania.

Dosyć typowa literatura- dla starszej młodzieży czy młodych dorosłych z wątkiem szkoły, wkraczania w dorosłość A także motywem dobrej dziewczyny i tzw bad boya których połączy coś więcej... Przyznam szczerze że gdyby nie bardzo mocno rekomendacja jednej z moich ulubionych booktuberek to w ogóle nie sięgnęłabym po tę pozycję. I przyznaję z żalem że niewiele bym straciła. Co prawda rozumiem że młody czytelnik może utożsamić się z tą historią, może Go bardziej ona poruszyć ale nie spodziewałam się że jako dorosły odbiorca nie znajdę tu nic co by mnie urzekło. Co prawda jak na debiut to jest tak względnie ok. Fabuła choć przewidywalna to dosyć ciekawie prowadzona, bohaterowie nie najgorzej wykreowani, językowo cóż ujdzie jak się da bardzo duży kredyt zaufania. Najbardziej przeszkadzały mi powtarzające się określenia osoby po kolorze włosów brunet brunetka szatyn szatynka. Skumulowane określenia w takiej ilości były momentami aż śmieszne. Ocena 6 wg mnie to takie wypośrodkowanie tego co dobre i niekoniecznie. Bardziej polecam np Listy do Utraconej z podobnym motywem

Josephine mimo nienajlepszych relacji z rodzicami za wszelką cenę stara się sprostać ich wygórowanym oczekiwaniom i zyskać trochę w ich oczach. Dziewczyna za niespełna rok opuści znienawidzone miasto i rozpocznie studnia na jednej z najbardziej cenionych uczelni na drugim końcu świata. Chase to chłopak, który robi wszystko by nie pójść w ślady matki narkomanki. Czy dwoje samotnych nastolatków z dwóch różnych światów może czekać szczęsliwe zakończenie?

Czy książka jest typowa i schematowa? Tak. Czy to mi przeszkadzało? Absolutnie nie.
Po historię Josie i Chase’a sięgnęłam w sumie przypadkowo. Podczas targów książki w Poznaniu została ostatnia sztuka i , a swojego czasu głośno było o niej na booktoku i bookstagramie, więc doszłam do wniosku, że się na nią skuszę. I wiecie co? To nie mógł być przypadek. Pokochałam tą książkę całym moim sercem, a po skończeniu jej nie mogłam opanować łez. Historię glownych bohaterów poznajemy stopniowo, a opisy są przepięknie napisane! Autorka pisząc powieść wiedziałą o czym piszę oraz skupiła się na problemach głównych bohaterów przez co możemy ich bliżej poznać. Mimo, że na początku nie mogłam przerzucić na narrację trzecioosobową to dość szybko się przyzwyczaiłam i cała książkę pochłonęłam w niemal jeden dzień. Rzadko kiedy daję książce 5 gwiazdek ale ,,flaw(less)” jak najbardziej na nie zasługuję. Jeśli macie taką okazję sięgajcie po debiut Marty Łabęckiej. Mam nadzieję, że tak samo pokochacie historię Chose<3

O tej historii słyszałam wiele i zawsze były to pozytywne, zachwycające opinie, także postanowiłam sięgnąć po tę książkę i przekonać się skąd ten zachwyt. Teraz już wiem i sama jestem zachwycona. Na pewno w tej książce nie znajdziemy standardowego schematu, gdzie nastolatki poznają się, zakochują i są szczęśliwi. Tutaj wygląda to całkowicie inaczej, jest miłość, wielka bym powiedziała, ale również przepełniona bólem. Także, jeśli szukacie książki, w której ukazana jest rzeczywistość, miłość nie jest wyolbrzymiona, a jest pokazana, jak wygląda na prawdę, to trafiliście idealnie.

Dwójka licealistów z małego miasteczka, która nigdy wcześniej nie miała ze sobą styczności, los postanowił jednak to zmienić i postawił ich sobie na drodze. Josephine dziewczyna z dobrego domu, wzorowa uczennica, perfekcjonistka, silna, pokazująca wszystkim, jaka jest obojętna na wszystko, lecz tak naprawdę to tylko pozory. Nikt, prócz jej przyjaciółki, nie wie, że to tylko maska, za którą skrywa się samotna dziewczyna, która jedynie czego pragnie to wyrwać się z tego małego miasteczka z dala od rodziców, dla których musi być perfekcyjna.

Chase to chłopak, o którym można powiedzieć naprawdę wiele, niestety przez matkę, która ma problem z alkoholem i narkotykami, ma przyklejona łatkę, że skończy jak ona. Właściwie Chase również jak Josie kryje się pod maską obojętności czy sarkazmu, ukrywając tym samym swoje prawdziwe uczucia. Spotykają się przypadkiem, a rozwój wydarzeń sprawia, że oby dwoje odkrywają się przed sobą, powoli zdejmując swoje maski w swoim towarzystwie.

Zagłębiając się w tę historię, były momenty gdzie utożsamiałam się z główną bohaterką, jak i głównym bohaterem. Ich historia jest piękna, ale przepełniona bólem, który pokazuje, jak naprawdę wygląda ta cała miłość, ale i nie tylko ją. Pokazuje, jak nastolatki potrafią być złamani, a nakładanie masek przychodzi im perfekcyjnie, lecz gdy tylko pozostają sami ze sobą, pozwalają sobie na swoje prawdziwe uczucia. Josie i Chase, właściwie są z dwóch światów, ale jednak w sobie odnajdują swe bratnie dusze, a samotność, którą byli otoczeni, odchodzi.

Ta dwójka nie miała zbyt dużo czasu, ale to nie stało na przeszkodzie do uczuć, które w nich się narodziły. Wyjazd Josie na studia zbliżał się coraz szybciej, a oni korzystali i żyli tym, co jest teraz, w tym momencie, a nie przyszłością czy przeszłością. Cieszyli się, tym co mają, i to było piękne.

Niestety szczęście nawet to krótkotrwałe, w którym czujemy, że chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas i pozostać w tej chwili już zawsze, pęka jak mydlana bańka, a czas leci dalej. Pozostają za to piękne wspomnienia, do których wracamy nieustannie, śmiejąc się i płacząc, ale niczego nie żałując. Bo życie jest tylko jedno i powinno się żyć całym sobą, przeżywać te cudowne chwile, abyśmy mieli o czym wspominać na starsze lata.

Idealnie wpasowuje się w ramy młodzieżówki. Urocza. Jednakże brakuje mi głębszych emocji. Niektóre wątki są urwane, akcja kończy się nagle, jakby autorka skończyła pisać, a po powrocie zaczęła nowy rozdział. To a propos pisma. Jeśli chodzi o fabułę, to potwornie irytowali mnie momentami bohaterowie, ich zachowanie (przez to, że nie ma dokładnie wykreowanych uczuć) było tak dziwne i w tym wszystkim nie uzasadnione.
Mimo wszystko, czyta się naprawdę przyjemnie, idealna książka na rozluźnienie umysłu. Może to właśnie ja niepotrzebnie ją analizuję.

Na pozór książka jedna z wielu- opowiadająca o chłopaku i dziewczynie, którzy borykają się z problemami rodzinnymi, walczą z własnymi demonami przeszłości… Jednak kiedy poznacie ich historię, przekonacie się, że nie ma drugiej takiej!
★★★★★/5
•Josephine i Chase- dwójka licealistów, na pierwszy rzut oka kompletnie innych. Jose- uczennica, zawsze spełniająca polecenia rodziców, usilnie pragnąca zasłużyć na ich miłość, później chcąca jedynie uwolnić się od miasteczka, które pozbawia ją wolności.
Chase- chłopak nie przejmujący się zbytnio szkołą, posiadający matkę-alkoholiczkę, która w dodatku nie przestaje obwiniać syna za zmarnowanie jej życia. Postanowienie Josephine o nie budowaniu z nikim trwalszej relacji, cóż… dość szybko okazuje się być nieaktualne.
* Jak ja płakałam pod koniec tej książki!! Zarówno Chase, jak i Jose, Archer, Ethan i Valeria momentalnie podbili moje serce i od początku do końca, przeżywałam wraz z nimi wszystkie ich przygody. Myśl, która wciąż prześladuje mnie od chwili skończenia utworu stwierdza, że świat jest tak strasznie niesprawiedliwy. Dlaczego idealne momenty zawsze muszą się kończyć… czy nie mogłyby trwać wiecznie? Dlaczego nie można zatrzymać czasu…? Czemu tak szybko trzeba dorastać? Te pytania w kółko krążą w mej głowie. Taak, ale wracając…. Josephine była bohaterką, którą potrafiłam zrozumieć już po pierwszym rozdziale. Nieustanna chęć zadowalania wszystkich wokół, wygórowany perfekcjonizm i zdecydowanie za mała ilość snu- to wszystko brzmi znajomie. Chase- czy w ogóle dałoby się go nie polubić?- ten sarkastyczny, niesamowicie wrażliwy, inteligentny i ukazujący świat od lepszej strony chłopak, przekonany, że nie zasługuje na szczęście, a tym czasem zasługuje na nie bardziej niż ktokolwiek inny! Nie mogłabym nie wspomnieć także o Archerz’e( takiego przyjaciela życzę nam wszystkim) , bo zawsze kiedy pojawiał się on w powieści, wywoływał wielgaśny uśmiech na mojej twarzy!
* Dzięki takim książkom, jak ta przypominam sobie, dlaczego tak kocham czytać.

★★★★★/5

Płakałam jak bóbr! Piękna historia, nie dającą o sobie zapomnieć! Z niecierpliwością będę czekać na 2 część!