Ludzie i Tygrysy

LubimyCzytać
11.06.2018

Mała Tygrysica żyje wraz z Matką i swoim bratem w sercu zimnej Tajgi, każdego dnia stawiając kolejny krok na ścieżce, którą natura wyznaczyła tygrysom. Choć z uwagą słucha lekcji udzielanych przez opiekunkę, to cały czas odczuwa wewnętrzny niepokój – zadaje pytania, szuka sensu w powtarzanych od pokoleń zachowaniach, podważa zasady rządzące światem zwierząt. To wszystko popycha ją do spotkania z największym zagrożeniem, przed którym od zawsze ostrzegała ją Matka: człowiekiem. Ale czy ludzie i tygrysy naprawdę tak bardzo się od siebie różnią?

Tygrysica i Akrobata to opowieść o niespokojnym duchu, który każe nam kwestionować oczekiwania innych. Przypomina o kryjącym się w naszym sercu pragnieniu wolności i potrzebie odnalezienia w życiu własnej drogi, którą można dzielić z bliskimi. Uczy postępowania zgodnie z własnymi przekonaniami, dokonywania trudnych wyborów i radzenia sobie z ich konsekwencjami.

Proza Susanny Tamaro, w przekładzie Oskara Stycznia, zachwyca plastycznym językiem, trafnymi metaforami i bogatą symboliką zawartą w każdej opisywanej przez nią scenie. „Tygrysica i Akrobata” – po części bajka, a po części przypowieść – kryje w sobie wiele mądrości i uniwersalnych prawd pokazanych w baśniowej konwencji.

Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Serii z Żurawiem.

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
333
47
12.06.2018 13:32

Nie czytałem. Kolejna książka dla dzieci? Wydaje się fajna. Porusza głębokie zagadnienia. Książka mogłaby równie dobrze dotyczyć ludzi. Wyszłoby na to samo, bo ciekawe ilu ludzi zadaje pytania, szuka sensu.


2785
4
11.06.2018 11:28

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd