Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Deszczowe ptaki

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rainbirds
Ewa Kleszcz
Ag2S

Urzekający debiut literacki Clarissy Goenawan to osadzony w Japonii mroczny kryminał, przesycony realizmem magicznym, nostalgią i deszczem. Dwudziestoczteroletni Ren Ishida otrzymuje wiadomość o nagłej śmierci Keiko, swojej starszej siostry, która została brutalnie zamordowana w prowincjonalnym miasteczku Akakawa, do którego przeprowadziła się jedenaście lat wcześniej. Ren opuszcza Tokio, by...

Ren opuszcza Tokio, by zorganizować pogrzeb i uporządkować sprawy siostry. Potrzeba uporania się z przeszłością i zgłębienia tajemnic Keiko skłania go do przejęcia jej posady w lokalnej szkole i osiedlenia się w Akakawie na dłużej. Próbuje odkryć, kto mógł pragnąć śmierci kobiety, a jednocześnie odbywa podróż sentymentalną, na nowo przeżywając lata dzieciństwa i biorąc pod lupę własne życie.
Ren rozpaczliwie szuka ukojenia w pustce, jaką zostawiła po sobie Keiko. W snach nawiedza go mała dziewczynka, która próbuje mu coś powiedzieć, a spotkania z osobliwymi mieszkańcami miasteczka - politykiem Kosugi Katou i jego pogrążoną w depresji żoną, z ponętną uczennicą Rio czy Hondą, dawnym współpracownikiem siostry – odmieniają go na zawsze.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek roku 2018 według portalu Bustle.
Jedna z lektur obowiązkowych roku 2018 według portalu amNY.

W 2015 roku Clarissa Goenawan została laureatką Bath Novel Award, nagrody przyznawanej za „nieopublikowany debiut”. Jednocześnie dotarła do finału Dundee International Book Prize. Jej powieść „Deszczowe ptaki” znalazła się również na krótkich listach do SFWP Literary Award (2015) oraz First Novel Prize (2016).

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
nextdooralice książek: 894

Kolejna szansa, trudne decyzje i przerwane rozmowy telefoniczne

Często mam obawy przed recenzowaniem powieści licznie nagradzanych, mocno reklamowanych oraz chwalonych na okładce i na różnych portalach. Na szczęście „Deszczowe ptaki” – literacki debiut Clarissy Goenawan – zachwycają, i to nie tylko wyjątkową, brokatową obwolutą, ale i oryginalną, niebanalną treścią.

Fabuła powieści skupia się wokół postaci Rena Ishidy, niedoszłego absolwenta literatury angielskiej, który na wieść o zamordowaniu ukochanej siostry, Keiko, porzuca Tokio i swoje tylko na pozór uporządkowane życie, aby podążać śladami skomplikowanej siostrzanej przeszłości w prowincjonalnym miasteczku Akakawa. Pod pretekstem zdobycia prochów i sfinalizowania spraw zmarłej Ren zostaje nauczycielem w zastępstwie Keiko w miejscowym liceum. W trakcie pobytu w Akakawie Rena nawiedza w snach tajemnicza mała dziewczynka z mysimi ogonkami. Niepokojące sny pozwalają mu na duchowe łączenie się ze zmarłą siostrą oraz poznanie rodzinnej tajemnicy kryjącej się za jej morderstwem.

W międzyczasie Ren przeżywa prawdziwe rozterki moralne związane z zakochaną w nim uczennicą o wdzięcznym imieniu Seven Stars, a także bada miejscowe układy, jak np. polityka Katou, jego ciężko chorej żony i wydziedziczonej siostry – właścicielki miejscowego hotelu. Poznaje też najlepszego przyjaciela siostry – Hondę, z którym dzieli radości i smutki zawodu nauczyciela oraz szkolne intrygi. Wielowątkowość powieści nie przytłacza, a pozwala poznać wiele niuansów społecznych i obyczajowych.

Jest to po prostu książka...

Jest to po prostu książka o dojmującym smutku, o przeżywaniu żałoby i godzeniu się ze stratą najbliższej osoby. Egzotyczny dla nas świat Japonii oraz wartki wątek kryminalny dodają dominującej w powieści atmosferze melancholii i marzeń sennych energii, ożywiają fabułę i pozwalają odkryć, co to jest gipsówka, omuraisu czy kantalup. W miarę jak zagłębiamy się w historię niełatwej relacji brata i siostry, doznania miłosne i poczucie winy głównego bohatera oraz zagmatwane losy mieszkańców Akakawy, stajemy się coraz bardziej oczarowani mentalnością ludzi z Kraju Kwitnącej Wiśni i stylem pisania autorki.

„Deszczowe ptaki” to idealna książka na jesienny wieczór, kiedy można włączyć sobie do lektury przywoływany wielokrotnie w powieści jazz, trochę pobać się w mrocznych zaułkach japońskich miast, powspominać lata 90., opisane tak malowniczo w realiach Azji, a przede wszystkim chwycić za telefon i zadzwonić do swojego brata, siostry, kogoś bliskiego i przypomnieć sobie o ważności więzi i znaczeniu miłości.

Alicja Klebba

rudarecenzuje | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Choć Ren nie widział swojej siostry od dobrych kilku lat, wciąż czuje dawną bliskość, a żal za tym, co przeminęło, popycha go do niewielkiego miasteczka, w którym Keiko żyła. Zderzenie z tym, co pozostało z życia jego siostry, szybko i brutalnie uświadamia mu, jak niewiele rzeczywiście o niej wiedział. Dlaczego zginęła?

“Deszczowe ptaki” to jedna z tych powieści, które mogą budzić sprzeczne emocje. Mam wrażenie, że w dużej mierze wynika to z faktu, że książkę zapowiadano jako mroczny kryminał, a akurat w tym przypadku w ogóle nie mogę zgodzić się z takim przyporządkowaniem. Bo tej powieści do kryminału jest szalenie daleko. Oprócz dość mrocznego klimatu, budowanego jednak na skojarzeniach i wyobrażeniach, a nie na samych wydarzeniach, w moim mniemaniu, nie ma ona nic wspólnego z tym właśnie gatunkiem. Powiem szczerze, że z tego powodu poczułam pewien żal i gryzło mnie nieco rozczarowanie. Bo właśnie na klimatyczny kryminał miałam chęć, a czekało mnie niemałe zaskoczenie.

Trochę...

Yuuki_92 | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Jako miłośniczka Harukiego Murakamiego, nie byłam w stanie nie zauważyć ogromnej inspiracji twórczością tego autora od pierwszych stron 'Deszczowych ptaków'. Czytając powieść naszym duchowym towarzyszem staje się właśnie Murakami - ale taki bardziej kobiecy :)
Nie jestem w stanie powiedzieć czy ta inspiracja autorki Murakamim mi przeszkadza czy nie, natomiast uważam że powinna pójść swoją drogą i odnaleźć swój własny styl, bo ewidentnie ma potencjał. Historia jest naprawdę ciekawa, szczególnie jeśli ktoś jest przyzwyczajony do stylu współczesnej literatury japońskiej. W pewnym momencie fabułą się rozmywa i brakuje mi tu takiego konkretnego domknięcia historii, ale z pewnością będę śledzić dalsze losy autorki 'Deszczowych ptaków'.

Cantata | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Jak dobrze wiecie jestem fanką kryminałów. Ci którzy śledzą mój blog zauważyli również, że fascynuję się Krajem Kwitnącej Wiśni. Znany jest również fakt, że mam słabość do debiutów literackich, lubię "odkrywać" nowe talenty. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe podpunkty trudno jest się dziwić, że zainteresowałam się książką Clarissy Goenawan "Deszczowe ptaki". Powieść singapurskiej autorki jest nowością na polskim rynku wydawniczym, jednak za granicą zdobyła już uznanie krytyków literackich i czytelników. Ja również pragnę dołożyć moją cegiełkę do muru pochwał. Niestety obawiam się, że nie wszyscy będą tak zachwyceni jak ja. "Deszczowe ptaki" to specyficzna książka, napisana specyficznym, typowo "wschodnim" językiem, tak innym od tego "naszego", zachodniego. Niektórzy czytelnicy nie dadzą się złapać na lep liryczności i realizmu magicznego charakterystycznego dla prozy autorki i odrzucą tę powieść ze względu na jej szorstkość, monochromatyczność i naiwność.

Pełna recenzja na...

toflersson | 2018-11-25