83-08-03564-7
Historie, przyszłości
czupirek

Jedni z najlepszych współczesnych polskich prozaików, pisarze science-fiction, felietoniści i naukowcy chwycili za pióra i stworzyli alternatywne wizje Polski Anno Domini 2054. Jacek Dukaj, czuwający nad całością przedsięwzięcia, zaprosił do rozważań o naszej przyszłości między innymi: Stanisława Lema, Olgę Tokarczuk, Zygmunta Baumana, Jerzego Sosnowskiego, Jadwigę Staniszkis, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Marka Oramusa, Andrzeja Ziemiańskiego, Daniela Odiję, Tomasza Piątka, Maję Lidię Kossakowską i Jarosława Grzędowicza. Każdy z nich snuje oryginalną, zaskakującą opowieść o tym, jak będzie wyglądał kraj nad Wisłą za pół wieku. Czytelnik odwiedzi Polskę pod chińską okupacją, zobaczy świat pogańskiego matriarchatu, zmierzy się z koniecznością usypiania bezrobotnych oraz sprawdzi, jak smakują rządy bezosobowych procedur, dla których ważna jest tylko maksymalizacja efektywności. Nie zabraknie także obrazów dzikiej kultury blokowisk, karykatur eurobiurokracji czy rozważań o naturze ludzkiej. Ujrzymy nawet triumf polskiej kawalerii pancernej na afrykańskiej ziemi. Prognozy humorystyczne oraz traktujące przyszłości całkowicie serio, mówiące o sprawach dla Polski najważniejszych. Publikacja tomu zbiegnie się z majowym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, jednak nie przesądziło to wcale o treści prognoz. Autorzy z równie dużą swobodą przedstawili przyszłość Polski u boku unijnych państw, jak i w świecie, w którym Unia nie istnieje. Jak pisze Jacek Dukaj o antologii: "Powiada się, że literatura danego narodu potrafi dać wgląd w jego zbiorową podświadomość. Być może, więc dane mi było wejrzeć na moment w Polaków kolektywne lęki i marzenia o przyszłości ich kraju, gdy spiętrzyło się na moim biurku ponad pół setki powstałych w ciągu ostatniego roku tekstów, prezentujących wizje Polski za pięćdziesiąt lat. Najlepsze z nich znalazły się w antologii PL +50. Historie przyszłości". Czytelnikowi pozostaje tylko decyzja, która z przedstawionych rzeczywistości byłaby najlepsza dla niego i w której chciałby się znaleźć.

Michał_K-ski | 2018-10-05

Pan Skrzetuski powiedziałby oczywiście: "Wszelako w tej książce dziwne jest materii pomieszanie". Chcąc pokazać wizje Polski za 50 lat (czyli w 2054 roku) wydawca upchnął w niej bardzo niejednolity materiał. Rozmaitość bywa często miła i orzeźwiająca, ale wymaga składników dobrej jakości. Tu niestety tak nie jest. Mamy więc: opowiadania na poziomie licealnego czasopisma, teksty, które nie mają nic wspólnego z pomysłem na przyszłe losy świata (raczej "filozoficzne" refleksje jakie może mieć nastolatek i scenka rodzajowa, gdzie alibi do włączenia ją w antologię jest stara gazeta sugerująca nagłówkiem, że wydano ją ho-ho w przyszłości), do tego profesorskie dyrdymały, gdzie głównie chodzi o popisanie się erudycją. Prawdę mówiąc część nie-literacka, z futurologią bardziej na serio jest najgorsza; nie dość że raczej nudna, to jeszcze okazało się, że już po kilkunastu latach przewidywania (plus bieżące diagnozy) autorów okazały się rozpaczliwie naiwne. Antologię broni kilka lepszych...

inheracil | 2010-11-10

Ta antologia zaczyna się trzęsieniem ziemi, dosłownie. Co paradoksalne, wstęp Jacka Dukaja jest jednym z najlepszych jej elementów. Dowiadujemy się z niego, co przynajmniej było sensacyjną informacją, że Adam Mickiewicz pisał "Historię przyszłości", więc był prekursorem science fiction. Niestety swoje dzieło spalił i zaprzepaścił szansę na bycie ojcem fantastyki.

Jest to ciekawy przegląd polskich lęków. Antologia powinna nazywać się "Pl +50. Lęki przyszłości". Mamy tu praktycznie wszystko powrót komunizmu, skrajny feminizm, eurobiurokrację, chińską okupację. Większość tekstów została dobrze napisana, ale nie są to futurologiczne prognozy ubrane w płaszczyk opowiadań.

Na uwagę zasługują opowiadania Dukaja, Grzędowicza, Kossakowskiej i Tokarczuk. Reszta wydaje mi się dziwna, głównie za sprawą przekombinowania, pomysły są coraz dziwniejsze, co nie robi dobrze zbiorowi.

"Pl +50" ratuje ostatnia część, publicystyka. Tutaj każdy autor ma do powiedzenia coś ciekawego. Najlepiej wypada...

miharu | 2013-06-23
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Książka miała być zbiorem opowiadań o Polsce z przyszłości, za 50 lat. Mimo znanych nazwisk, temat poległ. Część opowiadań to żałosne skamlenie, jak to kobiety dorwały się do władzy, a mężczyźni tacy biedni, część wygląda żywcem jak wyrywki z encyklopedii, do tego napisane szkolnym stylem, a reszta to drętwe nudy bez większego związku z tematem przewodnim. Zapamiętałam jakoś tam jedynie opowiadanie Mai Lidii Kossakowskiej i Daniela Odiji, a pozostałe to bełkot.

Bullshit_detector | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Ciekawy, ambitny projekt. Jak to zwykle w przypadku zbioru opowiadań bywa, poziom jest nierówny. Znajdziemy tu zarówno objawy przerostu formy nad treścią, jak i teksty zwyczajnie przynudnawe. Najciekawsza historia to zdecydowanie ta o Śłońcisławie, zaś literacko konkurencję pozamiatał Dukaj.

Nie ma chyba większego sensu punktowanie autorów i wytykanie im mocno chybionych już po 14, a nie 50 latach, wizji przyszłości.

Nie zmienia to faktu, że książkę czyta się dziś z pewnym rozbawieniem jako studium epoki, w której np. wiara we wszechmoc Unii Europejskiej wydaje się niezachwiana nawet u jej krytyków. Bardziej lewicowi autorzy dokładają Kościołowi i "polskiemu zaściankowi", bardziej prawicowi chłoszczą bezduszną UE i towarzyszącą jej politpoprawność (tu akurat trafność przepowiedni jest momentami porażająca). Tak więc dla każdego coś miłego. No może oprócz miłośników wizji przyszłości jak z Metra 2033 - ci mogą czuć się odrobinę zawiedzeni.

Indywiduum | 2018-01-17

Wnuk-Lipiński 6
Jęczmyk bez 7
Bauman 0
Staniszkis 3
Kapuściński i Lem bez oceny.

valandil | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Zbiory opowiadań mają do siebie to, że bywają nierówne - tak właśnie jest w tym przypadku. Jest kilka perełek, szczególnie od uznanych autorów SF (Dukaj i Grzędowicz). Nie wiadomo po co wstawiono jednostronicowe opowiadanka, które nie bardzo pasują do reszty.
Osobiście miałem trudności z przeczytaniem całości naraz, lepiej sobie dawkować opowiadania co jakiś czas.

Najlepiej prezentuje się wstęp J.Dukaja... Z całej antologii wyróżnia się jednak kilka opowiadań i warte je polecić (np. Grzędowicza "Weekend w Spestreku"). Dodane jakby na siłę felietony pseudo futurologiczne psują odbiór całości.

Konkwistadorrr | 2012-12-21
Przeczytana: 2006 rok

Przy takich książkach jak zawsze bardziej buzuje we mnie krew. Rosną emocje z tej prostej przyczyny, że kocham literaturę zwaną socjologiczną czy polityczną fantastyką. Jest to zbiór opowiadań, takie prognozy co będzie się działo, jak może wyglądać Polska w roku 2050 którymś (nie pamiętam w którym roku to zostało wydane). Poziom zawartych tu opowiadań jest nierówny - bardzo dobre, średnie, syfiaste. Oczywiście to trochę takie mało sensowne pisanie, a to dlatego, że dla jedno coś co dla mnie jest syfem, dla innego genialne. Wiadomo. Jednak generalnie jest godne polecenia i jako całość bardzo mi się podobało. Świetny pomysł w ogóle.

deerman22 | 2015-11-10

Na pewno jedna gwiazdka za różnorodność. Czy zbiór mnie powalił? Nie. Jednak nadal to dobrze zebrane utwory, które czyta się przynajmniej dobrze i jeśli ktoś nie miał styczności z danym autorem spokojnie znajdzie dla siebie coś nowego.

karczoch | 2010-11-16
Przeczytana: 2010 rok

Sporo dobrych opowiadań i kilka naprawdę ładnych perełek, przy których aż żal było, że to tylko opowiadania i zaraz się skończą... polecam wszystkim fanom syfu ;)