PL +50. Historie przyszłości

Trudno potraktować jedną oceną 23 opowiadania. Interesująco było je przeczytać po dwudziestu latach od powstania i zobaczyć jaką przyszłość świata malują. Wszystkie były mniej lub więcej pesymistyczne, ale żadnemu autorowi nie przyszła do głowy pandemia ani wojna z Rosją jako agresorem. Choć zagrożenie ze Wschodu w niektórych się pojawia.

Zdecydowane rozczarowanie. Dukaj, Grzędowicz i Wnuk-Lipiński w mojej opinii ratują tytuł, pozostali to bardzo nierówne tło. Plus Lem dodany jako wisienka na torcie, ale w kontekście całości zupełnie bez sensu.

Bardzo zróżnicowany poziom opowiadań zawartych w tym zbiorze. Niektóre bardzo wciągające jak np. Weekend w Spestreku, ale też niestety wiele nużących, nic nie wnoszących ciekawego do całości. Szkoda, ponieważ konwencja była dobra i można było zgromadzić mniej opowiadań, za to bardziej wyselekcjonowanych pod względem formy i jakości.

Okładka
przyciąga
skąd
biblioteka
moja opinia
O,ja .Cóż to jest ? Bajka,a co będzie czy realne prognozy.
Dobra Grzędowicz,wiadomo fantasta.Kossakowska też.
No,ale Staniszkis,Bauman czy Wnuk -Lipiński.To raczej real ,żyja.
Polska w UE,czy Polska narodowa ?
Któż to wie :-)
ale,poczytać można.

Okładka
przyciąga
skąd
biblioteka
moja opinia
O,ja .Cóż to jest ? Bajka,a co będzie czy realne prognozy.
Dobra Grzędowicz,wiadomo fantasta.Kossakowska też.
No,ale Staniszkis,Bauman czy Wnuk -Lipiński.To raczej real ,żyja.
Polska w UE,czy Polska narodowa ?
Któż to wie :-)
ale,poczytać można.

1982

Pan Skrzetuski powiedziałby oczywiście: "Wszelako w tej książce dziwne jest materii pomieszanie". Chcąc pokazać wizje Polski za 50 lat (czyli w 2054 roku) wydawca upchnął w niej bardzo niejednolity materiał. Rozmaitość bywa często miła i orzeźwiająca, ale wymaga składników dobrej jakości. Tu niestety tak nie jest. Mamy więc: opowiadania na poziomie licealnego czasopisma, teksty, które nie mają nic wspólnego z pomysłem na przyszłe losy świata (raczej "filozoficzne" refleksje jakie może mieć nastolatek a także scenka rodzajowa, której usprawiedliwieniem do włączenia ją w antologię jest stara gazeta sugerująca nagłówkiem, że wydano ją ho-ho w przyszłości),do tego profesorskie dyrdymały, gdzie głównie chodzi o popisanie się erudycją. Prawdę mówiąc część nie-literacka, z futurologią bardziej na serio jest najgorsza; nie dość że raczej nudna, to jeszcze okazało się, że już po kilkunastu latach przewidywania (plus bieżące diagnozy) autorów okazały się rozpaczliwie naiwne. Antologię broni kilka lepszych opowiadań. Niestety jest ich niewiele. Dominuje atmosfera fandomu z domu studenckiego, spotkania autorów i czytelników "Fantastyki" przy piwie - dosyć przaśne, gdzie ważniejszy jest pomysł, dosadność, niż rzemiosło. O artyzmie przez grzeczność nie piszę.
Pewnie na lepszy zbiór nie było stać polskiej literatury w 2004 roku.

Ciekawy, ambitny projekt. Jak to zwykle w przypadku zbioru opowiadań bywa, poziom jest nierówny. Znajdziemy tu zarówno objawy przerostu formy nad treścią, jak i teksty zwyczajnie przynudnawe. Najciekawsza historia to zdecydowanie ta o Śłońcisławie, zaś literacko konkurencję pozamiatał Dukaj.

Nie ma chyba większego sensu punktowanie autorów i wytykanie im mocno chybionych już po 14, a nie 50 latach, wizji przyszłości.

Nie zmienia to faktu, że książkę czyta się dziś z pewnym rozbawieniem jako studium epoki, w której np. wiara we wszechmoc Unii Europejskiej wydaje się niezachwiana nawet u jej krytyków. Bardziej lewicowi autorzy dokładają Kościołowi i "polskiemu zaściankowi", bardziej prawicowi chłoszczą bezduszną UE i towarzyszącą jej politpoprawność (tu akurat trafność przepowiedni jest momentami porażająca). Tak więc dla każdego coś miłego. No może oprócz miłośników wizji przyszłości jak z Metra 2033 - ci mogą czuć się odrobinę zawiedzeni.

Po kolei w skali od 0 do 10:
Wnuk-Lipiński 6
Jęczmyk bez 7
Bauman 0
Staniszkis 3
Kapuściński i Lem bez oceny.

Po kolei w skali od 0 do 10:
Wnuk-Lipiński 6
Jęczmyk bez 7
Bauman 0
Staniszkis 3
Kapuściński i Lem bez oceny.

Zbiory opowiadań mają do siebie to, że bywają nierówne - tak właśnie jest w tym przypadku. Jest kilka perełek, szczególnie od uznanych autorów SF (Dukaj i Grzędowicz). Nie wiadomo po co wstawiono jednostronicowe opowiadanka, które nie bardzo pasują do reszty.
Osobiście miałem trudności z przeczytaniem całości naraz, lepiej sobie dawkować opowiadania co jakiś czas.

Dość nierówny zbiór. Kilka perełek i parę gniotów. Teksty socjologiczne na końcu są pewnym urozmaiceniem.

Na pewno jedna gwiazdka za różnorodność. Czy zbiór mnie powalił? Nie. Jednak nadal to dobrze zebrane utwory, które czyta się przynajmniej dobrze i jeśli ktoś nie miał styczności z danym autorem spokojnie znajdzie dla siebie coś nowego.

• Science Fiction
  • Antologie