Jedni z najlepszych współczesnych polskich prozaików, pisarze science-fiction, felietoniści i naukowcy chwycili za pióra i stworzyli alternatywne wizje Polski Anno Domini 2054. Jacek Dukaj, czuwający nad całością przedsięwzięcia, zaprosił do rozważań o naszej przyszłości między innymi: Stanisława Lema, Olgę Tokarczuk, Zygmunta Baumana, Jerzego Sosnowskiego, Jadwigę Staniszkis, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Marka Oramusa, Andrzeja Ziemiańskiego, Daniela Odiję, Tomasza Piątka, Maję Lidię Kossakowską i Jarosława Grzędowicza. Każdy z nich snuje oryginalną, zaskakującą opowieść o tym, jak będzie wyglądał kraj nad Wisłą za pół wieku. Czytelnik odwiedzi Polskę pod chińską okupacją, zobaczy świat pogańskiego matriarchatu, zmierzy się z koniecznością usypiania bezrobotnych oraz sprawdzi, jak smakują rządy bezosobowych procedur, dla których ważna jest tylko maksymalizacja efektywności. Nie zabraknie także obrazów dzikiej kultury blokowisk, karykatur eurobiurokracji czy rozważań o naturze ludzkiej. Ujrzymy nawet triumf polskiej kawalerii pancernej na afrykańskiej ziemi. Prognozy humorystyczne oraz traktujące przyszłości całkowicie serio, mówiące o sprawach dla Polski najważniejszych. Publikacja tomu zbiegnie się z majowym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, jednak nie przesądziło to wcale o treści prognoz. Autorzy z równie dużą swobodą przedstawili przyszłość Polski u boku unijnych państw, jak i w świecie, w którym Unia nie istnieje. Jak pisze Jacek Dukaj o antologii: "Powiada się, że literatura danego narodu potrafi dać wgląd w jego zbiorową podświadomość. Być może, więc dane mi było wejrzeć na moment w Polaków kolektywne lęki i marzenia o przyszłości ich kraju, gdy spiętrzyło się na moim biurku ponad pół setki powstałych w ciągu ostatniego roku tekstów, prezentujących wizje Polski za pięćdziesiąt lat. Najlepsze z nich znalazły się w antologii PL +50. Historie przyszłości". Czytelnikowi pozostaje tylko decyzja, która z przedstawionych rzeczywistości byłaby najlepsza dla niego i w której chciałby się znaleźć.

inheracil | 2010-11-10

Ta antologia zaczyna się trzęsieniem ziemi, dosłownie. Co paradoksalne, wstęp Jacka Dukaja jest jednym z najlepszych jej elementów. Dowiadujemy się z niego, co przynajmniej było sensacyjną informacją, że Adam Mickiewicz pisał "Historię przyszłości", więc był prekursorem science fiction. Niestety swoje dzieło spalił i zaprzepaścił szansę na bycie ojcem fantastyki.

Jest to ciekawy przegląd polskich lęków. Antologia powinna nazywać się "Pl +50. Lęki przyszłości". Mamy tu praktycznie wszystko powrót komunizmu, skrajny feminizm, eurobiurokrację, chińską okupację. Większość tekstów została dobrze napisana, ale nie są to futurologiczne prognozy ubrane w płaszczyk opowiadań.

Na uwagę zasługują opowiadania Dukaja, Grzędowicza, Kossakowskiej i Tokarczuk. Reszta wydaje mi się dziwna, głównie za sprawą przekombinowania, pomysły są coraz dziwniejsze, co nie robi dobrze zbiorowi.

"Pl +50" ratuje ostatnia część, publicystyka. Tutaj każdy autor ma do powiedzenia coś ciekawego. Najlepiej wypada...

miharu | 2013-06-23
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Książka miała być zbiorem opowiadań o Polsce z przyszłości, za 50 lat. Mimo znanych nazwisk, temat poległ. Część opowiadań to żałosne skamlenie, jak to kobiety dorwały się do władzy, a mężczyźni tacy biedni, część wygląda żywcem jak wyrywki z encyklopedii, do tego napisane szkolnym stylem, a reszta to drętwe nudy bez większego związku z tematem przewodnim. Zapamiętałam jakoś tam jedynie opowiadanie Mai Lidii Kossakowskiej i Daniela Odiji, a pozostałe to bełkot.

valandil | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Zbiory opowiadań mają do siebie to, że bywają nierówne - tak właśnie jest w tym przypadku. Jest kilka perełek, szczególnie od uznanych autorów SF (Dukaj i Grzędowicz). Nie wiadomo po co wstawiono jednostronicowe opowiadanka, które nie bardzo pasują do reszty.
Osobiście miałem trudności z przeczytaniem całości naraz, lepiej sobie dawkować opowiadania co jakiś czas.

Konkwistadorrr | 2012-12-21
Przeczytana: 2006 rok

Przy takich książkach jak zawsze bardziej buzuje we mnie krew. Rosną emocje z tej prostej przyczyny, że kocham literaturę zwaną socjologiczną czy polityczną fantastyką. Jest to zbiór opowiadań, takie prognozy co będzie się działo, jak może wyglądać Polska w roku 2050 którymś (nie pamiętam w którym roku to zostało wydane). Poziom zawartych tu opowiadań jest nierówny - bardzo dobre, średnie, syfiaste. Oczywiście to trochę takie mało sensowne pisanie, a to dlatego, że dla jedno coś co dla mnie jest syfem, dla innego genialne. Wiadomo. Jednak generalnie jest godne polecenia i jako całość bardzo mi się podobało. Świetny pomysł w ogóle.

Najlepiej prezentuje się wstęp J.Dukaja... Z całej antologii wyróżnia się jednak kilka opowiadań i warte je polecić (np. Grzędowicza "Weekend w Spestreku"). Dodane jakby na siłę felietony pseudo futurologiczne psują odbiór całości.

deerman22 | 2015-11-10

Na pewno jedna gwiazdka za różnorodność. Czy zbiór mnie powalił? Nie. Jednak nadal to dobrze zebrane utwory, które czyta się przynajmniej dobrze i jeśli ktoś nie miał styczności z danym autorem spokojnie znajdzie dla siebie coś nowego.

karczoch | 2010-11-16
Przeczytana: 2010 rok

Sporo dobrych opowiadań i kilka naprawdę ładnych perełek, przy których aż żal było, że to tylko opowiadania i zaraz się skończą... polecam wszystkim fanom syfu ;)

| 2013-05-06

Zbiór opowiadań, felietonów o tym jak być może będzie wyglądać Polska za 50 lat, w 2054 roku.
Wszystkie teksty ułożone są w ciekawy sposób, bo od najbardziej kosmicznych/komicznych, gdzie rzeczywiście można poczuć typowy dla fantastyki styl, poprzez opowiadania dalej utrzymane w tej konwencji ale już poważniejsze aż do już całkiem poważnych rozważań, bardziej esejów na temat wizji przyszłości.
Zestawienie tak wielu autorów w jednej antologii daje możliwość porównania stylu, podejścia.
Osobiści uwielbiam tę książkę za to, że jest o Polsce, napisana przez polskich autorów i za to, że w 2054 roku będę mogła po nią sięgnąć i zobaczyć czy któraś z tych wizji się ziściła.

hevi | 2014-10-10
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Antologia zawiera opowiadania świetne (szczególnie w pierwszej części) i warto dla nich z "PL+50" się zapoznać, ale znalazły się w niej też zupełne nieporozumienia (tekst Lema, Staniszkis). Mimo to - warto.

Luetyk | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Dość nierówny zbiór. Kilka perełek i parę gniotów. Teksty socjologiczne na końcu są pewnym urozmaiceniem.

Przedmurze na manewrach

Jeśli czasopisma są poligonem, na którym testuje się najdziksze wizje fantastyki, to antologie przypominają manewry sojuszniczych armii, sprawdzających w boju, na ile dawne i nowe taktyki przystają do zmieniającego się świata. Kto ustrzeli oryginalną myśl, wygra starcie o uwagę czytelnika? A kto polegnie, bo jego stylistyka, sposób obrazowania, myślenie o rzeczywistości oparte zostały o przestarzałą baterię memów? Lektura pokaże.