Jak 1:13 000 000? Przyznaj, często rozważasz prawdopodobieństwo trafienia szóstki w totka... A myślałeś o szansie przeżycia pandemii? Tak czy nie, graj w co chcesz. Póki możesz. Bo choć epidemie zdarzają się osobliwie rzadko, skąd pewność, że w którymś z laboratoriów, w oczach lekarza wpatrzonego w okular mikroskopu, nie pojawiło się właśnie przerażenie… To opowiadania pełne grozy. Zarażają...

To opowiadania pełne grozy. Zarażają obrazami świata żywych trupów, kadzielnic, masek, kordonów, wymarłych miast i koszmarów wywoływanych śmiertelnie zjadliwym wirusem ludzkiej nienawiści.
Obserwuj nie tylko ludzi. Również szczury, nieodłącznych towarzyszy zarazy. Ale uprzedzamy - po lekturze tej antologii, bał się będziesz choćby cienia łysego ogona…
Nie trać jednak wiary. Bo choć lekarstwa wciąż brak, rządy i naukowcy robią, co w ich mocy. Jak będzie trzeba, o ratunek poproszą nawet diabła. Bez paniki zatem! Noście maski. Myjcie ręce. Zachowajcie spokój.
I pamiętajcie: wojsko ma rozkaz strzelać do każdego, kto przekroczy kordon sanitarny!

Stokrotka | 2016-07-21
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2016

„Epidemie i zarazy” to zbiór ośmiu opowiadań takich autorów jak: Andrzej Pilipiuk, Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Anna Kańtoch, Paweł Siedlar, Tomasz Duszyński, Jacek Komuda.

„Parowóz” – cenię Pilipiuka, ale ten utwór – jak na mój gust - jest zbyt krótki, choć dostrzegam nie byle jaki potencjał. Tekst sprawia wrażenie szkicu, z którego mogłoby powstać bardzo ciekawe opowiadanie. 5/10

„Ognisko 11” – pomysł raczej banalny, oklepany. Fabuła koncentruje się na walce wojska z epidemią. Pojawia się zagadnienie wyboru mniejszego zła i bohaterskiego poświęcenia. 4/10

„Dom na wzgórzu” – pierwsza połowa dotycząca kwarantanny i zarażenia afrykańskim wirusem Skeltona-Wire’a dawała złudne wrażenie, że tekst okaże się strzałem w dziesiątkę. Tymczasem pomysł na rozwiązanie zagadki był tak głupi i nierealny, że zniszczył całkiem dobre i klimatyczne opowiadanie. 3/10

„Ketew Meriri” – jak dla mnie – najciekawsze z całego zbioru, ale tu mogę być nieobiektywna, bo interesuję się...

miharu | 2014-03-03
Przeczytana: 01 marca 2014

Andrzej Pilipiuk - Parowóz
Niezłe. Plus za wplecenie delikatnego wątku śledczego i zagadki, co podnosi walory tekstu. Jestem antyfanką tego pisarza, ale tu muszę przyznać, iż mi się podobało. Gdy pan Pilipiuk rezygnuje z nieciekawego humoru i nie stara się wciskać czytelnikom swych prawicowych poglądów, okazuje się, iż potrafi fajnie pisać.

Michał Cholewa - Ognisko
Okropny banał. Wszyscy pozostali autorzy jakoś (mniej lub bardziej) wysilili się w temacie "zaraza". Pan Cholewa poszedł po najmniejszej linii oporu i opisał łopatologicznie walkę wojska i naukowców z wybuchem epidemii. Milion filmów klasy A, B i Z już to przewałkowało, o literaturze nie wspominając. Tekst jest kompletnie nieciekawy i nie wnosi niczego nowego - to jak setny przepis na rosół, wiadomo, że nikt Ameryki w tej branży nie odkryje.

Jakub Ćwiek - Dom na wzgórzu
Dosyć ciekawe, ale w miarę upływu czasu robi się jakoś dziwacznie... W dodatku nie mogę oprzeć się wrażeniu, że już kiedyś czytałam opowiadanie oparte...

Tanya | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

Ośmiu pisarzy i osiem opowiadań. Niektóre z przedstawionych wizji wydają się być bardzo prawdopodobne, inne zaś wręcz przeciwnie. Ale zapewniam Was, że nie będziecie się nudzić. Ja znalazłam dla siebie kilka opowiadań od których naprawdę nie potrafiłam się oderwać i żałowałam, że wszystko tak szybko się skończyło. Tak było przy czytaniu "Piwnicy" Pawła Siedlara, "Ketew Meriri" Rafała Dębskiego, "Domu na wzgórzu" Jakuba Ćwieka, "Ogniska 11" Michała Cholewy i "Światów Dantego" Anny Kańtoch. Pięć opowiadań na osiem, to myślę całkiem fajny wynik.
Wiadomo, że każdemu spodoba się coś innego. Ale jedno jest pewne: dreszczyk niepokoju mamy zapewniony. Tym bardziej, że niektóre z tych historii mogą się naprawdę wydarzyć w niedalekiej przyszłości. Czego zdecydowanie nam nie życzę.

Chrisstofferr | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Antologia składająca się z ośmiu opowiadań. Sześciu dobrych, jednego przez które ledwo przebrnąłem i jednego które wcisnęło mnie w fotel.
"Epidemie i zarazy" to książka podobna - jeśli chodzi o jakość opowiadań - do antologii "Bajki dla dorosłych". Temat potraktowano bardzo poważnie, realia jak to w fantastyce bywa - mniej. Akcje więc rozgrywają się zarówno w czasach nam współczesnych, ale także w odległej przyszłości i przeszłości.
Na uwagę zasługują opowiadania"
- Ketew Meriri - Rafała Dębskiego - najlepsze a zarazem najgorsze z opowiadań w całej antologii
- Ognisko 11 - Michała Cholewy
- Dom na wzgórzu - Jakuba Ćwieka
- Antidotum - Tomasza Duszyńskiego
Jest tylko jedna wada tej książki - opowiadanie Rafała Dębskiego - według mnie - powinno znajdować się ostatnie na liście - gdyż po nim nie potrafiłem aż tak bardzo wczuć się w resztę.
Rada na koniec - czytając tą antologię zostawcie sobie Ketew Meriri na koniec.

Julia | 2013-12-19
Przeczytana: grudzień 2013

Wypożyczona przypadkowo książka, która zupełnie mnie zaskoczyła, bo spodziewałam się... hmmm... sama nie wiem czego... Rzadko mam do czynienia z literaturą „fantastyczną” (nie wiem czy mogę tak określić ten zbiór); jakoś byłam przekonana, że będzie to coś w klimacie Dżumy. Jednak lektura tych kilku opowieści była interesującym doświadczeniem. Duży plus, że miałam okazję przekonać się jak ciekawie i inaczej mogą pisać polscy młodzi autorzy. Trudno jest ocenić cały zbiór, gdyż zebrane jest w nim osiem opowieści, i tak:
Parowóz – współczesna wieś polska, mieszkańcy częściej niż inni ludzie zapadają na różnego typu nowotwory, zainteresowany tym faktem dziennikarz udaje się do miasteczka i odkrywa, że wyjaśnienia należy szukać w latach powojennych, a przyczyną jest radziecki parowóz. Wprowadzające w klimat, niezłe jak na początek (4)
Ognisko 11 – akcja dzieje się niewiadomo gdzie i niewiadomo kiedy, dzielni Amerykanie ratują świat przed zagładą / epidemią , choć niestety nie udaje im...

Derbeth | 2014-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Opowiadania nie trzymają się ściśle tematu z okładki, ale są oryginalne a momentami nawet zaskakujące. Szeroki przekrój tematów i scenerii - od piratów u Komudy, przez drugą wojnę w Polsce u Dębskiego, po pozaziemskie science fiction u Kańtoch. Żaden autor nie schodzi poniżej przyzwoitego poziomu, jest kilka perełek - dla mnie to "Dom na wzgórzu" Ćwieka i "Światy Dantego" Kańtoch. Nie wszystko jest idealne, ale jako całość zdecydowanie warto.

którakolwiek | 2012-11-19
Przeczytana: 21 listopada 2012

O czym warto wspomnieć

Dwa świetne opowiadania: "Ognisko 11" Michała Cholewy i "Piwnica" Pawła Siedlara (chociaż to drugie trochę mnie zirytowało za zakończenie, które owszem zwala z nóg, ale pozostawia nas bez żadnych wyjaśnień. ale poza tym miodzio) - zanotować tych dwóch autorów i mieć ich na oku, poszukać innych ich utworów.

Na plus jeszcze Komuda - opowiadanie o plądrowaniu nawiedzonego statku wyszło świetne, ale przydługawe trochę i końcówkę już zmęczyłam. Ale poznałam wreszcie tego pisarza i mam ochotę na jego powieści teraz.

A Pilipiuk nie powinien otwierać tego zbiorku. Pierwszy tekst i taka nędza? - miałam ochotę rzucić książkę w diabły za takie "zaproszenie".

Nikodema | 2015-05-05
Na półkach: Rok 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2015

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona całym zbiorem. Nie odszukuje w nim głębokiej wartości literackiej, ale jako miła poczytajka (khem, miła...) sprawdził się wyśmienicie. Nie do końca pasuje mi niesamowita skłonność polskich autorów do osadzania wszystkiego w realiach historycznych - zwłaszcza II WŚ. Nie i już - w niektórych z tych historii pojawiało się to i według mnie był to zabieg kompletnie zbędny.
Niemniej, lekkie i szybko się czyta.

Alicya Oss | 2014-01-08

Jak to w zbiorze opowiadań - dla każdego znajdzie się tutaj coś zaraźliwego. Czytając musicie jednak uważać! Jeszcze nie wiadomo, jak który wirus się przenosi, a skutki działań tych niepożądanych niekoniecznie będą dla was przyjemne. Epidemia nadchodzi. Zegar nieubłaganie tyka. Na nic kordony sanitarne, skafandry i strzykawki z antidotum…

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2016/04/soooooooczystego-szczurka-epidemie-i.html

Silaqui | 2012-03-21
Przeczytana: 29 lutego 2012