Balsam długiego pożegnania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Twórczość Marka S. Huberatha w pigułce! Zbiór najlepszych opowiadań zajdlowskich autora, oraz całkiem nowych nigdzie dotąd nie publikowanych. Opowiadania Huberatha są nie tylko oryginalne, w dużej mierze nieprzewidywalnej zaskakujące bogactwem tworzonych światów, ale dotyczą spraw ważnych, wokół których nie ustają publiczne dyskusje i spory. Sam autor twierdzi, że uprawia fantastykę właśnie...

Opowiadania Huberatha są nie tylko oryginalne, w dużej mierze nieprzewidywalnej zaskakujące bogactwem tworzonych światów, ale dotyczą spraw ważnych, wokół których nie ustają publiczne dyskusje i spory. Sam autor twierdzi, że uprawia fantastykę właśnie dlatego, iż pozwala mu ona mówić o ludzkich problemach, o słabościach, o nietolerancji, zawiści i krótkowzroczności, oraz o rozterkach każdego człowieka myślącego: skąd się wzięliśmy? Kim jest Bóg? Czemu istnieje zło w naszym świecie? Te opowieści angażują czytelnika nie tylko intelektualnie, ale i emocjonalnie.

Tytułowy „Balsam długiego pożegnania”, „Akt szkicowany ołówkiem”, „Trzeba przejść groblą”, to nowe propozycje autora.

Czytelnik w proponowanym tomie znajdzie również starsze teksty: nagrodzone Zajdlem „Karę większą, nominowane do tej nagrody „Ostatni którzy wyszli z raju”, oraz inne popularne: „Trzy kobiety Dona”, „Kocią obecność”, „Absolutnego powiernika Alfreda Dyjaka” oraz debiutanckie „Wrocieeś Sneogg, wiedziaam...” nagrodzone w II Konkursie Literackim „Fantastyki”.

Majkel | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Zbiór opowiadań, w którym znajdziemy zarówno te przeciętne, bardzo słabe, ale i te genialne. Część z nich uhonorowano nagrodami i te zazwyczaj odstają poziomem wysoko od innych.
Pierwsze: "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam" wgniata w fotel ukazując smutną rzeczywistość w niedalekiej (?) przyszłości, w której ludzie są obiektem skomplikowanej selekcji i trzeba przyznać, że jak na swą datę powstania (1984 rok) to bardzo ciekawa, a zarazem mocno przejmująca wizja.
"Kara większa" jest jeszcze bardziej sugestywna i wstrząsająca, a czytelnik przez cały czas nie wie gdzie się znajduje - tak jak bohater zyskuje odrobinę nadziei, by po chwili być z niej całkowicie odartym.
Moim faworytem natomiast zostało opowiadanie "Trzeba przejść groblą", w którym poruszamy się wraz z bohaterem, (którego imienia nawet nam nie wyjawiono) w półśnie, w malignie, czy jeszcze innym stanie graniczącym z obłędem. Niesamowita w nim jest cała atmosfera splątania i psychodeli. Wgryzając się w kolejne strony nie mogłem...

Bosy_Antek | 2012-04-25

Kierując się ewangeliczną zasadą "Po owocach ich poznacie", znalazłem się w dość niewygodnym położeniu, gdy skończyłem czytać "Balsam długiego pożegnania" Marka Huberatha.

Bo jak ocenić tom opowiadań, w którym teksty kapitalne, niesamowicie sugestywne, budujące autentyczne przerażenie, sąsiadują z utworami przewidywalnymi, wtórnymi, co najwyżej "potencjalnymi"?

Co zrobić z tym drzewem? Ściąć czy pozwolić kołysać się na wietrze suchym i zielonym gałęziom?

Legenda głosi, że Marek Huberath "ograł" samego Andrzeja Sapkowskiego w II Konkursie Literackim organizowanym w 1987 roku przez „Fantastykę”, gdy opowiadanie tego pierwszego "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam" pokonało nierozpoznanego jeszcze Wiedźmina z Rivii.

To dość dobra rekomendacja, a wizja świata, w którym niepełnosprawni "hodowani" są w celu...

Nie zdradzam, bo najlepsze kawałki Autora opierają się na silnej (niestety najczęściej nie wystarczająco) poincie, która rozrywa niczym eksplozja budowaną wcześniej wizję....

| 2012-11-18

Opowiadania Huberatha - przesycone bólem oraz jakimś bliżej nieokreślonym żalem - są magiczne; elastyczne i jednocześnie stałe w swojej zdziwaczałej oryginalności. Nie jest to jednak rodzaj tych optymistycznych, zaczarowanych oraz upiększonych historii - co to, to nie. Autor stworzył coś nierealnego. Z każdym kolejnym fantastyczno-naukowym zdaniem bije do nieprzytomności autentyzm i rzeczywistość. Ten zbór sięga dalej niż ludźka wyobraźnia czy prawdopoodobieństwo spełniania kiedyś tam i gdzieś tam; dalej bądź bliżej. Książka dumnie stoi na mojej półce i nigdy z niej nie zniknie! Taką mam przynajmnej nadzieję...

Visenna | 2013-02-26

"Wrócieeś Sneogg..." przerażające, sugestywne, dopracowane, na długo pozostaje w pamięci. Tak samo jak to o postapokaliptycznym zamarzniętym świecie, w którym bój o przetrwanie walczy o lepsze ze zwierzęcym pragnieniem sprawiania bólu...

185parsecs | 2011-02-05
Przeczytana: 2008 rok

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań, jakie czytałam. Każda historia jest znakomita, zwroty akcji, zaskakujące wydarzenia... a co najważniejsze- świetne zakończenia; zero przewidywalności! Książka naprawdę godna polecenia:)

sybla | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Teksty dające do myślenia. Może nie wszystkie wyrównane "jakościowo", ale tym bardziej ciekawie się czytało. Dla czytelnika otwartego na niesztampowość i lubiącego zastanawiać się nad treścią tego, co czyta. Nie polecam dla kogoś, kto spodziewa się jedynie sekwencji słów budujących szybką akcję.
Dorzucam tomik do półki z ulubionymi książkami.

strategos | 2013-05-17
Przeczytana: 17 maja 2013

Daje po mordzie. Zdecydowanie polecam.

voltan_II | 2015-11-04
Przeczytana: 20 października 2015

Balsam długiego pożegnania to zbiór najlepszych opowiadań Huberatha.Każde na swój sposób osobliwe.Każde, jak to u Huberatha bywa ,przepełnia melancholijnym nastrojem.Jednak poza "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam..." żadne nie powaliło mnie na kolana.Generalnie książka bardzo dobra.Przyjemnie się czyta Twórczość polskiego czołowego pisarza Science Fiction,jednak czegoś mi w tym zbiorze brakuje.
Być może brakuje mi tego co znalazłem w innej powieści Huberatha pt. "Gniazdo światów" i teraz trudno mi patrzeć na prozę Marka inaczej niż przez pryzmat jego Opus Magnum.Tak,polecam tę pozycję.Polecam ją przeczytać przed Gniazdem światów.W mojej ocenie zbiór zasługuje na 7,5.

Iga | 2013-05-28
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Świetna, ale cholernie dołująca.

Tomasz Andrzejewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Wyjątkowy klimat światów Huberatha pozostawia we mnie zawsze wrażenie obcowania z wyjątkowym pięknem i smutkiem uzupełnione o nienachalną refleksję nad kondycją człowieczeństwa w każdym z nas. Pytania o śmierć, religijność i moralność są tu za każdym razem bezpretensjonalne, szczere i dorosłe.