Według łotra

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
snerg, fantastyka

Inne wydania

Klasyczna powieść jednego z najbardziej intrygujących polskich pisarzy science-fiction. Główny bohater, Carlos, budzi się pewnego dnia i niespodziewanie odkrywa, że wszystko wokół jest sztuczne ludzie to manekiny wypowiadające słowa pozbawione sensu, domy to teatralne dekoracje, jedzenie plastikowe atrapy. Wkrótce orientuje się, iż świat jest planem wielkiego filmu, w którym on sam ma do odegrania ważną rolę. Powieść Snerga to nie tylko pełna szalonych pomysłów dystopia a la Philip Dick, to także poruszający zapis wyobcowania w tłumie, obraz naszego świata, zamieszkanego nie przez żywych ludzi, ale kukły. Świata, który zatracił swoje ludzkie oblicze.

byłem_fprefectem | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Pierwszy raz miałem styczność z tą książką ale od dawna coś podejrzewałem (i mam na to świadków). Już jakiś czas temu nazad, wysnułem taką oto teorię: to co podają u Donalda czy u Króla to plastik z pierwszego tłoczenia. Jak się już trochę zużyje i gdzieniegdzie przetrze, to po wulkanizacji idzie do tych budkowych fast-foodów. Po kolejnym przetopieniu trafia już do tych najmniejszych bud wszelakich. Zaś po lekturze zaczynam bardziej rozumieć tą chęć wszczepiania sobie silikonowych implantów w różne części ciała.

Na początku jest to jakiś przerażający w swojej wymowie thriller psychologiczny (swoją drogą uważam, że książka powinna się stać lekturą obowiązkową na wszelkich studiach z zakresu psychologii i psychiatrii).

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/01/widza-boskie-spojrzenie.html

Magdalena Moeller | 2015-04-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Fabuła toczy się w swiecie stworzonym z zaskakującego połączenia bardzo różnych elemntów: świata dekoracji, atrap, manekinów i plastiku ze światem nawiązującym do Nowego Testametu. Główny bohater gra nie zrozumiałą dla sibie rolę i próbuje dociec zagadki otaczającej go rzeczywistości – świata Ekranu. Koncepcja planu filmowego jako rzeczywistości w połaczeniu z nietypowym nawiązaniem do religii zaciekawiła mnie i wciągnęła. Jednocześnie utwór pozostawia dużo miejsca do interpretacji i własnych przemyśleń. Typowo dla Snerga naszpikowany jest komentarzami, które może odnieść nie tylko to realiów książki a akcent położony jest na koncepcje a nie szczegóły literackie. I w przypadku tej jego książki delektowałam się wyobraźnią autora.

mrmnk | 2015-10-14
Przeczytana: 30 listopada 2013

"Całe życie ludzkie czymże jest innym jak nie jakąś komedią, w której każdy występuje w innej masce i każdy gra swoją rolę, dopóki reżyser nie spędzi go ze sceny." - Erazm z Rotterdamu

Niech powyższe słowa starczą za przedsmak treści powieści.

Po "Robocie" lektura tej książki nieco mnie zaskoczyła. O ile sam pomysł przewodni jest genialny, o tyle brakuje tego, co stanowiło o genialności "Robota", a więc np. świetnej fabuły czy "gęstości intelektualnej". Jest to książka zdecydowanie prostsza od "Robota" i porusza właściwie te same kwestie, z kilkoma różnicami. Motyw odnajdywania własnej tożsamości w nowej-starej rzeczywistości jest tutaj znacznie gorzej ukazany, mimo że fabuła pozwalała na nawet lepsze go uwydatnienie, niż to Snerg uczynił w "Robocie".

Książka lekka, a powracająca u Snerga koncepcja "poziomów ontologicznych" jest w niej ubrana bodaj w najzdobniejsze szaty wyobraźni z kolekcji Snerga. Szkoda, że zabrakło materiału na inne...

owlsareowls | 2013-12-30

Nie podobała mi się. Brakowało mi w niej jakichś większych emocji, nie wiem jak to określić. Ta ksiażka jest po prostu słaba zwłaszcza w porównaniu z innymi pozycjami Snerga. Nie polecam.

GrzesiekLepianka | 2016-10-24

Zachwycająca i porywająca fantastyka, ale z zastrzeżeniem, że więcej tu klimatu z Orwella, Kafki i Huxleya oraz diagnozy współczesnego świata, niż wyimaginowanych bezsensownych i stricte rozrywkowych woltyżerek rodem z filmowego science-fiction. Dodam, że okładka z Beksińskim jest nieco myląca. Co do treści i metody: pierwsza połowa nie zapowiada reinterpretacji wątków biblijnych, które pojawiają się w drugiej połowie, a pewna niejasność i skomplikowanie wprowadzone dzięki nieoczekiwanym aluzjom zachęcają do ponownej lektury i wyciągnięcia jeszcze czegoś więcej z tej wielopoziomowej powieści o wielopoziomowym świecie istot żywych i sztucznych. Chciałbym zobaczyć filmową wersję tego dzieła i nawet widzę najlepszego do tego zadania reżysera - Piotra Szulkina.

Karolina | 2011-05-17
Przeczytana: 15 maja 2011

Genialny pomysł, książka daje do myślenia,jest wielopoziomowa i frapująca... gdyby jeszcze była lepiej, bardziej profesjonalnie napisana - to byśmy wszyscy ją znali, a tak znamy Lema, a nie Snerga.

Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Przeczytane, Religijna
Przeczytana: 1988 rok

Miałem dylemat, gdzie umieścić tą książkę, na której półce. Historia Barabasza po śmierci Jezusa. Podobało mi się bardzo. Zupełnie inne spojrzenie niż to, z czym się wtedy spotykałem.

Hildegunst | 2012-11-24
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo interesujący początek. Świetnie napisana. Jednakże sam koniec książki nuży.

M-E | 2016-04-01
Na półkach: Porzucone, Przeczytane

Czytałem, ale nie przeczytałem do końca.
Na początku pomysł wydawał się świeży i ciekawy, potem przyszło znużenie i ostatecznie ebook (dzięki ci, bookrage!) wrócił do poczekalni.

krasnylud | 2015-06-11

Dosyć schizowa, trochę nie rozumiem, ale mimo wszystko podobała mi się