Według łotra

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
snerg, fantastyka

Inne wydania

Klasyczna powieść jednego z najbardziej intrygujących polskich pisarzy science-fiction. Główny bohater, Carlos, budzi się pewnego dnia i niespodziewanie odkrywa, że wszystko wokół jest sztuczne ludzie to manekiny wypowiadające słowa pozbawione sensu, domy to teatralne dekoracje, jedzenie plastikowe atrapy. Wkrótce orientuje się, iż świat jest planem wielkiego filmu, w którym on sam ma do odegrania ważną rolę. Powieść Snerga to nie tylko pełna szalonych pomysłów dystopia a la Philip Dick, to także poruszający zapis wyobcowania w tłumie, obraz naszego świata, zamieszkanego nie przez żywych ludzi, ale kukły. Świata, który zatracił swoje ludzkie oblicze.

Majkel | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Zabrałem się do "Wg. Łotra" niedługo po lekturze genialnego "Robota". Wiśniewski jak sie okazuje pisze swoje teksty zawsze jakby to on sam był ich głównym bohaterem wtłoczonym za każdym razem w inną scenografię nowego, dziwnego świata, którego reguły działania trzeba dopiero co odkrywać - jakby było się wybudzonym dopiero z jakiegoś dziwnego snu.
Scenografia to z resztą dobre określenie dla tej powieści, która może wyszłaby na tym lepiej gdyby była formą nieco krótszą - opowiadaniem.
Początek przywala w czytelnika jak młotem, później jednak nie starcza tej pary na potrzymanie tego ładunku w dalszej części dzieła, które jakby skręca w inną stronę, aby w zakończeniu dopiero powrócić finalnie na lepsze tory. Pomysł, krótko mówiąc, to genialna sprawa i aż dziw bierze, że po tylu latach wciąż jest tak świeży.
Odwołania do Ewangelii i osoby Jezusa momentami wychodzą nieco karykaturalnie i groteskowo, ostatecznie jednak okazuje się, że to przemyślany zabieg.
Mimo, iż książka nie tak...

byłem_fprefectem | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Pierwszy raz miałem styczność z tą książką ale od dawna coś podejrzewałem (i mam na to świadków). Już jakiś czas temu nazad, wysnułem taką oto teorię: to co podają u Donalda czy u Króla to plastik z pierwszego tłoczenia. Jak się już trochę zużyje i gdzieniegdzie przetrze, to po wulkanizacji idzie do tych budkowych fast-foodów. Po kolejnym przetopieniu trafia już do tych najmniejszych bud wszelakich. Zaś po lekturze zaczynam bardziej rozumieć tą chęć wszczepiania sobie silikonowych implantów w różne części ciała.

Na początku jest to jakiś przerażający w swojej wymowie thriller psychologiczny (swoją drogą uważam, że książka powinna się stać lekturą obowiązkową na wszelkich studiach z zakresu psychologii i psychiatrii).

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/01/widza-boskie-spojrzenie.html

Magdalena | 2015-04-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Fabuła toczy się w swiecie stworzonym z zaskakującego połączenia bardzo różnych elemntów: świata dekoracji, atrap, manekinów i plastiku ze światem nawiązującym do Nowego Testametu. Główny bohater gra nie zrozumiałą dla sibie rolę i próbuje dociec zagadki otaczającej go rzeczywistości – świata Ekranu. Koncepcja planu filmowego jako rzeczywistości w połaczeniu z nietypowym nawiązaniem do religii zaciekawiła mnie i wciągnęła. Jednocześnie utwór pozostawia dużo miejsca do interpretacji i własnych przemyśleń. Typowo dla Snerga naszpikowany jest komentarzami, które może odnieść nie tylko to realiów książki a akcent położony jest na koncepcje a nie szczegóły literackie. I w przypadku tej jego książki delektowałam się wyobraźnią autora.

mrmnk | 2015-10-14
Przeczytana: 30 listopada 2013

"Całe życie ludzkie czymże jest innym jak nie jakąś komedią, w której każdy występuje w innej masce i każdy gra swoją rolę, dopóki reżyser nie spędzi go ze sceny." - Erazm z Rotterdamu

Niech powyższe słowa starczą za przedsmak treści powieści.

Po "Robocie" lektura tej książki nieco mnie zaskoczyła. O ile sam pomysł przewodni jest genialny, o tyle brakuje tego, co stanowiło o genialności "Robota", a więc np. świetnej fabuły czy "gęstości intelektualnej". Jest to książka zdecydowanie prostsza od "Robota" i porusza właściwie te same kwestie, z kilkoma różnicami. Motyw odnajdywania własnej tożsamości w nowej-starej rzeczywistości jest tutaj znacznie gorzej ukazany, mimo że fabuła pozwalała na nawet lepsze go uwydatnienie, niż to Snerg uczynił w "Robocie".

Książka lekka, a powracająca u Snerga koncepcja "poziomów ontologicznych" jest w niej ubrana bodaj w najzdobniejsze szaty wyobraźni z kolekcji Snerga. Szkoda, że zabrakło materiału na inne...

Marcin | 2017-01-28
Na półkach: Przeczytane, E book
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Początek super...coś jakby Philip K. Dick pisał Truman Show. Od pierwszych stron fajna akcja, bohater odkrywa że wszystko wokół niego jest wyreżyserowane, nawet wątek niespełnionej miłości się pojawił i nagle coś się urywa, autor jakby zmienia tor. Pojawiają się jakieś porównania do Chrystusa apostołów itp, nawet ukrzyżowania ... na początku chciałem dać 10/10 ale końcówka 1/10. Zastanawiam się, bo może nie zrozumiałem przesłania ale końcówkę czytałem z grymasem i nadzieją na zwrot akcji, niestety zawiodłem się....

owlsareowls | 2013-12-30

Nie podobała mi się. Brakowało mi w niej jakichś większych emocji, nie wiem jak to określić. Ta ksiażka jest po prostu słaba zwłaszcza w porównaniu z innymi pozycjami Snerga. Nie polecam.

GrzesiekLepianka | 2016-10-24

Zachwycająca i porywająca fantastyka, ale z zastrzeżeniem, że więcej tu klimatu z Orwella, Kafki i Huxleya oraz diagnozy współczesnego świata, niż wyimaginowanych bezsensownych i stricte rozrywkowych woltyżerek rodem z filmowego science-fiction. Dodam, że okładka z Beksińskim jest nieco myląca. Co do treści i metody: pierwsza połowa nie zapowiada reinterpretacji wątków biblijnych, które pojawiają się w drugiej połowie, a pewna niejasność i skomplikowanie wprowadzone dzięki nieoczekiwanym aluzjom zachęcają do ponownej lektury i wyciągnięcia jeszcze czegoś więcej z tej wielopoziomowej powieści o wielopoziomowym świecie istot żywych i sztucznych. Chciałbym zobaczyć filmową wersję tego dzieła i nawet widzę najlepszego do tego zadania reżysera - Piotra Szulkina.

Karolina | 2011-05-17
Przeczytana: 15 maja 2011

Genialny pomysł, książka daje do myślenia,jest wielopoziomowa i frapująca... gdyby jeszcze była lepiej, bardziej profesjonalnie napisana - to byśmy wszyscy ją znali, a tak znamy Lema, a nie Snerga.

Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Przeczytane, Religijna
Przeczytana: 1988 rok

Miałem dylemat, gdzie umieścić tą książkę, na której półce. Historia Barabasza po śmierci Jezusa. Podobało mi się bardzo. Zupełnie inne spojrzenie niż to, z czym się wtedy spotykałem.

Hildegunst | 2012-11-24
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo interesujący początek. Świetnie napisana. Jednakże sam koniec książki nuży.