PL +50. Historie przyszłości

Wydawnictwo Literackie
fantastyka, fantasy, science fiction
Historie przyszłości

Kup książkę

Okładka książki Historie osobliwe i fantastyczne Honoré de Balzac, Guy de Maupassant, Théophile Gautier, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam, Gérard de Nerval, Charles Nodier, Prosper Mérimée, Guillaume Apollinaire
7,4
Historie osobl... Honoré de Balzac, Guy...

Bardzo zróżnicowany poziom opowiadań zawartych w tym zbiorze. Niektóre bardzo wciągające jak np. Weekend w Spestreku, ale też niestety wiele nużących, nic nie wnoszących ciekawego do całości. Szkoda, ponieważ konwencja była dobra i można było zgromadzić mniej opowiadań, za to bardziej wyselekcjonowanych pod względem formy i jakości.

Okładka
przyciąga
skąd
biblioteka
moja opinia
O,ja .Cóż to jest ? Bajka,a co będzie czy realne prognozy.
Dobra Grzędowicz,wiadomo fantasta.Kossakowska też.
No,ale Staniszkis,Bauman czy Wnuk -Lipiński.To raczej real ,żyja.
Polska w UE,czy Polska narodowa ?
Któż to wie :-)
ale,poczytać można.

1913

Pan Skrzetuski powiedziałby oczywiście: "Wszelako w tej książce dziwne jest materii pomieszanie". Chcąc pokazać wizje Polski za 50 lat (czyli w 2054 roku) wydawca upchnął w niej bardzo niejednolity materiał. Rozmaitość bywa często miła i orzeźwiająca, ale wymaga składników dobrej jakości. Tu niestety tak nie jest. Mamy więc: opowiadania na poziomie licealnego czasopisma,...

Ciekawy, ambitny projekt. Jak to zwykle w przypadku zbioru opowiadań bywa, poziom jest nierówny. Znajdziemy tu zarówno objawy przerostu formy nad treścią, jak i teksty zwyczajnie przynudnawe. Najciekawsza historia to zdecydowanie ta o Śłońcisławie, zaś literacko konkurencję pozamiatał Dukaj.

Nie ma chyba większego sensu punktowanie autorów i wytykanie im mocno chybionych...

Po kolei w skali od 0 do 10:
Wnuk-Lipiński 6
Jęczmyk bez 7
Bauman 0
Staniszkis 3
Kapuściński i Lem bez oceny.

Zbiory opowiadań mają do siebie to, że bywają nierówne - tak właśnie jest w tym przypadku. Jest kilka perełek, szczególnie od uznanych autorów SF (Dukaj i Grzędowicz). Nie wiadomo po co wstawiono jednostronicowe opowiadanka, które nie bardzo pasują do reszty.
Osobiście miałem trudności z przeczytaniem całości naraz, lepiej sobie dawkować opowiadania co jakiś czas.

Dość nierówny zbiór. Kilka perełek i parę gniotów. Teksty socjologiczne na końcu są pewnym urozmaiceniem.

Na pewno jedna gwiazdka za różnorodność. Czy zbiór mnie powalił? Nie. Jednak nadal to dobrze zebrane utwory, które czyta się przynajmniej dobrze i jeśli ktoś nie miał styczności z danym autorem spokojnie znajdzie dla siebie coś nowego.

Najlepiej prezentuje się wstęp J.Dukaja... Z całej antologii wyróżnia się jednak kilka opowiadań i warte je polecić (np. Grzędowicza "Weekend w Spestreku"). Dodane jakby na siłę felietony pseudo futurologiczne psują odbiór całości.

Antologia zawiera opowiadania świetne (szczególnie w pierwszej części) i warto dla nich z "PL+50" się zapoznać, ale znalazły się w niej też zupełne nieporozumienia (tekst Lema, Staniszkis). Mimo to - warto.

Dyskusje

• Chcę w prezencie