PL +50. Historie przyszłości

Okładka książki Filozoficzny Lem. Wybór tekstów Stanisława Lema i opracowania. Tom 1 Jakub Gomułka, Filip Kobiela, Stanisław Lem
Ocena 5,5
Filozoficzny L... Jakub Gomułka, Fili...
Okładka książki Podróż siódma Stanisław Lem, Jon J. Muth
Ocena 7,9
Podróż siódma Stanisław Lem, Jon ...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Stefan Grabiński, Konstanty Górski, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Ocena 7,1
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...

więcej Więcej

Zdecydowane rozczarowanie. Dukaj, Grzędowicz i Wnuk-Lipiński w mojej opinii ratują tytuł, pozostali to bardzo nierówne tło. Plus Lem dodany jako wisienka na torcie, ale w kontekście całości zupełnie bez sensu.

Bardzo zróżnicowany poziom opowiadań zawartych w tym zbiorze. Niektóre bardzo wciągające jak np. Weekend w Spestreku, ale też niestety wiele nużących, nic nie wnoszących ciekawego do całości. Szkoda, ponieważ konwencja była dobra i można było zgromadzić mniej opowiadań, za to bardziej wyselekcjonowanych pod względem formy i jakości.

Okładka
przyciąga
skąd
biblioteka
moja opinia
O,ja .Cóż to jest ? Bajka,a co będzie czy realne prognozy.
Dobra Grzędowicz,wiadomo fantasta.Kossakowska też.
No,ale Staniszkis,Bauman czy Wnuk -Lipiński.To raczej real ,żyja.
Polska w UE,czy Polska narodowa ?
Któż to wie :-)
ale,poczytać można.

1981

Pan Skrzetuski powiedziałby oczywiście: "Wszelako w tej książce dziwne jest materii pomieszanie". Chcąc pokazać wizje Polski za 50 lat (czyli w 2054 roku) wydawca upchnął w niej bardzo niejednolity materiał. Rozmaitość bywa często miła i orzeźwiająca, ale wymaga składników dobrej jakości. Tu niestety tak nie jest. Mamy więc: opowiadania na poziomie licealnego czasopisma,...

Ciekawy, ambitny projekt. Jak to zwykle w przypadku zbioru opowiadań bywa, poziom jest nierówny. Znajdziemy tu zarówno objawy przerostu formy nad treścią, jak i teksty zwyczajnie przynudnawe. Najciekawsza historia to zdecydowanie ta o Śłońcisławie, zaś literacko konkurencję pozamiatał Dukaj.

Nie ma chyba większego sensu punktowanie autorów i wytykanie im mocno chybionych...

Po kolei w skali od 0 do 10:
Wnuk-Lipiński 6
Jęczmyk bez 7
Bauman 0
Staniszkis 3
Kapuściński i Lem bez oceny.

Zbiory opowiadań mają do siebie to, że bywają nierówne - tak właśnie jest w tym przypadku. Jest kilka perełek, szczególnie od uznanych autorów SF (Dukaj i Grzędowicz). Nie wiadomo po co wstawiono jednostronicowe opowiadanka, które nie bardzo pasują do reszty.
Osobiście miałem trudności z przeczytaniem całości naraz, lepiej sobie dawkować opowiadania co jakiś czas.

Dość nierówny zbiór. Kilka perełek i parę gniotów. Teksty socjologiczne na końcu są pewnym urozmaiceniem.

Na pewno jedna gwiazdka za różnorodność. Czy zbiór mnie powalił? Nie. Jednak nadal to dobrze zebrane utwory, które czyta się przynajmniej dobrze i jeśli ktoś nie miał styczności z danym autorem spokojnie znajdzie dla siebie coś nowego.

Najlepiej prezentuje się wstęp J.Dukaja... Z całej antologii wyróżnia się jednak kilka opowiadań i warte je polecić (np. Grzędowicza "Weekend w Spestreku"). Dodane jakby na siłę felietony pseudo futurologiczne psują odbiór całości.

• Chcę w prezencie
  • Fantastyka