Poszarpane granie

Cykl: Smoczogóry
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
czupirek

Jak wiadomo, czarty własnych dusz nie mają, dlatego są na ludzkie bardzo łase. Latały więc po Smoczogórach na skrzydłach wichrów i srodze ludzi prześladowały, dusze im wykradając. Najgorzej zaś działo się w Jasionce, która leżała blisko Czartaka, siedziby kusicieli. Czarty były podstępne i każdego górala podchodziły inaczej. Juhas Koreda spotkał swojego na łące, tuż po przebudzeniu z...

Czarty były podstępne i każdego górala podchodziły inaczej. Juhas Koreda spotkał swojego na łące, tuż po przebudzeniu z popołudniowej drzemki - a był to czart nudy, uprzykrzenia i gnuśności. Odtąd młodemu góralowi wszystko zbrzydło. Chciał się nawet obwiesić z tego nieszczęścia. Ale jak sobie pomyślał, ile rzeczy musiałby zrobić, by do tego obwieszenia doszło, to machał ręką i znów zastygał na progu. Tymczasem pośrodku zimy na znękaną Jasionkę spadło nowe zło - potężna kurniawa, po której ludzie zaczęli tracić pamięć. Wtedy właśnie na prośbę przybranej matki Koreda postanowił zmierzyć się ze swym czartem i wyruszyć do królestwa dziwożon, aby ocalić Jasionkę od zagłady.

Wit Szostak tworzy filozoficzną baśń o rzeczach najbardziej istotnych, czerpiąc z tradycji młodopolskiej oraz prastarej obrzędowej kultury gór, w szczególności legend huculskich. Opisuje społeczności głęboko zanurzone w mit i magiczne pojmowanie rzeczywistości oraz świat, w którym tradycja nie została jeszcze spisana i funkcjonuje w baśniach, opowieściach i pieśniach.

źródło opisu: [Agencja Wydawnicza Runa, 2004]

Krzysztof | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Dawno nie przeczytałem tak słabej książki, całkowicie pozbawionej fabuły, nie wspominając już o jakiejś akcji. Kuleje tutaj wszystko, szablonowi i nie zapadający w pamięć bohaterzy, klimat, który nie ma już nic wspólnego z naszymi górami,same Smoczogóry stają się małe i nijakie, a także cała konstrukcja książki. Akcja kończy się w połowie powieści, reszta to niekończące się wspominki. Nie mam w zwyczaju przerywać lekturę, więc dobrnąłem do końca, ale łatwo nie było. Dziwi fakt, że przyzwoite Wichry Smoczogór mają niższą średnią. Nie polecam nikomu. Nuda i zmarnowany czas.

Feanor | 2011-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Przykład fantasy, w którym tkwi coś więcej niż bieganie z mieczem i rzucanie czarów. Pięknie rozbudowana historia osadzona w góralskim żywocie, pelna magii opowieść o poszukiwaniu o odnajdywaniu. Przypomina pierwotny sens literatury, snucie opowieści i we mnie budzi chęc, by usiąść przy ognisku i słuchać gawędy starszych.

Mi osobiście klimat nieustannie nasuwał na myśl "Sto lat samotności", dzieje rodu i jego upadku. Plus triada Dumezila w wersji góralskiej. Myślę, że nawet osoby, które nie czytają zwykle fantasy, odnajdą w "Poszarpanych graniach" niezwykłą lekturę.

Wiedźma | 2011-04-06
Przeczytana: luty 2011

Każdy piec musi mieć swoją opowieść, a piec z tej historii przedstawia dzieje rodu Koźliców.
Jednak na tym się nie kończy, gdyż jest to książka, w której opowieści zawierają w sobie kolejne opowieści, a te jeszcze inne. Pojawia się to specyficzne zdziwienie, gdy już wydaje się, że czytelnik wrócił do podstawowej historii i nagle uzmysławia sobie, że przecież jest jeszcze inny poziom.

Tak na dobrą sprawę jest to legenda, którą można by opowiedzieć siedząc w grażdzie i pykając fajkę. Ma w sobie coś ujmującego i magicznego. Pojawiają się i czarty, i dziwożony, a jedną z najważniejszych po góralach ról odgrywają gęśle - skrzypeczki, które mają w sobie dusze zabrane biesom.

Głównym bohaterem jest Koreda, całkiem przeciętny z pozoru chłopak, który dzięki babskiemu podstępowi wyrywa się z objęć lenistwa swojego czarta i wyrusza, by znaleźć sposób na wygnanie zapomników z rodzimych okolic. Po drodze spotyka różne osoby, które opowiadają mu przedziwne chwilami historie, ma wiele przygód...

Maynard | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Filozoficznie mądra, słowem piękna, folklorem kipiąca, przemyślana, magiczna i stonowana niczym świerszcz cykający za kominem, choć miejscami niezwykle chaotyczna i nużąca. Autor - góral i filozof zna się na klimacie swoich stron rodzinnych, czaruje słowem, książce bardzo blisko do realizmu magicznego i powieści szkatułkowej (gdzie ta fantastyka???) i bardzo daleko do prawdziwej, porywającej przygody. Kto szuka akcji i dynamiki - szczerze odradzam, kto chce się zadumać, zasłuchać, otulić zadymionym, górskim klimatem - polecam z całym sercem. Mnie nie porwała, przeskoczyłem kilkadziesiąt stron ale i tak nie było źle.

Nemerle | 2013-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Rewelacyjna stylizacja na góralską gawędę. Opowieść w opowieści, każda okraszona surowym wysokogórskim wiatrem. Lekki początek stopniowo ukazuje coraz bardziej wciągającą fabułę, coraz to kolejne opowieści losów poszczególnych bohaterów zmuszają do zastanowienia. Niesamowicie klimatyczna książka.

Katarzyna Lisik | 2015-04-05

Piękne opowiadanie, które udowadnia, że fantasy nie polega tyko na rzucaniu czarów i wymyślaniu co dziwniejszych stworów i światów. Oparta na góralskich wierzeniach i legendach filozoficzna książka, przenosi w świat dziwożon, czartów i wichrów. W opowiadaniu w niezwykły sposób pokazana jest kultura i tradycja góralska, a użycie stylizowanego języka świetnie dopełnia obraz górskiej pracy, zabawy i podróży. Wit Szostak stworzył bardzo wysmakowane dzieło, które posiada własną duszę, a uniwersum do którego zostajemy przeniesieni sprawia, że ciężko jest zacząć inną, niezwiązaną z górami książkę.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 29 maja 2012

Wit Szostak czuje góralskiego bluesa. Nie sprowadza się to tylko do stylizacji języka na góralską gwarę (chociaż to akurat wypada najsłabiej w omawianej powieści) ale także do perfekcyjnego opisu tego, co powoduje, że życie w górach jest sensem samym w sobie (nie mam tutaj oczywiście na myśli współczesnej południowej dzielnicy Warszawy, czyli Zakopanego, lecz bardziej klimat Doliny Chochołowskiej).

Poszarpane granie (Szostak Wit (pseud.)) [do książki dodano opisy lub recenzje] nie są książką idealną, co najwyżej dobrą. Szostak dużo przynudza, fabuła wlecze się jak flaki, do tego jest przewidywalna, a jedynie momentami żywa i wciągająca. Do tego język mocno stylizowany na baśń, w krótkiej formie sprawdziłby się doskonale, przez 300 stron zwyczajnie męczy.

Ale taki już urok Szostaka, trzeba go brać z dobrodziejstwem inwentarza albo zrezygnować z lektury. "Poszarpane granie" to powieść szkatułkowa, jak rosyjskie Matrioszki. Opowieść jest kluczem, sensem książki jest opowiadanie,...

mdadamiec | 2015-08-10
Na półkach: Slow fantasy, Przeczytane

Podobała mi się bardziej niż "Wichry Smoczogór" - uwielbiam fantastykę "powolną", nienaładowaną akcją, odwołującą się do legend i pieśni. Ta książka w połowie składa się z opowieści w szkatułce. Nawet jeśli zakończenie i rozwiązanie tajemnicy jest dosyć oczywiste w miarę wcześnie, powieść czyta się świetnie, wciąga. Przy tym jest napisana lepszym językiem niż "Wichry", mniej tu niezręcznych powtórzeń, potknięć rytmu, ale zachowano urok góralskiej prostoty.

NoMysteries | 2014-12-14
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Fabuła dość ciekawa, fajnie przedstawiona historia. Momentami niestety bardzo nużąca. Przewidywalne zakończenie. Ale mimo wszystko historia rodu Koźliców pozostanie w mojej pamięci jeszcze długo.

Grzegorz | 2013-10-15
Przeczytana: 14 października 2013

kolejna odsłona górskich bajań nie zawiodła mnie