Inne wydania

Debiutancka powieść mistrza fantastyki naukowej, osnuta wokół Teorii Nadistot. W świecie rządzonym przez Mechanizm ludzie są zaprogramowanymi niewolnikami, którzy dostarczają swym panom pokarmu w postaci wiedzy i umysłu. Nie wiedzą nic jednak o istnieniu siły, której polecenia bezwolnie wykonują. Robot BER-64, opierając się wyłącznie na prawach fizyki, próbuje dociec, czy jest człowiekiem czy maszyną, a ze strzępów informacji ustalić, w jakim świecie żyje. Powieść zwyciężyła w plebiscycie czytelników Fantastyki na polską książkę science fiction powojennego trzydziestolecia.

źródło opisu: Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2005

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,333.html

veinylover | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Wstawiam dzisiejszą datę, choć przeczytałem tę książkę jakiś czas temu.
Jest to napisane nieco przyciężkim językiem arcydzieło sci-fi.
Koncepcja cywilizacji kolejnych poziomów nie tylko weszła do pojęć sci-fi, ale została potraktowana całkiem poważnie w rozważaniach naukowo-filozoficznych. (Teoria nadistot została wymyślona właśnie przez TEGO AUTORA, o czym wspominał zresztą Stanisław Lem, zatem stwierdzenie w jednej z opinii-recenzji, że to „nic nowego”, to niewiedza o tym, że to właśnie wymyślił POLSKI PISARZ SNERG-WIŚNIEWSKI, a właśnie wszystko inne jest PÓŹNIEJSZE i WTÓRNE!!!) Przemyślenia autora, ich treść są owym arcydziełem, dla którego książka ta powinna być bardzo starannie przeczytana i przeanalizowana przez miłośników nie tylko fantastyki jako gatunku powieści, ale także przez osoby zafascynowane tym, co może kryć się w Kosmosie i zagadkami Wszechświata.
Fakt, iż ta książka się nie zestarzała jest dowodem na jej niezwykłość.
Są książki, które wyznaczają nurty i kierunki...

Mieczysław | 2016-09-07
Przeczytana: 06 września 2016

No, ciężko było, ale dotarłem do końca. Warto było, bo właśnie ostatnie rozdziały są najlepsze - filozoficzne przemyślenia bohatera trafiają w sedno. Książka jest dość trudna w odbiorze, nie jest to lekkie czytadełko do poduszki, ale czasami warto pogimnastykować szare komórki. Podziwiam autora za znajomość fizyki i wielu innych dziedzin nauki. Ciekawe jest także to, że napisana w roku 1973 nie straciła nic na aktualności. Warto przeczytać, nawet kilka razy.

Meteorytka | 2012-06-19
Przeczytana: 19 lutego 2012

Trudna książka, trzeba było uważać, żeby się nie rozproszyć nawet przez chwile, skoncentrować na każdym słowie i równocześnie na treści ogólnej. Do utworu często wkradały się bardzo naukowe opisy i rozważania, ale było to z pewnością zamierzone. Skomplikowane dzieło jeszcze bardziej skomplikowanego autora. Doceniam "Robota", ale czyta się go topornie. Gdybym była inteligentniejsza pewnie oceniłabym wyżej.

keskese | 2016-08-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Niech mnie ktoś uszczypnie, proszę. Mocno. I jeszcze raz.

To jest debiut?! Przewracając kolejne kartki, nie mogłam w to uwierzyć. Oczywiście nasłuchałam się wcześniej od literackich kolegów i koleżanek, że Snerg to, Snerg tamto, jednak generalnie przeważała jedna rada - przeczytaj najpierw coś późniejszego, a potem przeskocz do debiutu. Dość nietypowo, prawda? Zazwyczaj staram się robić na odwrót; lubię obserwować, jak pisarz się rozwija. Jak ślamazarne lub zbyt lakoniczne opisy zmieniają się w te, mogące zainteresować czytelnika; jak efektywnie buduje złożonych moralnie bohaterów, który nie wymagają od czytelnika robienia notatek kto-jest-kto na kolorowej karteczce przylepionej.

"Robot" jest książką bezkompromisową. Snerg nie idzie na skróty. Daje Ci naprawdę wybitną książkę, w zamian pragnąc tego, co cechuje dobrego czytelnika: zdolności słuchania i skupienia na tekście pisanym, maksymalnego wyciągania z niego wszystkich niuansów i przeprowadzania wnioskowania. Sporo tu te...

KBKBKB | 2015-02-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 lutego 2015

Wdepnąłem jak śliwka w kompot -- zachciało mi się po Zajdlu coś polskiego, lekkiego na 2-3 dni to mam za swoje :)

Zdecydowanie mam problem z tą powieścią. Żona zobaczyła wystawioną notę 9/10, podpuściła mnie i po zdaniu Jej relacji z książki zaczęła się śmiać, bo wymieniłem same wady :)

Tak, ciężko się ją czyta.
Tak, styl jest raczej siermiężny.
Tak, naukowe wstawki są trudne do zrozumienia.
Tak, łatwo się pogubić w fabule.
Tak, ciągle miałem wyraz skupienia na czole :)
Tak, filozoficzna rozprawka w końcowej części książki jest męcząca.
Tak, nie powaliła mnie ta rozprawka swą jakością.
Tak, powinienem ją przeczytać w wieku co najwyżej 20 lat.

No i co z tego?
C'mon! To książka z 1973 roku i jest po prostu WYBITNA. Słowa szacunku dla Snerga. Nie ogarniam jak można coś takiego wymyślić :) Odejmuję jeden punkcik, bo "teoria Nadistot" nie powaliła mnie kolana, ale nie ujmuję jej nic ze swej aktualności. Po prostu nie była dla mnie niczym nowym.

Zdecydowanie warto, ale uwaga! Polecam...

Matias Szostak | 2014-09-17
Przeczytana: 11 marca 2013

11/10

Przeleżała w poczekalni 10 lat, ale cieszę się że przeczytałem ją póżniej niż wcześniej. Przez połowę książki nie masz pojęcia o co chodzi, ale czuć w tym jakąś koncepcję, więc to nie przeszkadza.
A finał przekazujący główne przemyślenia i teorię - miażdży.
Dużo fizyki, choć Wiśniewski był samoukiem. I filozofia jest.
Czytajac Snerga P.K. Dick wydawał mi się lekko infantylny, a Lem zbyt baśniowy.

Nie wiem tylko czemu ta książka jest wydawana z tak koszmarnymi okładkami, totalnie nie pasującymi do treści i odstraszającymi.
Jakiś "geniusz" wpadł na pomysł wydania całej serii z okładkami Beksińskiego. Nie wiem co to ma wspólnego, jedynie tylko to że młodszy Beksiński popełnił samobójstwo jak Wiśniewski.
Polecam.

atimere | 2015-08-13

Absolutnie genialna debiutancka powieść Wiśniewskiego - Snerga. Książka jest nie tylko fantastyką naukową, ale skłania do głębszych przemyśleń.

Olala | 2013-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2013

To naprawdę wyjątkowa, wybitna książka. Jej klimatu nie da się porównać z niczym, co do tej pory dane mi było przeczytać. Fantastycznie dopracowana fabuła, zawiłości które prowadzą czytelnika labiryntami tajemniczych pokoi wypełnionych dziwnymi skamieniałymi posągami, korytarz wypełniony rtęcią wśród której kroki zostają spowolnione do minimum, dziwne osobistości napotykane na drodze głównego bohatera, zachowania obiektów przeczące zasadom fizyki, to wszystko tworzy niepokojącą atmosferę. Cięzką, przytłaczającą, ale powodującą, że brniemy w nią dalej...
Książka stanowi istne studium analizy tego, co to stanowi człowieczeństwo i skąd ono pochodzi. Kiedy jesteśmy ludzmi, a kiedy stajemy się Robotami bezwiednie (a może świadomie) wykonującymi zlecane polecenia. Odrealniony świat staje się odskocznią do przemyśleń w jakim kierunku zmierzamy.
Lektura nie należała do najłatwiejszych, szczególnie jej początkowa część, ale zapewniam-warto się przez nią przedrzeć.

Grażyna | 2014-12-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Bed | 2010-09-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Książka zaskoczyła mnie i za to należałaby się jej lepsza ocena, ale w sumie jej styl i język był dość ciężki. Czasami ciężko mi się było skoncentrować i było to czytanie z powrotami. Może jeszcze do niej wrócę.