Indywiduum 
Nienawidzę książek, ale przede wszystkim tych, którzy je czytają. Tych wszystkich dziewczynek i chłopców zakochanych w beletrystyce o wątpliwej wartości, która tak bardzo wzbogaca ich osobowości, zmusza do myślenia i rozwija. "Czytelników", samozwańczej elity społeczeństwa wynoszącej się ponad tę prymitywną jego część, tak pogardzaną. Nienawidzę was.
20 lat, mężczyzna, status: Czytelnik, dodał: 9 cytatów, ostatnio widziany 11 godzin temu
Teraz czytam
 • Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski
  Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski
  Autor:
  Najpotężniejszy władca w historii Rosji, skąpany w chwale jak żaden inny, „pogromca Napoleona”, „wyzwoliciel Europy”. Cesarz Wszechrusi, król Polski, faktyczny pan Europy Wschodniej. Ale również jedna...
  czytelników: 128 | opinie: 8 | ocena: 6,95 (22 głosy)
 • Moje wspomnienia
  Moje wspomnienia
  Autor:
  Generał Józef Dowbor-Muśnicki należał do grona najwybitniejszych przywódców wojskowych w odradzającej się po zaborach Polsce. Jego dokonania miały znaczący wpływ na ustanowienie granic odrodzonej Rzec...
  czytelników: 30 | opinie: 2 | ocena: 8 (6 głosów)
 • Romanowowie. Imperium i familia
  Romanowowie. Imperium i familia
  Autor:
  Podczas trzystu lat władania Rosją powiększyli jej obszar ponad pięciokrotnie i nigdy nie odstąpili innemu Państwu ani skrawka ziemi. Na obszarze ich imperium rozciągającym się od Warty do wybrzeży Pa...
  czytelników: 319 | opinie: 14 | ocena: 7,52 (56 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-18 20:21:50
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
2018-08-18 18:35:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Historia Polski, Posiadam, Rosja
Autor:

Mieszane odczucia.

"Anatomia nienawiści" jest niezwykłą książką. Mało która bowiem książka potrafi być jednocześnie zła z tylu powodów, ale jednocześnie tak merytorycznie dobra. Wielka ilość informacji - czasami sprzecznych z przyjętą w Polsce narracją, czasami skorygowanych przez wydawnictwo - przedstawiona jest chronologicznie, jasno, rzeczowo, ale przy tym emocjonalnie, a to mi nie...
Mieszane odczucia.

"Anatomia nienawiści" jest niezwykłą książką. Mało która bowiem książka potrafi być jednocześnie zła z tylu powodów, ale jednocześnie tak merytorycznie dobra. Wielka ilość informacji - czasami sprzecznych z przyjętą w Polsce narracją, czasami skorygowanych przez wydawnictwo - przedstawiona jest chronologicznie, jasno, rzeczowo, ale przy tym emocjonalnie, a to mi nie odpowiada, ale ja się nie znam. Autor często pozwala sobie na komentarz oceniający to, co nie wymaga oceny - zło, którego dokonali Rosjanie. Naprawdę zbędne i źle prezentujące się są zakończone wykrzyknikami, lekko sarkastyczne wtrącenia.

Wspomniany "wkład" redakcji w książkę rozumiem, jest w jakiś sposób uzasadniony, ale ingerencja w treść - nawet w imię prawdy historycznej - to przesada. Komentarz wystarczy. Poza tym oprócz uzupełnień pewnych informacji trafiają się zbędne komentarze również ze strony "przyp. - red".

Nie wiem, jak na Białorusi się robi książki historyczne, ale gdy informacje, które normalnie znalazłyby się w przypisie pojawiają się na środku strony, sformatowane jak fragment materiału źródłowego, poprzedzone słowem "informacja", to mam wrażenie, że ktoś w wydawnictwie zgubił poczucie estetyki i wyrafinowania, a wystarczyło poprosić o pomoc człowieka od okładki! (Chyba że to ten sam, nie sprawdzałem). On zrobił świetną robotę. Można się przyczepić, że obraża Polskę, umieszczając czerwoną gwiazdę ponad orłem, ale do tego mogą się przyczepić tylko jacyś metafizyczni hiperpatrioci (kościół, szkoła strzelnica, Szczęść Boże).

Papier jest dobrej jakości, okładka twarda, ilustracje z tyłu w miarę porządne, ale i tu musiało licho zrobić swoje i obok portretów królów, carów jest... figura woskowa Piotra Wielkiego ohydnie nieudana.

Książka jest przełożona z języka rosyjskiego. W jednym miejscu jest tekst po białorusku - nieprzetłumaczony. W kwadratowym nawiasie jest informacja "tekst w języku białoruskim". I co? To znaczy, że nie trzeba go tłumaczyć?

Przecinki w niewłaściwych miejscach, literówki, źle sformatowany tekst plus to wszystko, co wymieniłem powyżej - to dużo małych, drażniących rzeczy.

Ale ja to wszystko wybaczam.

Anatol, wydawnictwo Demart, nie przepraszajcie, tylko nie róbcie tak więcej.

pokaż więcej

 
2018-08-14 20:48:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
2018-08-14 17:46:44
Dodał cytat z książki: Dybuk
HENOCH
Świętość w grzechu? Jak to możliwe?
CHANAN
Wszystko, co Bóg stworzył, ma w sobie iskrę świętości.
HENOCH
Nie Bóg stworzył grzech, jeno Szatan!
CHANAN
A kto stworzył Szatana? Także Bóg. Szatan — to odwrotna strona Boga, a skoro jest
stroną Boga, musi zawierać w sobie świętość.
 
2018-08-11 09:30:22
Został fanem autora: Grzegorz Motyka
 
2018-08-11 09:28:19
Dodał cytat z książki: Doktryna faszyzmu
Faszyzm pragnie człowieka czynnego i wszystkiemi swemi siłami zwróconego ku działaniu: chce, aby był on po męsku świadom trudności, które napotyka, i gotów stawić im czoło.
 
2018-08-10 20:23:30
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, 2018, Posiadam, Rosja
 
2018-08-10 20:22:54
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, 2018, Historia Polski, Posiadam, Rosja
 
2018-08-05 14:02:47
Dodał cytat z książki: Szewcy
W robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może. To jest ta wielkość „dla wszystkich” mówię to w cudzysłowie, bo wielkość istotna to ino je w indywidualnym napięciu i w stopniu zginania tym napięciem rzeczywistości: myślą czy wolą uzbrojoną w pięść to wszystko jedno. I tak to w powszechności małość w wielkość przez wspólnotę się zamienia. — Do cholery w ogóle z takim rozumowaniem...
 
2018-08-05 13:00:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018

"W robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może. To jest ta wielkość „dla wszystkich” mówię to w cudzysłowie, bo wielkość istotna to ino je w indywidualnym napięciu i w stopniu zginania tym napięciem rzeczywistości: myślą czy wolą uzbrojoną w pięść to wszystko jedno. I tak to w powszechności małość w... "W robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może. To jest ta wielkość „dla wszystkich” mówię to w cudzysłowie, bo wielkość istotna to ino je w indywidualnym napięciu i w stopniu zginania tym napięciem rzeczywistości: myślą czy wolą uzbrojoną w pięść to wszystko jedno. I tak to w powszechności małość w wielkość przez wspólnotę się zamienia. — Do cholery w ogóle z takim rozumowaniem..." - mówi zakatrupiony Sajetan i mam wrażenie, że gdy dotarłem do tej wypowiedzi, wreszcie ułożyło mi się wszystko w jedną bezsensowną całość, ale przynajmniej całość.

A złożyły się na nią raz dosłownie, raz metaforycznie traktowane elementy, tj. walka klas, przełom epok, marksizm, kapitalizm, kolektywizm, indywidualizm, elokwencja i wulgaryzm. Wszystko to i jeszcze więcej miesza się w jedno na pozór nie-wiadomo-co, przerażające swoim bezładem. Robiące na przekór normom i porządkowi.
Dokładnie tak jak na przekór porządkowi społecznemu postępują szewcy.

Tak to rozumiem, ale nie wiem, czy na pewno wolno mi stwierdzić o "Szewcach", że ich rozumiem. Może to miało być jakieś nie-wiadomo-co bez głębszego przesłania i niepotrzebnie tylko myślę.

pokaż więcej

 
2018-08-04 21:29:45
Wypowiedział się w dyskusji: Czego aktualnie słuchasz?
 
2018-08-04 21:19:07
Wypowiedział się w dyskusji: Czego aktualnie słuchasz?

Cześć, myślicie, że ktoś słucha utworów, które tu zamieszczacie?

Pozdrawiam :)

więcej...
 
2018-08-04 21:17:21
Wypowiedział się w dyskusji: Najgorsza książka

Nie czytałem, ale oceniając po okładkach, mogę stwierdzić, że naprawdę musi być źle, skoro nawet Wydawnictwo Literackie nie umie jej dobrze wydawać.

więcej...
 
2018-08-04 21:15:36
Wypowiedział się w dyskusji: Jakub Małecki powróci

Dopiero co umarła Maryla Rodowicz, a tu kolejne złe wieści...

więcej...
 
2018-08-04 16:14:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
Moja biblioteczka
216 45 306
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (5)

Ulubieni autorzy (6)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (13)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd