Nowe idzie. Jedenastu autorów, jedenaście tekstów. Olejniczak, Kilian, Miszczak, Rogoża, Przechrzta, Skalska, Majka, Juraszek, Wegner, Zbierzchowski, Małecki. XIX-wieczny fallout, parahorror o ciele i krwi, religijna space opera, fantastyka emigracyjna, słowiańskie neofantasy, militarna science fiction bliskiego zasięgu? Albo inaczej: umierający Paryż Ludwika Filipa, w którym panuje wieczna, postapokaliptyczna noc; eksperymenty z ciałem, których celem jest coś więcej niż zmiana płci; wysłannik Watykanu, odległy układ gwiezdny i tajemnicze objawienia; Wyspa otoczona przez wody apokaliptycznego kataklizmu; rozciągnięte na milionlecia chronowojny, prowadzone przez podróżników pomiędzy światami; miłość i opętanie w sennym, górskim miasteczku; czwórka żołnierzy uwięziona na zatopionej łodzi podwodnej? Jaka jest polska fantastyka A.D. 2008? O czym piszą autorzy wchodzącego na literacki Parnas pokolenia fantastów? Czy tak wygląda przyszłość polskiej science fiction?
Zawartość:
Więcej niż słowa Piotr Rogoża
Wyspa Joanna Skalska

Wkp | 2016-11-21

NOWI LUDZIE

Można powiedzieć, że moja edukacja fantastyczna – przynajmniej jeśli chodzi o polskich autorów – rozpoczęła się od lektury takich pism, jak „Magazyn Fantastyczny”, „Fantastyka: Wydanie specjalne” i (kupowanych sporadycznie dla konkretnych nazwisk) „Nowa Fantastyka” oraz „Science Fiction, Fantasy & Horror”. Dlatego też wiele nazwisk z tego zbioru kojarzy mi się w przyjemnie sentymentalny sposób – a przy okazji także i z naprawdę udanymi tekstami. „Nowe idzie” tylko potwierdziło te odczucia, bo to naprawdę udany zbiór, w którym pobrzmiewają najróżniejsze fantastyczne echa.

Świat się kończy. Czasem dla ogółu ludzkości, czasem tylko dla grupki ludzi, których dotyka prywatna tragedia. A czasem świat to za mało, skoro we wszechświecie tyle jest do zobaczenia i podbicia. Nowe idzie. Nowa broń, nowe zagrożenia, objawienia też nowe. Nowy świat na starym świecie i zupełna nowość gdzieś tam, gdzie wzrok nie sięga. Jedenastu młodych polskich autorów wzięło na warsztat...

wiejskifilozof | 2015-01-02

Kiedyś to antologię pisarzy fantasty,czy s/f tworzyli Komuda,Piekara,Kres,Pilipiuk.
W Nowe Idzie mamy przyjemniej dla mnie,tych właśnie nowych.
To Majka,Miszczak,Rogoża,Skalska.
Dobra to tylko nazwiska,w końcu ważniejsza jest treść.
A ta mnie rozczarowała.I to bardzo.Spodziewałem się wybuchu supernowej.
A dostałem małą petardę.Małe bum i to tyle,czytałem i emocję,napięcie były bardzo małe.
Jakoś żadne opowiadanie nie trafiło w mój gust.
Gwiazdek mało będzie.

eR_ | 2016-11-08
Przeczytana: 05 listopada 2016

Antologie opowiadań ostatnimi czasy przeżywają prawdziwy renesans i niemal każdego dnia można trafić na zbiór zawierający"to co najlepsze", nie tylko w fantastyce, ale i dajmy na to w kryminale.W takim zbiorze nie rzadko można znaleźć prawdziwe perełki.

Nie inaczej jest i w tym zbiorze.Nakładem Wydawnictwa Powergraph, ukazał się tytuł"Nowe idzie".Jest to przegląd najlepszych opowiadań roku 2008, z szeroko pojętej fantastyki.Mamy tu teksty tak znanych i uznanych twórców, jak Majka, czy Wegner, ale i tych mniej znanych, przynajmniej dla mnie, że wymienię Juraszka, czy Zbierzchowskiego.

Teksty tu zawarte opierają się na zasadzie, która brzmi"Wszystkie chwyty dozwolone". I to jest słuszna zasada, bowiem fantastyka kieruje się zasadą, że nie ma żadnych zasad. Tutaj wszystko jest możliwe.
Czy jest to opowieść o dziwnym kulcie który rozprzestrzenia się na pewnej platformie kosmicznej, czy jedyna ostoja ludzkości po globalnym potopie, czy też podróże między różnymi wersjami Ziemi w...

Meszuge | 2014-02-19
Przeczytana: 05 marca 2010

Utwór literacki, poza oczywistymi walorami artystycznymi, jest zamkniętym, skończonym dziełem sztuki. A przynajmniej powinien być. Podobnie zresztą jak rzeźba, obraz, film (nie mylić z telenowelami!). Pojedynczy obraz może być częścią składową na przykład tryptyku, książka może być wydana w kilku tomach – to nie narusza reguły czy zasady: „zamknięte i skończone”. Definicja ta ułatwia mi poruszanie się po świecie dawniejszej oraz współczesnej sztuki, kreowanej zarówno przez twórców, jak i odbiorców dzieł, utworów.

Nieco dziwny ten świat i ewoluuje w kierunku, który umiarkowanie mi się podoba, ale – jak wiadomo – z prawami ewolucji jeszcze nikt nie wygrał, więc… W świecie, o którym mowa, nieomalże synonimem grubej książki staje się określenie „powieść”, tak jakby nie dało się napisać czterystustronicowego opowiadania. Przestaje też chyba obowiązywać zasada zamkniętości i skończoności. No, cóż… nadchodzą widać nowe czasy…

I tu dochodzę do „Nowe idzie”, czyli antologii SF (wydanej...

Lily | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, S-f polskie

Nie przepadam za formami krótkimi, więc rzadko sięgam po zbiory opowiadań, nawet fantastyczne. Wolę powieści. Zbiorek "Nowe idzie" wpadł mi w ręce całkiem przypadkowo i już jakiś czas temu i jego zawartość się w mojej pamieci nie ostała - z jednym jedynym wyjątkiem.

King Arthur meets Szare Szeregi.

Opowiadanie Roberta Wegnera zrobiło na mnie duże wrażenie. Poruszyło mnie.
Wrażenie to pozostało nawet wtedy, gdy z czasem umknął mi tytuł zbiorku, ba, również tytuł opowiadania i nazwisko autora! W jakiejś rozmowie ze znajomymi napomknęłam o tym opowiadaniu, niestety nikt go nie znał, ale zaciekawiło wszystkich, rozpoczęłam więc żmudne poszukiwania.
Odnalazłam. Przeczytałam znowu. I znowu. I nadal jestem pod wrażeniem.

Cellular | 2014-12-27
Przeczytana: listopad 2014

Lubię opowiadania, zwłaszcza sf. Akurat krótka forma często sprawdza się dużo lepiej niż cała powieść i pozwala na skupienie pomysłu często nieodpowiedniego do rozwlekania w całą powieść oraz, że się tak wyrażę, 'maksymalizację doznań'. Okładka "Nowe idzie" sugeruje właśnie coś takiego - opowiadania sf w wydaniu debiutantów jeśli nie całkowitych, to przynajmniej bez wielkiego doświadczenia. I z powyższego zdania zgadza się tylko jedno słowo - opowiadania ;) Bo wbrew pozorom wszystko to tu sf nie jest, a autorzy po sześciu latach tak nieznani, przynajmniej w większości nie są. Dlatego można traktować to raczej jako rozeznanie i ocenę początków działalności.

I wypada to, jak to zawsze ma miejsce w przypadku zbiorów opowiadań, różnie. mamy teksty lepsze, mamy słabsze. Zdecydowanie na plus zapisać mogę dwa - Harpunników (którzy swoją drogą zgarnęli wtedy nominację do Zajdla) i Oko Cyklonu (a to akurat oceniane było jako jedno z najsłabszych z całego zbioru, ale cóż poradzić... Mnie...

Marcin Jackowiak | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Fanem dobrego sf jestem już naprawdę kawał czasu. Szególnie upodobałem sobie krótka formę tego gatunku, którego wyznacznikiem jakości jest dla mnie seria^ Stało się jutro.^ Niestety w tym zbiorze nie znalazłem za grosz tego kunsztu. Opowiadania tu zawarte pełne są grafomańskich wynużeń pseudofilozoficznych, a zdobrą sf mają tyle wspólnego co ja baletem mongolskim. Gdy już przebrniemy przez mętne wywody o emo muzyku, mistycznym transexuliście i jego werszmelcu w nagrode dostaniemy ból duszy i teologiczne dylematy z poziomu gimbazy. Do tego wszystkiego gora wypełniaczy jak w tanim paszczecie tylko zamiast kurzych skórek i momu mamy kilometrowe opisy, nic nie wnoszące a jednocześnie tak nużące że smiało zastąpią stilnox przed trudną nocą. Ratuje to zbiorowisko gniotów opow. o Słodkich, niestety zaraz potem wszystko rujnuje opowiadanie o wybuchu gnojownika. Nie radze czytac chyba że cierpisz na chroniczną bezsenność

| 2011-07-26
Przeczytana: 21 lipca 2011

Daniel Biega | 2016-11-02
Małgorzata Hypszer | 2016-10-16
Zanim zostałem pisarzem cz. 2

W czwartek prezentowaliśmy Wam wspomnienia Katarzyny Puzyńskiej, Pawła Majki i Vincenta V. Severskiego. Dzisiaj do tego grona dołączą, Łukasz Orbitowski, Remigiusz Mróz i Michał Cetnarowski - sprawdźcie, kto malował kubki, kto mył szyby w samochodach, a kto handlował na placu.