Wybrakówka

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wydawnictwo: Solaris
83-89951-35-3

Książka Olega Diwowa to political fiction, która wywołała w Rosji prawdziwą burzę w mediach. W Rosji popełnianych jest miliony przestępstw i wykroczeń rocznie, korupcja osiągnęła swoje apogeum, mafia jest - wydawałoby się - nie do ruszenia. Czy istnieje skuteczny sposób, by obywatele Rosji mogli czuć się w swoim kraju bezpiecznie? Na łamach swej książki Diwow proponuje bezlitosny system walki z przestępczością, polegający na stosowaniu przemocy, błyskawicznym wyroku i wykorzystaniu środków psychotropowych w śledztwie. Taki terror byłby nie do pomyślenia w żadnym kraju demokratycznym, ale w Rosji... Ta książka tobą wstrząśnie.

źródło opisu: www.solarisnet.pl

PABLOPAN | 2012-02-09

Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Rosja w niej przedstawiona wydaje się straszna, a jednocześnie jest tak prawdziwa... Zakończenie mocno mnie rozczarowało i stąd taka ocena.

Andrzej Mikita | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Książka z dziedziny political fiction powstała niejako na zamówienie społeczne. W roku wydania (1999), władzę przejmował Władimir Putin, a społeczeństwo spodziewało się Stirlitza z „Siedemnastu mgnień wiosny”. Badania demograficzne wykazywały ponadto nadrzędną potrzebę porządku, jaka możliwa jest jedynie w rękach autokraty z silnym aparatem wykonawczym. Takim z założenia stała się Agencja Bezpieczeństwa Społecznego, realizująca postanowienia uchwały numer „102”. Członkowie tej organizacji, przy współpracy z policją, eliminują niebezpieczny element grasujący w Moskwie. Z czasem wyczerpują się możliwości działania - większość złych ludzi przebywa gdzieś, skąd nie ma powrotu. Po 10 latach, główny bohater, Paweł Gusin ma świadomość końca praktyk agencji, wobec potrzeby mobilizacji narodu, uśpionego bezpieczeństwem. Tu zaczyna się analogia z 15-leciem rządów Putina, angażującego się w działania oceniane negatywnie przez społeczność międzynarodową. W pseudonaukowych opracowaniach...

Marta Zagrajek | 2014-07-15

Rosja. Brak przestępczości. Spokój na ulicach. Uśmiechnięci ludzie spacerujący nocą po zakątkach miasta. Niemożliwe? Tak się jednak zdarzyło w political fiction, które reprezentuje tutaj "Wybrakówka" Olega Diwowa.

Co cenicie bardziej, bezpieczeństwo czy swobodę? Czy w ogóle da się wybrać? Political fiction brzmi strasznie nieciekawie? Błąd! Do niedawna też tak myślałam, aż trafiłam na "Wybrakówkę" Diwowa. Nie jest to moja pierwsza moja styczność z tym panem i z pewnością nie ostatnia. Możecie mi wierzyć na słowo, książkę czyta się jednym tchem, jest intrygującą wersją ustroju państwa i daje niesamowicie dużo do myślenia.

Oleg Diwow nie wydał wielu książek do tej pory, a szkoda! Widzę potencjał drzemiący w jego słowach. Pamiętam pierwszą jego książkę, na którą się natknęłam - "Nocnego obserwatora", już wtedy wiedziałam, że do Diwowa niewątpliwie wrócę.

Jakim cudem udało się osiągnąć stan skrajnego spokoju w drastycznie niespokojnym kraju, jakim jest Rosja? Otóż wszystkim zajęła...

| 2015-01-12

Książkę przeczytam już jakiś czas temu.
Mimo że nie jest powieść wybitna to zdecydowanie warta uwagi.
Na pewno ze względu na klimat opowiadanej przez autora historii.
Całość jest raczej mroczna, bardzo posępna i mało optymistyczna.
Bohater otoczony jest układami, korupcją, przemocą i zbrodnią. Musi dokonywać wyborów nie zawsze słusznych wg obowiązujących zasad prawnych czy społecznych.
Czytając książkę z biegiem czasu doszedłem do wniosku że to taki „Brudny Harry” w Rosyjskiej wersji który sam stanowi prawo i egzekwuje je na swój sposób oraz usiłuje przetrwać w niesprzyjających dla siebie realiach.
Pomimo tego że akcja nie mknie raczej w bardzo szaleńczym tempie to powieść czyta się przyjemnie a historii potrafi wciągnąć.

Sławomir | 2014-04-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Ha! W końcu udało mi się trafić na pozycję, którą przeczytałem naprawdę z dużą przyjemnością. To moje pierwsze spotkanie z autorem i jak najbardziej pozytywny odbiór. Typowy rosyjski klimat sudba. Świetne dialogi. Również sam pomysł na fabułę ciekawy. Spodziewałem się jakiegoś wręcz zaciemniającego mózg, na silę mrocznego, klimatu i masy bezsensownych, niby szokujących, niby strasznych dupereli. Mile mnie zaskoczyło, że dostałem świetna książkę o czymś, dobrze napisaną i na tyle wciągającą, że połknąłem ją praktycznie za jednym podejściem:)

Tomek | 2011-03-31
Przeczytana: 30 marca 2011

Książka wywarła na mnie spore wrażenie. Dużo brutalności i nieraz opisy szokujących zdarzeń. Zastanawiałem się co by było gdyby..? Czy taka Wybrakówka w naszym kraju by sie nie przydała?
Nie spodobało mi się zakończenie, dlatego dałem czwórkę.

WujekBe | 2010-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Niestety zawiodłem się na "Wybrakówce".

Owszem, Diwow w miarę zgrabnie opisuje schemat działania Agencji Społecznego Bezpieczeństwa ukazując na przykładach jak powinna działać taka organizacja, gdyby istniała naprawdę i jak wygląda praca w niej od kuchni. Ta część książki jest jak najbardziej spójna i daje czytelnikowi klarowny obraz ASB. Plusem jest budowanie go poprzez przedstawienie punktu widzenia weterana tej organizacji - Gusiewa, który po wielu latach pracy dostrzega, że jego misja niemalże dobiegła końca i zaczyna zastanawiać się, co też władza zrobi z ASB.

I tu pojawia się pierwszy zgrzyt w książce - fabuła. Sama historia jest już w pewnym momencie przydługa, następujące po sobie przykłady działania nie są zbyt emocjonujące i jak na książkę mającą "wstrząsnąć" wywołuje raczej odwrotny efekt. Ani przemoc, której jest w niej dużo, ani tematyka nie jest wstrząsająca. Czytając niektóre opisy miałem wrażenie, że Diwow stara się na siłę szokować czytelnika serwując tanie...

Anvariel | 2011-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 23 lipca 2011

Dobra, mocna książka. Zmusza do myślenia co jest dla nas cenniejsze: swobody jakie daje demokracja czy bezpieczeństwo, szczególnie w kontekście tego, że niejeden bandyta, ma w więzieniu lepiej niż przeciętny człowiek na wolności. Pewne momenty były dość niejasne, nie wiem czy tak zostały przedstawione w oryginale czy też to wina tłumaczenia. Duży plus za dodatek wyjaśniający co, jak i skąd. Nie lubię książek w których nic nie wiadomo, tutaj historia puczu i powstania ASB jest opisana, wiadomo co i jak i to mi się podoba.

Zereil | 2010-12-03

Bardzo nietypowe political fiction, wciągająca fabuła, i bardzo interesująco przedstawiony system karny.

Nadia | 2013-10-28

Świetna political fiction z rosyjskim posmaczkiem.