Człowiek, którego życie wyliczone jest co do sekundy i milimetra, anioł tego człowieka, mroczne Miasto Moloch, a w nim chandlerowski bohater na tropie swoich własnych tajemnic, świat w którym postacie literackie ożywają, a uśmiercić je może tylko uderzenie cenzorską pieczątką to tylko niektóre z tematów zamieszczonych w tomie wyjątkowych opowiadań Jacka Soboty, jednego z najoryginalniejszych obecnie polskich pisarzy.

wiejskifilozof | 2013-12-13

Z polskich książek ostatnio wybieram sobie autorów.Bo w wielu miejscach się zawiodłem.W przypadku pana Jacka,tego nie mogę do końca powiedzieć.
Zbiory opowiadań mają to do siebie,że prezentują różny styl tego samego autora.
Bo jak można jednoznacznie ocenić książkę, gdzie z jednej strony jest podinspektor Charles Dvoyatchny, który jest dobrym policjantem.Chociaż ma durnowaty zwyczaj zawieszania swych wypowiedzi, w najbardziej ważnych miejscach.
Mi tak polecane opowiadanie Żona Cenzora podoba się średnio.
Jeżeli miałbym wybrać te, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie to mam takie trzy.
To Padlina,Anioł Tkwi W Szczegółach i Cztery Pory Roku.
Ogólnie książka jest mroczna i mało optymistyczna.
Polecam ją chyba tylko zagorzałym fanom pana Soboty.
Inni mogą być rozczarowani.

Sivarion Anatornel | 2012-03-21

Ciężko jednoznacznie ocenić tę książkę. Pod pewnymi względami jest naprawdę bardzo dobra, wręcz świetna, pod innymi wypada zdecydowanie poniżej wszelkiego poziomu.

Od czego więc zacząć? Głównym minusem tej książki jest styl autora. Co prawda jest to odczucie bardzo subiektywne, niemniej w prowadzonej narracji jest coś takiego, co zwyczajnie męczy, zmieniając nośne całkiem opowiadania w dość traumatyczne doświadczenie. Książkę czytałem czas jakiś temu, w tym momencie ciężko mi wskazać palcem uchybienia, w pamięci wrył mi się przede wszystkim brak lekkości, polotu, pewnego wyczucia.

Sama fabuła stoi na poziomie przeciętnym. Nie ma się co oszukiwać, książka jest typowym czytadłem; czymś, co umili czas w podróży, na biwaku czy pomoże przetrwać deszczowy dzień, niemniej nie wywołuje żadnych głębszych refleksji. Czasem rozwiązanie intrygi jest oczywiste i widoczne jak na dłoni, czasem z kolei... Nie, w sumie nie. Nie zdarzyło się, bym w trakcie lektury był czymkolwiek jakoś wybitnie...

miharu | 2016-01-14
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Uczciwie wspominam na wstępie, iż przeczytałam tę książkę jedynie do połowy. Naprawdę się starałam dokończyć, ale nuda i bełkot mnie zmogły. Już dawno obiecałam sobie, że nie będę tracić życia na czytanie kiepskiej literatury, więc zostawiłam "Padlinę" bez żalu. Nie umiem nawet streścić fabuły, bo jest kiepsko prowadzona, w dodatku autor płynnie przechodzi w trakcie jednego dialogu do kolejnej sceny, co powoduje konfuzję. Bohater konwersuje z osobą A, po czym nagle okazuje się, że od jakiegoś czasu to osoba A rozmawia już z osobą B. I tak często. Bardzo dziwaczny i niemądry pomysł. Klimaty typu: grube ryby, półświatek, przecież to tylko dziwka, pada deszcz, firma nie zatrudnia dewiantów - pedałów i pedofilów, morderstwa, śledztwa, banalne tyrady o życiu.

Kilka cytatów:
"Życie jest anomalią"
"jądro nieistnienia"
"wszyscy w istocie szukamy pustki" [niektórzy ją mają na co dzień - w umyśle;) ]
"dziura wypluta przez Boga do rynsztoku świata" [miejsce na podium w kategorii...

ModusModernus | 2014-11-13
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Czytaj całą ocenę na: http://modusmodernus.blogspot.com/2014/10/jacek-sobota-padlina.html

Moim zdaniem każdy, kto spróbuje jednoznacznie zinterpretować opowiadania Soboty, połamie sobie zęby. Te teksty są wielowarstwowe i niejednoznaczne. Interpretować je można bardzo różnie. Zaryzykuję stwierdzenie, że ilu czytelników, tyle interpretacji. W tekstach tego autora nie ma białego i czarnego, dobra i zła wszystko jest szare. Niektóre z opowiadań odebrałem jako zabawę z czytelnikiem, testowanie cierpliwości odbiorcy. Sobota bowiem pozwalał sobie na różne wariacje, przesuwając często granicę realizmu. To przesuwanie granicy stoi za tym, że jego teksty można okrzyknąć genialnymi i błyskotliwymi lub pogubionymi i niespójnymi. Zależy od czytelnika i jego wrażeń.

kurdek83 | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Moja pierwsza przygoda z tym autorem, i to nie byle jaka. W tych opowiadaniach jest tyle odnośników do różnych autorów i powieści, że przyjemnie się zatrzymuję czytelnik, by powspominać Dostojowskiego, poczciwego Charlsa oraz Pana Dicka - itede i itepe. Jednak trzeba się liczyć z tym, że te wszystkie słowa to się nadają tylko dla obłąkanych, ta książka nie jest dla grzecznych dziewczynek :)

Daniel | 2011-02-14

Przeczytałem 2 rozdziały i przestałem czytać. Jak dla mnie nie nadaje się ona do czytania

Maciej Grzelak | 2013-10-31

Ta książka jest dobra z jednego puktu idzenia - p. Jacek ma piękny styl jak dla mnie. Wspaniały kunszt języka. Poza tym fabuła męczy, czasem nie wiadomo o co chodzi, i człowiek się zastanawia czy to aby na pewno koniec. ALe warto przeczytać by zapoznać się z warsztatem p. Jacka.

mondra_ksionszka | 2011-03-08

Momentami ciężko się czyta, poza tym ok.

Yarek Jak | 2016-10-18
Przeczytana: 07 października 2016