Sztuka kochania

poradniki
Agora
2016-11-30
1980-01-01
antykoncepcja erotyka miłość partnerstwo poradnik pożądanie relacje damsko-męskie seks seksualność seksuologia sztuka kochania życie seksualne edukacja seksualna

Dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle trudności w ocenie.
Z jednej strony w ogóle nie nadaje się do edukacji seksualnej obecnie. Od niektórych poglądów autorki aż włos się jeży na głowie i trudno mi było dobrnąć do końca. Mimo wszystko moim zdaniem niektóre fragmenty całkiem dobrze wpasowują się we współczesne realia.
Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że jest to książka pisana 40 lat temu. Od tamtego czasu zmieniła się mentalność, nauka i medycyna poszły bardzo do przodu. Jak na tamte czasy, była to świetna pozycja, w końcu edukacja seksualna była w Polsce jeszcze gorszą niż dzisiaj. I gratulacje dla autorki za odwagę, by wprost pisać o tym, co było ogromnym tematem tabu.
Może niekoniecznie dla wiedzy, ale dla podróży w czasie, myślę że warto przeczytać.

Dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle trudności w ocenie.
Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że jest to...

Bezapelacyjnie piękna, wyczerpująca pozycja o miłości zarówno w wymiarze fizycznym, emocjonalnym i psychicznym. Poznanie świata anatomii, uczuć, emocji ale i fizycznych odczuć w obcowaniu z drugą osobą było dla mnie fascynującą przygodą. Wiele aspektów, które zostały poruszone nie były nawet przeze mnie znane.
Każda nastolatka powinna przeczytać tę pozycję jako obowiązkową - z pewnością ułatwi jej kontakty z mężczyznami.
Uwielbiam historie na przykład z własnych doświadczeń lekarzy z gabinetu. Pokazują konkretne, realne problemy i sposoby ich rozwiązania.
W życiu chodzi o miłość, ale czy niektóre niedopasowania spowodują, że przestaniemy kochać ? a może warto porozmawiać i znaleźć receptę na swój związek?

Każda nastolatka powinna przeczytać tę pozycję jako...

Ciekawa książka, przyjemnie się ją czyta.
Mimo upływu lat można się z niej wiele dowiedzieć.

Ciekawa książka, przyjemnie się ją czyta.
Mimo upływu lat można się z niej wiele dowiedzieć.

Mozna przeczytac, choc na dzisiejsze czasy realia bardzo sie zmienily. Z drugiej strony ksiazka obrazuje rzeczywistosc sprzed 40 lat i raczej tak powinno sie ja oceniac. Calkiem przyjemnie sie czyta.

Daję 10 gwiazdek tylko z uwagi na kontekst niejako historyczny - książka wydaje się być imponująca z uwagi na czas, kiedy została wydana. Współcześnie informacje w niej zawarte są jednak powszechne.

Onet pisze o życiu Pani Wisłockiej:
"...Choć wskazywała kobietom drogę do szczęścia w sferach intymnych, sama nigdy go nie zaznała.
Chcąc zatrzymać męża przy sobie, zaproponowała mu życie w trójkącie z przyjaciółką. Niedługo potem obie zaszły z nim w ciążę
"Nie była zazdrosna o seks z Wandą, tak samo jak nie była zazdrosna o tabun bab, z którymi sypiał. A on tłumaczył: »Przelecę je tylko, a ciebie kocham«. To było dla niej ważne"
Kiedy dzieci pojawiły się na świecie, Wisłocka przez lata udawała, że to bliźnięta. Nikt nie miał pojęcia, że jedno z nich urodziła jej przyjaciółka. Po latach zapłaciła za to wysoką cenę.."
Niestety za młodu podsunęli mi tą książkę rodzice(!). Błąd. Jeżeli chłopak ma w przyszłości być super mężem, ojcem i obrońcą rodziny to najpierw muszą być wartości, a nie techniki seksualne. Inaczej będzie jak w przypadku małżeństwa Pani "doktor"....

Onet pisze o życiu Pani Wisłockiej:

Na swoje czasy cudowna i ważna książka, obecnie nie polecałabym z niej czerpać wiedzy seksualnej.
Podziwiam jednak ogromnie Wisłocką za trud i odwagę, jaką włożyła w tą książkę, dlatego jeśli potraktujemy ją wyłącznie historycznie to jest to świetna lektura.

Nie mogę dać innej oceny książce tak ważnej dla mojego pokolenia. Czytałyśmy ją z wypiekami, podsuwałyśmy naszym chłopakom - dzięki niej nasze życie uczuciowe i seksualne było dużo prostsze. I piękniejsze. Rzeczowa, tłumacząca taktownie bardzo intymne sprawy, wyważona.

Mam duży problem z oceną tej książki. Jak na swoje czasy książka prawdopodobnie wybitna, nowatorska, rewolucyjna, jednak dziś mocno trąci myszką. Poza (z oczywistych względów i na szczęście!) przestarzałą wiedzą jest też kilka karygodnych poglądów autorki, za które chciałoby się dać 1 gwiazdkę. Jednak trzeba mieć świadomość, że w czasach, w których książka powstała, tego typu poglądy były na porządku dziennym i trudno je dziś jednostkowo oceniać. Niemniej uważam, że warto przeczytać (zakładając pełną świadomość czytelnika).

Trafiłam na tą książkę zupełnie przypadkiem.

Spodziewałam się formy typowych poradników, jednak książka przypomina bardziej wypracowanie.

Ogólnie bardzo się cieszę, że trafiłam na tą książkę.

Dowiedziałam się mnóstwa przydatnych rzeczy, przy czym uświadomiłam sobie w wieku 24 lat jak ważna jest edukacja seksualna młodych ludzi.

W książce znajdziemy informacje o różnych formach antykoncepcji, jak przygotować się do pierwszych zbliżeń, jak urozmaicać miłość, opisy stref erogennych kobiety i mężczyzny, opis różnych form pieszczot, na co powinniśmy uważać przy współżyciu.

Znajdziemy tu również praktyczne wskazówki dla kobiet, które nie doświadczają spełnienia w trakcie miłości i dla mężczyzn w jaki sposób można przedłużyć stosunek nawet do wielu godzin.

Polecam każdemu: młodzieży, która ma przed pierwsze zbliżenia, młodym parom, które szykują się do współżycia, młodym małżeństwom, które zaczynają budować wspólną uczuciowość i namiętność, a także tym, które najzwyczajniej w świecie szukają urozmaiceń swojej miłości.

Mam nadzieję, że kiedyś tego typu książki będą podstawowymi lekturami dla młodzieży w wieku szkolnym :)

Trafiłam na tą książkę zupełnie przypadkiem.

Ogólnie bardzo się cieszę, że trafiłam na tą książkę.

W książce znajdziemy informacje o...