Ali i Nino

Ali und Nino
historyczna
niemiecki
Suerte

Porywająca historia miłości muzułmanina Alego i chrześcijanki Nino, rozgrywająca się w przededniu Wielkiej Wojny i rewolucji październikowej. Nowe wydanie niezapomnianej opowieści o sile uczucia, które ma moc pokonywania granic ze wspaniałym portretem dawnego Zakaukazia w tle. Ali jest muzułmaninem z Azerbejdżanu, Azjatą i synem pustyni. Nino to chrześcijanka, pochodząca z gruzińskiej rodziny...

Ali jest muzułmaninem z Azerbejdżanu, Azjatą i synem pustyni. Nino to chrześcijanka, pochodząca z gruzińskiej rodziny książęcej, czująca się Europejką. Obydwoje, bardzo zakochani, postanawiają się pobrać wbrew normom i tradycji. Lecz zasypanie głębokiej przepaści, dzielącej ich światy, nie będzie tak łatwe, jak wzięcie ślubu... Na przeszkodzie stanie wojna, religia, obyczaje i rodzina... Ta niezapomniana historia miłości, przywodząca na myśl Romeo i Julię czy Przeminęło z wiatrem, rozgrywa się w malowniczym, orientalnym Baku na początku XX wieku, ale z powodzeniem mogłaby zdarzyć się i dziś. Równie ciekawe są losy samej książki, wydanej po raz pierwszy w 1937 roku a potem zapomnianej, oraz jej autorów. Pod pisarskim pseudonimem ukryli się bowiem przedwojenna austriacka baronowa i żydowski dziennikarz.

źródło opisu: www.gwfoksal.pl

źródło okładki: www.gwfoksal.pl

Witold Lisek | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Nie czytam przy sztucznym świetle.
Tym razem zrobiłem wyjątek-chciałem i musiałem dokończyć bez odkładania na jutro.
Absolutna rewelacja!
Dawno już nie czytałem czegoś tak dobrego i to wcale nie wątek miłosny Alego i Niny tak mnie zauroczył,(chociaż trzeba przyznać opisany jest wprost cudnie)ale to całe tak dobrze,treściwie,wprost esencjonalnie opisane zderzenie cywilizacji islamu i chrześcijaństwa.
Ukazanie z dwóch stron całkowicie antagonistcznych poglądów na rolę mężczyzny i kobiety,wojny i pokoju,prawodawstwa, honoru i zemsty w obu kulturach.
To spotkanie i egzystowanie w światach odrębnych ,w żaden sposób nie przystających do siebie,ani tym bardziej się przenikających.
Pomimo że książeczka powstała prawie sto lat temu,jakże jest aktualna w dniu dzisiejszym
Pięknie ukazuje całą narodową i religijną gmatwaninę Zakaukazia.
Mogę wręcz powiedzieć ,że zakochałem się w tej książce od jej pierwszych stron.

Natychmiast trafia na moją półkę-ulubione.
Natychmiast muszę ją...

Izabela Pycio | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

"... przedstawiciele trzech największych ludów Zakaukazia - Gruzinka, muzułmanin i Ormianin. Urodziliśmy się pod tym samym niebem, chodzimy po tej samej ziemi, jesteśmy różni, a przecież stanowimy jedno... Jesteśmy europejscy i azjatyccy jednocześnie, czerpiemy ze Wschodu i z Zachodu, i obu im coś dajemy."

Rzadko sięgam po literaturę obyczajową, chyba, że skuszę się na przepięknie odmalowane tło opowieści, wpleciony w interesującą fabułę opis kraju, jego społeczne, kulturowe i geograficzne uwarunkowania, czy charakterystyczne rysy historyczne. I właśnie tym przyciąga powieść "Ali i Nino", a jeszcze dodatkowymi bodźcami do zapoznania się z nią, stają się tajemnica pseudonimu autora i rok pierwszego wydania, tysiąc dziewięćset trzydziesty siódmy. Przyjemne odczucie, kiedy otrzymujemy od książki to, czego się po niej spodziewamy, tym razem jest to porywająca historia miłości wsparta przekonującym drugim planem, pozwalająca zatrzymać w kadrze ludzkich losów minione czasy, spojrzeć...

WITKU DZIĘKUJĘ!
W Gruzji zakochałam się 20 lat temu, dzięki kolegom Gruzinom studiującym ze mną w Łodzi. Studencki budżet nie pozwolił wtedy na zakup biletów…. ale w zeszłym roku spełniłam marzenie… zorganizowałam wyprawę do Adżarii i marzenie stało się realne… Spacerując po porcie w Batumi nocą, zobaczyłam pomnik… pomnik miłości Ali i Nino – symbol związku Adżarii z morzem. Cudownie oświetlone dwie postaci które przy odpowiednim kącie patrzenia przytulają się. Gdy wreszcie pewien przeuroczy, sympatyczny i nieoceniony maniak książkowy niemal zmusił mnie do przeczytania tej lektury, za co serdecznie Mu dziękuję …..połknęłam ją jednym tchem. I zakochałam się od nowa. Pozycja niezbyt długa, napisana prawie wiek temu, ale nadal aktualna. Mimo, że akcja książki toczy się w Baku, znów przeniosłam się na ulice Batumi gdzie zgodnie, mimo że osobno, żyją chrześcijanie i muzułmanie… .poczułam zapach jedzenia, gwar. To właśnie stosunki społeczne i religijne panujące w krajach Kaukazu są...

Margerytka111 | 2017-07-29

,, Najsłynniejsze love story Kaukazu"- ale czy aby na pewno? Jakoś nie mogę się pozbyć wrażenia, że historia miłosna jest tylko tłem. Dużo ważniejszy wydaje się motyw różnic kulturowych. Trudno jest się odnaleźć chrześcijance w muzułmańskim świecie, a muzułmaninowi w europejskiej kulturze. Niezależnie której stronie kibicujesz odczuwa się zgrzyt.
A może się mylę?
To co w sobie kochają, potrafią nienawidzić w innej sytuacji. Stosunek szyitów do kobiet jest znany, jednak Ali nagina twarde reguły dla Nino.
Książka była dla mnie ciekawą podróżą w świat orientu i historii Kaukazu.
Opowieść o Ali i Nino zaliczę do półki jak łączyć, a nie dzielić...
A może znów się mylę?

Michelle | 2017-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2017

Historie miłosne osadzone w realiach konfliktów kulturowych, otoczone wojną to bardzo ciekawe połączenie, pełne wątków uzupełniających się wzajemnie i wzbudzających wiele emocji… W przypadku Ali i Nino spełnione zostały wszystkie te „warunki”, choć lektura okazała się wymagającą…

Powieść Ali i Nino nie należy do łatwych. Jest to historia wymagająca pełnego skupienia, inaczej bowiem czytelnik może się nieco zagubić zwłaszcza, iż jest tutaj dużo opisów związanych z sytuacjami politycznymi, dodatkowo wątek miłosny i ukazane różnice kulturowe i religijne…

Książka w obrazowy sposób ukazuje różnice w poglądach dotyczących roli mężczyzn i kobiet w obu kulturach, podejście do wojny, prawa oraz egzekwowania uchybienia honorowi i, co za tym idzie poglądach dotyczących zemsty… Powieść ta jest więc dość szczegółową analizą tych różnic, jednocześnie ukazującą, że to, jak zostaliśmy wychowani, jest zakorzenione głęboko w człowieku i bardzo ciężkim, czasem wręcz niemożliwym, jest zmiana...

anetapzn | 2017-08-12
Przeczytana: 31 lipca 2017

Przyznam się, iż kilkakrotnie rozpoczynałam tę lekturę. Początek książki w ogóle mnie nie zainteresował. Pierwsze ok. 50 stron to była dla mnie droga przez mękę. I przez cały czas nie wiedziałam, czym tabuny czytelników tak się zachwycają. Wspólną nić porozumienia z Ali i Nino złapaliśmy po lekturze mniej więcej 1/4 książki. Dalej czytało się bardzo dobrze.
Ali i Nino to bardzo dobra opowieść, zręcznie napisana i wątek miłosny wcale nie jest tym wiodącym.
Tym, co najbardziej przypadło mi do gustu, wręcz porwało, jest niesamowite ukazanie dwóch wrogich z założenia stron, stron całkowicie się od siebie różniących. Dwa odrębne światy ukazane z całym (jak to się mówi) z całym dobrodziejstwem inwentarza.
Dodatkowo genialnie ukazane zagmatwane losy, pomieszane kultury, etniczność, tragedie narodów i zwykłych ludzi na Zakaukaziu.
Do tego plastyczne, bardzo sugestywne obrazy zarówno w zakresie krajobrazów, opisów przyrody, dnia codziennego, ubrań, zwyczajów. To wszystko pomaga...

Anita Miszczyk | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Ja wiem, że jako osoba tolerancyjna powinnam się raczej cieszyć, że mogę poznać i zrozumieć obcą kulturę. Niestety jednak nie mogę zrozumieć, a czym bardziej zaakceptować stosunku Islamu do kobiet. Przez pierwszą połowę książki wkurzałam się co kilka stron, gdy tylko muzułmanie wypowiadali się o kobietach. Bardzo negatywnie mnie to nastawiło do całej historii.
Na szczęście Ali nie jest taki, a gdyby był, to Nino szybko postawiłaby go do pionu. Pod jej wpływem staje się bardziej europejski, niż azjatycki i przekonuje się, że nie jest taki, jak jego przodkowie.

To klasyczne love story, także przygotujcie paczkę chusteczek.

puertorico | 2016-05-21
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Książka musiała swoje odczekać na półce zanim w końcu po nią sięgnęłam. I rzeczywiście jest tak w opisie- była napisana lata temu, a jest aktualna nawet dzisiaj.

Powiem szczerze, że wzbudziła we mnie emocje, co uważam za spory sukces. Napisana jest prostym językiem ( czytałam po angielsku, więc prostota ułatwiła odbiór). Czasem bawi, czasem powoduje łzy, czasem złości.

Mogę polecić książkę na spokojne wieczory.

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-22
Przeczytana: 2007 rok

Pamiętam, że poleciłam tę książkę znajomemu żołnierzowi. Niesamowicie mu się podobała. Za to ma u mnie plus. Książka rzecz jasna.
Dla mnie była dość ciężka do przebrnięcia, niemniej jednak warta przeczytania. Miłość, która walczy o przetrwanie wbrew rodzinie i toczącej się wojnie, która ich nie oszczędza.

Madhad | 2017-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2017

Aż dwa dni zabierałam się do opinii na temat tej książki. Gonitwa myśli przebiegała w mojej głowie i nijak się nie mogłam zdecydować, co i jak o niej napisać. I tak sobie wymyśliłam,, że możną ją ocenić pod różnym kątem.
Gdyby wziąć pod uwagę sam warsztat, styl, piękno języka, to jestem na tak. "Ali i Nino" to pięknie napisana książka, tu muszę być obiektywna. Piękna jest w niej miłość, niewymuszona, delikatna, subtelna. Taka, jaką wielu z nas chciałoby przeżyć. I tu moje "ochy i achy" się chyba zakończą.
Moje drugie "ja" mówi mi zupełnie co innego, gdyż jako kobieta nigdy nie zaakceptuję tego rzekomego piękna. Czuję się równa mężczyznom i nie jestem polem, które można uprawiać, by dawało jedynie owocne plony, o które trzeba dbać jedynie w tym zakresie, by było urodzajne. Nie jestem przedmiotem, o którym można decydować, zarządzać nim i traktować jak jeszcze jedno dobro, które się należy mężczyźnie, tylko dlatego, że jest mężczyzną. Nigdy nie zrozumiem tej kultury i jej nie...

Najsłynniejsze love story Kaukazu

„Ali i Nino” to zaginiona przed laty i na szczęście odnaleziona w latach 70. perełka literatury azerskiej. Teraz po raz pierwszy przetłumaczona z niemieckiego oryginału. To nie tylko romans (porównywany do historii Romea i Julii), ale również książka, która odkrywa przed czytelnikiem duszę Wschodu i pozostawia go z uczuciem przejmującej nostalgii i zadumy nad tym, co utracone w biegu historii.