Ali i Nino

Data 1. wydania:
niemiecki
Agnieszka Gadzała
Grupa Wydawnicza Foksal
Azerbejdżan Azerowie Baku egzotyka literatura rosyjska małżeństwo miłość niebezpieczeństwo odmiana losu Orient rewolucja tradycja ucieczka zakazana miłość
Ali und Nino
powieść historyczna
niemiecki
Agnieszka Gadzała

Jestem w gronie tych, którym książka się nie spodobała. I tyle.

Ważna pozycja literatury azerskiej, napisana po niemiecku, przez człowieka, który urodził się w Kijowie, w rodzinie żydowskiego pochodzenia, wychował się w Azerbejdżanie (w Baku) a do tego przeszedł na islam w wersji szyickiej.
Już sama charakterystyka autora brzmi zachęcająco. Jeszcze bardziej uwagi o powieści zamieszczone w tomie reportaży Wojciecha Góreckiego „Toast za...

Nie zdecydowałem się na tę książkę z uwagi na miłosną historię... jest ona tłem dla dużo ciekawszego wątku! Ali i Nino to opis dramatu człowieka zdeterminowanego przez swoją kulturę, wspólnotę i historię. Nie dziwię się negatywnym ocenom osób, które czekały na pasjonującą miłosną przygodę, po prostu wybrali złą książkę. Ali i Nino to pozycja dla miłośników podranicza,...

Niestety ale ta książka to wielkie rozczarowanie. Nie udało mi się jej nawet dokończyć, bo ze stron potwornie wiało nudą.

Nie sposób ukryć, że Ali&Nino to faktycznie piękna opowieść miłosna, za nic mająca sobie przeciwności losu, pokazująca jednak jak silne jest poczucie obowiązku, honoru i czynienia tego, czego się od bohaterów oczekuje. Gdyby nie te cechy, które uderzały w Alim, losy tej kaukaskiej pary mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej – kto jednak wie czy szczęśliwie.

O matko, jaka nuda.

Są takie perełki ukryte, znajdowane po latach.O to z biblioteki,mam takie piękne dziełko literackie.Rosja Kaukaz,on Azer muzułmanin.Ona Gruzińska chrzesjsnka.Kocgaja się i chcą być razem.A tymczasem idzie wojna.Ja jestem zachwycony, ten język.Ten styl, opisy życia w tamtych czasach.Chocby ślub.Wielu ludzi, uciekło do Persji.🤗♥️😊👍😍🥰🤝

"To trzeba głosić ludziom. Nie istnieje czerń ani biel - ponieważ w czerni jest biel, a w bieli czerń. Stąd moja rada: nie róbmy nic, co mogłoby zaszkodzić komukolwiek na Ziemi, bo jesteśmy w każdym i każdy jest w nas."

Dzięki lekturze tej książki na kilka godzin przeniosłam się w magiczny świat multikulturowego Kaukazu. Chociaż historia miłosna jest dość przewidywalna, jednak interesująca ze względu na różnice wyznaniowe i obyczajowe między głównymi bohaterami. Perspektywa muzułmańska relacji między kobietą a mężczyzną może być irytująca dla współczesnych czytelniczek ale warta lektury....

Ali i Nino jest powieścią z klimatem. Reklamowana jest jako kaukaski romans rangi Romea i Julii. Opowiada o miłości gruzińskiej księżniczki i azerskiego chana. Miłość od początku poznania ich przyciąga, wiedzą, że muszą być razem i będą razem do samego końca.
Miłość Ali i Nino jest wątkiem wplatającym się w świat jeszcze dzikiej Azji i już ucywilizowanej Europy, świat...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje