Pocztówki z Grecji

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Cartes Postales From Greece
L_Settembrini

Wzruszająca opowieść o nieprzemijającej miłości, cierpieniu i walce o szczęście, która przeniesie was wprost do pełnej słońca Grecji, przywodząc na myśl najpiękniejsze wspomnienia z wakacji. Pocztówki przychodziły nieprzerwanie, tydzień po tygodniu… Zaadresowane do kogoś, kogo Ellie nie znała. Bez nadawcy. Tylko inicjał imienia – tajemnicze A. Ellie wiedzie w Londynie smutne życie...

Ellie wiedzie w Londynie smutne życie konsultantki telefonicznej. Zazwyczaj nie bierze urlopu, bo nie bardzo wie, co mogłaby zrobić z wolnym czasem. Nie przeżyła żadnego zawodu miłosnego, bo ni­gdy nikogo nie kochała. Nie utraciła najbliższej przyjaciółki, bo nigdy takiej nie miała. Ma tylko swoją pracę i szare mieszkanie w suterenie. I właściwie to jej wystarcza.

Aż któregoś dnia do jej skrzynki pocztowej trafia widokówka. Naj­pierw jedna, potem kolejne, pełne słońca, lśniącej błękitnej wody i bajkowych krajobrazów Grecji… W ciągu pół roku na tablicy korko­wej, obok list zakupów i rzeczy do zrobienia, powstaje biało-niebieski kolaż. A z wiadomości wypisanych na odwrocie pocztówek odczytuje historię mężczyzny ze złamanym sercem, który odbywa uzdrawiają­cą podróż po najpiękniejszym miejscu na Ziemi.
Któregoś razu kolejna pocztówka nie nadchodzi. A Ellie czuje, że nie może dłużej zgadzać się na swoje szare życie. Kupuje więc bilet do Aten, by podążyć śladem tajemniczego mężczyzny. W dniu wylotu czeka na nią jeszcze jedna niespodzianka…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Leśna_czytelnia książek: 448

Kraj tysiąca wysp

Jeżeli byliście w Grecji lub na którejkolwiek z greckich wysp, ta książka obudzi uśpione wspomnienia i zamarzycie o powrocie do kraju słońca, wina i oliwek. Jeśli jednak jeszcze tam nie dotarliście, po przeczytaniu tej książki zamarzycie, żeby znaleźć się tam jak najprędzej.

Co tydzień w skrzynce Ellie znajduje pocztówki z Grecji, których nadawcą jest tajemniczy A., a adresatem poprzednia lokatorka mieszkania, które teraz wynajmuje Ellie. Nie ma sumienia, żeby je wyrzucić, więc zaczyna przyklejać je do ściany, nadając mieszkaniu i swojemu życiu pewnego kolorytu. Wiedziona pocztówkowymi krajobrazami i kilkoma słowami nakreślonymi na każdym z nich, pod wpływem chwili kupuje bilet lotniczy do Aten i postanawia zrobić to, o czym od dawna marzyła – zerwać z monotonią i przygnębieniem, spróbować odnaleźć szczęście i dojść do ładu z samą sobą. W drodze na lotnisko po raz ostatni zagląda do skrzynki w której znajduje wyjątkową przesyłkę – niebieski notes, w którym A. spisał i utrwalił niesamowite historie opowiedziane przez Greków podczas jego podróży przez kraj tysiąca wysp.

I to właśnie te opowieści – lokalne legendy, żywoty artystów i miejscowych przedsiębiorców, historie budynków i zabytków oraz przywołane tradycje i zwyczaje – są prawdziwymi bohaterami „Pocztówek z Grecji”. Nie Ellie ani A., których losy ostatecznie się splatają, lecz właśnie te oniryczne historie, często balansujące na granicy jawy i snu, obnażające naturę człowieka, wzruszające, ale czasami również mroczne, pokazują, czym jest greckość, skąd ten niesamowity nastrój i urok kraju. Śmiem twierdzić, że gdyby autorka nie powołała do życia Ellie i Anthony’ego (tajemniczy A.), książka nic by na tym nie straciła, bo - podkreślam to ponownie - opowieści z niebieskiego notatnika są jej siłą.

Nie sądzę, żeby „Pocztówki z Grecji” były książką, która zmieni czyjekolwiek życie, ale kierunek podróży na pewno. We mnie obudziła tęsknotę za greckimi wyspami, sprawiła, że ponownie przejrzałam zdjęcia, przypomniałam sobie, jak bardzo dobrze mi tam było. Już wiem, że tam wrócę.

Karolina Purłan

Mała-Mi | 2017-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2017

Książkę mogę podsumować jednym słowem- UROCZA :)

Pięknie zilustrowana i rozbudzająca wyobraźnię, pełna zdjęć i opisów zwyczajów, dźwięków i smaków kolorowej Grecji.

Autorka dzięki nietypowej formie książki- pamiętnika, stanowiącego zbiór opowiadań, zabiera Nas w niezwykłą podróż po tym pięknym kraju, pełnym słońca i białych domków.

Tajemniczy A, mężczyzna o złamanym sercu wyrusza do Grecji aby odnaleźć równowagę. Z każdego miejsca, w którym przebywa, wysyła pocztówkę do dawnej miłości. Widokówki jednak nigdy nie trafiają do adresatki. Otrzymuje je Ellie, nowa lokatorka, która wiedzie zwyczajne szare życie bez fajerwerków.

Kobieta zostaje całkowicie pochłonięta przez kolorowe, pełne Greckiego słońca pocztówki i z niecierpliwością oczekuje kolejnych, coraz bardziej dostrzegając monotonię i szarość swojego własnego życia. Pewnego dnia kolejna pocztówka nie nadchodzi. Ellie postanawia zmienić swoje życie i wyrusza do Aten. W dniu wylotu otrzymuje kolejną przesyłkę- notatnik, w...

Joanna | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, Podróże, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

Pocztówki pełne słońca i cudownych krajobrazów Grecji , które wraz z notatkami nigdy nie dotarły do adresata stały się powodem zmian w smutnym, monotonnym i samotnym życiu konsultantki telefonicznej w Londynie.
Ellie decyduje się na podróż do Grecji śladem opisanej historii tajemniczego mężczyzny - A. , odbywa zatem fascynującą podróż po różnych zakątkach Grecji, rozpoczynającą się w Atenach i tam znajdującą zakończenie tajemniczej historii.
Piękna opowieść o odkrywaniu prawdziwego piękna pełna greckich aromatów i pozytywnej energii, pozwalająca odnaleźć i uchwycić radosne chwile w życiu. Nie brakuje w niej też innych emocji , nawet skrajnych jak złość czy groza przejawiająca się wśród mieszkańców małej miejscowości, którzy postanowili powrócić do tradycji i na swój sposób celebrować Wielki Piątek poprzedzający Wielkanoc. Te fragmenty kojarzyły mi się z cyklem powieści grozy naszego rodzimego pisarza Stefana Dardy .
Generalnie jednak to cudowna podróż przeplatająca czasy...

eduko7 | 2017-10-17
Przeczytana: 16 października 2017

Pocztówki, tak jak zdjęcia były dla mnie zawsze śladem chwili. W tym przypadku też tak jest. Każda pocztówka jest inna, niesie swój ładunek emocjonalny. Stanowi zapowiedź historii opisanej w pamiętniku Anthonego. Pamiętniku, który -podobnie jak pocztówki - trafiają do niewłaściwej osoby. Ale czy rzeczywiście niewłaściwej? Ciekawa konstrukcja tekst, piękne zdjęcia - pocztówki. To niweątpliwe atuty tej powieści. Historie pozwalają uruchomić wyobraźnię, wzbogacić wiedzę na temat kultury, tradycji, przeszłości i teraźniejszości tego jakże ciekawego i uroczego kraju. Dzięki nim możemy lepiej poznać ludzi, zobaczyć różnorodność regionów. Może wyzwolić się z jakieś mitu lub stereotypu.

mamaKa | 2017-07-11
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2017

Młoda kobieta dostaje pocztówki adresowane do poprzedniej lokatorki. Potem otrzymuje notatnik. Zaciekawiona czyta. Wraz z nią poznajemy historię miłości i oczekiwania na ukochaną. Notatki są wstępem do poznania historii Grecji i jej mieszkańców. Całkiem ciekawa kompozycja. Jednak nie jest to książka, do której wrócę po latach. Osobliwy przewodnik po pięknym kraju. Zakończenie do przewidzenia.

Olena | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne
Przeczytana: 22 września 2017

„Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i ta jesień rozpostarła melancholii mglisty woal…” – nucę wraz z Kabaretem Starszych Panów, kiedy deszczowe dni nie nastrajają optymistycznie. Przynajmniej mogę bezkarnie zawinąć się w koc niczym megaburito, z herbatą w jednej ręce i z dobrą książką w drugiej.
Tym razem dzięki Victorii Hislop przeniosłam się do bajkowej Grecji. Słońce, błękitne morze, cudowna kuchnia, spacery w romantycznej scenerii, gdzie każdy kamień jest częścią cywilizacyjnego dziedzictwa ludzkości. On – leczy złamane serce podczas samotnej wyprawy, ona – wciąż czeka na tego jedynego, który odmieni jej życie. Brzmi jak początek ckliwej historii miłosnej? Tak, chociaż nie wszystkie strony powieści są pokryte taką ilością lukru. Ale po kolei.

Główna bohaterka, Ellie, prowadzi nieszczęśliwe życie typowej szarej myszki: nudna praca, mieszkanie w podłej dzielnicy Londynu, brak faceta, przyjaciół i jakiejkolwiek nadziei na poprawę losu. Do czasu. Pewnego dnia na jej...

Monika | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Bardzo lubię powieści Victorii Hislop, dlatego zamówiłam jej nową książkę "Pocztówki z Grecji" i od razu zaczęłam czytać.

Na początku zaskoczyła mnie forma tej książki- jest to trochę przewodnik, trochę pamiętnik, a w całości jednak powieść. Dodatkowo wzbogacona fotografiami greckich krajobrazów. Myślę, że lektura tej książki uświadamia czytelnikowi, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny i każde zdarzenie, nawet smutne, może przynieść coś dobrego.

Nigdy nie byłam w Grecji, ale dzięki Victorii Hislop zakochałam się w tym kraju.

Jestem rozczarowana już samą formą spisanej historii. To nie powieść, ale oddzielne opowieści, jak kartki wyrwane z pamiętnika.
Bohaterka przypadkiem staje się odbiorcą cudzych wspomnień. Choć nie ona jest adresatką tytułowych pocztówek, to czytając ich treść uzmysławia sobie, jak pozbawione koloru i smaku jest jej własne życie. Ostatecznie bodźcem do działania jest brak kartek w skrzynce, a wzamian pojawia się notatnik od tego samego nadawcy. Zatem ciekawość pcha Ellie do odkrywania nieznanego i podróży życia. Być może szarość własnego istnienia nie jednego by dobiła i w mig spakowałby się i ruszył w nieznane. Tylko pozazdrościć, że tak się da rzucić wszystko i "nie dbając o bilet, ani nawet o bagaż..." Dla mnie niespecjalnie ma to ręce i nogi, ale co tam - to tylko fikcja literacka.

Gdy już akcja przenosi się do Grecji zaczęłam odbierać "Pocztówki z Grecji" jak książkę stricte podróżniczą. Chodzenie po ulicach, spotykanie różnych ludzi, tak chętnych do nawiązywania kontaktu i...

Lynxey | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Kupiłam tę książkę głównie że względu na to, że 2 lata temu byłam na wakacjach w Grecji, w formie objazdówki po części kontynentalnej i uznałam, że to będzie dobry sposób na powspominanie sobie tamtego lata. I faktycznie, jeśli o to chodzi, książka mnie nie zawiodła, ale mam do niej wiele innych zastrzeżeń.

Po pierwsze, moim zdaniem książka jest mocno wyidealizowana. Wątpię, żeby ktokolwiek mógł sobie tak po prostu ruszyć w podróż po jakimkolwiek średniej wielkości kraju, samotnie i przeprowadzić się tam do apartamentu z pięknym widokiem na stolicę. Nie wspominając o tym, że na każdym kroku spotyka się nowych ludzi i każdy ma coś do opowiedzenia, bardziej wiarygodne historyjki lub mniej.

Kolejnym minusem jest dla mnie Ellie. Myślałam, że będzie główną bohaterką książki i czekałam, aż w którymś rozdziale w końcu będzie o niej mowa (na próżno). Nie żebym zaciekawiła się jej osobą, wręcz przeciwnie- wydała mi się nieciekawa, jakaś sztuczna, stworzona specjalnie na potrzeby książki...

Anna-mojeksiążki | 2017-07-25

Bardzo lubię książki Victorii Hislop, są mądre głębokie i pięknie napisane. Każda kolejna niesie moc emocji i ludzkich uczuć, by zapaść w pamięć czytelnika. Poza tym Wydawnictwo Albatros bardzo dba o jakość wydania swoich książek i o piękne okładki, które przyciągają wzrok.

Pocztówki z Grecji są fantastycznie wydane - to pamiętnik pełen zdjęć i greckich historii. To swoisty przewodnik po Grecji, tej nieznanej Grecji, której daleko do danych z przewodników. Autorka pokazuje nam prawdziwą Grecję, piękną , pełną regionalnych opowieści, które chce się poznać i miejsc, które chce się zobaczyć. Jestem zachwycona tą książką :) Poczułam się podczas lektury jak główna bohaterka, Ellie, która podążyła śladem niezwykłych pocztówek z Grecji. To one zachęciły ją do podróży do Grecji i poznania miejsc, które poznała z pocztówek. Pocztówek wysyłanych cyklicznie przez Anthony'ego do swej ukochanej, która go porzuciła. Pocztówki przychodziły na adres mieszkania Ellie, a ona nie była w stanie ich...

Przeczytana: 20 lipca 2017

"Brakuje mi słów, by opisać piękno tego kraju. Być może ludzie, którzy się tu urodzili, zwłaszcza ci, co nie wyjeżdżali nigdy z Grecji, są przekonani, że reszta świata wygląda podobnie, a może tak do tego piękna przywykli, że nie wywiera ono na nich żadnego wrażenia. Już tyle razy zakochałem się w Grecji od pierwszego wejrzenia, już tyle razy poraziła mnie błyskawica. Keravnovolos. Jestem niczym narkoman, czekający, aż serce stanie mu w piersi, gdy zobaczy kolejny zaskakujący widok."

Do tej pory nie znałam twórczości Victorii Hislop, a sięgając po "Pocztówki.." liczyłam na lekką i przyjemną lekturę. Z pewnością mogę powiedzieć, że była przyjemna, ale czy lekka? Raczej...smaczna, barwna i pełna życia. Nietuzinkowa! Zaczynająca się dość banalnie od mieszkającej w Londynie nieszczęśliwej konsultantki, na której adres przychodzą tajemnicze pocztówki z Grecji. A jednak czytając dalej, gdy bohaterka postanawia wyruszyć w ślad za błękitno-niebieskim marzeniem, wyłaniającym się z...