Pocztówki z Grecji

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Cartes Postales From Greece
L_Settembrini

Wzruszająca opowieść o nieprzemijającej miłości, cierpieniu i walce o szczęście, która przeniesie was wprost do pełnej słońca Grecji, przywodząc na myśl najpiękniejsze wspomnienia z wakacji. Pocztówki przychodziły nieprzerwanie, tydzień po tygodniu… Zaadresowane do kogoś, kogo Ellie nie znała. Bez nadawcy. Tylko inicjał imienia – tajemnicze A. Ellie wiedzie w Londynie smutne życie...

Ellie wiedzie w Londynie smutne życie konsultantki telefonicznej. Zazwyczaj nie bierze urlopu, bo nie bardzo wie, co mogłaby zrobić z wolnym czasem. Nie przeżyła żadnego zawodu miłosnego, bo ni­gdy nikogo nie kochała. Nie utraciła najbliższej przyjaciółki, bo nigdy takiej nie miała. Ma tylko swoją pracę i szare mieszkanie w suterenie. I właściwie to jej wystarcza.

Aż któregoś dnia do jej skrzynki pocztowej trafia widokówka. Naj­pierw jedna, potem kolejne, pełne słońca, lśniącej błękitnej wody i bajkowych krajobrazów Grecji… W ciągu pół roku na tablicy korko­wej, obok list zakupów i rzeczy do zrobienia, powstaje biało-niebieski kolaż. A z wiadomości wypisanych na odwrocie pocztówek odczytuje historię mężczyzny ze złamanym sercem, który odbywa uzdrawiają­cą podróż po najpiękniejszym miejscu na Ziemi.
Któregoś razu kolejna pocztówka nie nadchodzi. A Ellie czuje, że nie może dłużej zgadzać się na swoje szare życie. Kupuje więc bilet do Aten, by podążyć śladem tajemniczego mężczyzny. W dniu wylotu czeka na nią jeszcze jedna niespodzianka…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mała-Mi | 2017-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2017

Książkę mogę podsumować jednym słowem- UROCZA :)

Pięknie zilustrowana i rozbudzająca wyobraźnię, pełna zdjęć i opisów zwyczajów, dźwięków i smaków kolorowej Grecji.

Autorka dzięki nietypowej formie książki- pamiętnika, stanowiącego zbiór opowiadań, zabiera Nas w niezwykłą podróż po tym pięknym kraju, pełnym słońca i białych domków.

Tajemniczy A, mężczyzna o złamanym sercu wyrusza do Grecji aby odnaleźć równowagę. Z każdego miejsca, w którym przebywa, wysyła pocztówkę do dawnej miłości. Widokówki jednak nigdy nie trafiają do adresatki. Otrzymuje je Ellie, nowa lokatorka, która wiedzie zwyczajne szare życie bez fajerwerków.

Kobieta zostaje całkowicie pochłonięta przez kolorowe, pełne Greckiego słońca pocztówki i z niecierpliwością oczekuje kolejnych, coraz bardziej dostrzegając monotonię i szarość swojego własnego życia. Pewnego dnia kolejna pocztówka nie nadchodzi. Ellie postanawia zmienić swoje życie i wyrusza do Aten. W dniu wylotu otrzymuje kolejną przesyłkę- notatnik, w...

mamaKa | 2017-07-11
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2017

Młoda kobieta dostaje pocztówki adresowane do poprzedniej lokatorki. Potem otrzymuje notatnik. Zaciekawiona czyta. Wraz z nią poznajemy historię miłości i oczekiwania na ukochaną. Notatki są wstępem do poznania historii Grecji i jej mieszkańców. Całkiem ciekawa kompozycja. Jednak nie jest to książka, do której wrócę po latach. Osobliwy przewodnik po pięknym kraju. Zakończenie do przewidzenia.

Monika | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Bardzo lubię powieści Victorii Hislop, dlatego zamówiłam jej nową książkę "Pocztówki z Grecji" i od razu zaczęłam czytać.

Na początku zaskoczyła mnie forma tej książki- jest to trochę przewodnik, trochę pamiętnik, a w całości jednak powieść. Dodatkowo wzbogacona fotografiami greckich krajobrazów. Myślę, że lektura tej książki uświadamia czytelnikowi, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny i każde zdarzenie, nawet smutne, może przynieść coś dobrego.

Nigdy nie byłam w Grecji, ale dzięki Victorii Hislop zakochałam się w tym kraju.

Przeczytana: 20 lipca 2017

"Brakuje mi słów, by opisać piękno tego kraju. Być może ludzie, którzy się tu urodzili, zwłaszcza ci, co nie wyjeżdżali nigdy z Grecji, są przekonani, że reszta świata wygląda podobnie, a może tak do tego piękna przywykli, że nie wywiera ono na nich żadnego wrażenia. Już tyle razy zakochałem się w Grecji od pierwszego wejrzenia, już tyle razy poraziła mnie błyskawica. Keravnovolos. Jestem niczym narkoman, czekający, aż serce stanie mu w piersi, gdy zobaczy kolejny zaskakujący widok."

Do tej pory nie znałam twórczości Victorii Hislop, a sięgając po "Pocztówki.." liczyłam na lekką i przyjemną lekturę. Z pewnością mogę powiedzieć, że była przyjemna, ale czy lekka? Raczej...smaczna, barwna i pełna życia. Nietuzinkowa! Zaczynająca się dość banalnie od mieszkającej w Londynie nieszczęśliwej konsultantki, na której adres przychodzą tajemnicze pocztówki z Grecji. A jednak czytając dalej, gdy bohaterka postanawia wyruszyć w ślad za błękitno-niebieskim marzeniem, wyłaniającym się z...

Alex | 2017-07-18
Przeczytana: 12 lipca 2017

Do zmian w życiu dużo nie potrzeba, ale nim taka decyzja dojrzeje w umyśle człowieka potrzeba czasu. Później wystarczy impuls, bywa, że brany za kaprys lub nieprzemyślaną decyzję, i zaczynamy pisać nowy rozdział, czasem pełen niespodzianek i przynoszący coś o czym nawet baliśmy się marzyć. A potem przychodzi kolejny bodziec i jesteśmy gotowi by wyjść po za granice tego co znane inie pozwalające nam żyć w pełni.

Szary i deszczowy Londyn nie nastraja optymistycznie, szczególnie gdy kolejne dni zlewają się z sobą, a czas głównie spędza się w pracy lub w małym mieszkanku. Jasnymi promykami są widokówki z kolorowej, ciepłej i przede wszystkim tak odmiennej Grecji. Ellie nie zna ich nadawcy, lecz regularnie ze swojej skrzynki pocztowej wyciąga i zawiesza na ścianie pocztówki. Dzięki nim odkrywa wraz z nieznajomym Grecję oraz coraz bardzo tęskni za jej widokiem i chyba nie tylko za nim. Angielska pogoda i brak perspektyw na najbliższą przyszłość nie nastraja dziewczyny zbyt...

Czytelniczka | 2017-07-18
Przeczytana: 11 lipca 2017
Aleksandra | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017
Patronaty tygodnia

II tom biografii Jana Karskiego, pasjonujący wielogłos o życiu w Hollywood i przezabawna poruszająca opowieść o ważnych wydarzeniach, które wywracają życie do góry nogami – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!