Cud

The Wonder
Ewa Borówka
historyczna
Ag2S

W 1850 roku mieszkańców małej wioski w Irlandii zadziwia osobliwy post Anny O’Donnell, który rozpoczyna się jako dobrowolne i żarliwe wyznanie wiary. Po kilku tygodniach spożywania wyłącznie tego, co O’Donnell określa jako „mannę z nieba”, zainteresowanie historią „cudu” sięga zenitu. Do skromnej chaty rodziny O’Donnellów ustawiają się kolejki głodnych duchowych przeżyć turystów, a zagraniczna gazeta przysyła dziennikarza, który ma opisać tę niebywałą sensację.
Lib, angielska pielęgniarka i uczennica Florence Nightingale, przez dwa tygodnie ma obserwować sytuację i ocenić, czy Anna jest oszustką. Gdy stan głodującej się pogarsza, do obowiązków Lib, poza opieką nad dzieckiem, dochodzi ustalenie, dlaczego dziewczynka może być ofiarą rozciągniętego w czasie morderstwa.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2455/proza.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2455/proza.html

Oficjalna recenzja
Monika książek: 948

Cud

Czy jest Cud? Zjawisko nieposiadające racjonalnego wytłumaczenia. Zjawisko, do którego dopowiadana jest konkretna teoria, wyrażana poprzez wiarę lub przekonania kulturowe. Niejednokrotnie jednak wiara z owym racjonalnym tłumaczeniem się kłóci i nawet to, co naukowo mogłoby zostać obalone, wciąż pozostaje z perspektywy wiary Cudem.

Z takim orzeczeniem w sprawie Cudu, ma za zadanie zmierzyć się panna Wright, angielska pielęgniarka i uczennica sławnej Florence Nightingale. Akcja dzieje się w małej wiosek z Irlandii, gdzie wiara chrześcijańska jest o wiele większa niż Lib Wright może przypuszczać. Lib ma za zadanie ocenić w kategoriach cudu lub oszustwa post, jakiego dokonuje irlandzka dziewczynka, Anna O’Donnell. Rodzice Anny to przedstawiciele typowego irlandzkiego małżeństwa – przykładni chrześcijanie, w pełni oddani woli Pana. Pilnowanie raz danego słowa, okazuje się dla nich nawet ważniejsze, niż zdrowie lub życie własnej córki.

Anna nie przyjmuje bowiem żadnych pokarmów. Żywi się „manną z nieba”, a cała okolica wierzy, że Bóg ją chroni i nie pozwala zapaść na zdrowiu. Czy jednak jest to oszustwem czy Cudem musi zostać zbadane przez dwie niezależne pielęgniarki, które mają sprawować wymienną lecz ciągłą opiekę nad dziewczynką. Lib jednak szybko zdaje sobie sprawę, że ważniejszym niż wytłumaczenie Cudu lub zdemaskowanie Anny jest odkrycie historii, jaką skrywa w sobie dziewczynka. Co było powodem jej postu? Co sprawia, że uparcie odmawia pokarmów, nawet gdy jej zdrowie zaczyna się pogarszać w widoczny sposób?

Emma Donoghue zyskała sławę dzięki swojej powieści „Pokój”, która doczekała się głośnej ekranizacji. Po takim rozgłosie, wydaje się trudnym spełnienie oczekiwaniom czytelników. Podobnie, jak w przypadku „Pokoju” Donoghue skupia się w powieści na postaci dziecka, bardzo dobrze opisując i rozumiejąc ich zachowanie. Tym razem jest to dziewczynka, tym razem historia opisana jest w trzeciej osobie, co daje nieco mniej bezpośredni sposób analizy świata przez najmłodszych bohaterów. Podobnie jednak jak w „Pokoju”, autorka skupia się na trudnym temacie oraz psychice dziecka poddanego swoistego rodzaju traumie. W przypadku „Cudu”, tajemnica Anny jest zupełnie różna od problemów Jacka. Oboje jednak w swej traumie pozostają w strefie dziecięcej niewinności, choć w niewyobrażalny sposób zaburzonej. W przypadku „Pokoju”, dzięki pierwszoosobowej narracji, mieliśmy Jacka relacjonującego i próbującego zrozumieć poczynania swojej matki. W „Cudzie” osobą, która relacjonuje (choć nie w bezpośredniej narracji) jest Lib. To ona stara się zrozumieć problemy i przesłanki, które kierują Anną, a jednocześnie czytelnik podejmuje próbę zrozumienia samej Lib. Pielęgniarka bowiem jest także niezwykle złożoną bohaterką, borykającą się z ukrywanymi problemami, które odbiły piętno na jej życiu.

Emma Donoghue przenosi nas do Irlandii połowy XIX wieku. Udaje jej się bardzo dobrze przekazać atmosferę chrześcijańskiej wioski i zderzyć tę zaściankowość z nowoczesnym, na ów czas, podejściem do świata przez niezależną i oświeconą kobietę. Tu zabobonność staje na równi z religijności. A fanatyzm, który wyrządzająca szkodę, nie jest nawet w stanie poprzez naukowość czy racjonalność być powstrzymany. Odkrywana tajemnica, zarówno ze strony Anny jak i Lib, przeraża i jednocześnie zadziwia, rozciąga się w czasie, powoli odsłaniając kolejne karty. Stosunkowo krótka powieść, staje się niezwykle pojemna i do samego końca zajmująca.

Prawdopodobnie większość czytelników sięgnie po „Cud” dopiero po przeczytaniu „Pokoju”. Kolejna powieść sławą debiutu Emmy Donoghue na pewno nie zakryje. Jednak ci czytelnicy, którym „Pokój” przypadnie lub przypadł do gustu, na pewno nie rozczarują się czytając „Cud”. To na tyle dobrze napisana powieść, że bez względu na zekranizowaną książkę Doneghue, obroni się sama i jako samodzielna pozycja jest warta sięgnięcia.

Monika Samitowska-Adamczyk

IwonaGa | 2018-01-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Historia cudu trzyma w napięciu od samego początku do końca. Jest klimat tajemniczości, coś jest ukrywane, jest zmowa. Spacery po mokradłach i torfowiskach, wiara w zabobony obok fanatycznej religijności, to wszystko powoduje, że czyta się szybko i zachłannie, żeby tylko zdążyć.

Zuela | 2017-06-19

Angielska pielęgniarka zostaje wysłana do katolickiej Irlandii by ocenić czy jedenastoletnia dziewczynka głoduje sama z siebie czy to cud.Lib pogardza Irlandczykami,katolicyzmem,rodziną dziewczynki.Co się zmieni w jej postrzeganiu świata i ludzi?

Krasnalek | 2017-11-07
Przeczytana: 16 października 2017

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona bardzo dobrym "Pokojem" tej autorki, jednak nieco się zawiodłam. Początek zapowiadał się bardzo obiecująco, rodził się klimat rodem z wiktoriańskich powieści grozy, ciężka, duszna atmosfera angielskich wrzosowisk... Niestety klimat urwał się na początku i potem próżno go szukać... dla mnie cała książka była zupełnie przegadana i cały czas działo się to samo i w jednym pomieszczeniu, mnie to nudziło i czekałam aby coś w końcu się wydarzyło. Dla mnie książka była po prostu nudna, autorka miała fajny pomysł na powieść, ale klimat i akcja zagubiły się gdzieś po drodze niestety.

Armin | 2017-12-15
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Przeciętna na pewno nie jest, ale dobra także nie. Temat ciekawy, jak zwykle u Emmy Donoghue. Czegoś mi jednak zabrakło... Opowieść momentami jest zbyt jednostajna i nużąca. Naiwność i zbyt długa bierność Lib (wykształconej pielęgniarki) wobec pogarszającej się sytuacji Ann, jak dla mnie irytująca. Daję 6 gwiazdek, trochę na wyrost.

LoboBathory | 2018-02-18
Na półkach: Przeczytane, Powieści, Ghotic
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Wielki głód w Irlandii (1845-1849), który zdziesiątkował kraj, wybijając dwadzieścia procent jego populacji, to efekt polityki Anglii, całkowitego braku pomocy wobec skolonizowanej Irlandii i celowej eskalacji skutków głodu na podbitej wyspie. Już Jean-Louis Vullierme zauważył w Lustrze Zachodu, że strategia Anglii wobec plagi ziemniaczanej w Irlandii stanowiła inspirację dla nazistowskich praktyk racjonowania żywności na poziomie minimum niezbędnego do przeżycia. Czy to w obozie koncentracyjnym, czy na zagarniętych ziemiach głodzenie służyło upewnieniu się, że ludność będzie zbyt osłabiona i otępiała, aby myśleć o czymkolwiek poza jedzeniem. Z kolei Naomi Woolf w Micie urody zauważa, że jest to sedno diety jako rygoru, któremu poddane zostaje kobiece ciało w zachodniej kulturze: potencjał do samorozwoju, jaki zapewniły kobietom sukcesy ruchu feministycznego, zostaje skutecznie osłabiony przez narzucane sobie głodówki, przez internalizację nierealnych oczekiwań wobec kobiecego...

Mariolus18 | 2017-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Naiwnie spodziewałam się, że będzie to opis prawdziwego cudu-razem z angielską pielęgniarką przekonamy się (my czytelnicy), że cuda naprawdę się zdarzają. Rozwój akcji spowodował, że zwątpiłam nie tyle w cuda ile w człowieka. Zawiedli mnie bohaterowie: ksiądz, lekarz, rodzice, służąca-wszyscy, którzy mieli styczność z poszczącą Anną-przede wszystkim zawiedli to wrażliwe, skrzywdzone dziecko. Głęboko we mnie zapadła ta powieść, wzbudziła we mnie różnorodne uczucia. Inna sprawa, że czyta się tę książkę naprawdę doskonale.

Anaginosko | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Świetnie napisana i wciągająca. Szokuje postaciami zaplątanymi w powierzchowną religijność i zabobony. Obnaża głupotę i zgubne skutki religijnej indoktrynacji.

weronka7 Szczerbicka | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Wymęczona lektura. W zasadzie każda strona jest taka sama. Książkę ratuje jedynie zakończenie.

Urszula | 2017-08-31

3. Ciekawa historia o tym jak tajemnica rodzinna może zniszczyć
4. O tym jak dziecko z głupoty dorosłych bierze nie swoją winę

osia | 2017-12-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017

Niesamowicie wciągająca i tajemnicza historia, która skłania do zastanowienia się nad tym jak bardzo wiara może wpłynąć na ludzkie życie.