Córka Stalina

Tłumaczenie: Miłosz Wojtyna
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Stalin's Daughter: The Extraordinary and Tumultuous Life of Svetlana Alliluyeva
Ag2S

"Jesteś córką Stalina. Jesteś więc martwa za życia. Twoje życie dobiegło już końca. Nie żyjesz własnym życiem ani żadnym innym. Istniejesz tylko jako dodatek do pewnego nazwiska." Swietłana Alliłujewa Dorastała w złotej klatce kremlowskich pałaców. Choć traktowano ją jak księżniczkę, jej życie naznaczone było tragedią. Osaczona przez ojca i totalitarny system, musiała podporządkować swoje...

Swietłana Alliłujewa

Dorastała w złotej klatce kremlowskich pałaców. Choć traktowano ją jak księżniczkę, jej życie naznaczone było tragedią. Osaczona przez ojca i totalitarny system, musiała podporządkować swoje życie regułom okrutnego reżimu. Jej matka popełniła samobójstwo, ukochany trafił do gułagu, członkowie rodziny i przyjaciele znikali w tajemniczych okolicznościach. Chociaż pragnęła tylko miłości i akceptacji, po kolei traciła wszystkich, których kochała. Uporczywie szukając własnego miejsca w świecie, poświęciła wszystko, by uwolnić się od widma Stalina.

Rosemary Sullivan przedstawia pasjonujący portret Swietłany Alliłujewy – kobiety, która by walczyć o swoje szczęście, przeciwstawiła się najpotężniejszemu człowiekowi świata – własnemu ojcu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,72971,Corka-Stalina

allison | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Świetnie, błyskotliwie, barwnie napisana biografia tytułowej bohaterki.

Swietłana Alliłujewa pokazana jest tu przez pryzmat rodzinnego dziedzictwa, które - wbrew jej woli - ciągnęło się za nią przez całe życie.
Śledzimy jednak nie tylko perypetie córki Stalina, ale i całą polityczną otoczkę, która jej towarzyszyła.

Alliłujewą poznajemy jako małą dziewczynkę i towarzyszymy jej aż do ostatnich dni.
Z portretu stworzonego przez autorkę wyłania się osoba nieszczęśliwa, spragniona miłości i akceptacji, zmuszona do podejmowania niezwykle trudnych decyzji, a przede wszystkim tragiczna, pełna sprzeczności, rozdarta między wspomnieniami z dzieciństwa, które czasem wydawały się idylliczne, a świadomością i wiedzą na temat ojca-tyrana, odpowiedzialnego za śmierć milionów swoich rodaków, także członków własnej rodziny.

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, tym bardziej, że Rosemary Sullivan opiera swoją opowieść na wielu wiarygodnych i przekonujących tekstach źródłowych.
Nie ma tu...

Jeżynka | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Od zawsze fascynuje się historią, sztuką i literaturą naszych wschodnich sąsiadów. Jestem niereformowalnym rusofilem i zawsze z chęcią sięgam po literaturę która przybliża mi Rosję, zarówno współczesną jak i tę tonącą w mrokach historii.

"Córka Stalina" Rosemary Sullivan to najlepsza książka jaką w tym roku przeczytałam. To pozycja kompletna: rzetelna, ciekawa, pisana przez autorkę z ogromnym szacunkiem do bohaterki ale też obiektywizmem.
Wszystko to sprawia że lekturę tę pochłania się z wypiekami na twarzy a koleje życia Swietłany Alliłujewej śledzi się w nieustającym napięciu.

Śledzimy losy córki Stalina od jej narodzin i dzieciństwa na Kremlu po próbę (jakże nieskuteczną) odnalezienia się na emigracji najpierw w Stanach Zjednoczonych a następnie w Anglii.
Autorka kreśli portret swojej bohaterki z najmniejszymi detalami. Jawi nam się ona jako osoba na której piętno ojca odcisnęło się nieodwołalnie i nawet po zmianie nazwiska na panieńskie matki i ucieczce z ZSRR nie była w...

Anna | 2017-06-14
Przeczytana: 10 czerwca 2017

„Córka Stalina” to biografia Swietłany, córki potężnego wodza Związku Radzieckiego. Człowieka, który ma na sumieniu dużo więcej ofiar niż Hitler. W wieku sześciu lat Swietłana straciła matkę, która popełniła samobójstwo. W zasadzie wychowywała ją niania. To z nią dziewczyna była najbardziej emocjonalnie związana. Ojciec był dla niej kochanym "papoczką", a ona jego "małą gospodynią". Jako dziecko nie zdawała sobie sprawy, że ma on na rękach krew milionów ludzi. Czy uświadomiła sobie to w momencie, gdy jej ukochany, Aleksjej Kapler został skazany na dziesięć lat Gułagu? Najprawdopodobniej. Niemal każdego dnia do Swietłany docierały wiadomości o aresztowaniach przyjaciół, sąsiadów, a nawet członków rodziny.
Córka Stalina całe życie pragnęła miłości i akceptacji. Trzykrotnie wychodziła za mąż. Były to małżeństwa krótkie i nieudane. Mieszkając w Związku Radzieckim była tak jak wszyscy Rosjanie całkowicie podporządkowana panującemu tam reżimowi. Będąc dojrzałą kobietą pokochała z...

Książkomaniacy | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

"Córka Stalina" to książka, której recenzowanie to prawdziwa przyjemność. To "perełka" dla wszystkich miłośników biografii, tajemnic burzliwej Rosji. To napisana z ogromnym rozmachem, niezwykle obszerna, bardzo dokładna, a jednocześnie bardzo przystępna opowieść o życiu "księżniczki Kremla".

ZSRR, supermocarstwo i on...! Wódź, Józef Stalin. Dla jednych najwyższy przywódca, dla innych potwór dyktator. A w tym wszystkim ona - nasza bohaterka - Swietłana. Jakie wspomnienie zachowała o swoim ojcu?

"Dla Alliłujewej postać ojca jawiła się tak samo skomplikowanie jak dla postronnych obserwatorów. Jej stosunek do Stalina naznaczony był wyraźnym paradoksem. Zdecydowanie brzydziła się jego bestialstwem, a mimo to wspominała troskę, z jaką zajmował się nią, gdy była mała. Pamiętała również chwile, gdy bywał zły. Starała się zrozumieć jego motywację."

Kolejne rozdziały książki pokazują życie Swietłany z różnej perspektywy. Czas dzieciństwa wspomina raczej miło. Była kochaną i...

Aneczka | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

Książka została dedykowana mamie Swietłany Alliłujewej - Leonorze Marjori Guthrie Sullivan, która popełniła samobójstwo gdy córeczka miała zaledwie sześć i pół roku. Wszystko wskazuje na to, iż do tego czynu pchnęło ją małżeństwo, a właściwie samo życie z dyktatorem.

W ZSRR Stalin był postacią niemal mitologiczną, wodzem, przywódcą, który uczynił ze Związku Radzieckiego supermocarstwo i wygrał wojnę z nazistami. A zarazem dla wielu był potworem odpowiadającym za lata terroru i gułagów. Jak to jest być córką Stalina? Żyć wiecznie w jego cieniu? Ten egzystencjalny problem miała Swietłana.

"(...) Gdziekolwiek nie pojadę - na jakąś wyspę czy do Australii - i tak będę politycznym zakładnikiem nazwiska mojego ojca (...) " - [str.13]

Poprzez czystki, które Stalin przeprowadził w latach trzydziestych, ucierpieli nawet krewni, aresztowani i straceni jako wrogowie ludu czyli zarazem systemu. A to oznacza, że nikt z otoczenia dyktatora nie mógł czuć się bezpiecznie, ani tym bardziej nie...

Stalin z pewnością nie jest postacią wzbudzającą sympatię. Zwłaszcza na Zachodzie w okresie zimnej wojny. Ale czy stosunek do Stalina powinien wpływać na postrzeganie jego dzieci? Zwłaszcza córki, która uciekła z ZSRR do Stanów Zjednoczonych? Swietłana Alliłujewa była postacią bardzo niejednoznaczną. Żeby tylko była córką tego akurat, a nie innego człowieka. Problemy rodzinne, nieudane związki z mężczyznami, dziwne relacje z własnymi dziećmi, jakiś talent pisarski (podobno), a do tego kompletny brak umiejętności przystosowania się do świata. Tak w ZSRR, jak w USA.

Książka jest bardzo udana, nie tylko dlatego, że mamy do czynienia z córką Stalina. Życie Alliłujewy było pełne zaskakujących zwrotów akcji, nieprzemyślanych decyzji, ciężkich kryzysów. Sullivan dotarła do ludzi, którzy zetknęli się z nią na różnych etapach jej życia. Autorkę należy pochwalić za bardzo szczegółowe badania i wywiady, bo dzięki tej wytężonej pracy mogła ukazać biografię tytułowej bohaterki w sposób bardzo...

Długo zastanawiałam się, jak powinnam zacząć tę recenzję. Spodziewałam się nudnawej i zdecydowanie zbyt długiej biografii, która w żaden sposób mnie nie zachwyci. Co otrzymałam? W jednym słowie tego opisać się nie da. Czy to źle, czy dobrze? Przekonajcie się sami...

alison2 | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Rodziców się nie wybiera... Każdego dnia na świecie rodzą się dzieci, których rodzice nie będą w stanie zaspokoić ich najbardziej podstawowych potrzeb, jak choćby dostępu do czystej wody. Dla niektórych dzieci los jest zaś szczególnie łaskawy. Od pierwszych dni swego życia dostają wszystko, czego pragną. Żyją w przekonaniu, że wszystykie dobra tego świata są na wyciągnięcie ręki. Swietłana Alliłujewa była córką niewykle potężnego i wpływowego człowieka, lecz gdyby tylko mogła, bez wahania wybrałaby na ojca kogoś prostego i biednego. Cóż bowiem z tego, że żyła w dostatku, o jakim większość rosyjskich dzieci mogła tylko pomarzyć. Nazwisko jej ojca przylgnęło do niej niczym druga skóra. Nigdzie nie mogła być sobą. Dla ludzi była po prostu "córką Stalina".

Książka Rosemary Sullivan to najlepszy przykład na to, że najbardziej pasjonujące i niesamowite historie pisze samo życie. Swietłana dorastała w świecie, który tak naprawdę wcale nie istniał. Wszyscy robili co tylko w ich mocy, by...

Czasami żyjący w cieniu tych, którzy na stale zapisali się na kartach historii są ciekawszi.
Tak jest w przypadku Swietłany, córki Stalina.
Autorka rozpoczyna snuć swoją historie o losach córki dyktatura w momencie uczieczki do USA, po czym zaczyna wraca do dnia narodzin.
Jeśli ktoś zastanawiał się jakim ojcem był Stalin to tu znajdzie odpowiedź.
Sama Swietłana to postać niezwykła. Wyjątkowa z dużym bagażem przeżyć nie do końca szczęśliwych.I tak różna od swojego ojca.
Polecam.

Maja | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Swietłana Alliłujewa
Swietłana, ukochana córka Stalina wychowywała się w złotej klatce. Traktowano ją jak księżniczkę, lecz jej życie było naznaczone piętnem tragedii. Miała zaledwie 6 lat, gdy jej matka popełniła samobójstwo, nie mogąc już wytrzymać ze swoim mężem. Osierociła dwoje dzieci. Bohaterkę tej opowieści i jej starszego brata. Swietłana była osaczona przez ojca i totalitarny system. Musiała podporządkować im swoje życie. Jej ukochany trafił do gułagu, a ci, których kochała najbardziej, znikali w dziwnych okolicznościach. Swietłana nie chciała od życia wiele - pragnęła tylko tego, by ktoś ją pokochał. Długo jednak musiała czekać na to, by nadszedł wreszcie dzień, w którym uwolni się z klatki. Przekonajcie się, do czego była zdolna, żeby uwolnić się od ojca i jego systemu.

Na temat Swietłany...