Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty

Cykl: Hotel Varsovie (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.

Rodzinne tajemnice, skrywane pasje, niepohamowane żądze, pikantne skandale, a w tle Warszawa. 400 lat historii rodzinnych warszawskich hotelarzy w pierwszym tomie sagi. Pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy i porywająca intryga zabiorą cię w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta. Poznaj rozkosze i sekrety...

400 lat historii rodzinnych warszawskich hotelarzy w pierwszym tomie sagi.

Pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy i porywająca intryga zabiorą cię w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta. Poznaj rozkosze i sekrety hotelu przy Długiej!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1310

„Życie to wielkie teatrum...”

Sylwia Zientek - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów specjalizacyjnych w Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Urodzona w Olsztynie, od 38 lat mieszka w Warszawie. Mieście, które darzy nie tylko wielkim uczuciem, ale i estymą. Od dłuższego czasu marzyła o napisaniu książki poświęconej burzliwej historii stolicy: o jej wzlotach i upadkach, ogromnej sile i umiejętności nieustannego podnoszenia się z kolan. „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty”, to pierwszy tom obszernej sagi o warszawskich hotelarzach, który z miejsca mnie urzekł. Widać w nim bowiem nie tylko fantastyczny warsztat pani Sylwii, rewelacyjne przygotowanie merytoryczne zauważalne na każdej stronie, lecz także to, jak dobrze radzi sobie z tematyką historyczną, i jak bardzo ukochała swoją małą ojczyznę. Co ważne, autorka nie ogranicza się jedynie do ukazania zmiennych losów Warszawy, ale nieustannie nawiązuje do ówczesnej kultury wysokiej – malarstwa, literatury, teatru, opery, etc. Ta wyjątkowa saga rodzinna rozciągająca się na kilkaset lat wypełniona romansami, tajemnicami i skandalami, to prawdziwa rozkosz nawet dla najbardziej wymagającego mola książkowego...

Najstarszy wątek w „Klątwie...” rozpoczyna się w Warszawie, w XVII wieku. 29- letni Laurenty Żmij, syn organisty ze wsi Kamion, lutnista królewskiej kapeli, ma żonę, dzieci i dom blisko Rynku. Zamknięty w sobie, raczej ponury i małomówny, z dość znacznymi brakami w edukacji, marzy o stworzeniu domu gościnnego na jednej z głównych dróg prowadzących do Warszawy (na Długiej). Kiedy jego żona Anna niespodziewanie umiera w połogu, mężczyzna nie załamuje się, ale uparcie dąży do celu mimo rzuconej na jego rodzinę klątwy. Czy 19- letnia szwagierka Laurentego, inteligentna i charakterna Kalina Melcerówna, obdarzona niezwykłym talentem kulinarnym i niebywałą intuicją, która przyjeżdża z niezapowiedzianą wizytą, pomoże mu zrealizować śmiały plan czy też go zniweczy?

Kiedy w roku 1870 Eleonora Żmijewska, córka właściciela Hotelu Varsovie mieszczącego się przy ulicy Długiej 30 w Warszawie, dowiaduje się, że ojciec popełnił samobójstwo, pozostawiając matkę i jej pięcioro dzieci z gigantycznym długiem, jej życie legnie w gruzach. Do tej pory zaangażowana w działalność charytatywną, udzielająca się w przytułku należącym do Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, serwowała biedakom wodniste zupy, pomagała w szkółce dla ubogich, ucząc dzieci czytać i pisać, próbując im jednocześnie wpoić, że tylko nauką i ciężką pracą mogą sobie zapewnić lepsze życie. Po tragicznej śmierci ukochanego papy, kiedy okazuje się, że hotelowi grozi bankructwo, matka pogrążona jest w histerii, brat myśli jedynie o przyjemnościach, a reszta rodzeństwa się rozpierzchła, to właśnie Eleonora jest jedyną osobą, której zależy na uratowaniu rodzinnego dobytku. W takiej sytuacji pomóc może jedynie dobre zamążpójście. Tylko skąd wziąć odpowiedniego kawalera? Potencjalny kandydat musiałby mieć smykałkę do prowadzenia interesów, niemałe oszczędności i dobre serce. Czy Teodor Szpakowski spełni te wszystkie warunki i otrzyma rękę panny Żmijewskiej oraz prawo do zarządzania hotelem?

W 2016 roku do Janka, warszawskiego prawnika, zgłasza się Dana Spakowski. Kobieta przyjeżdża do Warszawy, by odzyskać należącą do rodziny ojca, Michała Szpakowskiego, warszawiaka z dziada pradziada, kamienicę przy ulicy Długiej, w której niegdyś mieścił się hotel. Został on całkowicie zniszczony w wyniku działań wojennych w trakcie powstania. Spakowski nie żywi ani do budynku ani do samego miejsca żadnego sentymentu, ale czuje, że po tak wielu światowych metropoliach, w których mieszkała, przyszedł czas na miasto jej przodków. Zarówno Dana jak i Janek nie mają pojęcia, jak zaskakująco potoczy się ich znajomość. Zwłaszcza, że na horyzoncie majaczy już afera reprywatyzacyjna...

Wreszcie nadszedł czas na Warszawę, główną (jak mniemam) bohaterkę sagi. Sylwii Zientek w sposób zaskakujący udało się oddać klimat miasta, zarówno sprzed kilku wieków, jak i zaledwie sprzed roku. Przechodząc płynnie od współczesności do przeszłości (lub odwrotnie), opisuje z rozmachem dzieje polskiej stolicy w sposób fabularny. Autorka upowszechnia rzetelną wiedzę o swym ukochanym mieście w bezbolesny sposób, bez wykładania historii, czy zanudzania mnogością postaci, faktów lub konkretnych dat. Sąsiadują tu ze sobą „nobliwi panowie w cylindrach i damy w toaletach z długimi ogonami sunącymi po brudnym bruku” oświetlonym latarniami gazowymi; „podłe szynki i domy schadzek o różnym stopniu wytworności”; „brudne dzieciaki bawiące się w zapuszczonych zaułkach, kwiaciarki, handlarz[e] ulicz[ni], kataryniarz[e] i śpiewa[cy].”

A nawiązując do współczesności, Zientek opisuje ‘warszawskie słoiki’ na przykładzie młodego adwokata, Janka: „Powinien znać to miasto, mieć do niego jakiś stosunek emocjonalny. Z początku go nienawidził, czuł się kompletnie wyalienowany, nie miał znajomości i koneksji, które tutaj zwłaszcza – jak mu się zdawało – były podstawą sukcesu. Miotał się, odbijał od muru, podobnie jak jego koledzy. Tutaj każdy był skądś (...) z całego kraju, tylko nie z Warszawy. Każdy czekał na weekend, aby tylko pojechać do domu i w niedzielę wrócić z zapasami żywności, które pomagały przetrwać kolejny tydzień. Wszyscy tęsknili i narzekali na tempo życia, ceny i mody, które zmieniają się jak w kalejdoskopie...”

Przy nazwiskach swoich protagonistów Sylwia Zientek inspirowała się źródłami historycznymi, by były one jak najbardziej wiarygodne, by odzwierciedlały ducha epoki i niosły przekaz postaci. Z bohaterów autentycznych, występujących w „Klątwie...” warto wspomnieć choćby: Helenę Modrzejewską, Henryka Sienkiewicza (zaznaczono tu nawet, iż pisuje do prasy pod pseudonimem Litwos), Bolesława Prusa (ulubionego kronikarza rzeczywistości Eleonory, pisującego do postępowej gazety „Niwa”; autorka, jak sama przyznaje, tym wątkiem składa mu hołd, gdyż sama wiele mu zawdzięcza), Stanisława Ignacego Witkiewicza, Józefa Chełmońskiego, aktorów z Teatru Wielkiego – Wincentego Rapackiego (pojawia się również Tekla Rapacka, jego żona, filantropka, którą z całego serca podziwiała Eleonora) i Popielównę. Operę z powodzeniem reprezentować może w tym wybitnym gronie Baldassare Ferri – kastrat, nadworny śpiewak Władysława IV Wazy i najwspanialszy z ówczesnych głosów warszawskich, zaś kwestie polityczne mniej znani – Iwan Sulima – przywódca powstania kozackiego w 1635 roku czy Maria Gonzaga de Nevers – druga żona króla Władysława IV.

Na uwagę zasługuje także wydanie książki, która na samym początku zawiera katalog najważniejszych postaci, mapki (przykładowo na wklejce widnieje Warszawa tuż przed potopem szwedzkim) i drzewa genealogiczne. Okładkę zaś zdobi niezwykłej urody praca Edwarda Dwurnika, malarza portretującego złożoność warszawskiego życia, który zgodził się na wykorzystanie reprodukcji jego obrazów przy „Klątwie...” oraz w części drugiej „Hotelu Varsovie”.

Książka napisana jest pięknym, plastycznym językiem. Widać w niej na każdym kroku dbałość o detale (szczególnie urzekły mnie drobiazgowe opisy porannej toalety Eleonory czy ówczesnej mody, kuchni, ziół, itd.) i prawdę historyczną. Już dawno nie czytałam tak dopracowanej, przemyślanej i wiarygodnej powieści jak „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty”. Chylę czoła i gorąco zapraszam wszystkich do lektury pierwszego tomu, a następnie do drugiego, zatytułowanego „Bunt chimery”.

Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Agnieszka Biczyńska

Koronczarka | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Duży plus: ambitny i bardzo potrzebny zamiar przedstawienia w popularnej formie dziejów Warszawy.
Następny duży plus: książka naszpikowana jest informacjami dotyczącymi historii miasta, jego rozwoju, bolączek codziennego życia. Wszystko wplecione w historię kraju.
Bardzo duży minus: realizacja tego pomysłu - niestaranny język, akcja pełna bulwarowych sensacji, nie zawsze smaczne sceny, niekonsekwencje w detalach itd. Niekonsekwentna stylizacja języka. Szkoda.

allison | 2018-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2018

"Klątwa lutnisty" to porywająca i niesamowicie wciągająca powieść, od której trudno było mi się oderwać.

Interesujące i intrygujące okazały się perypetie wszystkich bohaterów, których losy osadzone zostały w różnych epokach, od współczesności po XVII wiek.
To, że akcja nie biegnie linearnie i nie poznajemy postaci w kolejności chronologicznej okazało się pomysłowym zabiegiem, gdyż czytelnik cały czas zastanawia się, w jaki sposób kiedyś zamknie się koło i jaki związek mają ze sobą poszczególne wątki.

Najbardziej zainteresowały mnie fragmenty opisujące odległą przeszłość sprzed wieków.
Dużym plusem jest obraz dziewiętnastowiecznej Warszawy, który przypominał mi narrację znaną z pozytywistycznej prozy polskich mistrzów, zwłaszcza Bolesława Prusa i jego "Lalki".

W ogóle książkę można uznać za hołd złożony stolicy - miasto jest tu zbiorowym bohaterem, jego ulice, różne zakątki, budowle, dzielnice tętnią życiem i ukazują je we wszystkich przejawach.

Barwny, żywiołowy język i...

Cudowna! Wspaniała! Zachwycająca! Jestem oczarowana, zaczarowana, chcę więcej. Dawno nie zdarzyło mi się aż tak zatracić w czytaniu. Powikłane, pasjonujące, splatające się losy warszawskich rodzin na przestrzeni wieków. A w tle...nie, nie w tle...równoprawna, główna bohaterka- Warszawa.
Pędźcie do księgarń, bibliotek...tę książkę TRZEBA przeczytać!

Liliowy_bez | 2017-06-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Nie jestem fanką sag rodzinnych naszej rodzimej produkcji. Sporo ich przeczytałam i doszłam do wniosku, że wszystkie są na jedno kopyto, jakby się ciągle czytało tę samą książkę. Na szczęście zdarzają się cudowne wyjątki. Taką niespodzianką była dla mnie książka "Hotel Varsovie klątwa lutnisty". Napisana z wielkim rozmachem wielowątkowa, wielopokoleniowa, z barwnymi i awanturniczymi bohaterami saga rodzinna. I na tym właściwie mogłabym skończyć gdyby nie jeden szczegół, dodatkowy bohater, który spowodował, że czytałam książkę z dużą przyjemnością i ogromną ciekawością. To Warszawa.

Warszawa przedstawiona została na przełomie wieków, na przestrzeni 400 lat, w trzech przestrzeniach czasowych w wieku XVII, XIX i współcześnie. Autorka w sposób bardzo malowniczy, z ogromną dbałością o szczegóły odkrywa przed czytelnikiem Warszawę jakiej nie znamy. Czytając o losach bohaterów poznawałam ją na nowo.
Mamy nakreślone codzienne życie mieszczan i szlachty w XVII wieku, jesteśmy świadkami...

Izabela Pycio | 2017-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2017

"Teraz już każdy mieszkaniec Starej Warszawy wiedział, że ognia nie da się opanować i jedynym wyjściem jest ucieczka. Toteż tłum ogarniętych trwogą ludzi tłoczył się w ciasnych uliczkach, depcząc porzucone w pośpiechu przedmioty..."

Pięknie opisana dawna Warszawa, malowniczymi i sugestywnymi obrazami, mamy wrażenie jakbyśmy faktycznie na chwilę do niej zajrzeli, przespacerowali się uliczkami, spojrzeli na codzienność mieszkańców, poczuli klimat i nastroje miasta. Autorka z dbałością o każdy szczegół przenosi nas do realiów Warszawy siedemnastego i dziewiętnastego wieku, a także współczesnych czasów. Wspaniałe tło dla wielopokoleniowej sagi rodzinnej, a może nawet równoprawny główny bohater powieści. Chętnie poznajemy zmienne losy warszawskich hotelarzy, marzenia lutnisty królewskiej kapeli o prowadzeniu zajazdu, próby ocalenia dorobku rodziny przez córkę bankrutującego właściciela hotelu, pragnienia odzyskania rodowej nieruchomości przez zagadkową spadkobierczynię.

Świetnie...

Jeżynka | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

"Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" Sylwii Ziętek to swoisty hołd złożony przez autorkę Warszawie której rozkwit śledzimy od momentu panowania dynastii Wazów, kiedy do tego miasta został przeniesiony dwór królewski i urzędy centralne. Podobno głównym tego powodem był fakt że miasto to było bliżej Szwecji niż Kraków a Zygmunt III Waza nigdy nie porzucił marzeń o szwedzkiej koronie.

To właśnie za panowania dynastii Wazów, na przełomie XIX i XX wieku oraz w czasach współczesnych toczy się akcja tej powieści. Sama fabuła: wielowątkowa, wciągająca, z cała plejadą barwnych bohaterów nie jest jedynym atutem tej książki. To co sprawiło że nie mogłam się od niej oderwać były niezwykle barwne, dokładne i poparte licznymi tekstami źródłowymi opisy Warszawy. Dla mnie, mieszkanki stolicy której okna rodzinnego mieszkania wychodzą na ulicę Długą (gdzie w dużej mierze toczy się akcja powieści), było to odkrywanie historii tego miejsca, jego dawnej architektury i klimatu.

Osią powieści jest...

korcia | 2018-06-11
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

„Klątwa lutnisty” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników rodzinnych sag, ale też tych, którzy kochają Warszawę, są ciekawi tego, jak się zmieniała przez lata. Jestem zauroczona i bardzo się cieszę, że już niebawem będę się zabierała za lekturę drugiej części tej serii. Wypatrujcie recenzji!

zaczytanapatka | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

1870 rok - Eleonora Żmijewska działa w Towarzystwie Dobroczynności. Jest jedynym dzieckiem mogącym zapewnić kontynuację prowadzenia hotelu należącego do rodziny. Najmłodsza Waleria jest jeszcze niemowlęciem, Emilia przebywa na wsi, Agnieszka debiutując na scenie i wychodząc za mąż wbrew woli rodziców wywołała skandal a najstarszy Konstanty został wydziedziczony. Powrót marnotrawnego syna przypada w momencie gdy ojciec rodziny Jeremi Żmijewski postanawia odebrać sobie życie. Wiadomość o samobójstwie burzy ułożone życie rodziny, która od tej pory musi poradzić sobie z ogromnymi długami i bankructwem hotelu.

1607 rok - ogromny pożar trawi Starą Warszawę. Lutnista kapeli królewskiej Laurenty Żmij ucieka wraz z żoną Anną i dziećmi. Anna będąca w ciąży rodzi martwe dziecko i walczy o życie i choć udaje się ją uratować, jej chęci do życia znikają. Nad rodziną lutnisty krąży klątwa, która pozbawia ich tego co najważniejsze.

2016 rok - Dana ma polskie korzenie, jest córką Michała...

zolzowata_franca | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

"Hotel Varsovie. Klątwa Lutnisty" to powieść, która urzekła mnie swoją treścią i formą. Pomysł wyśmienity, napisana z rozmysłem piękną polszczyzną. Ogromne brawa dla autorki, która to w zadziwiający sposób oczarowała mnie swoją twórczością. Będzie mi miło znów sięgnąć po książki jej autorstwa. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Czekam na tom 2.

Po pochwałach kilka słów o treści. Autorka Sylwia Zientek zabiera nas w podróż do Warszawy w trzech odległych od siebie czasach.
XXI wiek - Dana pół Cyganka, pół Polka z ojca Michała Szpakowskiego, obywatelka świata, przyjeżdża do Warszawy, by odzyskać spadek po ojcu - nieruchomość przy ulicy Długiej, na której kiedyś mieścił się hotel, zniszczony podczas Powstania Warszawskiego. Wynajmuje do tego kancelarię adwokacką. Janek radca prawny otrzymuje prowadzenie tejże sprawy, jak i opiekę nad klientką...
XIX wiek - Eleonora Żmijewska, młoda, piękna po matce, córka właściciela hotelu przy ulicy Długiej spędza czas na zabawach i spotkaniach, żyjąc...

DomowaKsięgarnia | 2017-06-08

Autorka jest jedną z najciekawszych pisarek, jakie objawiły się na polskim rynku w ciągu ostatnich lat. Tematyka jej książek jest bardzo szeroka i szalenie różnorodna. Od historii obyczajowych po powieść historyczną.

Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty to z pewnością najbardziej monumentalny projekt w dorobku autorki. Dzieje rodziny Żmijewskich to połączenie fikcyjnej fabuły z prawdziwą historią Warszawy. Miasta o bogatej i trudnej przeszłości. Ta książka to pasjonująca i wciągająca bez reszty historia rodu warszawskich hotelarzy, w którą, po mistrzowsku, wpisano zapomniane dzieje stolicy. Fakty i zdarzenia, które egzystują obecnie, przede wszystkim, w literaturze fachowej.

Wszystko w tej opowieści współgra ze sobą. Fabuła, dialogi, realia historyczne. Dodatkowo, a może przede wszystkim, siłą tej książki jest język. Każde słowo zostało napisane z rozmysłem. Tekst dopracowano i dopieszczono tak, by czytelnik nie mógł się od niego oderwać.

O wiele więcej przeczytasz na:...